Ασθένειες Εδώ και λίγο καιρό το καναρίνι μου σταμάτησε να κελαηδάει

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Γεια σας και συγνωμη που είχα να μπω τόσα χρόνια.
Θα ήθελα την βοήθεια σας για το καναρίνι μου. Εδώ και λίγο καιρό το καναρινακι μου έχει σταματήσει να κελαηδάει, του εχω δώσει βιταμίνες αλλα τίποτα δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει.
Θα σας βάλω ένα μικρό βιντεάκι μήπως καταλάβετε γιατί και μπορέσετε να με βοηθήσετε.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
[automerge]1616756897[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καναρίνι σου είναι άρρωστο. Πρέπει το συντομότερο να επισκεφτείς έναν ειδικό γιατρό για να το δει ώστε να ξεκινήσει θεραπεία άμεσα. Δυστυχώς στην κατάσταση που είναι, οι βιταμίνες δεν φτάνουν, ούτε κάποιο φάρμακο στην τύχη που θα προτείνει κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Εδώ μπορείς να δεις μία λίστα με γιατρούς:
 
Καλημέρα εχτες το πήγα στον γιατρό στο Ελληνικό (Κυριάκος Κονταδακης) του είπα ότι του εχω ξεκίνησε θεραπεία από το Σάββατο για ακαρεα στην τραχεία λόγω ότι κάθετα φουσκωμένο και κάνει έναν θόρυβο σαν να σπάει σπορακια σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και οφείλω να ομολογήσω ότι εσείς λόγω εμπειρίας ξέρετε πολύ περισσότερα και έναν πτηνιατρο που μου επιβεβαίωσε ότι αυτό που του κάνω είναι σωστό. Αλλα να σταματήσω να του βάζω στα ποδια το Epithol-en της beaphar γιατί έχει μέσα πετρέλαιο και να πάω από το Φαρμακειο να πάρω μουρουνέλαιο και να του βάζω στα ποδια.Και κάποια στιγμή να του πάω δείγμα από τις κουτσουλιές του για εξετάση. Κατά τα αλλα εμφάνισιακα δεν είδε κάτι ούτε άσχημες τις κουτσουλιές του.
 
Θα σας βάλω και μια φωτό από μια κουτσουλιά καθώς έπεσε στο χέρι μου την ώρα πήγα να βγαλω κάτι από το κλουβί του
 
Και κάποια στιγμή να του πάω δείγμα από τις κουτσουλιές του για εξετάση.
Στην μικροβιολογική εξέταση της κουτσουλιάς εντοπίζονται αρκετές αρρώστιες, καλό θα είναι να γίνει η εξέταση το συντομότερο δυνατό.
[automerge]1617181919[/automerge]
@Αλεξία αν πατήσετε ''επεξεργασία'' μπορείτε να διαγράψετε το αρχείο κειμένου και να ανεβάσετε την φωτογραφία μετά ''αποθήκευση''
 
Καλημέρα εχτες το πήγα στον γιατρό στο Ελληνικό (Κυριάκος Κονταδακης) του είπα ότι του εχω ξεκίνησε θεραπεία από το Σάββατο για ακαρεα στην τραχεία λόγω ότι κάθετα φουσκωμένο και κάνει έναν θόρυβο σαν να σπάει σπορακια σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και οφείλω να ομολογήσω ότι εσείς λόγω εμπειρίας ξέρετε πολύ περισσότερα και έναν πτηνιατρο που μου επιβεβαίωσε ότι αυτό που του κάνω είναι σωστό. Αλλα να σταματήσω να του βάζω στα ποδια το Epithol-en της beaphar γιατί έχει μέσα πετρέλαιο και να πάω από το Φαρμακειο να πάρω μουρουνέλαιο και να του βάζω στα ποδια.Και κάποια στιγμή να του πάω δείγμα από τις κουτσουλιές του για εξετάση. Κατά τα αλλα εμφάνισιακα δεν είδε κάτι ούτε άσχημες τις κουτσουλιές του.
[automerge]1617182631[/automerge]
Σας έβαλα μια κουτσουλιά που έπεσε στο χέρι μου για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.
Συγνωμη για τα λάθη μου.
[automerge]1617182706[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Συνημμένα

  • C548A04E-C63D-4C7B-A959-637ED160623C.webp
    C548A04E-C63D-4C7B-A959-637ED160623C.webp
    65 KB · Προβολές: 11
Συγνωμη για το λάθος μου με το μουρουνέλαιο ο γιατρός μου είπε αντί για το epithol στα ποδια να του βάζω παραφινέλαιο.
 
