Διατροφή Ειμαστε παντα σιγουροι τι τρωνε τα πτηνα μας;

JAPAN HOSO11

PB Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2016
Μηνύματα
831
Πόλη
Κοκκώνι
η φωτο που ακολουθει ειναι απο το χειροτερο εμφανισιακα καναρι τα υπολιπα ειναι σε πολυ καλητερη κατασταση

image-0-02-05-93a9d818874654e85e94accbe4937f8eec76b455b81955256a687cdc96544fd9-V.webp

αμεσως επικοινωνισαμε με την κ. Δουκακη κλεισαμε επισκεψη αφου πρωτα μας ειπε να παμε και κουτσουλιες για εξεταση.
αποτελεσματα : ελλιπεις διατροφη και κατα συνεπεια αβιταμινοση!
πως; απο τη στιγμη που τους τα προσφερω ολα;
πιθανες αιτιες :
1η απο τη γιατρο οταν τα προσφερουμε ολα πλουσιοπαραχα υπαρχει περιπτωση να τρωνε τα πουλια μονο αυτο που τους αρεσει και οχι απαραιτητα αυτο που πρεπει με αποτελεσμα να εχουμε τετοια φαινομενα.
2η απο φιλο και πολλα χρονια εκτροφεα, οταν στον ιδιο χωρο βρησκονται πολλα πουλια θα φανε πρωτα αυτα που ειναι ποιο δυνατα και τα υπολοιπα οτι περισσεψει

( στη κλουβα ηταν 10 τα πουλια και μονο τα 5 το παρουσιασαν)

η γιατρος μας εδωσε καποιες βιταμινες και ασβεστιο για χορηγηση 15 μερες διαλημα 5 μερες και ξανα 15 μερες το πτερομα αν δεω φτιαξει δεν ειναι τιποτα θα φτιαξει του χρονου μετην επομενη πτερορροια

Βασικές Πληροφορίες
  1. Τι είδος πτηνού έχετε;καναρινια
  2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε, αρσενικα και θηλυκα (5 με το ιδιο προβλημα)
  3. Τι ηλικία έχει; 2
  4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς;2
  5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; εσωτερικο χωρο
  6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού; με αλλα 10 συνολο κλουβα του μετρου
  7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. μοιγμα σπορων, αυγοτροφες του εμποριου, μπροκολο, μηλο, αχλαδι, αγγουρι (σπανια), μαρουλι,
  8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. πτωση πτεροματος κυριος γυρω απο το ματι ή αραιωση πτεροματος, τιποτα αλλο ανησυχητικο!
  9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; μετα την πτερορροια
  10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο.
Επιπλέον Πληροφορίες
  1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; ζεολιθο
  2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο; ναι
  3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας. Παράδειγμα <Link Removed>.
  4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; )ξυλινες
  5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα; ναι ολα απο μια ή δυο γεννες τα σταματαω εγω για να μην κανουν παραπανω γεννες
  6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας.
  7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε).οχι
  8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια, πριν ενα μηνα
  9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής; σποροι και αυγοτροφες εμποριου, verse laga , cede
  10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»; βιταμινη Ε κατα την περιοδο αναπαραγωγης, πολυβιταμινες καθε μηνα για δυο μερες, συν ασβεστιο( σπανια και μονο την περιο αναπαραγωγης)
  11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε; ναι ως ανω
  12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; ναι AVIDRESS PLUS
  13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί;οχι βαζω ασβεστιο στο νερο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σταμάτη αυτά τα πουλιά είναι δικό σου θρέμμα;Επειδή έχω δεί οτι έχεις και λευκά υπολειπόμενα, είναι αυτά τα πέντε φορείς λευκού υπολειπόμενου;
 
Σταμάτη αυτά τα πουλιά είναι δικό σου θρέμμα;Επειδή έχω δεί οτι έχεις και λευκά υπολειπόμενα, είναι αυτά τα πέντε φορείς λευκού υπολειπόμενου;
2 δικα μου και 3 απο φιλο μου οχι δεν ειναι κανενα φορεας λευκου υπολειπομενου
 
το πουλάκι πάντως φαίνεται σε αρκετά κακή κατάσταση, χρειάζεται βοήθεια.
 
