Γενικά Εκτροφείς καρδερίνας

Δεν εχω προβλημα κανενα! Ετσι κ αλλιως θ τ δωσω ολα αν βρουμε τροπο μεταφορας εγω απλοχερα σου δινω!

Σ'ευχαριστω παρα πολυ!
Θα το κανονισω λοιπον με τον Γιαννη ωστε να μην σε βαζουμε σε διπλους κοπους και τρεξιματα!
 
αχ βρε και είμαι μακριά... Πόσο θέλω και εγω ενα καρδερινάκι! Οι εκτροφείς εδω στην περιοχή μου θέλουν τρελές τιμές ☹
 
Εχω μικρα ακομα περιμενω ν αρχισουν τις μασε μονα τους! Απο τ τεσσερα καποιο θ ειναι θυληκο δεν μπορει! Ευχαριστησι μου ν σου δωσω! Δεν θελω χρηματα γιατι θα κρατησω το πρωτο μου ζευγαρι! Ολα τα αλλα θ φυγουν!
Aυτούς τους ''χορηγούς'' θα πρέπει να τους βάλουμε σε ειδική ενότητα. Γιαί υπάρχουν ακόμη κάποιοι που δεν κοιτάνε την τσέπη τους.. Που παραμένουν ''εραστές'' του χόμπυ... Παναγιώτη respect !
 
Κυριε νικο οταν αγορασα το πρωτο μου ζευγαρι αρκετα χρηματα κ για νντα αγορασω δουλεψα ενα καλοκαιρι μ χαρτζιλικι 15€ και τα εδωσα για δυο πουλια ολοι κοροιδευαν τι τα θες αφου τα πιανεις οποτε θες,τοτε σκεφτηκα οτι ισως ν εχω κανει λαθος κ ολοι ειχαν δικιο αλλα τελικα εγω ειχα δικιο, τα λεφτα τι ν τα κάνω; Για πιο λογο να μην δωσω αυτα τα πουλακια ισως οσοι πιο πολοι τοσο καλυτερο! Αλλωστε λιγες φορες εχω πουλησει πουλακι! Συνηθως χαριζω για αυτο καθε χρονο ολοι μου φερνουν ενα με δυο πουλακια για ν με ευχαριστησουν! Και αν δεν χαρισω εχω εναν φιλο με πετ σοπ και του δινω πουλια και περνω εξοπλισμο και τροφες!
 
Κυριε νικο οταν αγορασα το πρωτο μου ζευγαρι αρκετα χρηματα κ για νντα αγορασω δουλεψα ενα καλοκαιρι μ χαρτζιλικι 15€ και τα εδωσα για δυο πουλια ολοι κοροιδευαν τι τα θες αφου τα πιανεις οποτε θες,τοτε σκεφτηκα οτι ισως ν εχω κανει λαθος κ ολοι ειχαν δικιο αλλα τελικα εγω ειχα δικιο, τα λεφτα τι ν τα κάνω; Για πιο λογο να μην δωσω αυτα τα πουλακια ισως οσοι πιο πολοι τοσο καλυτερο! Αλλωστε λιγες φορες εχω πουλησει πουλακι! Συνηθως χαριζω για αυτο καθε χρονο ολοι μου φερνουν ενα με δυο πουλακια για ν με ευχαριστησουν! Και αν δεν χαρισω εχω εναν φιλο με πετ σοπ και του δινω πουλια και περνω εξοπλισμο και τροφες!
Παναγιώτη πόσα χρόνια ασχολείσαι με την αναπαραγωγή; Στο θέμα περί μυστικοπάθειας αν θυμάμαι καλά... Που θυμάμαι...ήσουν πολυ "επιθετικός", δεν έχω δει όμως ούτε μιά φωτό από σένα, και γενικά απέχεις από τα σχετικά με γαρδέλια θέματα... Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Εγώ μόλις τώρα καταλαβαίνω ότι έχεις ασχοληθεί και με γαρδέλια... Τι έγινε; κρυβόσουν;:)
 
Αα οχι πολλα κανενα 3 χρονια! Με ενα ζευγαρι ξεκινησα και αλλο εναν αρσενικο για υβριδια αλλα ειχα πολλα καναρινια κ χαλαγαν φωνιτηκα! Ημουν κ ειμαι διοτι αγορασα το ζευγαρι και εβγαλα πουλακια μονος χωρις βοηθεια πρωτη χρονια δεν ταισε μπηκαν παραμανα δευτερη ταισε την πρωτη γεννα μετα παλι παραμανα φετος ειναι κομπλε! Απλα ζητουσα βοηθεια κΑι ειχα απορειες που ποτε δεν λυθηκαν, ακομη φετος ζητησα μια ανταλαγη απο δικα μου καρδερινακια περσινα με αντοιστοιχα γιατι ολα ειναι αδερφια! Και τελικα μου λεει δεν δινω μονο πουλαω 180 δεν ξανα δινω αφου εχω ζευγαρι βαρβατο κ ξενερωσα φωτο δεν ανεβαζω και απεχω γιατι με ενοχλει το ειναι εκτροφης η δεν ειναι! Εχω αναφερθει παλαιωτερα οτι ασχολουμαι και εχω ενα ζευγαρι που δεν ταιζε αλλα φετος μετα απο συμβουλη του κυριου νικου ταισαν αψογα! Αυτα οχι πολλα αλλα σταματαω να κανω αναπαραγωγη διοτι εχω ενα ζευγαρι μονιμο κ ολο αδερφια κανενα μελλον!
 
