Αναπαραγωγή Ειναι και τα δυο θηλυκα ή ειναι ζευγαρι;

marios2407

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2016
Μηνύματα
88
Πόλη
Κύπρος
Γράφω ξανά με πολλές λεπτομέρειες αυτή την φορά.
αρχές του Φλεβάρη είχα τα καναρίνια μου, σε κλουβί με διαχωριστικό τα είχα για 4 εβδομάδες περίπου με διατροφή όπως λαχανικά, φρούτα και αβγό.
όταν αφαίρεσα το διαχωριστικό σε 8-10 μέρες άρχισαν να φτιάχνουν την φωλιά τους. Όταν έκανα το πρώτο αβγό το αντικατέστησα με ψεύτικο το ίδιο και τα επόμενα 2, σημειώστε ότι δεν γεννούσαν κάθε μέρα.
Όταν τα τοποθέτησα πίσω τα πέταξαν από την φωλιά τους, την χάλασαν και την έφτιαξαν ξανά.
Γέννησαν ακόμη δύο αβγά, (εδώ πιστεύω ότι δέχτηκαν επίθεση από αρπαχτικό).
Αφαίρεσα την φωλιά και την καθάρισα καλά. Τους έβαλα νέο υλικό για να την φτιάξουν και έτσι έγινε. Έδωσα ξανά σημασία στην διατροφή τους.
Μέτα από λίγες μέρες γέννησαν ξανά! (εννοείτε οτι τα προφυλάσσω απο τυχόν αρπαχτικά).
Αποφάσισα όμως να μην αντικαθιστώ τα αβγά τους με ψεύτικα.
Σήμερα όταν πήγα να τα ταΐσω και βγήκε απο την φωλιά η καναρα είδα οτι υπήρχαν 7 αβγά!
Μήπως είναι και τα δυο θηλυκά; Κάποιες φόρες είναι το ένα στη φωλιά και κάποιες το άλλο. Δεν είδα το ένα να ταΐζει το άλλο. Ούτε άκουσα κελάηδισμα αρσενικού μέχρι σήμερα.
Έχουν διαφορετικη ανατομία και πιστεύω οτι είναι ζευγάρι.
 
(εδώ πιστεύω ότι δέχτηκαν επίθεση από αρπαχτικό).
Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Η όλη συμπεριφορά και των 2 πουλιών μου δείχνει πως είναι εντελώς ανέτοιμα για αναπαραγωγή. Πυρωμένα μεν αλλά έχεις κάνει λάθος διαχείριση.

Σήμερα όταν πήγα να τα ταΐσω και βγήκε απο την φωλιά η καναρα είδα οτι υπήρχαν 7 αβγά!
Μήπως είναι και τα δυο θηλυκά; Κάποιες φόρες είναι το ένα στη φωλιά και κάποιες το άλλο. Δεν είδα το ένα να ταΐζει το άλλο. Ούτε άκουσα κελάηδισμα αρσενικού μέχρι σήμερα.
Είναι πολύ πιθανό! Κελαηδάει κάποιο απ τα 2 σαν αρσενικό; Ή και τα 2 κάνουν μόνο τσίου τσίου;

Έχουν διαφορετικη ανατομία και πιστεύω οτι είναι ζευγάρι.
Τι εννοείς; Στα χρώματα ή στο μέγεθος;
 
Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Η όλη συμπεριφορά και των 2 πουλιών μου δείχνει πως είναι εντελώς ανέτοιμα για αναπαραγωγή. Πυρωμένα μεν αλλά έχεις κάνει λάθος διαχείριση.


Είναι πολύ πιθανό! Κελαηδάει κάποιο απ τα 2 σαν αρσενικό; Ή και τα 2 κάνουν μόνο τσίου τσίου;


Τι εννοείς; Στα χρώματα ή στο μέγεθος;
στο μέγεθος. στο μέγεθος της ουράς και του κεφαλιού

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Η όλη συμπεριφορά και των 2 πουλιών μου δείχνει πως είναι εντελώς ανέτοιμα για αναπαραγωγή. Πυρωμένα μεν αλλά έχεις κάνει λάθος διαχείριση.


Είναι πολύ πιθανό! Κελαηδάει κάποιο απ τα 2 σαν αρσενικό; Ή και τα 2 κάνουν μόνο τσίου τσίου;


Τι εννοείς; Στα χρώματα ή στο μέγεθος;
κάνουν μόνο τσίου

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Η όλη συμπεριφορά και των 2 πουλιών μου δείχνει πως είναι εντελώς ανέτοιμα για αναπαραγωγή. Πυρωμένα μεν αλλά έχεις κάνει λάθος διαχείριση.


Είναι πολύ πιθανό! Κελαηδάει κάποιο απ τα 2 σαν αρσενικό; Ή και τα 2 κάνουν μόνο τσίου τσίου;


Τι εννοείς; Στα χρώματα ή στο μέγεθος;
ποια κατά την γνώμη σου θα ήταν η σωστή διαχείριση;
 
στο μέγεθος. στο μέγεθος της ουράς και του κεφαλιού
Αυτό δεν είναι δείγμα του φύλου... Διάβασε αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/

κάνουν μόνο τσίου
Τότε μάλλον έχει δύο θηλυκά. Προσπάθησε να τα φυσήξεις από κάτω και με βάση το άρθρο που σου έδωσα δες αν είναι θηλυκά ή αρσενικά.