Ο φωτισμός του χώρου; Στη συγκεκριμένη κλούβα;
ικανοποιητικος ειναι τερταοροφη αυτα ηταν ποιο ψηλα στους αλλους ειχα απο 5 πουλια και ειναι ενταξει οπως γραφω αυτα ηταν συνολο 10 και μονο αυτα παρουσιασαν κατι τετοιο

το πουλάκι πάντως φαίνεται σε αρκετά κακή κατάσταση, χρειάζεται βοήθεια.
το ξερω γιαυτο πηγε μαζι μετα υπολιπα πηγαν στο γιατρο... 😉
 
Σταμάτη μου νομίζω ο Δημήτρης ρωτώντας για φως, εννοούσε τις uv ακτίνες και όχι απλά αν τα βλέπει φως.
Είναι τέλειο που παράλληλα και πριν την κουβέντα μας ανέλαβε γιατρός την επιμέλεια των ασθενών.
Θα το παρακολουθήσουμε με ενδιαφέρον και εύχομαι να είναι εύκολη η ίαση!
Για το σουπιοκόκκαλο απλώς να σου πω πως εκτός του ασβεστίου προσφέρει και ιώδιο, γι αυτό καλό είναι να υπάρχει πάντα και αν θέλουν τσιμπάνε.
Για βάλε να δούμε συμπεριφορές.
Γρήγορα Περαστικά!
 
maria p ακτινες ηλιου οχι για περισσοτερο απο 20 λεπτα την ημερα και μετα το μεσημερι, να πω την αληθεια αυτο με απασχολη και εμενα.
Είναι τέλειο που παράλληλα και πριν την κουβέντα μας ανέλαβε γιατρός την επιμέλεια των ασθενών.
αυτο ειναι και κανονας μου, εκτος απο την συζητηση και καποιες ερωτησεις που μπορεις να κανεις με ενα φιλο / γνωστο πανο σε αυτα τα θεματα τον πρωτο λογο τον εχει ο γιατρος.
και ποιο πολυ ανεβασα αυτο το θεμα για την ενημερωση των φιλων της παρεας μας εδω .
το σουπιοκοκκαλο θα το δοκιμασω

νομίζω ο Δημήτρης ρωτώντας για φως, εννοούσε τις uv ακτίνες και όχι απλά αν τα βλέπει φως.
του χρονου θα εχουμε μετακομιση παλι👍. Να δω που θα στεριωσω
 
Ευχομαι γρηγορα περαστικα και στους 5 ασθενεις.
Να πω κι εγω μπραβο που πηγες αμεσως στην γιατρο, ελπιζω οι συμβουλες της να βοηθησουν τα μικρουλια.
Αν ειναι οντως ελλειψη διατροφης επειδη πχ μπορεις αυτα τα 5 να ειναι τα "αδυναμα" του σμηνους, εχεις σκοπο να τα χωρισεις ή δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτηα;
Επισης το νυχακι του που ειναι τοσο μακρυ εχει να κανει με την ελλειψη βηταμινων;
 
Ευχομαι γρηγορα περαστικα και στους 5 ασθενεις.
Να πω κι εγω μπραβο που πηγες αμεσως στην γιατρο, ελπιζω οι συμβουλες της να βοηθησουν τα μικρουλια.
Αν ειναι οντως ελλειψη διατροφης επειδη πχ μπορεις αυτα τα 5 να ειναι τα "αδυναμα" του σμηνους, εχεις σκοπο να τα χωρισεις ή δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτηα;
Επισης το νυχακι του που ειναι τοσο μακρυ εχει να κανει με την ελλειψη βηταμινων;

