Γενικά Εκτροφειο στην Ορεστιαδα

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα στην ομαδα και χρονια πολλα. Εχω βρει ενα εκτροφειο στο Σπηλαιο στην Ορεστιαδα αλλα δεν ξερω αν εχουν υγιεις πουλια και δεν εχω ακουσει ακομα κρητικες γι αυτο το εκτροφειο. Μηπως καποιο μελος απο εδω μεσα εχει προμηθευτει ποτε παπαγαλους απο το εκτροφειο αυτο και αν ναι ποια ηταν η εμπειρια του;
 
Εσύ απο ότι βλέπω μένεις Πειραιά απο Ορεστιάδα πως θα το φέρεις; έχεις ιδέα πόσα χιλιόμετρα είναι;
 
Τελικα ομως εχεις παρει και το οκ απο τους γονεις σου;

Το οκ το εχω παρει απλα ειμαι αναμεσα σε δυο ειδη. Τωρα θα δω τι θα κανω επισης μπορει και να μην παρω παπαγαλο αλλα καναρινι γιατι εχει και ο θειος μου πολλα πτηνα καναρινια και παπαγαλους αλλα εχει μονο μπατζι.
 
εγω ξέρω πως το κτέλ απο Θεσσαλονίκη - Αθήνα κάνει 8 ώρες.. Βάλε Ορεστιάδα Πειραιά... στο google maps βγάζει
17 ώρ. 55 λεπτ.

Δεν ξερω Γιωργο αλλα αν προμηθευτο απο αυτον το πουλι θα μεινει 4-5 μερες μονο του για να ηρεμησει
 
Εγω οσα παπαγαλακια εχω παρει ειναι απο εκει. Ειναι πολυ εξυπηρετικος, ευγενικος και ειναι προθυμος να δειξει φωτογραφίες των πουλιων. Επικοινονουσαμε απο το Facebook. Εχει και παπαγαλακια ταισμενα στο χερι και μας εχει πει πως δεν τα κοφει κατευθειαν απτην κρεμα στα σπορια.
 
Διαφωνώ να αγοράσεις ένα πουλί που θα σου έρθει "γουρούνι στο σακί" χωρίς να έχεις πάει από κει να δεις το χώρο, την καθαριότητα, τους γονείς κτλ. Σκέψου να πας μια βόλτα από Ορεστιάδα να δεις το εκτροφείο από κοντά. Από φώτο μπορεί να δείχνει άλλες εικόνες κτλ. Δε θέλω να είμαι καχύποπτη αλλά όταν πρόκειται για μια ψυχούλα και ένα ζωάκι που θα γίνει μέλος της οικογένειας σου, θεωρώ πως πρέπει να είμαστε πολύ αυστηροί στην επιλογή του εκτροφέα.

Επίσης διαφωνώ να έρθει το καημένο το παπαγαλάκι μόνο 15+ ώρες με ΚΤΕΛ! Αμφιβάλω αν θα φτάσει σώο...

Δηλαδή Αλέξανδρε μου απ το να πάρεις ένα παπαγαλάκι που έχεις δει μόνο σε φώτο και θα σου έρθει μόνο του με ΚΤΕΛ μετά από 15 ώρες, καλύτερα να περιμένεις με το νέο έτος να πάρεις ένα παπαγαλάκι απ τον άλλο εκτροφέα που έχεις βρει που είναι στην Αθήνα! 😉
 
Ε εαν το παμε ετσι αυτοι που παιρνουν πουλια απο το εξωτερικο,θα πηγαινουν για ενα πουλι σε ολη την ευρωπη και μην σου πω και πιο μακρια, δεν ειναι λυση αυτη..
Διαφωνώ να αγοράσεις ένα πουλί που θα σου έρθει "γουρούνι στο σακί" χωρίς να έχεις πάει από κει να δεις το χώρο, την καθαριότητα, τους γονείς κτλ. Σκέψου να πας μια βόλτα από Ορεστιάδα να δεις το εκτροφείο από κοντά.
 
