Ασθένειες Εδω και 2 μερες καθεται στον πατο του κλουβιου

Sissyanth

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2016
Μηνύματα
4
Πόλη
Δάφνη
Καλησπερα, θα ηθελα τη συμβουλη σας. Πριν απο μια βδομαδα περιπου παρατηρησα οτι το καναρινι μου δεν μπορουσε να σταθει καλα στα κλαδακια, σαν να ετρεμαν τα ποδια του. Εδω και 2 μερες καθεται στον πατο του κλουβιου συνεχεια, ανεβαινει στην ταιστρα μονο για λιγο, τρωει αργα, πινει λιγοτερο νερο και μερικες φορες κραταει το ραμφος του ανοιχτο και το ανοιγοκλεινει.
Δεν ξερω ποσο χρονων ειναι, μου το δωσανε 4 μηνες πριν και το χρωμα του ειναι πορτοκαλι. Τρωει συσκευασμενους σπορους, αυγοτροφη και στα φρεσκα φρουτα και λαχανικα δεν εδειχνε προτιμηση. Ειχε ποδαγρα(εχει παρει θεραπεια). Στο κλουβι υπαρχει σχαρα κατω και κατω απο τη σχαρα βαζω αμμο για πουλια, υπαρχει κοκκαλο σουπιας( που ποτε δεν εχει πλησιασει). Οι κενωσεις του ειναι πρασινωπες
 
Τελευταία επεξεργασία:
δυστυχως μολις τωρα ψοφισε...
νομιζετε πως ειχε κατι μεταδοτικο;
 
Κρίμα που πέθανε το καημένο ☹
Το είχες μαζί με άλλο πουλάκι και ρωτάς αν πιθανόν είχε κάτι μεταδοτικό;
Βέβαια δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι είχε αλλά αν το είχες με άλλα, θα πρέπει να τα παρακολουθείς στενά, ως προς τις κουτσουλιές τους και την γενική φυσική τους κατάσταση.
 
οχι μονο του ηταν. τα προηγουμενα πουλακια(ενα τιμπραδο που κελαηδουσε υπεροχα και ενα λουγαρο) μου τα εφαγε γερακι...ρωταω αν υπαρχει καποια ασθενεια που μπορει να μεταδοθει στον ανθρωπο
 
Λυπάμαι πραγματικά. Κρίμα που δεν το πρόλαβες με κάποιο φάρμακο μήπως και σωθεί.
 
Τα πουλια οταν ειναι στο μπατο του κλουβιου συμαινει οτι δεν εχουν πολλες ωρες ζωης επισης οταν ενα καναρινι σταματησει να κελαιδα και μια μερα ξαφνικά ξεκινισει συνεχομενα ολη την μερα το 70% ειναι να γραφει την διαθικη του
 
Τα πουλια οταν ειναι στο μπατο του κλουβιου συμαινει οτι δεν εχουν πολλες ωρες ζωης
οταν ενα καναρινι σταματησει να κελαιδα και μια μερα ξαφνικά ξεκινισει συνεχομενα ολη την μερα το 70% ειναι να γραφει την διαθικη του
Γιατί τόσο απόλυτη; Διαφωνώ! Σίγουρα αυτά είναι δείγματα κάποιας ασθένειας, αλλά αν το καταλάβεις εγκαίρως απ τα δείγματα που σου δίνει η αλλαγή της συμπεριφοράς του πουλιού σου και δράσεις άμεσα και σωστά (να το πας σε κάποιον πτηνίατρο ή να το ταίσεις στο χέρι κτλ κτλ) τότε σώνεται! Και έχω σώσει πολλά πουλιά.. αρκεί να είσαι παρατηρητικός και δραστικός! Μην τα παρατας τόσο εύκολα αν δεις το πουλάκι σου στον πάτο του κλουβιού! 😉
 
Γιατί τόσο απόλυτη; Διαφωνώ! Σίγουρα αυτά είναι δείγματα κάποιας ασθένειας, αλλά αν το καταλάβεις εγκαίρως απ τα δείγματα που σου δίνει η αλλαγή της συμπεριφοράς του πουλιού σου και δράσεις άμεσα και σωστά (να το πας σε κάποιον πτηνίατρο ή να το ταίσεις στο χέρι κτλ κτλ) τότε σώνεται! Και έχω σώσει πολλά πουλιά.. αρκεί να είσαι παρατηρητικός και δραστικός! Μην τα παρατας τόσο εύκολα αν δεις το πουλάκι σου στον πάτο του κλουβιού! 😉
Σκοπος ειναι να το καταλαβεις πριν φτασει στο σταδιο αυτο συμφωνω απολυτα οτι μπορεις να το σωσεις. Κι εγω εχασα ενα δικο μου προσφατα αλλα ειχε κατι εσωτερικο προβλημα και δεν σωνοταν
 