κατ αρχην σε ευχαρηστω
εχουν χωριστει ηδη. αυτο που ειναι στη φωτο και ειναι στην ποιο ασχημη κατασταση ειναι μονο του τα αλλα ανα 2 σε διπλες
ζευγαροστρες ειναι στο σπιτι μεσα για 24ωρη παρακολουθησει. τα νυχια τα κοβω μονο εγω τωρα που ειμαι μακρια θα κανουν λιγο υπομονη
 
Και εγώ με το που διάβασα το πρώτοσου μήνυμα Σταμάτη το μυαλό μου πήγε σε έλλειψη βιταμίνης D επειδή τα έχεις μόνιμα σε εσωτερικό χώρο. Ξέρεις ότι την βιταμίνη Ε που τους δίνεις κατά την περίοδο αναπαραγωγής δεν μπορούν να την απορροφησουν χωρίς την βιταμίνη του Ήλιου. Άρα μήπως θα έπρεπε να κάνεις κάτι για αυτό? Τι λάμπες χρησιμοποιείς;

Όσο για το σουπιοκοκκαλο συμφωνώ με την Μαρία!

Το κορίτσι της φώτο έχει και καρινα πέρα από έλλειψη φτερωματος στο πρόσωπο της; Εύχομαι Περαστικά της είναι πολύ όμορφη!
 
alicedros το κοριτσι στη φωτο ειναι αγορι. καρινα δεν εχει ειναι ισως η σταση αυτη τη στιγμη (ακομα και η γιατρος μπερδεθτηκε απο το μεγεθος τον japan και νομιζε οτι δεν εχουν αναπτιξει) λαμπες δεν χρισημοποιω και ποτε δεν το εκανα. Οσο για το σουπιοκοκκαλο ειπα οτι θα το δοκιμασω (15 χρονια δεν εβαλα ποτε)
 
το κοριτσι στη φωτο ειναι αγορι.
Αχ συγγνώμη νόμιζα πως διάβασα ότι ήταν θηλυκό. 😛

λαμπες δεν χρισημοποιω και ποτε δεν το εκανα
Άρα ουσιαστικά τα καναρινια σου Σταμάτη μου δεν λαμβάνουν καθόλου βιταμίνη D και uv ακτίνες ούτε φυσικά ούτε τεχνητά. Άρα δεν απορροφουν και το ασβέστιο. Αυτό η γιατρός το έμαθε; Μήπως αυτός είναι ο λόγος απώλειας του φτερωματος και όχι οι ελλείψεις στη διατροφή τους μιας και όλοι ξέρουμε πόσο καλά τα ταιζεις;

Και για να έχουμε και κάποια ντοκουμέντα εδώ λέει αυτό για την βιταμίνη D και το ασβέστιο:
Θυμηθείτε ότι η βιταμίνη D3, είναι αναγκαία για τα πουλιά σας για να είναι σε θέση να αφομοιώσουν το ασβέστιο που λαμβάνουν.

Βλέπω κάποιους ανθρώπους να δίνουν στα ωοτόκα θηληκά τους ένα συμπλήρωμα ασβεστίου, αλλά κανένα συμπλήρωμα βιταμινών. Εάν το πουλί σας δεν εκτίθεται στο άμεσο φως του ήλιου (όχι μέσω ενός παραθύρου, όπου αντανακλώνται οι ακτίνες UV), για περίπου 10-20 λεπτά τουλάχιστον τρεις φορές εβδομαδιαίως, χρειάζεται διαιτητική βιταμίνη D3.

Αλλά αυτό το άρθρο μιλάει για τις ελλείψεις σε βιταμίνες κτλ. Και όντως η έλλειψη ιωδιου μπορεί να προκαλέσει απώλεια στα φτερά.
Το συμπλήρωμα ιωδίου μπορεί να επαναφέρει τα χαμένα φτερά κεφαλής.
Άρα μήπως η έλλειψη σουπιοκοκκαλου φταίει για την απώλεια φτερωματος του μικρού όμορφου;
 
