Γενικά Πόσο επηρεάζει τα πουλιά μας η αλλαγή περιβάλλοντος

Το διασκέδαζαν οι κραδασμοί Σίσσυ; Δεν ρωτάω ειρωνικά :)
Δεν ξέρω τι θα απαντήσει η Σίσσυ, πάντως με τους κραδασμούς στο αυτοκίνητο (όλοι ξέρουμε την κατάσταση των δρόμων στην Ελλάδα) έχουμε πολύ γέλιο. Ο νεαρός εκεί που ρεμβάζει έξω απ' το παράθυρο τρώει ένα τράνταγμα, γυρνάει στον οδηγό (εμένα δηλαδή) και αναπουπουλιασμένος ξεστομίζει μερικά (μάλλον κακά) λογάκια. Στη συνέχεια επιστρέφει στην ρομαντζάδα του 😛
Δεν απολαμβάνει τους κραδασμούς, αλλά δεν τον τρομάζουν κιόλας. Και δεν τον ενοχλούν πολύ, ίσα ίσα για να μας χαρίσει λίγα δευτερόλεπτα "Ernesto Show"
 
πάντως με τους κραδασμούς στο αυτοκίνητο
3 φορές μπήκε ο δικός μου στο αυτοκίνητο (με την επιστροφή 6 και μάλιστα οι 2 βράδυ όταν πήγε στη γιατρό) και δε φάνηκε τόσο τρομαγμένος... μέχρι που έφαγε κιόλας από μικρή ταϊστρα.
Η πρώτη φορά όταν τον παρέλαβα δε μετράει (έκραζε μέχρι το θεό)... :)

Παιδιά κάτι άσχετο πάλι και συγγνώμη προκαταβολικά...Απλά με κατακλύζουν σκέψεις...
Να πω στην κοπελιά να ΜΗΝ τον φωνάζει Σπύρο; Έτσι ώστε σε 2 εβδομάδες να ακούσει το όνομά του και να με θυμηθεί (αν με ξεχάσει)...
 
3 φορές μπήκε ο δικός μου στο αυτοκίνητο (με την επιστροφή 6 και μάλιστα οι 2 βράδυ όταν πήγε στη γιατρό) και δε φάνηκε τόσο τρομαγμένος... μέχρι που έφαγε κιόλας από μικρή ταϊστρα.
Η πρώτη φορά όταν τον παρέλαβα δε μετράει (έκραζε μέχρι το θεό)... :)

Παιδιά κάτι άσχετο πάλι και συγγνώμη προκαταβολικά...Απλά με κατακλύζουν σκέψεις...
Να πω στην κοπελιά να ΜΗΝ τον φωνάζει Σπύρο; Έτσι ώστε σε 2 εβδομάδες να ακούσει το όνομά του και να με θυμηθεί (αν με ξεχάσει)...
Δεν θα σε ξεχάσει. Και ας τον φωνάζει όπως θέλει. Αυτό που αναγνωρίζουν δεν είναι οι "λέξεις" αλλά η χροιά και ο ήχος της φωνής. Και μην ανυσηχείς (το ξέρω δε γίνεται κι εγώ έτσι κάνω) ο μικρός θα σε περιμένει πως και πως.
 
Η @Elenie , έχει γράψει ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο που νομίζω πως αξίζει να το παραθέσουμε στην κουβέντα μας.


Έχοντας την γνώση των αντιδράσεων τους ενδεχομένως να μπορέσουμε ευκολότερα να ερμηνεύσουμε κάποιες από τις συμπεριφορές των μικρών μας φίλων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν μπορώ να απαντήσω πώς θα είναι σε άλλο χώρο...
Σε 2 εβδομάδες όμως θα σας πω πώς θα είναι στο χώρο του μετά από 14 μέρες απουσίας...
😰Σήμερα φεύγει το πουλί από το σπίτι 😨

Πεταξε το πουλάκι Γιώργο, σε ξεχασε ηδη 😛
 
Εγώ θα σας πω για τα δικά μου
Το λοβακι που είχα είχε μάθει στην βεράντα με το καναρινακι μου ακόμα κ μαζί κοιμόταν όταν εβαλε κρύο.. Όταν τον έβαζα στο σπίτι μέσα καθόταν καμπουριασμενο κ τρομαγμένο... Όταν αρρώστησε λες κ μιλούσε με το καναρίνι ο ένας από βεράντα κ ο άλλος από μέσ το σπίτι... Πάντως με την ώρα ύπνου είχε θέμα δεν σταματούσε να φωνάζει αν αργούσε έστω κ ένα λεπτό να πάει για ύπνο.

