Ασθένειες Ειναι αρρωστο το καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτοι που εχουν pet shop απλα πουλανε. Δεν εκτρεφουν ζωα (αν εκτρεφουν οχι ολα), δεν ειναι γιατροι. Ενα λαθος φαρμακο θα βαλει σε κινδυνο το καναρινι σου. απο μια περιγραφή δεν μπορει να βγαλει καποιος συμπερασμα. Εμείς εδω εχουμε και φωτογραφιες μπροστα μας και κανεις δεν μπορει να μιλησει με σιγουρια.
Ααα ενταξει.. απλα ειπα μηπως.. καλως, περιμενω απαντησεις απο τις δικες σας κρισεις..
 
Δες αυτες τις δυο ιστοσελιδες.. Εσυ που το εχεις μπροστα σου ισως σε βοηθησει. Εμενα με βοηθησαν πολυ. Δεν γνωριζω κατι περισσοτερο. Εχει αξιολογα παιδια με εμπειριες και οταν δουν το θεμα σου θα σε βοηθησουν.
 
Δες αυτες τις δυο ιστοσελιδες.. Εσυ που το εχεις μπροστα σου ισως σε βοηθησει. Εμενα με βοηθησαν πολυ. Δεν γνωριζω κατι περισσοτερο. Εχει αξιολογα παιδια με εμπειριες και οταν δουν το θεμα σου θα σε βοηθησουν.
Σε ευχαριστω πολυ
 
Το καναρινι δεν ξερω τι ηλικια εχει, το αγορασα φετος το 16 απο ενα πετ, το εχω εξω μαζι με τα υπολοιπα πτηνα μου, τωρα το εχω βαλει μονο του σε ενα κλουβακι αφου ειναι ετσι η κατασταση
Καλώς το απομάκρυνες. Μπορεί αυτό που συμβαίνει τώρα να είναι αποτέλεσμα μή χρήσης της καραντίνας,έκανες;
Πόσα πουλάκια έχεις;Εσωτερική εκτροφή; Πόσο καιρό έχεις το συγκεκριμένο; Απο το pet στο σπίτι σου άλλαξε διατροφή;Άλλες μέρες που δεν έδωσες φρούτα, λαχανικά, αυγό κτλ είχε διαφορετικό χρώμα στις κουτσουλιές; Πρώτη φορά βλέπεις αυτό το σημάδι;
Καταιγισμός😎
 
Καλώς το απομάκρυνες. Μπορεί αυτό που συμβαίνει τώρα να είναι αποτέλεσμα μή χρήσης της καραντίνας,έκανες;
Πόσα πουλάκια έχεις;Εσωτερική εκτροφή; Πόσο καιρό έχεις το συγκεκριμένο; Απο το pet στο σπίτι σου άλλαξε διατροφή;Άλλες μέρες που δεν έδωσες φρούτα, λαχανικά, αυγό κτλ είχε διαφορετικό χρώμα στις κουτσουλιές; Πρώτη φορά βλέπεις αυτό το σημάδι;
Καταιγισμός😎
Λοιπον.. Καραντινα ειχα κανει και στα δυο καναρινια που ειχα παρει εκεινη την περιοδο γιατι ειχα παρει και ενα αρσενικο μαζι με αυτο. Τωρα απο καναρινια εχω 6, εξωτερικη πλεον, 6 μηνες, μμμ λογικα αλλαξε, του εδινα απο ολα οχι μονο την απλη την τροφη επομενως ναι, ναι ειχε. Ποιο σημαδι, αυτο στην κοιλια;
 
Ποιο σημαδι, αυτο στην κοιλια;
Ναι αυτό!
Κουτσουλιές έχεις παρατηρήσει πρίν απο σήμερα;
Αν μου πείς και αν το έβαλες για αναπαραγωγή φέτος.. Μετά θα σωπάσω!
Δεν έχω να προσθέσω κάτι.
 
Ναι αυτό!
Κουτσουλιές έχεις παρατηρήσει πρίν απο σήμερα;
Αν μου πείς και αν το έβαλες για αναπαραγωγή φέτος.. Μετά θα σωπάσω!
Δεν έχω να προσθέσω κάτι.
Αυτο το σημαδι και να το ειχα παρατηρησει εκεινη την περιοδο επειδη δεν ειχα ιδεα τι μπορει να ειναι το αγνοησα τελειως κ ουτε που θυμαμαι για να ειμαι ειλικρινης αμα το ειχα παρατηρησει.
Ναι το εβαλα και μου εδωσε 4 πουλακια στην πρωτη γεννα απο τα 5 αυγα κ στην δευτερη ομως ενω τα δυο απο τα 3 ηταν ενσπορα δεν βγηκαν.
Αυτα
 
Στο έντερο δεν έχει κανένα πρόβλημα. Η φροντίδα που του παρέχεις δεν είναι σωστή. Πήγαινε στην ενότητα των άρθρων και διάβασε όσα περισσότερα άρθρα μπορέσεις. Το πουλάκι χρειάζεται γιατρό, υπάρχει πρόβλημα στο συκώτι που δημιουργήθηκε είτε από υπερβολική δόση φαρμάκων, είτε από τροφές που δεν έχουν συντηρηθεί σωστά.

Μην καθυστερείς βασιζόμενη σε υποθέσεις, το πουλάκι έχει ένα μήνα ζωή, εκτός εάν του δώσει κάποιος κτηνίατρος τη θεραπεία που χρειάζεται.
 
@Stavros δηλαδη αυτο που ειναι σκουροχρωμο ειναι το συκωτι; Αν μας τυχει να εχουμε μια εικονα.
 
@Stavros δηλαδη αυτο που ειναι σκουροχρωμο ειναι το συκωτι; Αν μας τυχει να εχουμε μια εικονα.
Είναι το σημείο ακριβώς κάτω από το θώρακα, προς τη δεξιά πλευρά. Όταν προσβληθεί σκουραίνει η ευρύτερη περιοχή. Τα έντερα ακολουθούν, μέχρι να καταλήξουν στην έξοδο από το σώμα, την αμάρα.
 
Παρεμπιπτόντως, πολύ καλή εφαρμογή δεν την είχα υπόψη μου.
Νομίζω στην είχα δείξει παλιά... Πολύ παλιά :)
Καλά είναι τέλεια δεν το συζητώ, ώρες μπορείς να την χαζεύεις :)
 
Μόλις μπεις, πατάς GO, σε πάει στο σχεδιάγραμμα του πουλιού.
Αριστερά έχει τα μέρη του σώματος πχ. Φτερά, δέρμα κτλ. Πατώντας το πρώτο αριστερό σου βγάζει μία λίστα, όπου κλικάροντας ένα-ένα, βλέπεις που βρίσκεται το κάθε μέρος.
Συνολική μετάφραση είναι δύσκολο, όταν μπορέσω θα φτιάξω ένα επεξηγηματικό θεματάκι με τις μεταφράσεις.
 
Ενταξει. Θα το επεξεργαστω και μπορει να καταλαβω.
 
Έγινε κάτι για το συγκεκριμένο πουλάκι; Πήγε στον γιατρό;
 
Back
Top