Άρα ουσιαστικά τα καναρινια σου Σταμάτη μου δεν λαμβάνουν καθόλου βιταμίνη D και uv ακτίνες ούτε φυσικά ούτε τεχνητά. Άρα δεν απορροφουν και το ασβέστιο. Αυτό η γιατρός το έμαθε; Μήπως αυτός είναι ο λόγος απώλειας του φτερωματος και όχι οι ελλείψεις στη διατροφή τους μιας και όλοι ξέρουμε πόσο καλά τα ταιζεις;
κοιτα να δεις και εγω εχω μια σκεψη πανω σε αυτο για καποια λιγη ωρα τα βλεπει ο ηλιος οπως επισης τους δινω εξρα βιταμινη D αλλα γιατι δεν εγινε και σε αλλα και μονο σε αυτα; Το μονο συγουρο ειναι οτι δεν θα το αφησω ετσι... Να εισαι συγουρη!
 
Και επειδή έψαξα κι άλλο βρήκα από αυτό το άρθρο και αυτό για να σε βοηθήσω:
Βιταμίνη D3
Μια άλλη σχετικά συχνή, είναι η έλλειψη βιταμίνης D3, η οποία είναι απαραίτητη για τη δημιουργία και διατήρηση υγιών κοκάλων (η ύπαρξη της απαιτείται για την απορρόφηση και αξιοποίηση του ασβεστίου από τον οργανισμό), για την καλή κατάσταση του πτερώματος και την ωοτοκία στα καναρίνια.

Για τη σύνθεση αυτής της βιταμίνης σε επαρκείς ποσότητες από τον οργανισμό, είναι απαραίτητο το φως του ήλιου.

Σε περιπτώσεις που τα καναρίνια στεγάζονται σε εσωτερικό χώρο, θα πρέπει να υπάρχει ειδικός φωτισμός πλήρους φάσματος, με λαμπτήρες που υπάρχουν στο εμπόριο για το σκοπό αυτό.

Μην ξεχνάτε ότι ακόμη και αν υπάρχει στο χώρο φυσικός φωτισμός, η μεγαλύτερη ποσότητα της UV ακτινοβολίας η οποία είναι απαραίτητη για τη δημιουργία της βιταμίνης D3, απορροφάται από τους υαλοπίνακες των παραθύρων.

Για να εξασφαλίσουμε ότι τα καναρίνια λαμβάνουν επαρκή ποσότητα, μπορούμε επίσης να χορηγήσουμε τη βιταμίνη D3 μέσω συμπληρωμάτων διατροφής, αρκεί να είμαστε σίγουροι ότι περιέχουν την κατάλληλη δόση.

Αν και όλες οι βιταμίνες είναι πολύ σημαντικές και έχουν η κάθε μία το δικό της ρόλο στη σωστή λειτουργία του οργανισμού, αναφερόμαστε απλώς σε δύο πολύ σημαντικές των οποίων η έλλειψη εμφανίζεται συχνότερα.

το μονο συγουρο ειναι οτι δεν θα το αφησω ετσι... Να εισαι συγουρη!
Καλά γι αυτό είμαι σίγουρη! Απλά προσπαθώ να σε βοηθήσω... :)

τους δινω εξρα βιταμινη D
Ποια σκευάσματα τους δίνεις αν επιτρέπεται; Τους το δίνεις όλο το χρόνο;
 
Ποια σκευάσματα τους δίνεις αν επιτρέπεται; Τους το δίνεις όλο το χρόνο;
δινω καθε 15 μερες για 1 μερα στο νερο, το χειμωνα καθε βδομαδα ειναι πολυβιταμινη αλλα εχει πολυ περισσοτερο βιταμινη D απο τις αλλες, θα σου πω ονομασια στο μελλον,
 
Όπως και να έχει παιδιά, ας είμαστε προσεκτικοί στην παροχή βιταμινών Α και D κι ας κινούμαστε σύμφωνα με τις οδηγίες, διότι ειναι απο τις λιποδιαλύτες βιταμίνες και η υπερδοσολογια μπορεί να επηρεάσει την υγεία, ακόμα και τη ζωή των πτηνών μας.
 
Back
Top