Αναπαραγωγή Εκόλλαψη νεοσσών παρά την διακοπή της επώασης για 12 ώρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολυ λυπαμαι για αυτη την εξελιξη, δεν το περιμενα. Ελπιζω ολα να σου ειναι καλα απο δω και περα, και πλεον ξερεις τι μπορει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις.
 
Κρίμα, οι περισσότεροι νομίζω είχαμε ελπίσει πως δεν θα επηρέαζε ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μιράντα και Μαρία σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον νάσται πάντα καλά.
Τελικά στην ζωή η βία και κατά συνέπεια οι απροσεξίες, πολλές φορές έχουν τραγικά αποτελέσματα.
 
Νομίζω ότι σαν περιστατικό μεταξύ των άλλων αναπαραγωγικών προβλημάτων θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν.
Έτσι νομίζω και εγώ. Λυπάμαι για την κατάληξη.
 
Σταυρο αυτό που παρατήρησα, ήταν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο κάτι σαν καχεκτικά, σαν κάποια όργανα τους να μην λειτουργούσαν και αυτό γιατί ενώ έτρωγαν κανονικά, οι κουτσουλιές τους ήταν ελάχιστες.
 
Δυστυχώς τα νέα δεν είναι ευχάριστα.
Σήμερα με τον θάνατο και των δύο εναπομείναντων γράφτηκε ο επίλογος αυτής της γέννας, δεν επέζησε τελικά κανένας νεοσσός, τι και αν κατάφεραν να εκκολαφθούν, τα προβλήματα που προφανώς δημιουργήθηκαν από την διακοπή της επώασης ήταν σίγουρα πλέον ανυπέρβλητα.
Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι αυτή, είναι η αιτία, καθώς η ανάπτυξη τους δεν ήταν η προβλεπόμενη παρόλο που ταιζονταν κανονικά.
Νομίζω ότι σαν περιστατικό μεταξύ των άλλων αναπαραγωγικών προβλημάτων θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν.
Για το γεγονός λυπάμαι πολύ.
Συμβαίνουν όμως και τέτοια...
Πως το εξηγείς όλο αυτό?
 
Γιάννη, όπως είπε και ο Νίκος (εξαρτάται σε ποιά φάση της ανάπτυξης έγινε το περιστατικό) νομίζω ότι κάποια όργανα τους (εγώ πιστεύω γαστερεντολογικά κυρίως), δεν αναπτύχθηκαν όσο έπρεπε ή έπαθαν μερική αλλά σημαντική βλάβη, (βέβαια δεν είμαι και γιατρός, απλά εμπειρικά).
Φαντάσου κάτι σαν τον πρόωρο τοκετό, που αντιμετωπίζεται μεν, αλλά με ιατροφαρμακευτική βοήθεια.
Μαθαίνουμε συνεχώς... .
 
Στον πρόωρο τοκετό ή καλύτερα για την περίπτωση πρόωρη εκκόλαψη... Μπορεί να παρουσιαστούν οργανικές αδυναμίες...
Στη διακοπή της επώασης όμως ή καταστρέφεται ο οργανισμός και πεθαίνει το έμβρυο ή συνεχίζεται και πάει στην εκκόλαψη.
Φυσικά για τους ίδιους με τους δικού σου λόγους δεν μπορώ να τεκμηριώσω τίποτε και απλά παραμένω στην καταγραφή του γεγονότος... με ελπίδα το μέλλον να μας δώσει δυνατότητα αποκρυπτογράφησης και αιτιολόγησης της εξέλιξης...
 
Γιάννη, συμφωνώ στο ότι με την διακοπή της επώασης καταστρέφεται ο οργανισμός και πεθαίνει το έμβρυο, απλά έχω την εντύπωση πως αν η διακοπή γίνει λίγες μόνον ώρες πριν την εκκόλαψη που ουσιαστικά το έμβρυο έχει σχεδόν αναπτυχθεί πλήρως, τότε η καταστροφή του οργανισμού γίνεται πιο αργά με αποτέλεσμα να έχουν λίγα 24ωρα ζωής.
Τι να πω... Πάντως δεν ήταν τυχαίο γεγονός.
 
Τι να πω... Πάντως δεν ήταν τυχαίο γεγονός.
Έχεις δίκιο...
Τυχαίο γεγονός σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει...
Όλα έχουν αιτίες, άσχετα αν εμείς δεν τις γνωρίζουμε.
Συνεχίζεις την αναπαραγωγή ή σταμάτησες;
 
Αυτή ήταν η τελευταία γέννα για φέτος, και με πείραξε που κλείνει με αυτό το τρόπο, μία κατά τα άλλα εξαιρετική χρονιά, εξάλλου η ζέστη νομίζω ότι σιγά - σιγά γίνεται αποτρεπτική για αναπαραγωγή σε ήδη κουρασμένα πουλιά.
 
