Γενικά Εκτροφείο παπαγάλων στην Ρόδο

Χριστιάνα

PB Member
Εγγραφή
12 Απρ 2008
Μηνύματα
284
Πόλη
Πάφος
Επισκέφτηκα στις διακοπές μου το εκτροφείο παπαγάλων στην Ροδο. Πρώτη φορά πηγάινω σε εκτροφέιο κι έτσι δεν είμαι και ειδικός στην ανάλυση... Εντυπωσιάστηκα από το μέγεθός του κατ΄αρχάς. Περίμενα πως θα έβρισκα ένα μικρό εκτροφέιο και όπως έμαθα φιλοξενέι 1100 ζευγάρια παπαγάλων κάθε είδους.
Το διαχειριζεται ένας συμπαθέστατος ελληνοαμερικανός (Κ. Αργυρού) και η οικογένειά του. Το σπίτι τους που βρίσκεται δίπλα από το εκτροφέιο είναι γεμάτο κυριολεκτικά με κλουβιά και κασονάκια με μωρά κάθε είδους που ταίζονται στο χέρι.
Σ΄αυτο το εκτροφέιο είδα κι ένα απίστευτα όμορφο και ήμερο cockatoo που συμπεριφερόταν κυριολεκτικά σαν γάτα (αν και δεν μας ήξερε).
Δεν θα μιλήσω βέβαια για το τι παθάινουν τά αυτιά σου όταν βρίσκεσαι μεταξύ ας πούμε...100 amazons!:Deek:
 
πρεπει να ηταν ωραια εμπειρια! Θα ηθελα και εγω να παω! Μου αρεσε η οικογενειακή ατμοσφαιρα που ανεφερες... αμα πάρω ποτέ αμαζονίου από εκεί σκέφτομαι να τον πάρω :D
 
Πρέπει να πάς για να καταλάβεις. Είχε κάτι double yellow amazons (αν τα λέω καλά) τα οποία είταν απίστευτα πουλιά. Μου είπε πως τα θεωρέι τα καλύτερα αμαζονίου. Τάιζε κι ένα μωράκι μπλε μακαο και παπαγαλο σενεγάλης, πολλες κονουρες, ζακο παρα πολλά κλπ.
 
Είδα την ιστοσελίδα, η αλήθεια είναι πως περίμενα κάτι σαν και αυτό

[x]
 
Parrots Greece - Kyriakos Argirou - Paradise Valley Bird Farm in Rhodes αμα το εγραψα σωστά. (Ελπίζω να μην υπάρχει προβλημα που γράφω τα στοιχεια στο φόρουμ Σταυρο.)
 
αα ωραια! Θα περιμενουμε τοτε πως και πως φωτο!
 
Πήγαινε εκεί που λέει ''Contact''
Parrots Greece - Kyriakos Argirou - Paradise Valley Bird Farm in Rhodes
 
μαλλον θα επικοινωνησω μαζι του για να δω, με ενδιαφερει ενας μικρος lory, ελπιζω να κανει και κατι καλυτερο και στην τιμη.
 
Εγώ που τον πήρα τηλ. Πάντος για να τον ρωτήσω για έναν African Grey, ο άνθρωπος παιδιά με μιλούσε πάνω απο 20 λεπτά και με είπε πάρα πολλά πράματα για διάφορα είδη παπαγάλων! Γενικά μου ακούστικε καλός! Το μόνο που με χάλασε ήταν ο τρόπος που μπορεί να στείλει τα πουλιά στην Βορεια Ελλάδα! Σε τέτοιες καταστάσεις καταλαβένεις τελικά οτι Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα.
 
τα μωρα που στελνονται μακρια... Πως αντεχουν τοσες ωρας χωρις τροφη;
 
Μέσα στο κουτάκι που τα στέλνουν βάζουν λίγο τροφή και φρούτα. Για φαντάσου και αυτά που έρχοντε απο εισαγωγές 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ο συγκεκριμένος απο όσο γνωρίζω δεν στέλνει μωρά που τρώνε μόνο κρέμα. Για τα άλλα δεν γνωρίζω να σου πω. Λογικά τα ταίζουν πριν το ταξίδι, αλλά πιστεύω οτι αντέχουν λόγο μεταβολισμού (είναι πιο αργός σε σχέση με ένα καναρίνι)
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Στέλνει πουλιά που μόλις έχουν απογαλακτιστεί! Οπότε μέσα εκεί που τα βάζει τους έχει και λίγη τροφή και νερό! Εγώ που το θέλω στην Θεσ/νίκη, το στέλνει μέχρι Πειρεά με καράβι και απο εκεί έχει άνθρωπο που τα παραλαμβάνει απο το πλοίο και τα στέλνει Θεσ/νίκη με το κτελ! Έλεος! Τον ρώτησα αν μπορεί τουλάχιστον να το στείλει κατευθείαν με καράβι εδώ ή με αεροπλάνο ή με courier! Δεν μπορω να σκεφτώ τιποτε άλλο!
 
Εγώ που τον πήρα τηλ. Πάντος για να τον ρωτήσω για έναν African Grey, ο άνθρωπος παιδιά με μιλούσε πάνω απο 20 λεπτά και με είπε πάρα πολλά πράματα για διάφορα είδη παπαγάλων! Γενικά μου ακούστικε καλός! Το μόνο που με χάλασε ήταν ο τρόπος που μπορεί να στείλει τα πουλιά στην Βορεια Ελλάδα! Σε τέτοιες καταστάσεις καταλαβένεις τελικά οτι Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα.
πως τα στελνει δηλαδη;
εγω μενω κρητη, για να δουμε.
 
Back
Top