Ασθένειες Ειδικός πτηνίατρος Θεσσαλονίκη

Καλησπέρα Μαρία... Να το πας σε αυτό το κέντρο...
Εύχομαι περαστικά...
 
σ ευχαριστω πολυ Εύα! Εχω παει ξανα εκει και σ εναν αλλο περιοχή Χαριλάου! Στο ρετζικι το πουλάκι μου εγινε καλα! Σε αυτόν που πήγα στη Χαριλάου ενα δευτερο ψοφισε και ηθελα να μου πείτε καποιο καλο γιατι ποτε δεν εισαι σίγουρος ποιον πρέπει να εμπιστευτείς!
 
Να είσαι καλά Μαρία...
Κοίταξε να σου πω την αλήθεια εγώ πηγαίνω στον Σαντοριναίο στην Ανάληψη αλλά επειδή έγινε κάτι με ένα πουλάκι που του πήγαν εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να τον προτείνω ξανά...
Δεν θέλω να έχω καμία ευθύνη...
Μπορείς να το πας στον Κύριο Μουστακίδη...
Είναι γιατρός του ΑΠΘ... Πρώτα που δούλευε στην κλινικη πήγαινα εκεί... Αλλά τώρα δουλεύει σε ιατρείο του quico στην γεωργική σχολή και επειδή εγώ μένω δυτικά είναι μακρυα για μένα γιαυτό και έκοψα από αυτόν...
Αν δεν μπορέσεις να το πας εκεί τότε πάνε απευθείας στην κλινικη του ΑΠΘ που είναι στην Μοναστηριου...
 
Στον Σαντοριναίο το πήγα και γω και το εχασα! Ηταν το αγαπημένο μου πουλί ! Έκανε και αυτο διάρροια και μου ειπε οτι ειχε μύκητες και σκουλίκια και μου ειχε δώσει ul
[automerge]1567056230[/automerge]
Ultra leviour με μηλοξιδο αρχικά για 7 μερες και μετα για μια μερα φάρμακο για σκουλίκια! Το πουλί άντεξε δυο βδομαδες ειχε ξεπριστει λιγο η κοιλιά της αλλα η το στήθος της ηταν αδύνατο πολυ! Και μετα την εχασα! Και αποφάσισα να μην ξαναπάω!
 
Στον Σαντοριναίο το πήγα και γω και το εχασα! Ηταν το αγαπημένο μου πουλί ! Έκανε και αυτο διάρροια και μου ειπε οτι ειχε μύκητες και σκουλίκια και μου ειχε δώσει ul
[automerge]1567056230[/automerge]
Ultra leviour με μηλοξιδο αρχικά για 7 μερες και μετα για μια μερα φάρμακο για σκουλίκια! Το πουλί άντεξε δυο βδομαδες ειχε ξεπριστει λιγο η κοιλιά της αλλα η το στήθος της ηταν αδύνατο πολυ! Και μετα την εχασα! Και αποφάσισα να μην ξαναπάω!
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον συγκεκριμένο γιατρό, αλλά γενικά οταν καθυστερημένα αντιλαμβανόμαστε τα εντερικα προβλήματα, οι πιθανότητες να σώσουμε το πουλάκι δεν είναι με το μέρος μας. Η κατάληξη θα ήταν πιθανόν η ίδια αν πηγαινες σε άλλον γιατρό, με μόνη διαφορά ίσως το διάστημα που άντεξε μέχρι να καταλήξει.
Αφού, αν κατάλαβα καλά, είναι η δεύτερη φορά που αντιμετωπίζεις πρόβλημα με διάρροια, καλό θα ήταν να σκεφτείς το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποιο λάθος στην φροντίδα τους. Για παράδειγμα χύμα τροφή, απολύμανση κλουβιου, πατηθρων κτλ ανά μεγαλύτερα διαστήματα απ'ό,τι θα έπρεπε, τον χώρο στον οποίο βρίσκονται τα κλουβιά και γενικά τις συνθήκες στις οποίες ζουν.

Περαστικά εύχομαι.
 