Ο Ηρακλής το καναρινακι μου όσες φορές πηγαίναμε δι; κοπες κ διήμερο δεν είχε θέμα να αλλάξει σπίτι και στην μάνα μου τον πήγαινα και στην κουμπάρα μου μια χαρά... Όλοι απολάμβαναν τις υπερο μελωδίες του... Στο σπίτι αν του αλλάξω όμως θέση... Μένει ακίνητος... Τώρα πως γίνεται αυτό..; θα σας γελάσω

Ο Τζιμακος μου παπαγάλος δεν τον νοιάζει τίποτα σε σχέση με το που θα τον βάλω πάρα μόνο μην περάσει η ώρα του ύπνου γίνεται ο κακός χαμός...ή αν αργήσω από την ώρα θα μπω στο σπίτι να τον βγάλω. Για διακοπές δεν ξέρω ακόμα. Θα δείξει..
 
Σε οτι αναφορα τα δικά μου, οι καρδερίνες βρεξει χιονίσει μενουν στον ιδιο χωρο και δεν τους αρεσουν οι οποιεσδηποτε αλλαγες.

Αυτο ισχυει πανω κατω για ολα τα ιθαγενή με μια εξαιρεση στα λουγαρα.

Τα καναρινια φαι να χει κι οπου λαχει, δεν προβληματιζονται απο αλλαγες θεσεων και συνηθειων.

Ο Hool απο την αλλη για το μονο που τον εχω ακουσει να φωναζει ως τώρα ειναι οταν ξερει πως ειμαι σπιτι αλλα σε αλλο δωματιο και με ψαχνει.
Εχει μια καθημερινη ρουτινα σε οτι αναφορα τις μετακινησεις του κλουβιου και σε περιπτωση που αυτη παρεκκλίνει απλα θελει λιγο χρονο να "τοποθετηθεί" στο χωρο.
Οταν ερθει η ωρα του υπνου, απλα πηγαινει στο σημειο του και περιμενει αδιαμαρτύρητα.
 
Ο Ρικος μας εκτος απο τη πρωτη φορα, οταν τον πηραμε, που ηταν σφιγμενος και χαμενος ολες τις υπολοιπες δειχνει να το διασκεδαζει μεσα στο αμαξι. Τον χειμωνα πηγενουμε αρκετες φορες στο πατρικο μου και μου εκανε εντυπωση πως απο την πρωτη κι ολας μερα κυνηγουσε τα παιδια που κυλιότανε στο πατωμα και εδειχνε να το διασκεζει ιδιαιτερα. Εχει βρει και εκει τα σημεια που τον βολευουν και καποια στιγμη που θελησα να αλλαξω θεση στο κλουβι του κατεβενε χαμηλα και ελεγε τα δικα του.
Οταν χρειαστηκε να τον παω στην κτηνατρο με αλλο αυτοκινητο και μονο με μια φιλη μου, ηταν κρεμασμενος στα καγκελα και δεν εβγαζε κουβεντα, αυτο που εκλαμβανω εγω ειναι οτι αισθανεται μεγαλητερη ασφαλεια οταν ειναι ολη μαζι η οικογενεια (κοπαδι)
 