Δυστυχώς τα νέα δεν είναι ευχάριστα.
Σήμερα με τον θάνατο και των δύο εναπομείναντων γράφτηκε ο επίλογος αυτής της γέννας, δεν επέζησε τελικά κανένας νεοσσός, τι και αν κατάφεραν να εκκολαφθούν, τα προβλήματα που προφανώς δημιουργήθηκαν από την διακοπή της επώασης ήταν σίγουρα πλέον ανυπέρβλητα.
Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι αυτή, είναι η αιτία, καθώς η ανάπτυξη τους δεν ήταν η προβλεπόμενη παρόλο που ταιζονταν κανονικά.
Νομίζω ότι σαν περιστατικό μεταξύ των άλλων αναπαραγωγικών προβλημάτων θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν.
Λυπάμαι πολύ που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα. Ειλικρινά δεν το περίμενα απο τη στιγμη που εκκολαφθηκαν και το ζευγάρι σου είναι κορυφαίο. Σίγουρα το κρατάμε σαν γεγονός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: GimDim
Λυπάμαι πολύ που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα. Ειλικρινά δεν το περίμενα απο τη στιγμη που εκκολαφθηκαν και το ζευγάρι σου είναι κορυφαίο. Σίγουρα το κρατάμε σαν γεγονός.
Ελα που εγώ το περίμενα (κάτι με έτρωγε που λένε και γιαυτό άνοιξα το θέμα) και δυστυχώς επαληθεύτηκε το κακό, δεν πειράζει όμως, άλλωστε ουδέν κακό αμιγές καλού.
Παρεπιμπτόντος να σου πω πως το αρσενικό είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που έχεις στη φωτογραφία, πανέμορφο πουλί, να το χαίρεσε.
 
Παρεπιμπτόντος να σου πω πως το αρσενικό είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που έχεις στη φωτογραφία, πανέμορφο πουλί, να το χαίρεσε.
Σε ευχαριστώ πολύ! Σήμερα έγινε δυο μηνών το πουλάκι που βλέπεις στη φωτογραφία!
 
Αυτή η μοναδική ομορφιά είναι που με κάνει να προτιμώ τα κοινά καναρίνια, όλα είναι ξεχωριστά, κανένα ίδιο σε κάθε αναπαραγωγή δεν ξέρεις τι θα χρώματα προκύψουν.
 
Αυτή η μοναδική ομορφιά είναι που με κάνει να προτιμώ τα κοινά καναρίνια, όλα είναι ξεχωριστά, κανένα ίδιο σε κάθε αναπαραγωγή δεν ξέρεις τι θα χρώματα προκύψουν.
Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη, μην πτοείσαι όμως. Τη νέα αναπαραγωγή με όρεξη πάλι εύχομαι να είναι μια μακρινή ανάμνηση!
 
Γιάννη(1982), ευχαριστώ και το ίδιο αντεύχομαι για σένα, όσο για το περιστατικό είναι θέμα για μένα γιατί ήταν δική μου ευθύνη (βία-απροσεξία). Δεν πτοούμε, απλώς μοιραζόμενος το συμβάν μαζί σας, προσπαθώ να αποσαφηνίσω (από πιο έμπειρους) τι συμβαίνει σε ανάλογες περιπτώσεις προς γνώση όλων μας.
 
Έχεις δίκιο...
Τυχαίο γεγονός σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει...
Όλα έχουν αιτίες, άσχετα αν εμείς δεν τις γνωρίζουμε.
Συνεχίζεις την αναπαραγωγή ή σταμάτησες;
Γιάννη μετά από αυτή την κατάληξη, όπως είπα κλείνει η αναπαραγωγική περίοδος για μένα, έτσι λοιπόν από χθες χώρισα και το συγκεκριμένο ζευγάρι, όμως από κείνη τη στιγμή και μετά, το θηλυκό είναι άκεφο και μελαγχολικό, μόλις βάζω για λίγο μαζί του το αρσενικό αμέσως ζωντανεύει και επανέρχεται στη φυσιολογική του κατάσταση.
Το δίλλημα μου είναι, αν πρέπει να τα αφήσω μαζί ή όχι καθώς μπορεί να προκύψει και νέα γέννα, για την οποία εγώ δεν έχω πρόβλημα, δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό για την υγεία των πουλιών.
 
Back
Top