Ε εαν το παμε ετσι αυτοι που παιρνουν πουλια απο το εξωτερικο,θα πηγαινουν για ενα πουλι σε ολη την ευρωπη και μην σου πω και πιο μακρια, δεν ειναι λυση αυτη..
Απ το να πάρω γουρούνι στο σακί με συγχωρείς αλλά θα το έκανα! Είχα σκοπό να υιοθετήσω την μικρή μου σκυλίτσα (με μαμά αδέσποτη κτλ) πέρσι τέτοια εποχή και πήγα Θεσσαλονίκη για την φέρω εγώ η ίδια. Για ένα κουταβάκι που μου το χάριζαν..
 
Ναι αλλα με το ιδιο σκεφτικο εγω δεν θα εκανα ενα ταξιδι για ενα πουλι
 
Ειναι στην κριση του καθενος πως θα κινηθει, ας μην το τραβαμε.

Ειπαμε, υπαρχει και η εναλλακτικη να περιμενει και να παρει ενα πουλακι απο Αθηνα αργοτερα.
 
...

Ειπαμε, υπαρχει και η εναλλακτικη να περιμενει και να παρει ενα πουλακι απο Αθηνα αργοτερα.

Αλλού μας είπε ότι μπορεί στο τέλος να πάρει και καναρίνι, οπότε να ΄χαμε να λεγαμε...
 
Αλλού μας είπε ότι μπορεί στο τέλος να πάρει και καναρίνι, οπότε να ΄χαμε να λεγαμε...

Ανέστη τελικα θα ερθει παρροτλετ καναρινι δεν θα παρω μιας και δεν μπορει να με εξυπερετησει ιδιαιτερα δηλαδη το εξυπερετησει το ενοο οτι το μονο που θα κανει θα ειναι μεσα στο κλουβι και να τραγουδαει. Ενω με τον παπαγαλο θα μπορω να αλλιλεπιδρω μεταξυ του πιο ευκολα μαις και μπορει και ο πατερας μου να αλλιλεπιδρα γιατι μικρος ειχε Ζακο.

Επισης θα απρακαλεσω το θεμα να ληξει εδω, βρηκα εκτροφεα και θα παρω απο κει.
 
νω με τον παπαγαλο θα μπορω να αλλιλεπιδρω μεταξυ του πιο ευκολα μαις και μπορει και ο πατερας μου να αλλιλεπιδρα γιατι μικρος ειχε Ζακο

Μπορείς να πάρεις ένα ελικόπτερο αν θές να παίζεις μαζί του. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα καναρίνι και σιγά σιγά να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.
 
Μπορείς να πάρεις ένα ελικόπτερο αν θές να παίζεις μαζί του. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα καναρίνι και σιγά σιγά να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.
Το αλληλεπιδρω δεν το καταλαβαινω. Τι θες απο ενα πουλι να σου φτιαχνει καφε
 
Το αλληλεπιδρω δεν το καταλαβαινω. Τι θες απο ενα πουλι να σου φτιαχνει καφε

Οχι φιλε @gianniskid δεν το θελω να μου φτιαχνει καφε τελικα εχω παρεξηγηθει αρκετα μεσα απο το φορουμ. Το πουλι θα μπορει να ειναι εκτος κλουβιου και θα αλλιλεπιδρα μαζι μου δηλαδη θα κανει ελυθερες πτησεις και θα ειναι ολη μερα εκτος κλουβιου εκτος το βραδυ.
 
Και ξαναλεω, το αλλιλεπιδρα, τι σημαινει, δεν καταλαβαινω, τροφικη αλυσιδα ειστε;
 
Και ξαναλεω, το αλλιλεπιδρα, τι σημαινει, δεν καταλαβαινω, τροφικη αλυσιδα ειστε;
τώρα δηλαδή εσύ περνιέσαι για έξυπνος 😵? ή δεν καταλαβαίνεις τις ελληνικές λέξεις;
Alexandros K μια χαρά το εξήγησες 👍
 
Back
Top