Φροντίδα Εκπαίδευση harness

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλημερα , έχω πάρει harness για το ζακουδακι μου . Προς μεγάλη μου έκπληξη το δέχτηκε αμέσως , τος πρώτες μέρες του το έδινα να παίξει και εχθές μας άφησε και του το βάλαμε χωρίς κανενα πρόβλημα .το θέμα μου είναι οτι αφού του το βάλαμε έκανε κανονικά πτήσεις μέσα στο σπίτι.ποιος είναι ο σωστός τρόπος να τον συγκρατήσω χωρίς να τον κάνω να χάσει την ισορροπία του και το φοβηθεί ;
 
.το θέμα μου είναι οτι αφού του το βάλαμε έκανε κανονικά πτήσεις μέσα στο σπίτι
Άρα δεν υπάρχει κάποιο θέμα.
Αφού το δέχτηκε χωρίς κανένα πρόβλημα, και ξεκίνησε και τις πτήσεις
όλα καλά.

ποιος είναι ο σωστός τρόπος να τον συγκρατήσω χωρίς να τον κάνω να χάσει την ισορροπία του και το φοβηθεί ;
Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις είναι να τραβάς το σχοινί απότομα, και με δύναμη προς το σώμα σου για να διορθώσεις την πτήση του.
Επίσης θα πρέπει να είσαι προσεκτική και να τσεκάρεις πάντα το σημείο που εφαρμόζει το harness με το σχοινί, γιατί μπορεί να το δαγκώσει και να το βγάλει από το κρίκο ασφαλείας.
Μου έχει συμβεί, ευτυχώς το πουλί καθότανε στον ώμο μου και δεν το κατάλαβε.😟
 
@Vada σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση σου…κάτι άλλο που σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω κατά ποσό είναι σωστό … έχει μια μανία να δαγκώνει τα καλώδια του φωτιστικόυ τα οποία δεν γίνεται να τα καλυψω με κάποιον τρόπο και σκέφτομαι για τις φορές που θα απομακρύνομαι από το σαλόνι να τον δένω στο πάρκο του για ασφάλεια ..το harnesses του είναι αρκετά μακρύ όποτε αν θελήσει να πετάξει από το πάρκο σε άλλο έπιπλο μπορεί … είναι σωστό σαν λύση μερικών λεπτών ;
 
@Ιβαν Όχι δεν είναι. Είναι αρκετά επικίνδυνο κατά την άποψή μου ακόμα και για λίγα λεπτά. Ο παπαγάλος δεν είναι σκυλάκι και δεν θα κάτσει δεμένος σε ένα σταντ ήσυχα δεμένος. Για τα καλώδια μπορείς να πάρεις προστατευτικα καλωδίων που είναι για παιδιά για να μην υπάρχει κίνδυνος να γίνει οτιδήποτε.
 
@Ledagcc δεν γίνεται δυστυχώς η κάλυψη όπως προανέφερα διότι τα φωτιστικά είναι μεγάλοι κύκλοι ο ενας κάτω από τον άλλον που συνδέονται μεταξύ τους με αυτο το διάφανο νημα το οποίο είναι καλώδιο και έπειτα κρέμονται από την οροφή στην μέση όλων των χωρών από αυτά τα καλώδια
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@MARY58 F34BD98A-CDBF-4BE1-AB4D-32F302DED339.webp
[automerge]1674053161[/automerge]
Υπάρχουν 4 παρόμοια φωτιστικά στον ενιαίο χώρο και τα προτιμάει και τα 4 😂
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: MARY58
@Ιβαν το ζαβολιάρικο! Πάντως δεν πολύ φταίει. Το φωτιστικό έχει όλα τα φόντα ενός πάρκου!!!
Μήπως (μάλλον χαζή ιδέα) τούλι γύρω γύρω που θα τον φόβιζε ; Αρκεί το τούλι να μην ακουμπάει στα καλώδια.
 
@MARY58 ναι το έχω σκεφτεί αλλά μου έχουν προτείνει να μην χρησιμοποιώ η έχω αντικείμενα μέσα στον χώρο που τον φοβίζουν και στρεσαρεται
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Απο προσωπική εμπειρία με harness είχα θέμα στην επαναφορά του πτηνού όταν τελείωνε ο ελαστικός ιμάντας, ερχόταν με φόρα πίσω χωρίς να διατηρεί την ισορροπία της με αποτέλεσμα να κινδυνέυει να προσκρούσει ακόμα και στο έδαφος.

