Γενικά Ειναι το Γκλοστερ καναρινι φωνης;

ilias2017

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
25
Πόλη
Διδυμότειχο
γεια σας παιδιά... 😀σκευτομαι να πάρω ενα καναρινάκι αλλά ειμαι αναμεσα σε απλό καναρίνι και καναρίνι Γκλόστερ... Εγώ θέλω καναρίνι φωνής... Μπορείτε να μου πείτε αν το καναρίνι Γκλόστερ είναι φωνής;🙂
 
Τα Γκλοστερ ανηκουν στην κατηγορια "καναρινια τυπου" :)
Ολα τα καναρινια κελαηδανε, αλλα αν θελεις "φωνης" τοτε κοιτας λαθος ειδη.
Τιμπραντο, harz roller κλπ.. Προς τα εκει πας.. :D
 
Πολύ σωστά σου τα είπε η Ηλέκτρα... Επισης..στα καναρίνια φωνής ανήκουν και τα Μαλίνουα... Ενώ τα Γκλοστερ που λες εσύ δε φημίζονται για τη φωνή τους αλλά για την εμφάνιση τους πιο πολύ. Γι'αυτό άλλωστε τα λένε καναρίνια τύπου... 😉
Τιμπραντο πάρε,Τιμπραντο!:D
 
Ολα τα καναρινια κελαηδανε, αλλα αν θελεις "φωνης" τοτε κοιτας λαθος ειδη.
Τιμπραντο, harz roller κλπ.. Προς τα εκει πας.. :D
Μαλίνουα και άλλα πολλά. Ψάξε εδώ και στο Youtube άκου διάφορες φωνές και όποιο σ αρέσει περισσότερο ψάξε για κάποιον εκτροφέα!
 
Όπως είπε και η Ηλέκτρα, τα gloster είναι καναρίνια "τύπου", δηλαδή εμφάνισης (για αυτό εκτρέφονται κιόλας).
Όχι πως δεν κελαηδούν, μάλιστα εάν εκπαιδευτούν από μικρά μπορούν να κελαηδούν πολύ όμορφα, απλώς σε σχέση με άλλα καναρίνια, τα λεγόμενα καναρίνια "φωνής", μπορείς να τα πεις πιο παράφωνα. Εάν δεν σε ενδιαφέρει να έχεις κανένα τραγουδιστή με δύσκολες και δυνατές φωνές, μπορείς να πάρεις ένα αρσενικό gloster. Θα έχεις μια καλή παρέα και θα ακούς και το τραγούδι του κάθε μέρα. Τώρα, εάν θες ντε και καλά να πάρεις κάποιο από τα καναρίνια φωνής που θα σε μαγέψει με τις φωνές του, άνοιξε ένα νέο θέμα να συζητήσουμε εκεί για τα χαρακτηριστικά του καθενός. 🙂
 
Πάντως και τα gloster αν και τύπου έχουν πολύ καλό κελάηδημα!
Όντως και για αυτό για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει ένα καναρίνι με πολύ ιδιαίτερες φωνές, κάλλιστα μπορεί να πάρει και να έχει να ακούει ένα αρσενικό gloster. Εδώ εμένα κελαηδάει μέχρι και το θηλυκό!
 
παιδιά σας ευχαριστω, αλλά θα ήθελα να πω οτι υο θέμα με το καναρίνι υο ψάχνω εδώ και εναν μήνα και στην αρχή ήθελα τιμπραντο αλλά εψαξα και είδα Ούι ταβκαλα τιμπραντο είναι και λίγο ακριβά.. Και επειδή είμαι απο Διδυμότειχο και δεν έχουμε Πετ ΣΟΠ πήγα Αλεξανδρούπολη και είδα σε Πετ ΣΟΠ καναρίνια...ηταν δυο που μου άρεσαν ενα το Γκλόστερ και ενα το απλό και απο οτι είδα και τα δυο κελαηδανε αλλά ο πετσοπας μου είπε οτι το απλό κελαηδαει καλύτερα αλλά πρεπει να βεβαιοθω :D
 
είμαι απο Διδυμότειχο και δεν έχουμε Πετ ΣΟΠ πήγα Αλεξανδρούπολη και είδα σε Πετ ΣΟΠ καναρίνια...ηταν δυο που μου άρεσαν ενα το Γκλόστερ και ενα το απλό και απο οτι είδα και τα δυο κελαηδανε αλλά ο πετσοπας μου είπε οτι το απλό κελαηδαει καλύτερα αλλά πρεπει να βεβαιοθω :D
Άσε το τι λέει ο πετσοπας. Άκου την κάρδια σου και πάρε αυτό που για σένα τραγουδάει πιο όμορφα. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι υγιές και ζωηρό. Γι αυτό διάβασε και αυτό. Θα σε βοηθήσει να επιλέξεις ένα υγιές καναρινάκι. :)
 
γεια σας παιδιά τελικά πήρα καναρινάκι τιμπραντο κλασικό το βρήκα με 60 ευρώ αλλά επειδή πήρα δυο μου το άφησε 30.. Το καναρίνι είναι αρκετά ζωηρό... Το καναρίνι έχει πρασινο και κίτρινο χρωμα.. εψαξα και για μαλινουα αλλά δεν βρήκα και πήρα τιμπραντο
 
Να σου ζήσουν και τα 2! Ζευγαράκι; Από εκτροφέα τα πήρες;

εψαξα και για μαλινουα αλλά δεν βρήκα και πήρα τιμπραντο
Από την στιγμή που ξεκίνησες με μία ράτσα καναρινιών φωνής καλό θα ήταν να μην πάρεις και άλλη γιατί άλλες φωνές βγάζουν τα μεν άλλες τα δε. Δεν κάνει να επηρέαζει η μία ράτσα την άλλη γιατί "χαλάνε" οι φωνητικές τους ικανότητες. Αν ακόμα θες να αποκτήσεις και μαλίνουα πρέπει να τα βάλεις σε άλλο χώρο να μην ακούνε τα τιμπράντο. :)
 
τελικά πήρα καναρινάκι τιμπραντο κλασικό
.. Να σου ζήσουν Ηλία και εύχομαι να σου βγουν τρομεροί τραγουδιστές. Οφείλεις βέβαια να προσέξεις πολύ αυτό που σου επισημαίνει η Αλίκη..
Δεν κάνει να επηρέαζει η μία ράτσα την άλλη γιατί "χαλάνε" οι φωνητικές τους ικανότητες.
Και για την ιστορία και μόνο,τα GLOSTER αποτελούν ένα πολύ ιδιαίτερο και ελκυστικό κομμάτι στην ιστορία των πτηνών συντροφιάς, δεν κελαηδούν όπως τα φωνής αλλά δεν περνούν και απαρατήρητα, μιας και το τραγούδι τους κινείται σε υψηλές νότες συν του ότι θεωρούνται από πολλούς που τα γνωρίζουν ''τρομεροί γονείς''.
Και πάλι σου εύχομαι τα καλύτερα Ηλίακαι προς ενημέρωσιν..
https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνια-Γκλόστερ-gloster.3543/
http://timbradoscanary-r74.blogspot.com/2012/07/blog-post_09.html
 
Να τα χαιρεσαι!
Έχουν μεταλλικό δαχτυλίδι κλειστού τύπου; Αν ναι, τί χρώματος;
Πρόκειται για αρσενικό και θηλυκο; Αν ναι, και φορούν δαχτυλίδια πρεπει να δεις αν προέρχονται απο τον ιδιο εκτροφέα. Αν παλι ναι, να ξεκαθαρίζεις μαζί του οτι δεν προκειται για αδέρφια.
 
Back
Top