Γενικά Εκτροφή Carduelis Carduelis Balkanika

Οσο για τις εκθέσεις το θεωρώ κάτι το ξενόφερτο δεν με αφορά καθόλου εμένα,όπως και οι σύλλογοι, ο μόνος λόγος που θα γραφτώ σε κάποιο σύλλογο είναι για να αγοράσω δακτυλίδια για να μην είμαι αναγκασμένος κάθε φορά να αποδεικνύω ότι τα πουλάκια που έχω στην κατοχή μου είναι δικά μου και όχι πιασμενα.Αγαπαω αυτά τα πουλάκια για το χρώμα τους αλλά και για την φωνή τους και να θυμάστε κατι, οποιος αγαπαει τα πουλάκια και σέβεται τον εαυτό του ποτέ δεν πουλαει, απλα χαρίζει σε άτομα που τα αγαπανε το ίδιο η και περισσότερο.

Oreo ta les afto Konstantine, kai poli kala kaneis pou ta zefgaronis kai daxtilonis ta poulakia sou. Giati etsi sigura eisai kati diaforetika apo aftous pou piasoune apo tin fisi.
Mou les aftous pou agapane afta ta poulia den ta poulane, ala ta xarisoune.
Na se rotao, poso apogona ixes to 2008 apo ta poulia sou; Ta xarises afta, kai an ta xarises, se pion ; Den itane kala na edines afta ta poulia se ektrofeis pou to gnorisi kai to ksereis exoune anangi gia tetoia poulia genimeno stin klouba kai etoimo gia anaparagogi tou 2009 ; Den itane kala na ginete mia tetoia prospathia; Mono etsi boris na exeis esei pali poulia otan xriasese gia tin alagi aimatos.
 
Θεωρώ ότι μπορώ να συμμετάσχω στη σχετική συζήτηση, με την ελπίδα να προσφέρω κάτι.
Το ζήτημα είναι αρκετά σοβαρό και ανάλογη πρέπει να είναι και η στάση μας σε δύο άξονες:
- Στην προσωπική μας υπεύθυνη στάση και δράση απέναντι στην ντόπια πανίδα με υιοθέτηση των διεθνώς αποδεκτών πρακτικών στην κατοχή, εκτροφή, καταγραφή, πώληση Γαρδελιών Balcanica (Carduelis Balcanica).
- Στην συλλογική ενίσχυση και ενδυνάμωση του σκοπού μας. Μόνο όταν γίνουμε πολλοί, θα έχει η συλλογική μας άποψη βαρύτητα και τότε θα εισακουστεί και από τους Συλλόγους - όποιοι κι αν είναι αυτοί.

Για να μην κουράζω με περισσότερα γραπτά, μένω στη διάθεσή σας, γιατί ως εκτροφέας balcanica, και νοιάζομαι και δηλώνω έτοιμος για προσπάθειες που θα μας πάνε ένα βήμα πιο μπροστά.
gv
 
Παλιότερα με φίλους συζητούσαμε και λέγαμε ότι θα έρθει κάποια μέρα που θα ξεφύγουμε από τα καναρίνια και θα γίνονται εκθέσεις πουλιών με ιθαγενή πουλιά ήμερα σαν καναρίνια.
Η μέρα αυτή δεν έχει έρθει και μάλλον απομακρυνόμαστε παρά πάμε προς τα εκεί.
Ίσως τώρα να έφτασε η ώρα να γίνει κάτι, ο κόμπος έφτασε στο χτένι.
Βρεθείτε όσοι Αθηναίοι εκτροφείς καρδερίνας και ιθαγενών μπορείτε, να εξετάσετε τη δυνατότητα δημιουργίας ενός πυρήνα (που αργότερα θα αγκαλιάσουν και οι υπόλοιποι), με σκοπό την προώθηση της εκτροφής και την ανάδειξη των ιθαγενών ειδών.
 
Ενδεχομένως να μη χρειαστεί να ανακαλύψουμε και πάλι τον τροχό. Γνωρίζουμε πόσοι και ποιοί σύλλογοι υπάρχουν σήμερα, ωστόσο το δικό μου ερώτημα είναι εάν μπορούν να υιοθετήσουν και να προάγουν τις αρχές μας σε σχέση με τα ιθαγενή πουλιά;
-Μια μεγάλη κουβέντα χρειάζεται να γίνει για να δούμε εάν οι σύλλογοι που πολλοί από εμας ανήκουμε, μας εκφράζουν;
- Εάν ακολουθούν την εποχή τους ή όντως έχουν μείνει πίσω;
- Εάν διαθέτουν όραμα, ή απλώς υπάρχουν;
- Εάν προάγουν την εκτροφή των ιθαγενών, ή μένουν σε αυτά που παρέλαβαν και ακολουθούν την πεπατημένη;
- Εάν μπορούν να κάνουν τα μέλη τους όχι μόνο καλούς μαθητές, αλλά και καλούς δασκάλους;

Δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά ξέρω μόνο πως εάν δεν βρεθεί κάποιος τέτοιος σύλλογος σήμερα, η δημιουργία μιας νέας οντότητας πρέπει, πάσει θυσία, να είναι όλα αυτά που δεν έχουν καταφέρει μέχρι σήμερα τα συλλογικά μας όργανα, αλλιώς δεν χρειάζεται ένας ακόμη σύλλογος...

Με εκτίμηση
Γιώργος Βραχνής
 
Signomi Xristo, ala an ego boro na apodikso me ta daxtilidia mou, me ena biblio ektrofeis (ypogrameno apo kapion armodio apo ena syllogo) kai merika fotografies i youtube apo tin ektrofei mou, exo poulia 5 i 6 genias meza stin ektrofei, den bori na mou lei kanena afta einai paranomo.
Ψάχνοντας σε κάποιο site για το πόσο νόμιμη είναι η κατοχή ιθαγενών πουλιών, έπεσα πάνω σε αυτό:

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Β'
Απαγόρευσις θήρας - Προστασία θηραμάτων

Αρθρο 258: Γενικαί απαγορεύσεις θήρας
(Ως ετροποποιήθη δι' αρθρ. 7 ν. 177/1975)
1. Απαγορεύεται:

γ) Η μεταφορά ζώντος θηράματος καθ' όλον το έτος και η διατήρησις εν αιχμαλωσία ωδικών πτηνών, ως και παντός θηράματος, πλην των εξωτικών (κολιμπρίων, καναρίων, ψιττακών), επιτρεπομένη μόνον δι' αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας εις δημοσίας, δημοτικάς ή κοινοτικάς αρχάς ή νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, ως και κυνηγετικάς οργανώσεις προς εμπλουτισμόν ζωολογικών κήπων, και πάρκων των πόλεων.
Επιτρέπεται η κατόπιν ειδικής αδείας του Υπουργού Γεωργίας σύλληψις και μεταφορά θηράματος δι' επιστημονικούς λόγους.
ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΑΔΟΣ
Άρα κάθε τι που δεν είναι Κολίμπρι, κανάρι ή παπαγάλος απαγορεύεται!
Τώρα αν έχεις αγοράσει πουλιά από το εξωτερικό με χαρτιά οκ, διαφορετικά σύλλογοι δακτυλίδια κλπ δεν νομιμοποιούν την κατοχή πουλιών!
Μου φαίνεται αδιανόητο να αγοράσω πουλιά με χαρτιά εισαγωγής και τα παιδιά τους να είναι παράνομα!
 
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Β'
Απαγόρευσις θήρας - Προστασία θηραμάτων Αρθρο 258: Γενικαί απαγορεύσεις θήρας (Ως ετροποποιήθη δι' αρθρ. 7 ν. 177/1975)
Aftos einai ena nomos tou 1975. Ti einai me tous ektrofeis pou eixane poulia PRIN to 1975 ; An kapios mou poulai mia karderina me karti proelefthis, pou grafei i karderina einai apo ektrofei pou einai apo poulia pou briskoune apo to 1970 stin ektrofei tou ; Pos apodiksi to kratos DEN einai etsi ;

πλην των εξωτικών (κολιμπρίων, καναρίων, ψιττακών), επιτρεπομένη μόνον δι' αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας εις δημοσίας,
Άρα κάθε τι που δεν είναι κολιμπρίων, καναρίων, ψιττακών απαγορεύεται!
Τώρα αν έχεις αγοράσει πουλιά από το εξωτερικό με χαρτιά οκ, διαφορετικά σύλλογοι δακτυλίδια κλπ δεν νομιμοποιούν την κατοχή πουλιών!
Μου φαίνεται αδιανόητο να αγοράσω πουλιά με χαρτιά εισαγωγής και τα παιδιά τους να είναι παράνομα!
Edo grafei kathara ola ta poulia pou einai EKSOTIKON epitrepounte. To κολιμπρίων, καναρίων, ψιττακών xrisiopoun san paradixma. Giati den grafei tipota gia ta Zebrakia, Papagalos, Gouldian, Pinguinia, Chinesiko aidoni, Kardinalia klp. Simenei analoga me afto kathe pouli pou erthei apo EKSO ( EKSOTERIKO ) epitrepete stin ektrofei mas. Sosto ; Ti einai tora an ego ferno karderines apo Italia i Kypro pou synodeboune me KARTI PROELEFTHIS ; Analoga me to pano nomos einai nomimo.

