Διατροφή Ελαιόλαδο στην διατροφή των πτηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
Γεια σας!
Έχω διαβάσει διάφορα θέματα του παρελθόντος και αρκετές συνταγές που περιέχουν ελαιόλαδο ως συστατικό τους εδώ στο forum μας αλλά και γενικά κάποιες αρθρογραφίες στο internet.
Επειδή η γνώση δεν είναι στάσιμη και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τις συζητήσεις αυτές, θα ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για την χρήση ελαιόλαδου στην διατροφή των πτηνών μας;
Προφανώς όπως κάθε λιπαρή ουσία συντελεί στην πάχυνση.
Σε τι ποσότητες και σε τι συχνότητα το χρησιμοποιούμε;
Έχουμε λόγο να το αποφύγουμε; Ή αντίθετα έχουμε λόγο να το χρησιμοποιήσουμε;
Μπορεί πέραν από ανεπιθύμητο πάχος να έχει κάποιες άλλες ανεπιθύμητες παρενέργειες;
Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν εμπειρία ή άποψη για το θέμα.
 
Tελευταία παράγραφος εδώ (έστω και με τη χάλια αυτ. μετάφραση)
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.birdchannel.com/bird-diet-and-health/bird-nutrition/good-table-bird-food.aspx&pre/search?q=olive+oil+in+birds+feeding&biw=1024&bih=673

Συζήτηση σε ένα φόρουμ παπαγάλων εδώ
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://parrotdebate.com/viewtopic.php%3Ff%3D8%26t%3D8761&pre/search%3Fq%3Dolive%2Boil%2Bin%2Bbirds%2Bfeeding%26biw%3D1024%26bih%3D673

Kάποια επιστημονική παρατήρηση εδώ με δίαιτα που περιέχει ελαιόλαδο(αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω το νόημα)
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19553496&pre/search%3Fq%3Dolive%2Boil%2Bin%2Bbirds%2Bfeeding%26biw%3D1024%26bih%3D673

Eδώ χρησιμοποιούν και ελαιόλαδο στη διατροφή περιστεριών αγώνων (που κάνουν μεγάλες αποστάσεις..
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://dennisweinreich.tripod.com/id16.html&pre/search%3Fq%3Dolive%2Boil%2Bin%2Bbirds%2Bfeeding%26biw%3D1024%26bih%3D673

Αυτό που μπορώ να πω εγώ, είναι ότι καλό είναι να αποφεύγονται τα κορεσμένα λιπαρά (και για μας και για τα πουλιά μας )

«Καλά» και «κακά» λιπαρά


Ενώ αντίθετα θα πρέπει να ''προτιμώνται '' τα ακόρεστα λιπαρά, στα οποία συγκαταλέγεται και το ελαιόλαδο.

Ρίχνοντας μια πιο προσεκτική ματιά στα κορεσμένα λιπαρά (EUFIC)
Εν κατακλείδι, λίγες σταγόνες ελαιόλαδο στην αυγοτροφή, κάνει καλό αλλά δεν πρέπει να προστίθεται συνέχεια και πάντως όχι σε υπέρβαρα η σε πουλιά που τείνουν εύκολα να παχύνουν.
 
Εγώ βάζω ένα κουταλάκι ελαιόλαδο σε όλη την ποσότητα αυγοτροφής που κάνω.. Μετά τη χωρίζω σε 3-4 μερίδες και τους βάζω αναλόγως με την εποχή... Δε θεωρώ ότι βάζω πολύ για 7 καναρίνια που έχω. Έχω διαβάσει ότι κάνει πολύ καλό στο φτέρωμα τους.. Δεν βάζω κάθε φορά, αλλά συχνά... Εδώ να πω επίσης ότι τα έχω σε κλούβα, στην οποία έχουν τη δυνατότητα να πετάνε.. Δεν έχω παρατηρήσει να έχουν λίπος πάντως. Όποτε βάζω λάδι τους αρέσει ακόμη περισσότερο.. :) Αυτά από μένα!
 
Νίκο η τρίτη σημείωση νομίζω αναφέρεται στην ανακούφιση των αρθρώσεων και στην επιτάχυνση της πάχυνσης σε κότες κρεατοπαραγωγής.
Έχω βρει κι εγώ κάποιες σημειώσεις, όλοι είναι κάπως συγκρατημένοι στην χρήση, γι' αυτό ήθελα να το συζητήσουμε.
Ενός έλληνα εκτροφέα καναρινιών βρήκα επίσης ένα άρθρο που αναφέρει περιστασιακά την χορήγηση 1 κοφτής κουταλιάς της σούπας ανά ένα κιλό τροφής.
 
Δεν βάζω και δεν θα έβαζα ελαιόλαδο στην τροφή των πουλιών ακόμη και αν είχε αποδειχθεί ότι χαρίζει την αθανασία. Τα κρατώ που τα κρατώ φυλακισμένα, ας προσπαθήσω τουλάχιστον να τους προσφέρω όσο μπορώ μεγαλύτερη ποικιλία από φυσικές τροφές. Με τον όρο φυσικές, εννοώ τις τροφές που προορίζονται από τη φύση για να τα αναθρέψουν.

