Γενικά Εκτροφείς καρδερίνας

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να μου προτείνεται εκτροφείς καρδερίνας για αγορα που να δείνουν τα πουλιά σε καλές τιμές λόγω οικονομικών προβλημάτων. Θέλω τι γνώμη σας για να μην πέσω σε κάποιον που θα με εξαπατήσει με άγρια πουλιά. Είμαι από Θεσσαλονίκη. :)
 
Θα ήθελα να μου προτείνεται εκτροφείς καρδερίνας για αγορά που να δείνουν τα πουλιά σε καλές τιμές λόγω οικονομικών προβλημάτων. Θέλω τι γνώμη σας για να μην πέσω σε κάποιον που θα με εξαπατήσει με άγρια πουλιά. Είμαι από Θεσσαλονίκη. :)
Πριν μπεις στη διαδικασία να ψάξεις για εκτροφέα μπορείς να διαβάσεις τις καταθέσεις ενός ανθρώπου που γνωρίζει αρκετά για το είδος αυτό. Ο Νίκος @Paianas έχει γράψει ένα εξαιρετικό και πολύ κατατοπιστικό άρθρο μια και όπως σωστά κι ο ίδιος γράφει... απαιτείται γνώση και σωστή επιλογή προμηθευτή ή εκτροφέα.
Θέμα με τα άγρια εκτροφής υπάρχει.. και μάλιστα λογικό. Δύσκολα στην αναπαραγωγή πουλιά, με "δύσκολους" εκτροφείς... και "δύσκολα" βρίσκεις.
Έχουν γίνει και πιο παλιά προσπάθειες για εκτροφέα στην Ήπειρο ή Μακεδονία η απροσδιόριστα γεωγραφικά εκτροφέα καρδερίνας.
Όπως θα διαπιστώσεις και μόνος σου... υπάρχει θέμα...
Θα περιμένω με περιέργεια την εξέλιξη... χωρίς όμως να μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Εδώ και 5 μήνες μελετάω για τις καρδερίνες και αμα αποκτήσω θα κάνω το καλύτερο και θα διαβάσω και τα άρθρα που μου έδωσες το πρόβλημα μου είναι πως τα ζευγάρια είναι ακριβά και θέλω να βρω σε καλή τιμή. 🙂
 
Θα ήθελα να μου προτείνεται εκτροφείς καρδερίνας για αγορα που να δείνουν τα πουλιά σε καλές τιμές λόγω οικονομικών προβλημάτων. Θέλω τι γνώμη σας για να μην πέσω σε κάποιον που θα με εξαπατήσει με άγρια πουλιά. Είμαι από Θεσσαλονίκη. :)
Γιάννη (ευχαριστώ τον @misalouris για τα καλά του λόγια), ενημέρωσέ μας ποιά τιμή έχεις στο μυαλό σου.. Είσαι και Θεσ/κη και από κει, εγώ τουλάχιστον, δεν γνωρίζω εκτροφείς (τους οποίους θα μπορούσα να συστήσω).
 
Ε η τιμή συζητιέται αλλά δε θα ήθελα να ξεπερνα τα 50 ευρώ και ξέρω οτι αυτό είναι δύσκολο γιατί ζητάω το 1/3 της κανονικής τιμής ενώς ζευγαριού. Δε ζητάω εκτροφείς για άμμεση αγορά απλά να έχω στο νου μου για όταν (ελπίζω σύντομα) μπορέσω να αγοράσω ένα ζευγάρι κάτι που καθορίζται απο την τιμή στην οποία θα το βρω.:)
 
Γιάννη, όσα πουλιά εκτροφής αγόρασα (πριν γνωριστώ και αρχίσουν να μου χαρίζουν όπως χάριζα κι εγώ όσα έβγαζα:) η τιμή αγοράς κάθε πουλιού ήταν 80 για τα θηλυκά και 80-100 για τα αρσενικά..όπως καταλαβαίνεις 50 το ζευγάρι, μόνο άγρια (υπερτιμολογημένα) μπορείς να βρεις... Εκτός κι αν γνωριστείς και σου τα δώσουν στη τιμή που θέλεις.. Αλλά είναι πολύ δύσκολο!

