Γενικά Εκτροφή Carduelis Carduelis Balkanika

ΓΝΩΜΗ (κατά το πρότυπο του Μάκη):
Πιστεύω ότι το κυνήγι φαντασμάτων δεν είναι κάτι που θα μας προσδώσει αξία ή θα προσφέρει κάτι στο σκοπό μας.
Η άσκηση που όλοι, ό, σοι νοιαζόμαστε για τα ελληνικά ιθαγενή, καλούμαστε να κάνουμε είναι να το δείξουμε ότι νοιαζόμαστε!
Έτσι λοιπόν:
Μπορούμε να κάνουμε κάτι;
Μπορούμε να μην λέμε μόνο;
Μπορούμε να ξεκινήσουμε;
Προσωπικά, μένω στη διάθεσή σας εάν μπορώ να βοηθήσω.

Ας μη μείνουμε όμως στα λόγια -είναι χιλιοειπωμένα έτσι κι αλλιώς.
 
Λοιπόν, αν είναι να ξεκινήσει κάτι καλό, εγώ αλλά και αρκετοί σ'αυτό το forum θα χαρούμε πολύ αν θα έχει επιτυχία αυτή η προσπάθεια.
Και βέβαια στην πορεία να λάβουμε μέρος στη διαδικασία αναπαραγωγής.
Αν μπούν οι σωστές βάσεις και παραμεριστούν οι όποιες μικροδιαφωνίες θα πετύχει. Οι περισσότεροι άλλωστε έχετε τις γνώσεις και το μεράκι για αυτά τα πουλιά.

Υ. Γ.
Καλή επιτυχία.
 
Ωραια για να το κανουμε ρεαλιστικο και να μη μεινει ακηση επι χαρτου, (κατι αναλογο ειχε ξεκινησει περυσι ο Γιαννης για τα σκαρθια αλλα δεν προχωρησε)
ας κανουμε ενα Petbirds Balkanika project 🙄
αντε και βρηκαμε εκτροφεις
ποσοι εθελοντες ειναι διατεθημενοι να λαβουν σοβαρα μερος
σε μια προσπαθεια για την νομιμη αναπαραγωγη της balkanika και να υπακουσουν καποιους κανονες που θα θεσπισουμε ολοι μαζι παντα
με τα φωτα των εκτροφεων;
Alexandre που σιγουρα το εχεις δει εξω ρεαλιστικα ποσοι πρεπει να ειμαστε και πως;

Εγω μεσα ειμαι
αντε και να κανω και κλουβα του μετρου στο μπαλκονι εαν χρειαστει
τα 2 ζευγαρια καρδερινια μου ειναι απο 60αρες ζευγαρωστρες και γιαυτο επελεξα τον συγκεκριμενο φιλο εκτροφεα

ΜΦΧ
Πανος
 
Εγω οτι γινει ειμαι μεσα.
Κατι τετοιο ηθελα να κανω και γυρνουσε στο μυαλο μου, αν γινει και ομαδικα ακομα καλυτερα. Για αυτο ειμαι στην αναζητηση balcanica (και οχι balkanika).
Ετοιμαζω 4 ζευγαρωστρες 1,20χ0,50χ0,50 και 4 κλουβες εξωτερικες 2χ2χ1 αφιερωμενες στο project balcanica. Να οργανωθουμε τωρα.

Υ. Γ Εχω ενα ονειρο (που ελεγε και ο Μαρτιν Λουθερ Κινγκ) να βγαζω καρδερινακια και να τα δινω (και οχι πουλαω) σε σοβαρους εκτροφεις καρδερινας. Και να απελευθερωνω επισης.
 
Έχω δύο ζευγάρια καρδερίνες και ετοιμάζω κλούβες 50χ50χ100, αν πετύχω αναπαραγωγή, θα είναι χαρά μου να συμμετάσχω στην προσπάθεια και την ανταλλαγή πουλιών.
 
Παιδια ενας ενας μην σπρωχνετε, θα τηρηθει αυστηρη σειρα προτεραιοτητας, παρτε χαρτακι απο την εισοδο και αλλα τετεια.
Οι εθελοντες για μια οργανωμενη κινηση ηταν λιγο πολυ οι γνωστοι και τους ευχαριστω ολους.

Οπως λοιπον ηταν αναμενομενο οταν ερχετε η ωρα της πραξης οι γνωστοι /αγνωστοι καρδερινομαχοι κανουν την παπια. Ετσι και αλλιως τα λογια ειναι δωρεαν οπως και οι καρδερινες balcanica 😉 oi πιασμενες απο τη φυση.
Εαν αυτο το ποστ ειχε τετειο θεμα θα ειχε σπασει ρεκορ συμμετοχων.