Το διασκέδαζαν οι κραδασμοί Σίσσυ; *Δεν ρωτάω ειρωνικά :)
*Δεν αμφέβαλα για το ύφος Δημήτρη μου...
Αυτή είναι η δεύτερη φορά που μπήκε σε σκάφος και η πρώτη που βγήκε εκτός καμπίνας και απομάκρυνα το κλουβί από πάνω μου (μόνο για τα δευτερόλεπτα που διαρκεί το βίντεο), ανεβαίνει στα κάγκελα γιατί τον απομάκρυνα από κοντά μου, ήθελε να επιστρέψουμε μέσα, εκεί απλά καθόταν στην πατήθρα του και περίμενε...
Αυτό που σίγουρα έκανε την πρώτη φορά, είναι πως κοίταζε ανθρώπους και σκυλιά (δίνοντας την εντύπωση πως επιβεβαίωνε πως όλοι βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο, κάτι που συνήθιζε να κάνει και στα δωμάτια των ξενοδοχείων).
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

... Πάντα κρατούσα το κλουβί στην καμπίνα, στο ύψος του προσώπου μου και του μιλούσα, δεν έδειχνε να τον ταράζει καθόλου η διάρκεια της 10λεπτου διαδρομής με ταχύπλοο (Κόστα-Σπέτσες) ή τα ταξίδια με καταμαράν.
Άλλωστε και στα ταξίδια με αυτοκίνητο δεν είχε την παραμικρή ταραχή ή ενόχληση
Εδώ περιποιείται τα φτερά του...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αφού δεν του έδινε κανείς σημασία ξυνόταν μόνος...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έκανε μπάνιο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τον έδινα να φάει...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Υπήρξε ένα πουλί που απολάμβανε τις βόλτες, τα ταξίδια και γενικά την αλλαγή περιβάλλοντος.
Το ίδιο συνέβαινε-συμβαίνει με όσα πουλιά έχω, σ΄όλα τους άρεσαν-αρέσουν οι αλλαγές χώρου και περιβάλλοντος.



[automerge]1564096885[/automerge]

... Να πω στην κοπελιά να ΜΗΝ τον φωνάζει Σπύρο; Έτσι ώστε σε 2 εβδομάδες να ακούσει το όνομά του και να με θυμηθεί (αν με ξεχάσει)...
Πως σου έρχονται αυτές οι ιδέες!😱🙄
Να πεις στην κοπελιά να τον φωνάζει με τ΄όνομα του Γιώργο! αρκετές αλλαγές θα έχει (που πιστεύω πως δεν θα το επηρεάσουν), ας μη το τρελάνεις αλλάζοντας του και όνομα 🤪
[automerge]1564097584[/automerge]
Έχω κι΄άλλη διαφωνία Διονύση 😉
. Αυτό που αναγνωρίζουν δεν είναι οι "λέξεις" αλλά η χροιά και ο ήχος της φωνής. Και μην ανυσηχείς (το ξέρω δε γίνεται κι εγώ έτσι κάνω) ο μικρός θα σε περιμένει πως και πως.
Η γνώμη μου είναι πως αναγνωρίζουν μια χαρά τις λέξεις και μπορούν να τις συνδέσουν-συνδυάσουν με άτομα, ζώα ή ότι άλλο...

Να πω στην κοπελιά να ΜΗΝ τον φωνάζει Σπύρο; Έτσι ώστε σε 2 εβδομάδες να ακούσει το όνομά του και να με θυμηθεί (αν με ξεχάσει)...
Άσχετο αν οι σκέψεις που κάνει από την... Τρομάρα του ο Γιώργος, δεν ευσταθούν 🤪
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάποια πλάσματα θέλουν να είναι μαζί κι ας είναι όπου να ΄ναι. Θεωρώ ότι εξαρτάται κυρίως απο το δεσμό που έχουν με τους ανθρώπους που αποτελούν το σμήνος τους.

Στο άλλο θέμα κάποιος είπε κάτι για τις γάτες το οποίο αληθεύει ότι συνήθως δεν αισθάνονται άνετα με την αλλαγή χώρου. Η δικιά μας όμως είναι η εξαίρεση του κανόνα. Μαζί μας να'ναι κι είναι ευτυχισμένη και σε ξενοδοχεία, φιλοξενούμενοι μόνο για μερικές μέρες σε κάποιο σπίτι κι οπουδήποτε αλλού. Μόνο το κλουβί για να φτάσουμε εκεί που είναι να πάμε δεν γουστάρει. :D Αλλά περισσότερο δεν της αρέσει να μένει μόνη της. Όσες φορές την αφήσαμε για μερικές ημέρες την βρίσκαμε με μεγάλο στρες όταν γυρνούσαμε το οποίο έκανε 1-2 μέρες να το αποβάλλει.
 
