Γενικά Εκτροφή Σπουργιτιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AruaS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AruaS

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2014
Μηνύματα
12
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα, έχει προσπαθήσει κανείς να εκθρέψει σπουργίτια; Μου έχουν πει πως τα σπουργίτια δεν ζουν μέσα σε κλουβί κυρίως λόγο τροφής... Επειδή δηλαδή δεν τρώνε τις κλασικές τροφές για άγρια.
Μου κίνησαν το ενδιαφέρων μιας και είδα κάποια βίντεο και φωτογραφίες από "σπουργιτοκάναρα", τα πουλάκια ήταν πολύ όμορφα μιας και είχαν υιοθετήσει από τον πατέρα το μαύρο χρώμα γύρω από το μάτι καθώς και τα χρώματα των φτερών... Όποτε μπήκα στην σκέψη να ψαχτώ γύρο απ' το θέμα μήπως και καταφέρω κάτι τέτοιο στο μέλλον, μιας και συχνά κατά του ανοιξιάτικους μήνες βλέπω μικρά σπουργιτάκια που έχουν πέσει απ' τις φωλιές τους και μετά από κάποιες ώρες ψοφάνε...
 
Αν λέμε για τον ίδιο και έχουμε δει το ίδιο βίντεο δυστυχώς αυτά τα κάνει μόνο αυτός μόνο στην χώρα του και μόνο μέσω υπολογιστή.
Σπουργιτοκαναρα δεν υπάρχουν δεν μπορούν γενετικά να υπάρξουν, αποβάλλεται από την καναρα το σπέρμα του σπουργίτιου.
Δεύτερον τα σπουργίτια δεν έχουν κάποια σπουδαία μελωδία ή χρώμα για να τα έχεις σπίτι σου ένα τσιρ κάνουν.
Όντως αν πάρεις ένα σπουργίτι και το βάλεις σε κλουβί το πιθανότερο να πεθάνει.
 
Είδα διάφορα βίντεο από διαφορετικούς χρήστες, anyway για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω... Συμφωνώ πως από άποψη φωνής και εμφάνισης δεν είναι κάτι ιδιαίτερο... Απλά μου έκανε εντύπωση η εμφάνιση του υβρίδιου!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :)
 
Θοδωρή, αν έχεις σπουργίτια εκτροφής, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε σε οποιονδήποτε πειραματισμό σου. Αν σκέφτεσαι να πειραματιστείς με κάποιο από τα πουλάκια που βρίσκονται στην αυλή σου, τότε θα σου προτείναμε να επιλέξεις ένα ζευγάρι πουλιών εκτροφής για να ασχοληθείς και θα είμαστε δίπλα σου για ό,τι χρειαστεί.
 
Υπάρχει Έλληνας εκτροφέας, που ασχολείται με τα σπουργίτια και κυρίως με τις μεταλλάξεις τους που βγάζουν όμορφα πουλάκια..
*Υβριδισμός με καναρίνι (όπως ανέφερε ο Γιάννης), δεν είναι δυνατόν να υπάρξει.
 
Ουσιαστικά, επειδή βλέπω συνέχεια νεκρά πουλάκια που έχουν πέσει απ τις φωλιές τους, ψάχνω ένα τρόπο για να τα βοηθήσω μέχρι να είναι σε θέση να πετάξουν... Και βλέποντας αυτό το υβρίδιο μου γεννήθηκε η απορία...
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν εκτροφείς σπουργιτιών στην Ελλάδα; Επειδή μέχρι τώρα έχω βρει μόνο στο εξωτερικό...
Υπάρχει Έλληνας εκτροφέας, που ασχολείται με τα σπουργίτια και κυρίως με τις μεταλλάξεις τους που βγάζουν όμορφα πουλάκια..
*Υβριδισμός με καναρίνι (όπως ανέφερε ο Γιάννης), δεν είναι δυνατόν να υπάρξει.
Ευχαριστώ για την απάντηση, μόλις το ρώτησα 😛
 
Εάν σε ενδιαφέρει η τύχη των μικρών που χάνονται κατά την αναπαραγωγή, προσπάθησε να δημιουργήσεις καλύτερες συνθήκες για να φωλιάζουν οι γονείς τους.

Σχετικά με εκτροφείς δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: AruaS
Σου απάντησα ήδη. Υπάρχει τουλάχιστον ένας, αλλά ασχολείται κυρίως με τις μεταλλάξεις τους.
Αν θέλεις να τα βοηθήσεις, απλά πρέπει να το τοποθετήσεις κάπου κοντά στη φωλιά του που θα μπορεί να το βρει η μάνα του (κι όχι τα αρπακτικά) η θα μάθεις για το πως μπορείς να ταϊζεις νεοσσό έως ότου τα καταφέρει μόνος του... Δυστυχώς είσαι Χαλκίδα, αλλιώς θα μπορούσες να απευθυνθείς στην ΑΝΙΜΑ που φροντίζει παρόμοια περιστατικά.
 
