Φροντίδα Εκπαιδευση με κλικερ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thanos22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thanos22

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πετράλωνα
καλησπερα σε ολους εδω και ενα μηνα σχεδον εχω αγορασει ενα κλικερ για την εκπαιδευση του κοκατιλ μου.
Οπου απο την πρωτη μερα αρχισα να βλεπω διαφορα του κοκατιλ σε σχεση με πριν και εχει γινει πιο δεκτικο σε σχεση με πριν και μαθαινει πιο γρηγορα και πιο ευκολα. το μεγαλο μου ερωτημα ειναι πως ερχεται μονο αν το εχω αφησει νηστικο για λιγες ωρες (μονο τοτε βγαινει εξω) και μονο τοτε μπορω να αποσπω την προσοχη του. αυτο που θελω να του μαθω ειναι να ερχεται παντα στο χερι μου και οχι οταν πειναει μονο. Σας παρακαλω αν ξερεται καποιον τροπο θα ηθελα να μου πειτε πως να το κάνω;
 
Η εκπαίδευση δεν πρέπει να γίνεται με την βασική τροφή και την νηστεία αλλά με κάποια λιχουδιά που του αρέσει πολύ.
Στην αρχή δίνεις ένα πολύ μικρό κομμάτι λιχουδιάς και μόνο για το κλικ. Να μάθει δηλαδή ότι το κλικ σημαίνει ανταμοιβή. Τα κομματάκια πρέπει να είναι πολύ μικρά για να μην παχαίνει το πουλί μακροπρόθεσμα αλλά και για να μην φουσκώνει και χάνει το ενδιαφέρον του κατά την εκπαίδευση. Όταν είσαι σε περίοδο εκπαίδευσης πρέπει να ασχολείσαι πολλές φορές ημερησίως.
 
καλημερα Μαρια σε ολη την διαρκεια της εκπαιδευσης για ανταμοιβη χρησιμοποιω κεχρι αλλα ορισμενες φορες δεν το θελει και του δινω ηλιοσπορα αλλα το κακκο ειναι οτι οι προτιμισεις του στο φαγητο αλλαζουν μερα με την μερα...
 
καλημέρα, μήπως να δοκιμάσεις με αποξηραμένα φρούτα αλλά να ψάξεις γι' αυτά που δεν έχουν προσθήκη ζάχαρης.
Θα μουλιάζεις μια μικρή ποσότητα για να είναι μαλακά, θα τα στεγνώνεις και θα τα ψιλοκόβεις σε μικρούτσικα κομματάκια. Γενικά τα αποξηραμένα φρούτα τους αρέσουν. Φύλαξέ τα σε αεροστεγές δοχείο και διατηρούνται για μεγάλο διάστημα.
 
Μαρια σε αυτο το θεμα οσο και αν εχω προσπαθησει εχω απογοητευτει τα φρουτα δεν τα ακουμπαει για κανενα λογο με εχει κουρασει στο να προσπαθω να το κανω να τα φαει...
 
Δεν θυμάμαι αν το είχα πει σ' εσένα, ξεκίνα με μικρόφυλλα χορταρικά και αρωματικά βότανα. Είναι πιο κοντά στην φύση τους και δοκιμάζουν πιο γρήγορα. Άφηνέ τα στο κλουβί μην προσπαθείς να τα προσφέρεις γιατί ως κάτι άγνωστο δεν το ελκύει. Τα φρούτα που σου είπα για εκπαίδευση ήταν τα αποξηραμένα. Μην κάνεις πίσω στο θέμα των χορταρικών. Είναι βασικό για την υγεία του και κάποτε θα τρέχει για να δει τι έχεις να προσφέρεις. Αυτό που σου λέω είναι γκαραντί. Υπομονή
 
Απο θεμα χορταρικων δεν εχω θεμα τρωει οτι και να της βαλω και μαλιστα κατευθειαν αλλα τα φρουτα με δυσκολευουν που ουτε που τα πλησιαζει...
 
