Αναπαραγωγή Ειναι και τα δυο θηλυκα ή ειναι ζευγαρι;

καλημέρα ομάδα και χρόνια πολλά,
τελικά ήταν και τα δύο θηλυκά. Πήρα ένα αρσενικό (το ένα θηλυκό το έδωσα πίσω στον εκτροφέα), έχω το αρσενικό εδώ και 5 μέρες άλλα ακομη δεν το άκουσα να "τραγουδάει". Υποθέτω είναι από την αλλαγή περιβάλλοντος. Σε τέτοιες περιπτώσεις πόσος χρόνος χρειάζεται για να προσαρμοστεί;
 
καλημέρα ομάδα και χρόνια πολλά,
τελικά ήταν και τα δύο θηλυκά. Πήρα ένα αρσενικό (το ένα θηλυκό το έδωσα πίσω στον εκτροφέα), έχω το αρσενικό εδώ και 5 μέρες άλλα ακομη δεν το άκουσα να "τραγουδάει". Υποθέτω είναι από την αλλαγή περιβάλλοντος. Σε τέτοιες περιπτώσεις πόσος χρόνος χρειάζεται για να προσαρμοστεί;
Δεν υπάρχει ταρίφα...
Από ώρες μέχρι και αρκετές βδομάδες...
Μην ξεχάσεις την καραντίνα https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Επιτέλους σήμερα κελάηδησε η νέα μου άφιξη! Επιτέλους έχω αρσενικό! Λέτε να προλάβω αναπαραγωγή φέτος; Τέλος του μήνα θα τελειώσει η καραντίνα.
 
Επιτέλους σήμερα κελάηδησε η νέα μου άφιξη! Επιτέλους έχω αρσενικό! Λέτε να προλάβω αναπαραγωγή φέτος; Τέλος του μήνα θα τελειώσει η καραντίνα.
Και θα έχεις Ιούλιο μικρά στη φωλιά;
 
Αν βάλεις κάτω τις ημερομηνίες... Θα έχεις 20-25 Ιουνίου εκκόλαψη και μέχρι 10-15 Ιουλίου πουλιά στις φωλιές.
Εγώ δεν θα το έκανα.
Εσύ όπως κρίνεις... και κανείς δεν θα σε κρίνει περισσότερο.
 
Δεν νομίζω πως τον Ιούνιο η θερμοκρασία θα παραμείνει στους 20 βαθμούς που είναι τώρα... Αν τα έχεις έξω προσωπικά πιστεύω ότι θα έχεις θέμα με τον καιρό και με τις υψηλές θερμοκρασίες. Η άλλη επιλογή είναι να τα βάλεις σε δωμάτιο με ελεγχόμενη θερμοκρασία και διάρκεια ημερήσιου φωτισμού αλλά μόνο για μία γέννα και σίγουρα αυτό θα έχει συνέπειες γιατί θα πάνε όλα πίσω. Τα πουλιά σου θα περάσουν αργοπορημένη πτερόροια και μετά θα έχουν λιγότερο χρόνο να ξεκουραστούν για την επόμενη άνοιξη. Όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου!
 
Δεν νομίζω πως τον Ιούνιο η θερμοκρασία θα παραμείνει στους 20 βαθμούς που είναι τώρα... Αν τα έχεις έξω προσωπικά πιστεύω ότι θα έχεις θέμα με τον καιρό και με τις υψηλές θερμοκρασίες. Η άλλη επιλογή είναι να τα βάλεις σε δωμάτιο με ελεγχόμενη θερμοκρασία και διάρκεια ημερήσιου φωτισμού αλλά μόνο για μία γέννα και σίγουρα αυτό θα έχει συνέπειες γιατί θα πάνε όλα πίσω. Τα πουλιά σου θα περάσουν αργοπορημένη πτερόροια και μετά θα έχουν λιγότερο χρόνο να ξεκουραστούν για την επόμενη άνοιξη. Όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου!
Και ειδικά στην Κυπρό 😉 σιγά μην είναι 20 βαθμοί... Ευχαριστώ.
 
Αν βάλεις κάτω τις ημερομηνίες... Θα έχεις 20-25 Ιουνίου εκκόλαψη και μέχρι 10-15 Ιουλίου πουλιά στις φωλιές.
Εγώ δεν θα το έκανα.
Εσύ όπως κρίνεις... και κανείς δεν θα σε κρίνει περισσότερο.
Ευχαριστώ.
 
Παιδιά την βοήθεια σας για ακόμη μια φορά. Ενώ έχω τον αρσενικό σε καραντίνα(ο οποίος μια στο τόσο θυμάται να κελαηδήσει), η θηλυκή μέσα σε μια μέρα έφτιασε όπως – όπως την φωλιά και γέννησε και αβγό και το κλώσει κιόλας! Πώς να αντιδράσω; Τα βγάλω την φωλιά και να την αφήσω να ηρεμίσει;
 
Πώς να αντιδράσω; Τα βγάλω την φωλιά και να την αφήσω να ηρεμίσει;
Να την αφήσεις να κάνει τα αυγουλακια της στη φωλιά. Να της επιτρέψεις να τα κλωσήσει περίπου για 10-12 μέρες να κάνει τον κύκλο της και μετά αστη να ξεκουραστεί.
 
δεν θα προχωρήσω για αναπαραγωγή τελικά, αφού σύντομα θα αρχίσει και η πτερόρροια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να τα βάλω μαζί ή να τα αφήσω ξεχωριστά;
 
δεν θα προχωρήσω για αναπαραγωγή τελικά, αφού σύντομα θα αρχίσει και η πτερόρροια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να τα βάλω μαζί ή να τα αφήσω ξεχωριστά;
Ποιος ο λόγος να τα βάλεις μαζί; Καθένα στο κλουβάκι του και του χρόνου πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά θα τα βάλεις μαζί όταν θα πας για αναπαραγωγή. Καλές τους διακοπές!
 
Back
Top