Σήμερα έβγαλε τις πρώτες του φωνούλες για λίγο, ελπίζω να συνέλθει και να πανε όλα καλά,δεν θέλω με τίποτα να τον χάσω. Θέλω να πιστεύω ότι θα καταφέρω να το θεραπεύσω.
 
Θέλω να ρωτήσω κάτι, το Σάββατο ξεκίνησα θεραπεία με pulmosan αλλα επειδή το βλέπω να ασχολειτε πολύ με το φτέρωμα του αλλα δεν ξέρω αν είναι λόγω φροντίδας η λόγω προβλήματος θέλω να ρώτησω μπορώ να του βάλω μπανιέρα η όχι? Και πόσες σταγόνες μηλοξυδο βάζουμε στην μπανιέρα?
[automerge]1617300054[/automerge]
@Αλεξία και εμένα Αλεξία έτσι έκανε και τώρα δεν μας αφήνει σε ησυχία,ελπίζω να γίνει καλά το φιλαράκι σου
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Και εσυ να το χαίρεσαι το φιλαράκι σου.
 
μπορώ να του βάλω μπανιέρα η όχι?
Μπορείς να βάλεις μπανιέρα.


πόσες σταγόνες μηλοξυδο βάζουμε στην μπανιέρα?
Ένα κουταλάκι του γλυκού. Αν αντέχει και παραπάνω, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις. Αν του έρθει πολύ, δεν θα μπαίνει για μπάνιο.
 
Να ρωτήσω κάτι το Σάββατο όχι αυτό που μας πέρασε αλλα το προηγούμενο στις 27 Μαρτίου ξεκίνησα θεραπεία με pulmosan μετά από μερικές μέρες άρχισε να βγαζει μερικές φωνούλες κάτι σαν δοκιμές και κάτι τσίου τσίου αλλα δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση.Και θέλω να ρωτήσω, μετά από την θεραπεία μετά από ποσό καιρό θα πρέπει να αρχίζει να κελαηδάει? Υπάρχει χρονικό περιθώριο? η όχι? η απλά όταν αυτό νιώσει έτοιμο?
[automerge]1617635820[/automerge]
Α και
Να ρωτήσω κάτι το Σάββατο όχι αυτό που μας πέρασε αλλα το προηγούμενο στις 27 Μαρτίου ξεκίνησα θεραπεία με pulmosan μετά από μερικές μέρες άρχισε να βγαζει μερικές φωνούλες κάτι σαν δοκιμές και κάτι τσίου τσίου αλλα δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση.Και θέλω να ρωτήσω, μετά από την θεραπεία μετά από ποσό καιρό θα πρέπει να αρχίζει να κελαηδάει? Υπάρχει χρονικό περιθώριο? η όχι? η απλά όταν αυτό νιώσει έτοιμο?
Α και ξέχασα να σας πω ότι την Κυριακή εχτες δηλ του ξανα έβαλα pulmosan γιατί μου έχει πει ο γιατρός να το επαναλάβω μετά από 8 η 10 ημέρες. Μέχρι πόσες φορες μπορώ να το επαναλάβω? Νομίζω μέχρι τρεις σωστά η όχι?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν είναι αυτή η ασθένεια, χρειάζεται μία αρχική εφαρμογή και μία επανάληψη. Εκεί τελειώνει η θεραπεία.
 
Νομίζω μέχρι τρεις σωστά η όχι?
Όχι, να μην του ξαναβάλεις.
Έχεις ήδη κάνει υπέρβασή στην δοσολογία
, κανονικά η 2η δόση του pulmosan είναι 30 ημέρες μετά την πρώτη φορά.
Μετά την πρώτη θεραπεία θεωρείται ασφαλής η επανάληψη μετά τις 14 ημέρες (απάντηση εταιρείας).
 
Back
Top