Προτεινω στο Σταυρο να βαλει smiley καλαμποκακι να κερναμε
τους κυριους αυτους οποτε ξαναεμφανιζοντε t:

να και το καλαμποκακι που λεγαμε

[x]

ΜΦΧ
Πανος
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Ένα ζευγάρι σε κλούβα 1,20*40*57 (εξωτερικός χώρος), το θηλυκό κοντά μου απο πέρσι και το αρσενικό απο 08-01-09 !
Πρώτη μου φορά φέτος στα ζευγαρώματα γενικά !
 
Αν λαβουμε υποψη οτι μαλλον το θεμα εκλεισε τον κυκλο του στο θεωρητικο επιπεδο της απλης κουβεντας... Τοτε δυστυχως επιβεβαιωνωνται αυτοι που ειχαν προβλεψει το αδοξο τελος. Δυστυχως κατι χειροπιαστο, καποιον τροπο δρασης δεν ειδαμε. Και αυτο περιμενα να το δω πρωτα απο ανθρωπους που εχουν ηδη πετυχει κατι. Και το λεω διοτι εκανα πολλες προσπαθειες να αποκτησω καποιο ζευγαρι και δεν τα καταφερα. Μονο αρνησεις ειδα. Και παρολα αυτα ακομα αντιστεκομαι στην ευκολη λυση της πιασμενης.

Υ. Γ. Θελω να ασχοληθω σοβαρα με την εκτροφη της ελληνικης( και μονο) καρδερινας. Τα οποια μικρα θα χαριστουν σε νεους εκτροφεις.Αν μπορω απο καποιον να βρω πουλι περιμενω ΠΜ του.
Ευχαριστω
 
Και το λεω διοτι εκανα πολλες προσπαθειες να αποκτησω καποιο ζευγαρι και δεν τα καταφερα. Μονο αρνησεις ειδα. Και παρολα αυτα ακομα αντιστεκομαι στην ευκολη λυση της πιασμενης.


Στο κεντρο της Αθηνας οποτε παω βλεπω παντα καρδερινες δακτυλιδωμενες. Την προηγουμενη εβδομαδα μαλιστα ειχαν με 100 ευρω καμια 20αρια εκτροφης Τουρκιας μεγαλοσωμες και με τελειο πτερωμα ολες.
 
Ας γράψω και εγώ την προσπάθεια μου 1 ζευγάρι σε κλουβα 50χ100χ50 σε κλειστό χώρο (δεύτερης γεννιάς τα πουλιά και στο χώρο απο Οκτώβρη)

ΥΓ Οι διαστάσεις της κλούβας είναι υψος χ μηκος χ πλατος (οι μαραγκοί μετράμε αλλιώς :) )
 
Καλημερα, εγω προσπαθω για δευτερη χρονια μιας και το αποτελσμα του 2008 ηταν μηδενικο. Εχω 2 ζευγαρια σε κλουβες 1μ χ0.45χ0.50 και ελπιζω φετος να τα καταφερω. Σε περιπτωση που πανε ολα καλα θα ειναι χαρα μου να χαρισω σε οποιον φιλο θελει να ασχοληθει με τις καρδερινες πραγματικα, μιας και ο χωρος μου δεν μπορει να στεγασει παραπανω απο 10 πουλια.
 
δοκιμαστε με αλλων διαστασεων κλουβια. Εχω παρατηρησει απο τις δικες (αγριες)οτι ζευγαρωνουν πιο ευκολα σε κλουβια που εχουν υψος. (τουλαχιστον 1 μετρο)
 
Μιας και η συζήτηση αυτή έχει μείνει στη μέση, πιστεύω ότι αυτό που της λείπει είναι η καταγραφή στοιχείων πτηνών που έχουμε στη διάθεσή μας ανά έτος με πλήρες pedigree. Δεν νομίζω ότι οι διαστάσεις κλούβας είναι το θέμα που μας απασχολεί, σ' αυτή τουλάχιστον τη συζήτηση.
Προσωπικά είμαι έτοιμος να κάνω την αρχή.
Αυτό νομίζω όμως προϋποθέτει τη δημιουργία κάποιου είδους φόρμας ή τρόπου επίσημης καταγραφής pedigree αντί για καταγραφή απλού text.
 
Back
Top