Φροντίδα Εκπαίδευση harness

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Φοίβος με το harness ;; Εδώ και μέσα στο σπίτι και φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος και τον πονέσω η τον φοβίσω 😂
[automerge]1674414153[/automerge]
Επίσης ζω σε εξοχή , λέτε να έχω πρόβλημα ; Καμία επίθεση δηλαδή από αρπακτικά ;
 
Έχοντας αγοράσει εδώ και πολλά χρόνια harness (τότε που δεν κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα και δύσκολα τα εύρισκες στο εξωτερικό) για τα μικρά μου (για μένα δεν έχει καμιά σημασία το μέγεθος του πουλιού που το φοράει), κατέληξα πως το "λουράκι" είναι καλό μόνο ως ασφάλεια (πχ αντί αλυσίδας στο πόδι) και όχι τόσο για να πετούν τα πουλιά....
Κρατώντας το harness όσο πιο κοντά στο πουλί του δίνεις την αίσθηση πως το ελέγχεις και δεν έχει περιθώριο να πετάξει.

Όλα τα παραπάνω (δηλ να μάθει να το φορά αλλά χωρίς να πετά) προτείνω να τα χρησιμοποιήσεις πρώτα ως εκπαίδευση...
Όταν μάθει να κάθεται πάνω σου χωρίς να πετά, μπορείς να ξεκινήσεις να το εκπαιδεύεις να πετά "ελεγχόμενα".

Από την προσωπική μου εμπειρία,
1) πρώτα πρέπει να μάθει να το ανέχεται-φοράει,
2) μετά να μάθει κάποιες εντολές χωρίς να φορά harness (πχ το Έλα δηλ να έρχεται πάνω σου) και
3) μετά να υπακούει στις εντολές φορώντας harness.
Προέχει να αντιληφθεί το πουλί ποιο είναι το ζητούμενο φορώντας το harness.
 
Κάποια βιντεάκια από την εκπαίδευση και τις βόλτες μας...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.



Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

η πρώτη έξοδος του Κάρλο με harness
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Είχα εκπαιδεύσει ειδικά το σκυλάκι μου,
το οποίο είχε καταπληκτικό χαρακτήρα και υπεραγαπούσε τον Μάριο
(επ΄ουδενί δεν το προτείνω ως παράδειγμα προς μίμηση).
Κάποιος όμως ο όποιος έχει κάποια ηλικία, γνώσεις και γνωρίζει καλά τα ζώα του, μπορεί να καταφέρει αρκετά πράγματα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top