Φροντίδα Είναι ωφέλιμο το λάδι καρύδας για τα πουλιά μας;

Eleni pepper

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2016
Μηνύματα
901
Πόλη
Εύβοια
Για μας τους ανθρωπους το ξερουμε ειναι πολυ ωφελιμο με πολλες χρησεις μαλλια δερμα φαγητο κλπ.. Ομως σε μια ξενη σελιδα ειδα και διαβασα να το χρησιμοποιουν στα ποδαρακια και στο ραμφος των παπαγαλων ως ενυδατικο.. Ποια η γνωμη κ η γνωση σας πανω σε αυτο; Εγω πηρα απο βιολογικα γραφει 100% λαδι καρυδας ειναι σε στερεα μορφη λογω κρυου...🙂

COCONUT-oil-ladi-karydas.webp
 
Να πω την αλήθεια δεν με είχε απασχολήσει, τώρα με την συζήτησή μας έριξα μια ματιά.
Βλέπω ότι παντού αναφέρεται ως αποδεκτό, μερικοί μάλιστα το χρησιμοποιούν και ως τρόφιμο.
Να το ψάξουμε λιγάκι.
Είμαι σίγουρη πως η @Sissy κάτι θα ξέρει γι αυτό :)
 
Ναι το ειδα και αυτο αλλα παλι σε ξενη σελιδα μια κοπελα με παπαγαλους ανεβασε φωτο με σπορια που εχουν οργανικο καδι καρυδας μεσα.. Βασικα εχω κανει φιλους στο facebook διαφορους ξενους με παπαγαλους κ τα βλεπω εκει κ αναρωτιεμαι.. Ετσι ειδα κ το λαδι καρυδας το εβαζε μια σε ενα παροτλετ για ενυδατωση
 
Ωφέλιμο πολύ είναι σίγουρα αλλά κι αρκετά παχυντικό. Θέλει μέτρο ειδικά στα μικροσκοπικά πουλάκια που τείνουν εύκολα να βάλουν βάρος. Εγώ θα το πρόσθετα σε σπιτικές συνταγές τύπου "κέικ λαχανικών" ή "σπιτικά ζυμαρικά" για παπαγάλους όπως αυτές τις Σίσσυ, με μέτρο πάλι. Πιο άφοβα μπορεί να δοθεί σε πουλιά με αρκετές ανάγκες για λίπος στην τροφή τους όπως macaw κι african greys.
 
Ωφέλιμο πολύ είναι σίγουρα αλλά κι αρκετά παχυντικό. Θέλει μέτρο ειδικά στα μικροσκοπικά πουλάκια που τείνουν εύκολα να βάλουν βάρος. Εγώ θα το πρόσθετα σε σπιτικές συνταγές τύπου "κέικ λαχανικών" ή "σπιτικά ζυμαρικά" για παπαγάλους όπως αυτές τις Σίσσυ, με μέτρο πάλι. Πιο άφοβα μπορεί να δοθεί σε πουλιά με αρκετές ανάγκες για λίπος στην τροφή τους όπως macaw κι african greys.
Στα ποδαρακια του κ το ραμφος του αρα μπορω να του βαζω που κ που..?
 
Στα ποδαρακια του κ το ραμφος του αρα μπορω να του βαζω που κ που..?

Μπορείς. 🙂 Για ένα πουλάκι που κάνει συχνά μπάνια κι έχει τη διατροφή που έχει το δικό σου δεν ξέρω αν θα προσφέρει κάτι τόσο σημαντικό αυτή η επάλειψη με λάδι. Κακό δεν θα του κάνει σίγουρα, μόνο μην σου γίνει σαν ποντικός που έπεσε στο λάδι. :D
 
Μπορείς. 🙂 Για ένα πουλάκι που κάνει συχνά μπάνια κι έχει τη διατροφή που έχει το δικό σου δεν ξέρω αν θα προσφέρει κάτι τόσο σημαντικό αυτή η επάλειψη με λάδι. Κακό δεν θα του κάνει σίγουρα, μόνο μην σου γίνει σαν ποντικός που έπεσε στο λάδι. :D
😀 εχεις κ ενα δικιο.. Καμια φορα εχει κατι ρωγμουλες το ραμφακι του κ τα πατουσακια του λες κ εχουν ξηροδερμια οπως ειναι ολα βασικα κ λεω ας του κανω καμια "μασκουλα " χιχιχι
 
Να το πάω ένα step παρακάτω; Είναι ωφέλιμο το λάδι γενικότερα; Το ελαιόλαδο κτλ κτλ? Γενικά να το προσθέτουμε μέσω των αυγοτροφών που φτιάχνουμε στη διατροφή των καναρινιών μας;
Ξέρω πως στα σκυλιά κάνει καλό στο τρίχωμα. Το ίδιο ισχύει και για το φτέρωμα των πτηνών μας; :)
 
Είναι ωφέλιμο το λάδι γενικότερα; Το ελαιόλαδο κτλ κτλ?
Είναι, καθένα ανάλογα με τα συστατικά του στοιχεία.
Αλλά πρέπει να συνυπολογίζεται στο διατροφικό λίπος πού παίρνουν τα πουλιά ανά εποχή.
Να προσθέσω και το μουρουνέλαιο.
 
Ελένη μου μια ελάχιστη ποσότητα ως ενυδατικό-λιπαντικό στα ποδαράκια του μπορείς να βάζεις, είναι φυτικό-φυσικό και πολύ καλύτερο από την βεζελίνη.
Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να το προσθέσεις στη διατροφή του (αφού συζητήθηκε και αυτό)

... Είναι ωφέλιμο το λάδι γενικότερα; Το ελαιόλαδο κτλ κτλ? Γενικά να το προσθέτουμε μέσω των αυγοτροφών που φτιάχνουμε στη διατροφή των καναρινιών μας;
Ξέρω πως στα σκυλιά κάνει καλό στο τρίχωμα. Το ίδιο ισχύει και για το φτέρωμα των πτηνών μας; :)
Ωφέλιμο μεν αλλά δεν χρειάζεται να προστεθεί στη διατροφή ενός πουλιού που δεν έχει πρόβλημα στο πτέρωμα του (εφόσον διατρέφεται σωστά), οι πολλές του θερμίδες μόνο καλό δεν κάνουν σε πουλιά που ζουν σε κλουβιά (δηλ χωρίς ιδιαίτερη κίνηση).
πχ ο κτηνίατρος εξετάζοντας τον Μάριο τόνισε την καλή ποιότητα του πτερώματος του Μάριου λόγω καλής διατροφής (έστω κι αν είναι αδύνατος)
 
Ωφέλιμο μεν αλλά δεν χρειάζεται να προστεθεί στη διατροφή ενός πουλιού που δεν έχει πρόβλημα στο πτέρωμα του (εφόσον διατρέφεται σωστά), οι πολλές του θερμίδες μόνο καλό δεν κάνουν σε πουλιά που ζουν σε κλουβιά (δηλ χωρίς ιδιαίτερη κίνηση).
πχ ο κτηνίατρος εξετάζοντας τον Μάριο τόνισε την καλή ποιότητα του πτερώματος του Μάριου λόγω καλής διατροφής (έστω κι αν είναι αδύνατος)
Σ ευχαριστώ πολύ Σίσσυ! :*
 
Back
Top