Τους δίνω τροφή συσκευασμένη την prestige ! Τα καθαρίζω πολυ συχνά και τις ποτίστρες και τις θήκες για την τροφή και ολο το κλουβί γενικώς! Και τα απολυμαίνω! Δεν ξερω τι αλλο να κανω!
[automerge]1567057038[/automerge]
Η θηλυκιά που κανει διάρροια τωρα εχει καθαρή κοιλιά και το μονο που βλέπω σε κοιλιά ειναι λιγο λίπος και στο στήθος εχει περισσοτερο
 
Μήπως βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο χωρίς κάποια προστασία από πάνω και επομένως έρχονται σε επαφή με κουτσουλιές από άλλα πτηνά;
Μήπως η θηλυκιά σου τρώει πολλά φρούτα και λαχανικά και αυτό που βλέπεις δεν είναι διάρροια άλλα πολλά ούρα;
Εσύ που ξέρεις τον χώρο και τις συνθήκες μπορείς να κάνεις ολόκληρη λίστα με τα "μήπως"και να αποκλείσεις ένα ένα όλα τα ενδεχόμενα.
Εγώ όταν έμενα στη Θεσσαλονίκη πήγαινα στον Γκιουρτζιδη αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένη. Δεν έχω πάει σε άλλον οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω. Καλό θα ήταν πάντως να κάνεις κάτι άμεσα.
 
Τα εχω στο μπαλκόνι εχω τέντες και το βραδυ βάζω κουνουπιέρες! Δεν ξερω πραγματικά τι να πω! Τους βάζω λιγο μήλο και αγγούρι! Αλλα πριν μου κανει διάρροια ειχα μερες να τους δώσω! Όποτε δεν μπορω να φανταστώ απο που εχει συμβεί ολο αυτο! Λεω να προσπαθήσω να το πάω στο ρετζικι και αν δεν δω αποτελεσμα να πάω κατω στην μοναστηριού σε αυτόν που μου ειπες! Οπως και να εχει σ ευχαριστω!
 
Για το πουλάκι που τελικά κατέληξε.:
1. Πόσο καιρό ήταν άρρωστο;
2. Συνυπήρξε με αυτό που είναι ασθενές τώρα; Αν ναι, στο ίδιο κλουβί ή σε κοντινά; Μήπως σε κάποια φάση μπερδεύτηκαν τα σκεύη; Αν όχι, το πτηνό με τη διάρροια, βρίσκεται στο κλουβί του άλλου ή έχει κάποιο σκεύος αυτού;
Καρβουνάκι, ζεόλιθο έχεις στη διάθεση σου ώστε να του βάλεις;
Το κλουβί μήπως έχει σκουριές ή ξεφτισμένο χρώμα σε κάποια σημεία του;
Πόσες ημέρες είναι με διάρροια;
Μπανιέρα αν βάζεις, πόση ώρα την αφήνεις στο κλουβί;
Οι ταΐστρες του μήπως είναι κάτω από την ποτίστρα και νομίζεται η τροφή του;
Πριν πας στο γιατρό, βάλε ένα αλουμινόχαρτο στον πάτο του κλουβιού, ώστε να μπορεί να συλλέξει φρέσκιες κουτσουλιές για εξέταση.
 
Οχι τέτοιο καρβουνάκια δεν εχω! Τα δυο πουλιά δεν ηταν κοντα και τα κλουβιά ειναι χωριστά ! Η πότιςτρα μου ειναι απο την απέναντι μεριά της τροφής! Το κλουβί ειναι καθαρό! Δεν εχει Σκουριές! Το μονο που παρατηρησα σχετικά με το μπάνιο ειναι οτι προχθές που την εβαλα να κανει μπήκε μια φορα στέγνωσε και μετα απο λιγο βούτηξε ξανα και μετα την ειδα να πίνει νερο απο μέσα! Διάρροια κανει πέντε μερες! Ειπα να της δώσω το ultra leviour με μηλοξιδο αρχικά να δω αν θα σταματησει την επόμενη μερα ηταν λιγο καλυτερα οι κουτσουλιές και της έδωσα και μήλο για λίγη ωρα και μετα το έβγαλα! Ομως μου τελείωσε το φάρμακο και της έδωσα μετα απο δυο μερες όπου εχουμε περισσότερη διάρροια!
[automerge]1567061021[/automerge]
Το πουλάκι που ηταν άρρωστο ειχε πολυ Πρισμενη κοιλιά και καρινα! Έτρωγε ασταμάτητα και κοιμόταν συνεχως! Ο γιατρός τοτε μου ειπε οτι δεν κολλάει και οτι το έπαθε η απο τροφή η απο την φωλιά που γέννησε! Εγω οταν την πήγα στον γιατρο άντεξε δυο βδομαδες αλλα αυτός μου ειπε οτι μπορει να το ειχε και μήνα αυτο
 
