Γενικά Πόσο επηρεάζει τα πουλιά μας η αλλαγή περιβάλλοντος

Δεν έχω μπει καν στην διαδικασία να το σκεφτώ Τάκη! 😁
Πρακτικά σε ένα μονοκινητηριο ή δικινητηριο αεροσκάφος μη συμπιεσμενης καμπίνας οι συνθήκες δεν διαφέρουν πάρα πολύ με αυτές του να κινησε σε έναν επαρχιακό δρόμο με λακκούβες και σαμαρακια.. Απλά οχι με 50χλμ αλλα με 180χλμ την ωρα ή και περισσότερο αναλόγως.. Οχήματος. 😉Αρα.. Κραδασμοί.. Πολλοί κραδασμοί..
Όμως δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσαν στα απρόβλεπτα G. Διαισθητικά και μόνο θα έλεγα ότι θα είχαν αρκετό..στρες όπως άλλωστε και όλοι οι πρωτάρηδες επιβαίνοντες 😁
Στα μεγαλύτερα αεροσκάφη συμπιεσμένης καμπίνας νομίζω πως θα πέρναγαν μια χαρά μιας και οι συνθήκες έχουν απείρως λιγότερο.. Κούνημα, κραδασμούς, θόρυβο κλπ..
[automerge]1564220565[/automerge]
 
Δεν το εχασα, απλως αρχισε να συμπεριφετεται περιεργα. Μαλλον απο καταθλυψη.Μετα το εβαλα πισω στο δικο του αλλα τιποτα😭
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ως τωρα γραφτηκαν εμπειριες σε αυτοκινητο, σκαφος, με αεροπλανο θαταν μια ενδιαφερουσα εμπειρια @GreekMan72 ! *Στον φυσικο τους χωρο
*😀!

Όμως δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσαν στα απρόβλεπτα G. Διαισθητικά και μόνο θα έλεγα ότι θα είχαν αρκετό..στρες όπως άλλωστε και όλοι οι πρωτάρηδες επιβαίνοντες 😁
Στα μεγαλύτερα αεροσκάφη συμπιεσμένης καμπίνας νομίζω πως θα πέρναγαν μια χαρά...

*Και στις ''προβλεπόμενες'' αλλαγές των G εμείς οι άνθρωποι απλά εξοικειωνόμαστε λόγω της λογικής και της συνήθειας (εγώ ποτέ, γι αυτό δεν μπήκα ποτέ στα τρενάκια παρότι έχω επισκεφθεί τα μεγαλύτερα πάρκα της Αμερικής και όχι μόνο). Πιστεύω πως για τα πουλιά θα ήταν παραπάνω από στρεσογόνος εάν επιζήσουν μιας τέτοιας εμπειρίας...
Στα μεγάλα αεροσκάφη δεν υπάρχουν αυτού του είδους οι συνθήκες, γι΄αυτό και γίνονται μεταφορές και τα πουλιά φτάνουν σώα και αβλαβή στους προορισμούς (εκτός των πολύωρων καθυστερήσεων, ή άλλων πραγμάτων που δεν έχουν να κάνουν καθεαυτού με την πτήση).
 
Δεν έχω μπει καν στην διαδικασία να το σκεφτώ Τάκη! 😁
Πρακτικά σε ένα μονοκινητηριο ή δικινητηριο αεροσκάφος μη συμπιεσμενης καμπίνας οι συνθήκες δεν διαφέρουν πάρα πολύ με αυτές του να κινησε σε έναν επαρχιακό δρόμο με λακκούβες και σαμαρακια.. Απλά οχι με 50χλμ αλλα με 180χλμ την ωρα ή και περισσότερο αναλόγως.. Οχήματος. 😉Αρα.. Κραδασμοί.. Πολλοί κραδασμοί..
Όμως δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσαν στα απρόβλεπτα G. Διαισθητικά και μόνο θα έλεγα ότι θα είχαν αρκετό..στρες όπως άλλωστε και όλοι οι πρωτάρηδες επιβαίνοντες 😁
Στα μεγαλύτερα αεροσκάφη συμπιεσμένης καμπίνας νομίζω πως θα πέρναγαν μια χαρά μιας και οι συνθήκες έχουν απείρως λιγότερο.. Κούνημα, κραδασμούς, θόρυβο κλπ..
[automerge]1564220565[/automerge]
Σωστα! Οι ενήλικες μπορούν να αντιμετωπίσουν τις ενοχλήσεις κάνοντας αποσυμπίεση (εισπνοή και προσπάθεια εκπνοής με κλειστή μύτη και στόμα) πριν από την απογείωση και προσγείωση, ή με ρινικά αποσυμφορητικά σπρέι.
Εγω βεβαια εθεσα το θεμα καθαρα στην θεα απομακρυνσης απο το εδαφος!
Κατι που εχουν την δυνατότητα τα πουλια λόγω της πτητικης τους ικανότητας! 😁
 
Νομίζω ότι τα δικά μας πουλάκια ούτε καν στο DNA τους δεν την έχουν αυτή την μνήμη..
ενεργοποιηται αυτοματα ακομα και αν ειναι ηρεμα
 
Back
Top