Ala kati alo katalabeno. Aftes i syllogi pou lene den seloune pia topio poulia stis ekthesis tous pane analoga me to nomos. Kai kathe karderina pou briskete simera sta kotetsi mas xoris daxtilidi kai karti proelefthis apo eksoteriko pragmatika einai paranomo.
 
Aftos einai ena nomos tou 1975. Ti einai me tous ektrofeis pou eixane poulia PRIN to 1975 ; An kapios mou poulai mia karderina me karti proelefthis, pou grafei i karderina einai apo ektrofei pou einai apo poulia pou briskoune apo to 1970 stin ektrofei tou ; Pos apodiksi to kratos DEN einai etsi ;
Ίσως πρέπει να εξετάσουμε το ενδεχόμενο,
ο...χαρτογιακάς δημοσιουπαλληλίσκος που θα έρθει για έλεγχο στο εκτροφείο σου
να μην... Αναγνωρίζει τη λέξη..."εκτροφείο"! 🙂
Ala kati alo katalabeno. Aftes i syllogi pou lene den seloune pia topio poulia stis ekthesis tous pane analoga me to nomos. Kai kathe karderina pou briskete simera sta kotetsi mas xoris daxtilidi kai karti proelefthis apo eksoteriko pragmatika einai paranomo.
Τότε θα πρέπει να αναφέροντε ως Σύλλογοι "Αγοραστών"
& όχι "Εκτροφέων".
Γιατί θα έχω δικαίωμα να συμμετάσχω
μόνο με ένα πουλί φετινό αγορασμένο από ξένο εκτροφέα
με τα απαραίτητα έγγραφα.
Άρα ως "Αγοραστής".
Επιπλέον του χρόνου πιθανούς απογόνους του πουλιού αυτού
δεν μπορώ να τους πιστοποιήσω πουθενά.
Άρα του χρόνου πάλι σαν..."Αγοραστής", θα συμμετάσχω.
 
Καλησπερα φιλοι μου, εχετε δικιο σε αυτα που λετε αλλα δεν υπαρχει λογος να φοβομαστε τις καρδερινες σιβηριας εναντι των δικων μας και αυτο γιατι φετος με οργανελοκαναρο που κατεβασα στους αγωνες του ΕΠΑΜ πηρα 90 βαθμους ενω οι σιβηριας 88. Επιμενω και θα επιμενω οτι εχουμε φανταστικα πουλια στη χωρα μας,θελει σωστη επιλογη πουλιων με αρσενικα - θηλυκα στα ιδια στανταρ(χρωμα, αναστημα,ραμφος, στυλ, ασπρη ουρα, μασκα, κτλ)και τοτε ας μου πουν απο τετοιο ζευγαρι τι πουλια θα βγουν και αν συναγωνιζονται τις σιβηριας ναι η οχι.Φιλικα Τεο
 
Τότε θα πρέπει να αναφέροντε ως Σύλλογοι "Αγοραστών"
& όχι "Εκτροφέων". Γιατί θα έχω δικαίωμα να συμμετάσχω
μόνο με ένα πουλί φετινό αγορασμένο από ξένο εκτροφέα
με τα απαραίτητα έγγραφα. Άρα ως "Αγοραστής".
Επιπλέον του χρόνου πιθανούς απογόνους του πουλιού αυτού
δεν μπορώ να τους πιστοποιήσω πουθενά.
Άρα του χρόνου πάλι σαν..."Αγοραστής", θα συμμετάσχω.

Mipos...mipos... itane kala na milas me to syllogo sou, kai na les afto to problima, kai na rotas to syllogo sou pia einai i lisi gia to problima. Afou eisai meli se syllogo, kai sou poulane daxtilidia gia afta ta apogona apo ta poulia pou exeis me episimo karti stin ektrofei sou, pios na sou dini ena episimo karti ( px peftino dilosei nomos 105 ) i kati alo pou apodextei afta ta apogona einai nomimo. I ti alo prepei na kaneis ( Fotografies, Martires klp. ) Na ksekinisoune na broune mia lisi.

Kai etsi kai alios oso ektrefeis mono tis Karderines Major i metalagmenes Karderines den bori na sou lei kanenas afta einai paranomo, fenete afta einai apo ta poulia pou pires episimo.
 