Την μπανιέρα, αν είναι εφικτό, βγάζει την μόλις ολοκληρώνει το μπάνιο της. Σχεδόν όλα τα Καναρινια πίνουν νερό από τις μπανιέρες, κάτι που όμως εμείς τείνουμε να το αποφεύγουμε, ειδικά όταν το πουλί έχει ήδη μπει μέσα ή έχει κουτσουλησει στο νερό, ώστε να εξαλείψουμε την πιθανότητα μετάδοσης παθογόνων στον οργανισμό τους
 
Μαρία, πες μας και για την αγωγή. Δλδ, πόσο θα δίνεις, σε τι δόσεις, συχνότητα χορήγησης, διάρκεια χορήγησης, αν θα υπάρχει διάλειμμα στο δοσολογικο σχήμα και έπειτα νέος κύκλος, και πότε/αν θα το πας πάλι για εξέταση.
Έχω ακούσει ότι οι κύστες των κοκκιδιων, είναι πιο ορατές όταν δει κανεις κουτσουλιά στο μικροσκόπιο από το μεσημέρι κι έπειτα, ίσως γιατί τότε ανοίγουν. Συζητήθηκε κάτι τέτοιο από τον γιατρό;
Ποιος γιατρός είναι;
 
Μαρία, πες μας και για την αγωγή. Δλδ, πόσο θα δίνεις, σε τι δόσεις, συχνότητα χορήγησης, διάρκεια χορήγησης, αν θα υπάρχει διάλειμμα στο δοσολογικο σχήμα και έπειτα νέος κύκλος, και πότε/αν θα το πας πάλι για εξέταση.
Έχω ακούσει ότι οι κύστες των κοκκιδιων, είναι πιο ορατές όταν δει κανεις κουτσουλιά στο μικροσκόπιο από το μεσημέρι κι έπειτα, ίσως γιατί τότε ανοίγουν. Συζητήθηκε κάτι τέτοιο από τον γιατρό;
Ποιος γιατρός είναι;
Πήγα στο ρετζικι σε ενα που εχω παει ξανα εχει ειδικό για πτηνά ! Αυτο ειναι σκόνη μου ειπε σ ενα λίτρο νερο μια κόφτη κουτάλια του γλυκού για 3 μερες μετα για δυο μερες βιταμίνες και μετα για άλλες 3 ξανα το φάρμακο! Μου ειπε αν δω οτι το πειραζει και δεν τρώει και δεν πίνει να σταματήσω και να την παρω τηλέφωνο! Τις βιταμίνες μου τις έδωσε για να την βοηθήσουμε να μην την πειράξει και να δεχτεί καλυτερα την αγωγη! Μετα μου ειπε να τις πάω ξανα τις κουτσουλιές να τις δει
[automerge]1567100824[/automerge]
Επίσης δεν συζητήσαμε για αυτο με τις κύστες που μου ανέφερες! Αλλα με το που το εβαλε στο μικροσκόπιο μου ειπε οτι εχει και ειναι πολλα κιολας! Δεν εχει τιποτα αλλο σκουλίκια και τέτοια!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εάν έχεις κι άλλα πουλιά θα πρέπει να γίνει ένας έλεγχος και σε εκείνα.
Περαστικά.
Ναι μου το ειπε αλλα μου ειπε μονο αν τα ειχα στο ιδιο κλουβί ! Ολα τα πουλιά εχουν δικο τους κλουβί !
[automerge]1567101712[/automerge]
Ευχαριστω πολυ παιδια για το ενδιαφέρον !
[automerge]1567101775[/automerge]
Επίσης τα παρακολουθώ καθε μερα για τυχόν αλλαγές σε συμπεριφορα και κουτσουλιες
 
Back
Top