Ο μεγαλύτερος συμβιβασμός που αναγκάστηκαν οι εκτροφείς των πουλιών να κάνουν, είναι η ένταξη του αυγού στη διατροφή τους και αυτό καθαρά για λόγους δικής τους ευκολίας. Θεωρώ όμως απαράδεκτο να δίνουμε ας πούμε τζίντζερ στα καναρίνια, επειδή έχει τα Χ θρεπτικά συστατικά που μπορούν να αντικαταστήσουν, ίσως και με το παραπάνω τη φυσική τους τροφή.

Αν μας νοιάζει τόσο πολύ η φροντίδα των πουλιών, θα πρέπει να εκπαιδευτούμε στο να τους παρέχουμε αυτό που τους στερούμε από τη φύση και όχι να ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να το αντικαταστήσουμε. Στο κάτω κάτω, αυτά μας κάνουν χάρη που μας κρατούν συντροφιά και δεν τους κάνουμε χάρη εμείς που τα ταΐζουμε.
 
Περίπου 8 gr ανά κιλό... λογικό ακούγεται.
Πολλοί βάζουν μέλι, άλλοι (όπως εγώ) προσθέτουν βότανα... Είναι πως το έχει δοκιμάσει, πόσο του έχει ''δουλέψει'' και τι αποτελέσματα έχει ο κάθε εκτροφέας. Συνήθως ''συνταγή'' που σου δίνει καλά αποτελέσματα, δεν την αλλάζεις.
 
Το αυγό Σταύρο δεν είναι μόνο για λόγους ευκολίας... Είναι τροφή που προσφέρει πολλαπλά οφέλη και μεγαλώνει/αναπτύσσει υγιή και δυνατά πουλιά.
 
Σε καναρινια δενε εχω δοκιμασει ποτε... Σε μικρα πουλακια οπως κοτοπουλακια το εχω δοκιμασει, το ανακατεβα με το καλαμποκι και τα βοηθαγε παρα πολυ στην αναπτυξη
 
Το αυγό Σταύρο δεν είναι μόνο για λόγους ευκολίας... Είναι τροφή που προσφέρει πολλαπλά οφέλη και μεγαλώνει/αναπτύσσει υγιή και δυνατά πουλιά.
Αυτό είναι περισσότερο από σίγουρο. Το θέμα είναι ότι στη φύση τα καναρίνια δεν έτρωγαν αυγά για να μεγαλώσουν τα μικρά τους. Το αυγό το εντάξαμε εμείς στη διατροφή τους, λόγω της μεγάλης πρωτεΐνικής του αξίας, ώστε να αναπληρώσουμε τις τρόφες που καταναλωναν στη φύση για να αναθρέψουν τους νεοσσούς τους.

Καταλαβαίνω ότι στην αναπαραγωγική περίοδο η ανάγκη των πουλιών σε κλουβιά για κατανάλωση μέσω της διατραφής τους δομικών στοιχείων για την ανάπλαση και τη δημιουργία ιστών (πρωτεΐνες), είναι εξίσου μεγάλη με αυτή των ελεύθερων πουλιών και έτσι χρησιμοποιήσαμε το αυγό ως ένα πολύ καλό υποκατάστατο της φυσικής τους τροφής. Αυτό που θέλω όμως να πω όσον αφορά στη διατροφή των πουλιών, είναι ότι θα πρέπει να ασχολούμαστε περισσότερο με την παροχή φυσικών τροφών και όχι με υποκατάστατα των φυσικών τροφών τους, είτε επειδή τα θεωρούμε περισσότερο από επαρκή σε διατροφικά συστατικά, είτε επειδή μας διευκολύνουν περισσότερο.

Μια φυσική τροφή δεν είναι φυσική για όλα τα είδη επειδή είναι φυσική για τον άνθρωπο. Δεν χρειάζεται μια τροφή να βλάπτει έναν οργανισμό για να τη θεωρούμε ακατάλληλη.
 
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά και είδα φέτος πολλές φορές μιας και η παραγωγή στο μέρος αλλά και σε όλη την Κρήτη ήταν σχεδόν μηδενική και καρπό είχαν ορισμένα δέντρα είδα φλώρους σπίνους αλλά και καρδερίνες να τρώνε ελιές αλλά όχι πάνω στο δέντρο αλλά αυτές που είχαν πέσει κάτω και σχεδόν σαπίσει. Μάλιστα έπιαναν κάποιο κομμάτι που προεξείχε και με το κούνημα του κεφαλιού δεξιά αριστερά έμενε το κομμάτι στο ράμφος τους και το υπόλοιπο έπεφτε κάτω με το κουκούτσι και την ψίχα και ξανά από την αρχή. Έχει δει κάποιος άλλος αυτό;
 
Το αυγό Σταύρο δεν είναι μόνο για λόγους ευκολίας... Είναι τροφή που προσφέρει πολλαπλά οφέλη και μεγαλώνει/αναπτύσσει υγιή και δυνατά πουλιά .