... Φωτο δεν ανεβαζω και απεχω γιατι με ενοχλει το ειναι εκτροφης η δεν ειναι!

Καταρχήν μπράβο σου για την κίνηση σου να χαρίσεις. Αλλα δεν καταλαβαίνω το παραπάνω που έγραψες κι άφησα ως παράθεση. Τι ακριβώς σε ενοχλεί βρε Παναγιώτη; Απο τη στιγμή μάλιστα που έχεις πουλιά εκτροφής;
 
Ααα με ενοχλει το οτι υπαρχει η καχυποψια κ η αμφιβολια! Κ εκτροφης ν εινα υπαρχει η υπονια οτι ισως ειναο φωλισιο παντα κ σε ολους! Οποτε αποφευγω αλλα ν μου πεισ Φου ξερω εγω τι ειναι ασε ν λενε! Οριστε ειναι εκτροφης η οχι; Δεν μπορειςν ξερεις!
 

Συνημμένα

  • IMG_20150623_184128.webp
    IMG_20150623_184128.webp
    20 KB · Προβολές: 144
Αα οχι πολλα κανενα 3 χρονια! Με ενα ζευγαρι ξεκινησα και αλλο εναν αρσενικο για υβριδια αλλα ειχα πολλα καναρινια κ χαλαγαν φωνιτηκα! Ημουν κ ειμαι διοτι αγορασα το ζευγαρι και εβγαλα πουλακια μονος χωρις βοηθεια πρωτη χρονια δεν ταισε μπηκαν παραμανα δευτερη ταισε την πρωτη γεννα μετα παλι παραμανα φετος ειναι κομπλε! Απλα ζητουσα βοηθεια κΑι ειχα απορειες που ποτε δεν λυθηκαν, ακομη φετος ζητησα μια ανταλαγη απο δικα μου καρδερινακια περσινα με αντοιστοιχα γιατι ολα ειναι αδερφια! Και τελικα μου λεει δεν δινω μονο πουλαω 180 δεν ξανα δινω αφου εχω ζευγαρι βαρβατο κ ξενερωσα φωτο δεν ανεβαζω και απεχω γιατι με ενοχλει το ειναι εκτροφης η δεν ειναι! Εχω αναφερθει παλαιωτερα οτι ασχολουμαι και εχω ενα ζευγαρι που δεν ταιζε αλλα φετος μετα απο συμβουλη του κυριου νικου ταισαν αψογα! Αυτα οχι πολλα αλλα σταματαω να κανω αναπαραγωγη διοτι εχω ενα ζευγαρι μονιμο κ ολο αδερφια κανενα μελλον!
τελευταίο, δεν θα συνεχίσω.
όλα αυτά που γράφεις τώρα...ότι έκανα αυτό ή πέτυχα το άλλο δεν "κολλάνε" με τις τοποθετήσεις σου περί μυστικοπάθειας. 🙂
επίσης και γω δεν βάζω δαχτυλίδια, αλλά εκτίθεμαι δημοσίως και λέω τις απόψεις μου. 🙂
 
Ααα με ενοχλει το οτι υπαρχει η καχυποψια κ η αμφιβολια!

Η καχυποψία κι η αμφιβολία γεννήθηκαν απο τη στιγμή που κάποιοι πίστεψαν ότι είναι εξυπνότεροι και μπορούν να παραβλέψουν τους κανόνες με τους οποίους συμφώνησαν κατά την εγγραφή τους. Ο χρόνος δηλαδή το έδειξε κι οδήγησε εκεί.

Κρίμα που το έκρυβες, ίσως να είχες βοηθηθεί περισσότερο αν μιλούσες ανοιχτά γι'αυτά. Κι ίσως να βοηθούσες κι άλλους μέσα απο τις εμπειρίες σου. Υποτίθεται πως γι'αυτό είμαστε εδώ.
 
Θα παρεκλεινει το θεμα ξανα αλλα κολλανε απο το οταν ζητας βοηθεια και βρισκεις πορτες κλειστες!