ποια κατά την γνώμη σου θα ήταν η σωστή διαχείριση;
Αρχικά πρώτα απ όλα πριν βάλουμε 2 καναρίνια μαζί, επιβεβαιώνουμε ότι όντως πρόκειται για αρσενικό και θηλυκό! Δες το αν δεν μπορείς ανέβασε φώτο και αν τελικά είναι ζευγάρι το ξανασυζητάμε! 😉
 
ανεβάζω κάποιες φώτο να μου πεις αν μπορείς να καταλάβεις αν είναι ζευγάρι ή οχι, βρήκα και ενα αβγό κάτω ραγισμένο, νομίζω πως έχει "σποράκι"
 

Συνημμένα

  • DSCN8041.webp
    DSCN8041.webp
    54,5 KB · Προβολές: 67
  • DSCN8042.webp
    DSCN8042.webp
    40 KB · Προβολές: 67
  • DSCN8033.webp
    DSCN8033.webp
    23,4 KB · Προβολές: 66
  • DSCN8036.webp
    DSCN8036.webp
    10,4 KB · Προβολές: 58
  • DSCN8032.webp
    DSCN8032.webp
    16,9 KB · Προβολές: 64
Τα 2 αυτα πουλακια τα πηρες απο το ιδιο μαγαζι; Το αυγο ποσες μερες το κλωσουσαν;
 
.. Μάλλον κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θα έλεγα, είναι και τα δύο(2) θηλυκά..
 
το αυγό πρέπει να ήταν 1-2 ημερών
Γιατί το έσπασες τότε; Για να φανεί αν ένα αυγό είναι ένσπορο ή όχι θέλει τουλάχιστον 5-7 μέρες συνεχές κλώσημα απ την κανάρα και θέλει ωοσκόπηση για να δεις αν υπάρχει ζωή μέσα. Υπάρχουν άλλα αυγά; Τα κλωσάνε και τα 2;
 
Γιατί το έσπασες τότε; Για να φανεί αν ένα αυγό είναι ένσπορο ή όχι θέλει τουλάχιστον 5-7 μέρες συνεχές κλώσημα απ την κανάρα και θέλει ωοσκόπηση για να δεις αν υπάρχει ζωή μέσα.
Δεν το έσπασε Αλίκη μου. Το βρήκε ραγισμένο κάτω στο κλουβί όπως ειπε:
βρήκα και ενα αβγό κάτω ραγισμένο, νομίζω πως έχει "σποράκι"
 
Ααα με συγχωρείτε! Δεν το θυμόμουν!

Πόσα αυγά έχουν μείνει στη φωλιά πλέον;
στη φωλιά είναι 5 αυγά ακόμη, αν τελικά είναι γόνιμα θα πρέπει να εκκολαφθούν στις 25-26 του μήνα. Εδώ και 4 μέρες είναι και τα 2 στη φωλιά.
Σε περίπτωση που δεν εκκολαφθούν και είναι και τα δύο θηλυκά τι πρέπει να κάνω;
 
Εδώ και 4 μέρες είναι και τα 2 στη φωλιά.
Σε περίπτωση που δεν εκκολαφθούν και είναι και τα δύο θηλυκά τι πρέπει να κάνω;
Απλούστατα να προβείς σε αναζήτηση αρσενικού, αν φυσικά σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή. Και ασφαλώς θα πρέπει να κρατήσεις και καραντίνα 40 ημέρες. Οπότε καλύτερα να προσπαθήσεις από του χρόνου.
 
Απλούστατα να προβείς σε αναζήτηση αρσενικού, αν φυσικά σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή. Και ασφαλώς θα πρέπει να κρατήσεις και καραντίνα 40 ημέρες. Οπότε καλύτερα να προσπαθήσεις από του χρόνου.
ΟΚ. Αρκετες μέρες. Ευχαριστώ
 
στη φωλιά είναι 5 αυγά ακόμη, αν τελικά είναι γόνιμα θα πρέπει να εκκολαφθούν στις 25-26 του μήνα. Εδώ και 4 μέρες είναι και τα 2 στη φωλιά.
Σε περίπτωση που δεν εκκολαφθούν και είναι και τα δύο θηλυκά τι πρέπει να κάνω;
Γιατί δεν κάνεις μια ωοσκόπηση να σου λυθούν όλες οι απορίες; :)
 
Τελικά είναι θηλυκα, από χθες έπρεπε να είχαν εκκολαφθεί. Σήμερα βρήκα και 2 αβγά έξω απο την φωλιά. Έκανα ωοσκόπηση στα άλλα και ήταν άσπορα. Αφαίρεσα την φωλιά και μετά από λίγο άρχισαν τρελές μάχες και έβαλα το διαχωριστικό. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; (εκτός απο το βρω αρσενικό) 😉
 
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; (εκτός απο το βρω αρσενικό) 😉
Είναι φανερό από τις μάχες πως δεν ταιριάζουν. Και κάθε μάχη αυτό θα το κάνει μεγαλύτερο.
Από την ώρα που δεν έχεις άλλο αρσενικό, αφήνεις το διαχωριστικό και μόλις αρχίσει να φτιάχνει φωλιά.. Το τραβάς... και προσεύχεσαι...
 
το τραβάς... και προσεύχεσαι...
Τι να προσεύχεται καλά; Ένα απ τα δύο να ανεβάσει τεστοστερόνη για να έχει γόνιμα αυγά; Αφού και τα 2 είναι θηλυκά. Γιατί να τραβήξει το χώρισμα;
 
Back
Top