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να επέμβω σε αυτόν τον τομέα, μιας και μιλάω για πουλιά 10-12 ημέρων που (πιστεύω) όσο καλύτερες και αν είναι οι συνθήκες για φώλιασμα και πάλι θα είναι σε θέση να φύγουν από την φωλιά, αλλά δεν θα είναι σε θέση να πετάξουν... :/
 
Ναι ναι, είδα την απάντηση αλλά έκανα σχεδόν ταυτόχρονα την ερώτηση 😛
Θα δοκιμάσω να τα βάζω πάνω σε ένα υπόστεγο αν είναι, μιας και καμιά 10-15 μέτρα πιο πάνω (στην σκεπή) φτιάχνουν τις περισσότερες φωλιές, με την ελπίδα ότι δεν θα πέφτουν θύμα κάποια γάτας...
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις πληροφορίες!
 
Σώνει και καλά βρε Θοδωρή να βάλουμε όλα τα είδη που βλέπουμε γύρω μας σε ένα κλουβί.. Και άντε και το'βαλες και έμαθες και τι τρώει και σου έζησε (υποθετικά μιλάω και χωρίς αυτό το σενάριο να έχει πολλές ελπίδες..)
Τι θα σου προσφέρει ένα άγριο πουλί που θα βλέπει γύρω του τα αδέρφια - ξαδέρφια - ομοειδή, να πετάνε γύρω του ελεύθερα ενώ αυτό θα είναι φυλακισμένο;
Αν θέλεις να το βοηθήσεις, πληροφορείσαι τι κρέμα πρέπει να χρησιμοποιήσεις (στη περίπτωση που τύχει να βρεις κάποιο πεσμένο από τη φωλιά και νομίζεις ότι δεν μπορείς να το ξαναβάλεις κοντά σε μέρος που είναι ασφαλές και μπορεί να το βρει η μάνα του) και μόλις αυτονομηθεί το αφήνεις εκεί που ανήκει...
 
Kαι από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτό είναι διασταύρωση σπουργιτιού με καναρίνι;
Αυτό είναι διασταύρωση καναρινιού μοζαμβίκης με καναρίνι.
 
Δικό μου λάθος λοιπόν, άκουσα για αυτό το υβρίδιο και ξεκίνησα να ψάχνω εικόνες και βίντεο σχετικά με αυτό... Αυτή η εικόνα ήταν ένα από τα πρώτα αποτελέσματα του google για "σπουργιτοκάναρο"... Αν έκανα reverted search τότε θα μπορούσα εύκολα να δω πως μιλάμε για κάποια άλλη διασταύρωση... Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 
Τα πεσμενα σπουργιτια καλο θα ειναι να μην τα απομακρυνουμε απο τον τοπο της φωλιας αμεσα μολις τα βρουμε διοτι καποιες φορες οι μητερες τους τα αρπαζουν με το ραμφος και τα σηκωνουν απο κατω και πετωντας τα βαζουν πισω στη φωλια. Εχω δει με τα ματια μου τετοιο περιστατικο.
 
υπαρχουν τα ξενικα σπουργιτια εμφανιζονται στα τελη αυγουστου στην ελλαδα περνοντας κοπαδιαστα αυτα κανουν για αναπαραγογη αυτα τρωγονται κιολας ενω αυτα που εχουμε εμεις ειναι γεματα σκουληκια στο σοματους για αυτο ψωφανε στα κλουβια
 
Σταύρο, για τα ενδοπαράσιτα (όπως τα σκουλήκια) υπάρχουν φάρμακα καταπολέμησής τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: AruaS
@Ανέστη πρέπει να ήταν πολύ όμορφη εικόνα! Δυστυχώς εγώ δύσκολα θα δω κάτι τέτοιο στο άμεσο μέλλον, μιας και το τελευταίο εξάμηνο στην γειτονιά μου έχουμε γεμίσει γάτες οπότε μάλλον δεν θα ζουν για πολύ... :/

@Σταύρο γνωρίζεις αν αυτή είναι κάποια συγκεκριμένη ράτσα; Έτσι ώστε να μπορέσω να αναζητήσω κάποιον εκτροφέα ή κάποιο ζευγάρι σε pet shop...
 
αυτα ερχονται αποδιαφορες αλλες χωρες και περνανε απο την χιο τον αυγουστο τα πιανουν με ξοβεργες για να φαγωθουν ισως να τα πουλανε και ειναι διαφορετικη ρατσα απο τα δικα μας
 
Το σπουργίτι (ειδικά το ντόπιο σπουργίτι) φίλε συντοπίτη θα ξέρεις καλά ότι είναι πανέξυπνο πουλί. Καταρχάς δεν πιάνεται σχεδόν ποτέ. Τρώει τα πάντα και πολλές φορές έχουν εισέλθει σε κλούβες μεγάλες (φασιανών κυρίως και τρέφονται με ότι τρώνε και τα μεγάλα πουλιά).
 
Back
Top