Σκοπος ειναι να το καταλαβεις πριν φτασει στο σταδιο αυτο
Πολύ σωστά! Το προλαβαίνεις πιο εύκολα! Αλλά και στον πάτο να το δεις πάλι υπάρχουν ελπίδες! Αισιοδοξία θέλω! 😉
 
Αισιοδοξια μεχρι τελους δεν βοηθισε σχεδον ποτε αλλα αν το καναρινι ειχε την καλυτερη φροντιδα συμφωνω κατι μπορει να γινει. Επισης με την σωστη διατροφη και καλα γονιδια απο τους γονεις (αυτα ειναι τα οπλα του μικρου και αν επιδιωσει θα οφειλεται σε αυτα και την τυχη φισικα)
 
οταν ενα καναρινι σταματησει να κελαιδα και μια μερα ξαφνικά ξεκινισει συνεχομενα ολη την μερα το 70% ειναι να γραφει την διαθικη του
Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό?
Πως δηλαδή εξηγείται;
 
Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό?
Πως δηλαδή εξηγείται;
Δεν ξερω γιατι αλλα το εχω ζισει ειναι αντανακλαστικο ή ενστικτο το κανουν αρκετα ζωα οταν καταλαβαινουν οτι θα πεθανουν
 
Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό?
Πως δηλαδή εξηγείται;[
Αυτο με το κελαϊδισμα ειναι ενας ακόμα αστικός μύθος, κάτι ανάλογο του επισης ανυπόστατους κύκνειου άσματος. Εχει επισης άμεση σχέση με τον τίτλο της παλιάς μίνι σειράς: τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας.
Lousia, τα πουλακια ειναι οργανισμοι που ζουν, αρρωσταίνουν, πεθαίνουν ή γίνονται καλά, αναλόγως με αυτά που τους προσφέρεις, πχ συνθήκες διατροφής, καθαριότητας, με τα γονίδιά τους και με τις συνθήκες του περιβάλλοντος τους.
 
Δεν ξερω γιατι αλλα το εχω ζισει ειναι αντανακλαστικο ή ενστικτο το κανουν αρκετα ζωα οταν καταλαβαινουν οτι θα πεθανουν
Ίσως να έχεις δίκιο.
Να μην το γενικεύουμε όμως...
\Και κυρίως να μην το κάνουμε κανόνα...
Κανόνες στα ζωντανά πλάσματα δεν υπάρχουν...
off
Γράψε αν θέλεις το όνομά σου https://community.petbirds.gr/account/
Αν δεν βαρεθείς... κάνε τον κόπο να συστηθείς στη μεγάλη παρέα του petbirds. petbirds.gr/community/forums/Νέο-Μέλος.5/
Και αν όπως υποθέτω έχεις καναρίνια, εδώ https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=90?prefix_id=24 θα μας τα παρουσιάσεις
 
Δεν το κανουν ολα ειχα αρκετα που το εκαναν κι αλλα μπορει να μην τα προσεξα οτι το εκαναν το συγουρο ειναι οτι καταλαβαινουν οτι δεν παει κατι καλα και το εκφραζουν με τον τροπο τους
 
αλλα εχω δει πολλα πουλια κι οχι μονο καναρινια να το κανουν αυτο το πραγμα ακομα και περιστερια τα οποια ηταν αρρωστα να βλεπουν το μερος που ζουν και μετα να μην ξανα πατανε!
Παθενουν ανακοπη στον αερα! Και μετα πουπ

Επισεις οχι μονο πουλια και οι σκυλοι και οι λυκοι αλλα οι σκυλοι οταν καταλαβενουν οτι θα …... Το σκαν και πανε καπου μακρια απο το σπιτικο τους.


Τα παπαγαλακια οταν ειναι αρωστα δεν καθονται στο κλαδι τους δεν διχνουν σημαδια οτι ειναι αρωστα (φυσικο ενστικτο να αποφευγουν να διχνουν αδυναμια)μπροστα στον ιδιοκτητη τους γι αυτο προσοχη!

Ασχετα με το θεμα αλλα χρησιμα δε
 
Back
Top