Ίσως κάτι δεν έκανα καλά, ίσως επειδή δε το δεχόταν η Κίρα υπήρχε αυτό το θέμα

Επέλεξα να μην το χρησιμοποιώ τελικά
 
@Ιβαν μην κοιτάς την μάρκα ή το κατάστημα που το πουλάει, απλά την ιδέα. Θα μπορούσε να κάνει δουλειά αυτό ή κάτι σαν αυτό;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-01-18-20-16-51-431_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2023-01-18-20-16-51-431_com.android.chrome.webp
    69,9 KB · Προβολές: 15
@MARY58 θα το δοκιμάσω αν και πιστεύω ότι οπτικά η κατάσταση θα είναι τραγική και δεν θα μπορώ να το έχω μόνιμα …. Θα δοκιμάσω την υπομονή μου στο βάλε βγαλε 😂
 
@Ιβαν γκουγκλαρα προστατευτικό καλωδίου. Μπορεί όμως να υπάρχει κάτι καλύτερο, ομορφότερο ή πιο διακριτικό. Εάν δοκιμάσεις κάτι, κλείσε τον γενικό κ να προσέχεις στην σκάλα. 👍😊
[automerge]1674067818[/automerge]
Υπάρχουν κ διαφανή κ δεν σε ζαλίζω άλλο. Δεν ξέρω αν κ αυτά αντέχουν τις δαγκωματιές του. Είμαι σίγουρη όμως ότι θα βρεις την λύση με το ζαβολιάρικο σου.😊
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-01-18-20-49-00-024_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2023-01-18-20-49-00-024_com.android.chrome.webp
    52,8 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 δεν με ζαλίζεις καθόλου … δε ευχαριστώ παρά πολύ που μπαίνεις στον κόπο να μου απαντήσεις και να μου δώσεις ιδέες❤️ Αυτά τα διαφανή μου άρεσαν περισσότερο … πολύ καλή ιδέα για να καλυψω και μερικά καλώδια που έχω πίσω από κάποια έπιπλα που πάει και χώνεται και εκεί
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
To harness τους το φοράμε πριν βγούμε απο την πόρτα, είναι δηλαδή για έξω απο το σπίτι. Και τα πουλιά πρέπει να είναι υπο την διαρκή επίβλεψη μας όταν το φοράνε, δεν είναι για μέσα στο σπίτι.
 
@Φοίβος αρχικά δεν θα πρέπει να το μάθει μέσα στο σπίτι όμως ; Θέλω να πω ότι τώρα κάθεται του το φοράω και το βλέπει σαν παιχνίδι προς το παρών … θέλω αργότερα να τον βάζω στον ώμο μου και να περπατάμε μέσα στο σπίτι για να δω πως θα αντιδρά αν πάει να πετάξει και τον συγκρατώ! Δεν νιωθω ασφάλεια να το κάνω απευθείας σε εξωτερικό χώρο αυτό
 
Σαφώς και πρέπει να το μάθει μέσα στο σπίτι. Κι είναι ωραίο που το πήρε καλά τόσο γρήγορα και το θεωρεί παιχνίδι. Μου έδωσες την εντύπωση ότι του το φόρεσες και τον άφησες να τριγυρίζει με το ελαστικό σχοινί να κρέμεται. Γενικά, έχουμε καλύτερο έλεγχο της κατάστασης και του πουλιού όταν αυτό κάθεται στο χέρι μας με τα δάχτυλά μας να κρατάνε ελαφρώς τα δικά του, αντί για τον ώμο. Απο τον ώμο πολλές φορές θα τρομάξουν και θα πετάξουν άτσαλα.
 
@Φοίβος ναι η αλήθεια είναι την πρώτη μέρα που του το βάλαμε ενώ καθόμασταν στον καναπέ έκανε κάποιες πτήσεις μικρής απόστασης με το harness γιατί φοβήθηκα να τον συγκρατήσω μην χάσει την ισορροπία του και μετά το πάρει με κακό μάτι … του το έχουμε βάλει άλλες δυο φορές …. Σήμερα δεν το ήθελε και δεν τον πίεσα
 
Back
Top