Τελικά οι Balcanica από τις Major έχουν άλλες διαφορές εκτός από μέγεθος, φωνή και απόχρωση;
Για παράδειγμα τα φτερά, το κεφάλι ή η μύτη είναι ίδια;
 
Xristo afto einai afto pou leo sto Post #7. An pragmatika exei anthropous - ektrofeis pou seloune na sosoune tin Karderina Balkanika, na tin ektrefoune kai na exei mia thesi stis ekthesis, eprepe na tin perigrafoune mia fora, gia na kseroume gia pio pouli milame.
Alios den blepo katholou na ginete kati me afta ta poulia. Idi ksero i pio poli ektrofeis pou pane stis ekthesis exoune idi Karderines megalosomatos sta kopadia tous.

Kai mexri tora se afto to thema pirane meros 9 meloi, kai grafane 29 post. 395 fores anoiksane to thema diafora meloi.
Kai poso atomo einai pou pragmatika ektrefoune ta "Balkanika" kai pane stis ekthesis ; 1 o Giorgios Braxnis ( bravo Giorgio ), ego den ektrefo Balkanika. Pou einai oli afti pou ektrefoune ta Balkanika kai fobounte mipos mia mera den iparxoune pia; Pou einai oli afti pou phonasane panta i Karderines einai akribo kai den einai sosto na ta poulane me 80-100 Euro; Epsakasa fetos gia dio Balkanika thilikes, To xriasoume gia to oreo PHAIOMELANIN pou exoune. OUTE MIA apo organomeno ektrofei brika. Kanena bori na mou apodiksi, ta poulia tou einai toulaixston stin 4 genia apo ektrofei kai oxi piasmena.
 
Σε συνέχεια αυτού που αναφέρει ο Αλέξανδρος, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στην παρούσα αναπαραγωγική περίοδο:
- Τα Balcanica που έβγαλα το 2008 ήταν μόλις 6 (5 αρσ.+1 θυλ), και επιπλέον λόγω ενός απαράδεκτου λάθους τον Οκτώβριο, έχασα 6 πουλιά μου από... Δίψα. Γελάστηκα αρκετά, όταν το προηγούμενο έτος 2007 είχα πάρει 16 πουλιά, τα περισσότερα από τα οποία τα διέθεσα... και το 2008 ήταν πολύ χειρότερο απ' ότι μπορούσα να προβλέψω με αποτέλεσμα:
Σήμερα να διαθέτω πουλιά 3 γενιών μου, αλλά να έχω μόλις 5 θηλυκά και τριπλάσια αρσενικά...
Όπου έχω ρωτήσει δεν βρίσκω διαθέσιμα θηλυκά Balcanica 2008 ή και παλαιότερα...
Πραγματικά δεν γνωρίζω τελικά πόσοι εκτρέφουν Balcanica, και πόσοι μπορούν να παράξουν ένα ικανό αριθμό πουλιών κάθε χρόνο έτσι ώστε να μπορούμε και να αλληλοστηρίζουμε την εκτροφή μας και να ενισχύουμε με νέες γενιές τα πουλιά μας.

Μήπως το πρώτο μέλημα, όλων αυτών που νοιάζονται για τα Balcanica, είναι να καταγραφούν λεπτομερώς όλοι οι εκτροφείς του συγκεκριμένου είδους;
 
Ωραίο είναι αυτό που λέει ο Γιώργος. Νομίζω οτι αν μπορεί να προσφέρει κάτι σ' αυτήν την κατεύθυνση το P.B θα το κάνει χωρίς δισταγμούς.
Εκείνο που προσωπικά με κάνει κάπως απαισιόδοξο είναι αυτή η γκρίνια και η μιζέρια που κουβαλάμε σαν λαός και που μας κάνει να χαλάμε με μικροδιαφωνίες κάθε τι ωραίο που προσπαθούμε να στήσουμε.
 
Πραγματικά δεν γνωρίζω τελικά πόσοι εκτρέφουν Balcanica, και πόσοι μπορούν να παράξουν ένα ικανό αριθμό πουλιών κάθε χρόνο έτσι ώστε να μπορούμε και να αλληλοστηρίζουμε την εκτροφή μας και να ενισχύουμε με νέες γενιές τα πουλιά μας.
Μήπως το πρώτο μέλημα, όλων αυτών που νοιάζονται για τα Balcanica, είναι να καταγραφούν λεπτομερώς όλοι οι εκτροφείς του συγκεκριμένου είδους;

Giorgio,

ti protimas, kati tin gnomi sou, ti prepei na kanoume.
Giati ego blepo to idio problima pou les esei kai sta ala ithagenia.
Ego mexri simera den ksero, ektos dio tria filos, pios exei karderines ektrofei, floria ektrofei, metalagmena klp.
 
