Γενικά Είναι φυσιολογική η πτερόρροια πριν τις 21 Ιουνίου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Η πτερόρροια ξεκινάει με το που αντιληφθούν τα πουλιά τη μείωση της διάρκειας της ημέρας ή από την αύξηση της θερμοκρασίας; Επίσης είναι φυσιολογικό πουλιά να εισέρχονται σε φάση πτερόρροιας πριν τις 21 Ιουνίου; Αναφέρομαι σε φυσιολογική πτερόρροια και εξωτερική εκτροφή.
 
Στέφανε σήμερα είναι η μεγαλύτερη σε διάρκεια ημέρα του έτους. Δε νομίζω όμως να είναι μόνο η διάρκεια φωτισμού.Από θέμα φωτισμού οι ώρες είναι ο σημαντικότερος παράγοντας, αλλά οι αλλαγές στον καιρό, οι ρυθμίσεις των ωρών διάρκειας (εσωτερική εκτροφή) για να εξομοιωθεί ο φυσικός σε διάρκεια φωτισμός και η σταδιακή μετάπτωση πχ από μια ημέρα 12 ωρών σε μία ημέρα 13 ωρών(σιγά σιγά κι οχι με τη μία), παιζουν ρόλο.
Αλλιώς θα έμπαιναν όλα μαζί ταυτόχρονα την ίδια ημέρα, κάτι που δε γίνεται ακόμη και στα πουλιά που διατηρούμε στον ίδιο χώρο.
Τέλος το ύψος που είναι τοποθετημένο το κλουβί επιτρέπει λιγότερο ή περισσότερο φωτισμό σε σχέση με ένα άλλο ψηλότερα ή χαμηλότερα από αυτό λόγω της πλαγιότητας των ακτίνων.
 
Επίσης είναι φυσιολογικό πουλιά να εισέρχονται σε φάση πτερόρροιας πριν τις 21 Ιουνίου; Αναφέρομαι σε φυσιολογική πτερόρροια και εξωτερική εκτροφή.
Ναι είναι όταν στο ενδοκρινικό σύστημά του οι γονάδες στο αναπαραγωγικό σύστημα υποχωρούν ξεκάνει η πτερόρροια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ναι είναι όταν στο ενδοκρινικό σύστημά του οι γονάδες στο αναπαραγωγικό σύστημα υποχωρούν ξεκάνει η πτερόρροια.

Αν κατάλαβα καλά η πτερόρροια ξεκινάει αφού "ξεπυρώσουν" τα πουλιά;
 
Αν κατάλαβα καλά η πτερόρροια ξεκινάει αφού "ξεπυρώσουν" τα πουλιά;
Νομίζω πως όχι απαραίτητα...
Μπορεί να βρίσκονται σε αναπαραγωγή τα πουλιά και να έχουν ξεκινήσει την πτερόρροια.
Σίγουρα όμως η έναρξή της πτερόρροιας σηματοδοτεί αυτόματα τη μείωση και τελικά επιτυγχάνει και την αναστολή των αναπαραγωγικών καθηκόντων του πτηνού.
Είναι εξαιρετικά επίπονη και απαιτητική διαδικασία για να συνυπάρχει με μια το ίδιο απαιτητική φάση της ζωής τους.
 
δεν ξέρω αν είναι για ολα τα πουλιά ίδια περίοδος που αλλάζουν φτερά... εμένα τα περιστέρια αρχίζουν συνήθως αρχές Αυγούστου... επίσης νομίζω πως υπάρχει και τρόπος να "αναγκάσεις" τα πουλιά σου να αλλάξουν φτερά (χωρίς να είμαι σίγουρος )
 
δεν ξέρω αν είναι για ολα τα πουλιά ίδια περίοδος που αλλάζουν φτερά... εμένα τα περιστέρια αρχίζουν συνήθως αρχές Αυγούστου... επίσης νομίζω πως υπάρχει και τρόπος να "αναγκάσεις" τα πουλιά σου να αλλάξουν φτερά (χωρίς να είμαι σίγουρος )
Και βέβαια.. υπάρχει.
Είναι όμως εξαιρετικά βάρβαρος και δεν προτίθεμαι ούτε καν να τον αναφέρω.
 
Ωραίο βιβλίο! Με... φιλοζωικά αισθήματα.
μην το κατακρίνεις χωρίς να το έχεις διαβάσει :) είναι ένα πολύ περιεκτικό και αναλυτικό βιβλίο ιδανικό για να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με περιστέρα.

κάτω απο το κύριο άρθρο έχει ενα μικρό ένθετο που αναφέρει αυτόν τον τρόπο (έχει να κάνει με στέρηση τροφής και φωτισμού κυρίως)
δεν αναφέρω το πως γινεται (παρόλο που το ξαναδιαβασα τωρα) αφου δεν θελει ο κυριος Γιαννης
 
μην το κατακρίνεις χωρίς να το έχεις διαβάσει :) είναι ένα πολύ περιεκτικό και αναλυτικό βιβλίο ιδανικό για να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με περιστέρα.

κάτω απο το κύριο άρθρο έχει ενα μικρό ένθετο που αναφέρει αυτόν τον τρόπο (έχει να κάνει με στέρηση τροφής και φωτισμού κυρίως)
δεν αναφέρω το πως γινεται (παρόλο που το ξαναδιαβασα τωρα) αφου δεν θελει ο κυριος Γιαννης
Γιώργο δεν είναι τι θέλω εγώ.
Εμένα με ενοχλεί φοβερά αυτός ο τρόπος αναγκαστικής πτερόροριας. Αλλά αν εσύ θέλεις για ενημέρωση να το κάνεις... Το πράξεις ελεύθερα...
Άλλωστε υποθέτω πως ξέρεις τον πλουραλισμό και την πολυμορφία στις απόψεις που παρουσιάζει το petbird...
Γι' αυτό άλλωστε είναι και απόλυτα ενημερωμένο.
 
Έχεις δίκιο.. εγώ ούτε το έκανα ποτέ, ούτε το προτείνω απλά σκεφτόμουν οτι δεν είναι απόλυτα σωστό να το "κρατάμε μυστικό" απο την άλλη αν το έλεγα σαν τρόπο κάποιοι που δεν το ήξεραν θα έμπαιναν στον πειρασμό...
 
Έχεις δίκιο.. εγώ ούτε το έκανα ποτέ, ούτε το προτείνω απλά σκεφτόμουν οτι δεν είναι απόλυτα σωστό να το "κρατάμε μυστικό" απο την άλλη αν το έλεγα σαν τρόπο κάποιοι που δεν το ήξεραν θα έμπαιναν στον πειρασμό...
Είναι γραμμένο σε βιβλίο άρα δεν είναι μυστικό...
Στην κρίση σου να γράψεις για την αναγκαστική πτερόρροια... στην πραγματικότητα μεταφορά θα κάνεις...
 
άσχετο αλλα νομίζω ήδη πως βγαίνουμε και λίγο εκτός θέματος αν ήταν κατι καλό θα ανέβαζα άρθρο να μην χαλάμε αυτο το θεμα, νομίζω ομως πως δεν χρειάζεται...
ανέφερα λοιπον οτι υπάρχει αν κάποιος θέλει ας γράψει στο google και θα το βρει
 
Back
Top