@Sissy ... Eυχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση! Άνετος όσο δεν πάει ο φίλος 👍 :) 😁

κάποιος είπε κάτι για τις γάτες το οποίο αληθεύει ότι συνήθως δεν αισθάνονται άνετα με την αλλαγή χώρου

Εγώ Ανέστη. Ο Μάχος που τώρα κοντεύει τα 13 δεν αρέσκεται καθόλου στις αλλαγές και γενικά θέλει τα πράγματα γύρω του να είναι όπως τα θέλει αυτός.. Δεν κάνει ζημίες, είναι πολύ ήρεμος και χαλαρός, αλλά το πρόγραμμα του και τις συνήθειες του δεν τις αλλάζει με τίποτα.. Όταν καμιά φορά φεύγουμε έστω για 2 ήμερες, στον γυρισμό πάντα μας κάνει λίγα.. Μούτρα όντας απόμακρος και αυστηρός για αρκετές ώρες.. Με κάνα δυο αγκαλιές(όποτε και για όσο θέλει αυτός) επανέρχεται στην έτσι κι αλλιώς "αρχοντική" συμπεριφορά του😁

Tην καλημέρα μας 🙂 Δεν ζητάμε συγνώμη φυσικά για την off topic παρουσία μας! 😁
49513223_2260083074234247_4424555903953403904_o.jpg
 
Συμφωνώ απόλυτα πως έχει σχέση με το δέσιμο του ζωου-πτηνου με τον άνθρωπο αλλά και με τον χαρακτήρα τους. Διακοπές δεν έτυχε να πάμε μαζί αλλά ούτε και να μείνουν σε κάποιο άλλο σπίτι. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να λείψω για δύο μέρες τους έκανε ο μπαμπάς τους baby sitting αλλά στο σπίτι μας οπότε η μόνη αλλαγή που βίωσαν ήταν το ότι δεν βγήκαν εκτός κλουβιου για δύο μέρες. Όταν γύρισα φυσικά είχαμε φασαρίες νεύρα μουρμούρα κτλ.

Και τα τρία αντέδρασαν διαφορετικα όταν ήρθαν για πρώτη φορά στο σπίτι. Ο Σαχαμπ έτρωγε και έπαιζε αλλά ήταν μαγκωμενος τις πρώτες μέρες ενώ η Εσμεραλντα, όπως ίσως θυμάστε, κοιμόταν και με το ζόρι έτρωγε την πρώτη εβδομάδα σε σημείο που να ανησυχήσω και να την τρέχω για εξετάσεις. Ο νέος μας μπέμπης προσαρμόστηκε αμέσως στο νέο του σπίτι. Την πρώτη του ώρα εδώ κατέστρεψε το παιχνιδάκι από καλαμάκια που του είχα μέσα, έριξε κάτω το ξύλινο παιχνίδι του, έφαγε τη μισή τροφή, την υπόλοιπη την έριξε κάτω και στο τέλος πέταξε κάτω και την ταΐστρα και αφού έκανε αυτό τον χαμό, ανέβηκε στην ψηλότερη πατηθρα και τσιριζε για να ξεπεράσει τις φωνές των άλλων δύο από το άλλο δωμάτιο.
Σε γενικές γραμμές η Εσμεραλντα είναι ο παπαγάλος που είναι Ατρόμητος στον χώρο που γνωρίζει αλλά αν αλλάξει κάποιο έπιπλο θέση χρειάζεται πολύ χρόνο για να προσαρμοστεί, ενώ ο Σαχαμπ είναι κανονικός σκύλος. Παρότι είναι φοβητσιαρης και δειλός, δεν τον ενοχλεί η οποιαδήποτε αλλαγή, αρκεί να βρίσκεται πάνω μου.
Για τον μπέμπη δεν μπορώ να ξέρω γιατί είναι 10 μέρες μόνο μαζί μας.
 