Σε συνέχεια αυτού που αναφέρει ο Αλέξανδρος, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στην παρούσα αναπαραγωγική περίοδο:
- Τα Balcanica που έβγαλα το 2008 ήταν μόλις 6 (5 αρσ.+1 θυλ), και επιπλέον λόγω ενός απαράδεκτου λάθους τον Οκτώβριο, έχασα 6 πουλιά μου από... Δίψα. Γελάστηκα αρκετά, όταν το προηγούμενο έτος 2007 είχα πάρει 16 πουλιά, τα περισσότερα από τα οποία τα διέθεσα... και το 2008 ήταν πολύ χειρότερο απ' ότι μπορούσα να προβλέψω με αποτέλεσμα:
Σήμερα να διαθέτω πουλιά 3 γενιών μου, αλλά να έχω μόλις 5 θηλυκά και τριπλάσια αρσενικά...
Όπου έχω ρωτήσει δεν βρίσκω διαθέσιμα θηλυκά Balcanica 2008 ή και παλαιότερα...
Πραγματικά δεν γνωρίζω τελικά πόσοι εκτρέφουν Balcanica, και πόσοι μπορούν να παράξουν ένα ικανό αριθμό πουλιών κάθε χρόνο έτσι ώστε να μπορούμε και να αλληλοστηρίζουμε την εκτροφή μας και να ενισχύουμε με νέες γενιές τα πουλιά μας.

Μήπως το πρώτο μέλημα, όλων αυτών που νοιάζονται για τα Balcanica, είναι να καταγραφούν λεπτομερώς όλοι οι εκτροφείς του συγκεκριμένου είδους;

Αυτό που αναφέρει ο Γ.Βραχνής είναι πολύ σημαντικό.
Πρέπει να γνωριστούμε μεταξύ μας και να αλληλοστηριζόμαστε και σε συμβουλευτικό επίπεδο αλλά και σε διάθεση πουλιών
 
Στα τεχνικά ζητήματα ξέρουν καλύτερα οι υπεύθυνοι του site, η ανάγκη όμως που πρέπει να καλυφθεί είναι η δημιουργία μιας βάσης δεδομένων (ή όπως αλλιώς θέλετε να ονομαστεί) εντός του forum, στην οποία όσοι από εμάς συμμετέχουμε θα έχουμε την υποχρέωση να καταγράφουμε στοιχεία pedigree της εκτροφής μας, ανά έτος. Προσωπικά θα μπορούσα να καταγράψω στοιχεία για τα τελυταία 4-5 χρόνια για τις balcanica και 6 χρόνια για τα red siskins που εκτρέφω.
 
και εγω μαθητευομενος μαγος ειμαι
και προσπαθησα φετος να ξεκινησω νομοτυπα με δακτυλιδωμενες καρδερινες απο εκτροφεα πεπειραμενο διαθετοντας και το καταλληλο ποσο.
Το θεμα ειναι οτι πιστευω οτι παρα πολλοι λιγοι εκτροφεις υπαρχουν αυτη τη στιγμη που να μπορουν να λαβουν μερος σε αυτη την προσπαθεια και να ανηκουν στην κατηγορια που σωστα εθεσε ο Αλεξανδρος.
Γιαυτο και στην μαχη της καρδερινας ειναι μεσα ολοι αλλα οταν ερθει η ωρα των αποδειξεων (4η γενια εκτροφης και οχι πιασμενα κλπ) οπως λεει και το ασμα
"τωρα σιωπη"


ΜΦΧ
Πανος
 
Γιαυτο και στην μαχη της καρδερινας ειναι μεσα ολοι αλλα οταν ερθει η ωρα των αποδειξεων (4η γενια εκτροφης και οχι πιασμενα κλπ) οπως λεει και το ασμα
"τωρα σιωπη"

ΓΝΩΜΗ
Ας αντιστρέψουμε λοιπόν την λογική αυτή. Υπάρχουν 10 σωστοί εκτροφείς;
ας γραφτούν 10 στον υποθετικό κατάλογο!
Υπάρχουν 2; Ας γραφτούν 2 ! Να είναι γνωστοί και να έχουν εκτός απο τα
οφέλη της αναγνώρησης της προσπάθειας και του έργου τους και την ευθύνη
να γίνουν εκτός απο εμπνευστές, και ουσιαστικοί τροφοδότες (με παροχή πουλιών)
της προσπάθειας. Γιατί όχι;
 
Back
Top