Ισως εχεις δικιο ο χρονος και τα λεγομενα δειχνουν ισως ν επρεπε ν μιλησω νωριτερα! Αλλα δες την φωτο μου πιο πανω και πες μου εσυ τι πιστευεις κ τι ο καθενας εγω σου λεω το 60% θ πουν φωλισιο!
 
Δεν εχω ζητησει βοηθεια απο ατομα μεσα στο φορουμ εκτος απο μια φορα! Και πηρα απαντηση μεσω πμ, αλλα ειχα ακουσει οτι με το tylan δεν υπαρχει περιπτωση μαυρης τελειας ρωτησα καποιους κ απαντηση δεν πηρα κατι απλο σου λεω τωρα
 
Δεν εχω ζητησει βοηθεια απο ατομα μεσα στο φορουμ εκτος απο μια φορα! Και πηρα απαντηση μεσω πμ, αλλα ειχα ακουσει οτι με το tylan δεν υπαρχει περιπτωση μαυρης τελειας ρωτησα καποιους κ απαντηση δεν πηρα κατι απλο σου λεω τωρα

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από όλα όσα γράφεις και γράφουν όσοι έχουν καρδερίνες, είναι ότι εσείς οι ίδιοι, ο καθένας ξεχωριστά κι όλοι σας μαζί ως "συνάφι" έχετε δημιουργήσει το μαύρο σύννεφο που σας ακολουθεί κι εσάς κι όσους θέλουν να βρούν πουλιά και δεν βρίσκουν.

Σας δίνεται εδώ το βήμα (υπο μία και μόνο προϋπόθεση) να μιλήσετε ανοιχτά για ότι σας προβληματίζει και καταφεύγετε πάραυτα στα προσωπικά μηνύματα κλείνοντας τις πόρτες προς το κοινό. Κατα τ' άλλα πρέπει ένας άνθρωπος που θα ψάχνει καρδερίνα εκτροφής να κάνει το μέντιουμ να σας ανακαλύψει. Αν πετάξετε οι ίδιοι τη ρετσινιά από πάνω σας (που δεν σας τη φόρτωσε το φόρουμ) μπορεί και να χαρείτε περισσότερο αυτό που κάνετε. Κι εσείς οι ίδιοι αλλά κι όσοι γουστάρουν να ασχοληθούν.

Δεν αναφέρομαι σαφώς μόνο σε εσένα Παναγιώτη. :)
 
Μα συμφωνω αλλα πες μου ξερεις οτι βγαζω καρδερινες κ σου λεω σ εσενα κ στον καθενα σου δινω δυο πουλακια αδερφια δως μου κ εσυ και ειμαστε μπομπα κ μου λες αα μονο πουλαω δεν δινω! Ειναι αλλα πουλια τ δικα μου εε πως ν συνεχισω εγω οταν τρεις στους πεντε μου ειπαν το ιδιο!
 
Μα συμφωνω αλλα πες μου ξερεις οτι βγαζω καρδερινες κ σου λεω σ εσενα κ στον καθενα σου δινω δυο πουλακια αδερφια δως μου κ εσυ και ειμαστε μπομπα κ μου λες αα μονο πουλαω δεν δινω! Ειναι αλλα πουλια τ δικα μου εε πως ν συνεχισω εγω οταν τρεις στους πεντε μου ειπαν το ιδιο!

Έαν "ψοφάς" για τις καρδερίνες συνεχίζεις για εσένα και για κανέναν άλλο μέχρι να βρείς ανθρώπους σαν κι εσένα που να μπορείς να ταιριάξεις και να συνενοηθείς. Να βοηθήσεις αλλά και να βοηθηθείς. Κι εδώ ο χώρος προσφέρεται γι'αυτό. Κι άλλοι έχουν χαρίσει καρδερίνες κατα καιρούς. Ελάχιστοι ίσως αλλά υπάρχουν. Τρείς στους πέντε δεν είναι και τόσο μεγάλο το ποσοστό.
 
Ααα με ενοχλει το οτι υπαρχει η καχυποψια κ η αμφιβολια! Κ εκτροφης ν εινα υπαρχει η υπονια οτι ισως ειναο φωλισιο παντα κ σε ολους! Οποτε αποφευγω αλλα ν μου πεισ Φου ξερω εγω τι ειναι ασε ν λενε! Οριστε ειναι εκτροφης η οχι; Δεν μπορειςν ξερεις!
Παναγιώτη όταν γράφεις μιά άποψη δημόσια ή δείχνεις μιά εικόνα, ο καθένας μπορεί και έχει το δικαίωμα να ζητήσει διευκρινήσεις. Γι αυτό πριν να γράψουμε ή δείξουμε κάτι, πρέπει να το έχουμε σκεφτεί και να μπορούμε να δικαιολογήσουμε με τεκμήρια και αποδείξεις ότι γράφουμε ή δείχνουμε.
Ένα γαρδελάκι στην χουφτα δεν αποδεικνύει εκτροφή...
 
Back
Top