Κάρλο-Λήδα-Πέπερ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ γ' αλλαγές επίπλων κτλ Ο Μάριος με το που έβλεπε οποιοδήποτε πράγμα να μην βρίσκεται στη "σωστή" θέση, το κοίταζε και ξεσήκωνε τον κόσμο στις τσιρίδες! Κάτι σαν ειδοποιήση δηλ πως κάτι δεν πάει καλά!
 
Κάρλο-Λήδα-Πέπερ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ γ' αλλαγές επίπλων κτλ Ο Μάριος με το που έβλεπε οποιοδήποτε πράγμα να μην βρίσκεται στη "σωστή" θέση, το κοίταζε και ξεσήκωνε τον κόσμο στις τσιρίδες! Κάτι σαν ειδοποιήση δηλ πως κάτι δεν πάει καλά!
O Mάριος "είχε πάντα δίκιο" 😛
 
εγω δυστιχως εχω χασει παπαγαλακι απο αλλαγη κλουβιου.

Δεν γίνεται να είναι αυτή η αιτία, δηλαδή η αλλαγή αυτή καθεαυτή. Έπαθε κάποιο ατύχημα ή εννοείς πως δραπέτευσε;

Ο νέος μας μπέμπης

Ο ποιος; 😵 Πότε πήρες κι άλλο; Πώς κι έχασα την παρουσίαση;
 
εγω δυστιχως εχω χασει παπαγαλακι απο αλλαγη κλουβιου.
Έφυγε εννοείς Ηλία;
.Elias.
[automerge]1564175380[/automerge]
Ο νέος μας μπέμπης προσαρμόστηκε αμέσως στο νέο του σπίτι.
. Για τον μπέμπη δεν μπορώ να ξέρω γιατί είναι 10 μέρες μόνο μαζί μας.
Ο ποιος; 😵 Πότε πήρες κι άλλο; Πώς κι έχασα την παρουσίαση;
Πράγματι! Ποιος είναι ο νέος μπέμπης Ζωή;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν γίνεται να είναι αυτή η αιτία, δηλαδή η αλλαγή αυτή καθεαυτή. Έπαθε κάποιο ατύχημα ή εννοείς πως δραπέτευσε;



Ο ποιος; 😵 Πότε πήρες κι άλλο; Πώς κι έχασα την παρουσίαση;
Έφυγε εννοείς Ηλία;
.Elias.
[automerge]1564175380[/automerge]


Πράγματι! Ποιος είναι ο νέος μπέμπης Ζωή;

Αύριο κλείνει δύο εβδομάδες στο σπίτι μας και είναι ακόμη πολύ άγριος αλλά μάλλον δεν θα γλυτώσει 😊

Δεν έγινε παρουσίαση Ανέστη. Ήρθε σε άσχημη περίοδο ο μικρούλης αλλά μόλις πάρουμε λίγο τα πάνω μας θα σας στον δείξω σίγουρα. Προς το παρόν καμαρωστε τον στο άβαταρ. Είναι ο πιο όμορφος παπαγάλος που έχω δει. Τον κοιτάζω και δεν το πιστεύω 🤩
 
Φαντσδυ
Αύριο κλείνει δύο εβδομάδες στο σπίτι μας και είναι ακόμη πολύ άγριος αλλά μάλλον δεν θα γλυτώσει 😊

Δεν έγινε παρουσίαση Ανέστη. Ήρθε σε άσχημη περίοδο ο μικρούλης αλλά μόλις πάρουμε λίγο τα πάνω μας θα σας στον δείξω σίγουρα. Προς το παρόν καμαρωστε τον στο άβαταρ. Είναι ο πιο όμορφος παπαγάλος που έχω δει. Τον κοιτάζω και δεν το πιστεύω 🤩
Γκριζακι απίστευτο!
 
Back
Top