Πως προσπαθείς ολόκληρα ή ψιλοκομμένα; Ό,τι κάνεις, προσπάθησε και το αντίθετο.
 
. αυτο που θελω να του μαθω ειναι να ερχεται παντα στο χερι μου και οχι οταν πειναει μονο.

Το (να ξεκινήσει) να έρχεται στο χέρι σου γιατί πεινάει είναι λάθος.
Πρέπει να διαπιστώσεις τι αρέσει στο πουλί (εκτός της καθιερωμένης τροφής του) πχ του αρέσουν τα καρύδια, τα αμύγδαλα, το ξερό σύκο, τα μακαρόνια;
Αν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς του αρέσει, δοκίμασε να βάλεις μικρές ποσότητες μέσα στο κλουβί και παρατήρησε ώστε να διαπιστώσεις τι προτιμάει.
Αφού λοιπόν δεις ποιες είναι οι προτιμήσεις του, άρχισε να βάζεις (μέσα στο κλουβί του) για μερικές μέρες, αυτό που του αρέσει (μικρές ποσότητες) και μετά σταμάτησε.
Ξεκίνα την εκπαίδευση όσο το πουλί βρίσκεται μέσα στο κλουβί, όταν έρθει δηλ κοντά στη μεριά σου δώσε του ένα μικρό κομματάκι της αγαπημένης του λιχουδιάς.
Τα κομματάκια της λιχουδιάς, θα πρέπει να είναι πολύ μικρά, ακριβώς μια μπουκιά για το πουλί, έτσι ώστε να μην καθυστερεί να φάει.
Μέρα με τη μέρα θα ανοίξεις την πόρτα και θ΄ανέβει το χέρι σου, αρκεί να έχεις υπομονή και επιμονή...
 
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οσο ειναι μεσα στο κλουβι δεν υπακουει στις εντολες μου αλλα οταν το βγαλω γινεται ενα τελειως διαφορετικο πουλι. Γενικα το κεχρι που του δινω κατα την εκπαιδευση δεν το ετρωγε πριν με τοση ευχαριστιση αλλα οταν του το εβαζα στο κλουβι του το ετρωγε σχεδον σε μια μερα...
 
Εφόσον είναι ακόμα στα πρώτα στάδια της εκπαίδευσης, θεωρεί τον χώρο του κλουβιού την ασφάλειά του, τον χώρο του. Όταν είναι έξω η κύρια αναφορά ασφάλειας, γίνεσαι εσύ. Όταν θα ισορροπήσουν αυτά μέσα του, θα μπορείς να πεις ότι έχει ημερέψει. Θα έχεις βαρεθεί να το διαβάζεις, αλλά...υπομονή :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλημερα Μαρια οντως με υπομονη γινονται ολα αλλα το πιο σπουδαιο ειναι οι βελτιώσεις που γινονται μερα με την μερα και σε κανουν να συνεχισεις πιο δυναμικα. Σημερα π.χ. εβαλα το χερι μου πανω στο ξυλακι του και αυτο ηρθε και εβαλε το κεφαλι του να το χαϊδέψω πιστευω οτι ηταν μια απο τις καλητερες στιγμες.
 
Καλημέρα! Μπράβο, χαίρομαι πολύ. Έτσι πρέπει να μην κάνεις κινήσεις παρά μόνο ελαφρές και να του δίνεις τον χρόνο να παίρνει εκείνο την πρωτοβουλία.
 
προσπαθω οσο γινεται να κανω αργες κινησεις αλλα ποτε δεν το καταφερα αλλα το καλο ειναι οτι εχει συνηθισει τις κινησεις μου αλλα οσο περναει ο καιρος βλεπω διαφορα μερα με την μερα.
και κατ αλλο αν του αγοραζα aviator harness θα γινοταν να μαθει με αυτο ή καλητερα να μην του αγοραζα;
 
καλημέρα, αν έχεις σκοπό να τον πηγαίνεις βόλτα έξω, το harness είναι απαραίτητο.
Στην εκπαίδευση δεν νομίζω πως θα σε βοηθήσει σε κάτι
 
Back
Top