*Όταν σε κάποιον είχα πει ότι τα 400 που ζητούσε για μεταλλαγμένο, ήταν πολλά σε καιρό κρίσης, η απάντηση του ήταν, ας πάρει καναρίνι...Αυτά τόσο έχουν..Άρα η κρίση υπάρχει, αλλά υπάρχουν πάντα και αγοραστές που δεν τους αγγίζει η κρίση 😉..
 
Το γνωρίζω και αυτό όπως και το οτι για να φτάσει κάποιος εκτροφέας να σου χαρίσει πουλί πρέπει να σε ξέρει καλά για αυτό επειδή το έχω καημό να πάρω καρδερίνες θα προσπαθήσω να μην με ξεγελάσουν για αυτό περιμένω προτινόμενους εκτροφείς. Όσο για τη τιμή μάλλον θα τα πάρω ακριβότερα. Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. :)
 
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου Νίκο και το εκτημό αυτό που λές. 🙂 Αν βρεις κάποιον ναι ενημέρωσε με.👍
 
Δυστυχώς στην τιμή που ψάχνεις δεν υπάρχει κάτι. Εκτροφέα μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις. Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου πμ.
Μπορείς να πάρεις φέτος το αρσενικό αν βάλεις κάτι παραπάνω από τα 50€ και του χρόνου ή κάποια στιγμή μέσα στην χρονια το θηλυκό. Η τιμή στην Θεσσαλονίκη τωρα είναι 80€ & 70€ αντίστοιχα.
 
Γρηγόρη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αμα θες στείλε μου τους εκτροφείς και θα τους έχω στο νου μου.👍 Η τιμή ξέρω πως είναι χαμηλή θα τα πάρω σίγουρα πιο ακριβά.☹
 
Παιδια εγω θελω μια θηλυκια καρδερινα εκτροφης.. αν εχει καποιος υποψην του απο Αττικη..
Συγνωμη Γιαννη για την δικη μου αναζητηση.. Απλα μιας και ειδα οτι εχεις βαλει αυτο το ποστ και ξερω οτι θα απαντησουν καρδεριναδες εβαλα κι εγω την δικη μου αγγελια..
Αν σε πειραζει θα φτιαξω αλλο ποστ.
 
Παιδια εγω θελω μια θηλυκια καρδερινα εκτροφης.. αν εχει καποιος υποψην του απο Αττικη..
Συγνωμη Γιαννη για την δικη μου αναζητηση.. Απλα μιας και ειδα οτι εχεις βαλει αυτο το ποστ και ξερω οτι θα απαντησουν καρδεριναδες εβαλα κι εγω την δικη μου αγγελια..
Αν σε πειραζει θα φτιαξω αλλο ποστ.
Όχι Βασίλη δε με πειράζει αφού ψάχνουμε και οι 2 ας ψάξουμε μαζί μόνο να ξεκαθαρίσουμε εγώ ψάχνω για Θεσσαλονίκη ο Βασίλης για Αττική.:)
 
Όχι Βασίλη δε με πειράζει αφού ψάχνουμε και οι 2 ας ψάξουμε μαζί μόνο να ξεκαθαρίσουμε εγώ ψάχνω για Θεσσαλονίκη ο Βασίλης για Αττική.:)

😀!
Ωραια, σ'ευχαριστω!
 
Βρες τροπο μεταφορας απο πατρα και σου στελνω εγω δυο πουλακια φετινα! Δωρο διοτι δεν θ ασχοληθω αλλο με καρδερινες!
 
Παναγιωτη εχεις κανενα θηλυκο που να σου περισευει μηπως;
και δεν το συζηταω για δωρο
γιατι για να τα βγαλεις χαλασες καποια χρηματα
 
Εχω μικρα ακομα περιμενω ν αρχισουν τις μασε μονα τους! Απο τ τεσσερα καποιο θ ειναι θυληκο δεν μπορει! Ευχαριστησι μου ν σου δωσω! Δεν θελω χρηματα γιατι θα κρατησω το πρωτο μου ζευγαρι! Ολα τα αλλα θ φυγουν!
 
Εχω μικρα ακομα περιμενω ν αρχισουν τις μασε μονα τους! Απο τ τεσσερα καποιο θ ειναι θυληκο δεν μπορει! Ευχαριστησι μου ν σου δωσω!

Πραγματικα αν δεν εχεις προβλημα θα το ηθελα πολυ!
Και τα αλλα θα τα βρουμε για μεταφορες και λοιπα..
 
Back
Top