Το αυγο ειναι οτι πιο πληρες για τα πουλια... στην φυση τρωνε εντομα και το αυγο ειναι το μοναδικο υποκαταστατο στο κλουβι. Κανει θαυματα! Κανενα κεικ και καμια ετοιμη αυγοτροφη δεν το αντικαθιστα... Και μην ξεχναμε στους νεοσσους ειναι σαν το ''πρωτογαλα'' , μεταβολιζεται τοσο ευκολα που ολα τα στοιχεια ειναι αμεσως απορροφησημα απο τον ευαισθητο οργανισμο ενος νεοσσου
 
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά και είδα φέτος πολλές φορές μιας και η παραγωγή στο μέρος αλλά και σε όλη την Κρήτη ήταν σχεδόν μηδενική και καρπό είχαν ορισμένα δέντρα είδα φλώρους σπίνους αλλά και καρδερίνες να τρώνε ελιές αλλά όχι πάνω στο δέντρο αλλά αυτές που είχαν πέσει κάτω και σχεδόν σαπίσει. Μάλιστα έπιαναν κάποιο κομμάτι που προεξείχε και με το κούνημα του κεφαλιού δεξιά αριστερά έμενε το κομμάτι στο ράμφος τους και το υπόλοιπο έπεφτε κάτω με το κουκούτσι και την ψίχα και ξανά από την αρχή. Έχει δει κάποιος άλλος αυτό;


Αντρεα εγω παλια που επιανα αγρια πουλια, εβαζα κολλες. Κατω απο τις ελιες εκει που επεφταν οι καρποι και σαπιζαν-μαλακωναν ερχοταν πολλες καρδερινες και ετρωγαν... Εφτασαν σε σημειο εκεινο το μερος να εχουν μεινει μονο τα κουκουτσια... Πολλες φορες ειχα πιασει με κολλα καρδερινες κατω απο ελιες!
 
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά και είδα φέτος πολλές φορές μιας και η παραγωγή στο μέρος αλλά και σε όλη την Κρήτη ήταν σχεδόν μηδενική και καρπό είχαν ορισμένα δέντρα είδα φλώρους σπίνους αλλά και καρδερίνες να τρώνε ελιές αλλά όχι πάνω στο δέντρο αλλά αυτές που είχαν πέσει κάτω και σχεδόν σαπίσει. Μάλιστα έπιαναν κάποιο κομμάτι που προεξείχε και με το κούνημα του κεφαλιού δεξιά αριστερά έμενε το κομμάτι στο ράμφος τους και το υπόλοιπο έπεφτε κάτω με το κουκούτσι και την ψίχα και ξανά από την αρχή. Έχει δει κάποιος άλλος αυτό;
Αυτό εννοώ. Η παρατήρηση του Ανδρέα είναι πολύ σημαντική. Εάν επιβεβαιωθεί ότι τα ελεύθερα πουλιά έχουν αυτή την τάση, είναι προτιμότερο να ασχοληθούμε με ποιον τρόπο μπορούν να καταναλώσουν τους καρπούς της ελιάς και σε ποια μορφή τους προτιμούν, παρά με το ποσά και ποια θρεπτικά συστατικά έχει το ελαιόλαδο για να τους αντικαταστήσουμε μια φυσική διατροφική σηνήθεια.
 
Κάποιες φορές κρυβόμουν μέσα σε σχίνους για να σιγουρευτώ και έβγαινα όταν έβλεπα κάποιο καρπό που έπεφτε σε καθαρό μέρος έτσι ώστε να μπορώ να τον πιάσω και να δω τι ακριβώς έτρωγαν. Αλλά ήταν σχεδόν σάπιος λογικά για να μαζεύονται πουλιά και να κυνηγάνε έτσι τους καρπούς ελιάς κάτι θα τους δίνει μπορούμε να βρούμε διατροφική αξία σε αυτό το στάδιο του καρπού;
 
Aντρεα εγω τα εβλεπα σε ενα πεζοδρομιο, τις ειχαν πετσοκοψει, εβλεπες μονο κουκουτσια. Αλλα με προβληματησε οτι τα ετρωγαν απο κατω, και οχι πανω απο το δεντρο... Τοτε που τα παρακολουθουσα αυτο εβλεπα, ισως να ετρωγαν και απο πανω και να μην τα ειδα
 
Νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε πολύτιμα διατροφικά στοιχεία σε όλες τις μορφές ωρίμανσης μιας τροφής. Στα πρώτα στάδια, υπάρχουν αυτά τα στοιχεία που χρειάζεται ίδιος ο καρπός για να αναπτυχθεί μέχρι να φτάσει στην ωρίμανση. Σε αυτή τη φάση νομίζω ότι υπάρχουν σε πολύ υψηλά ποσοστά λόγω της μεγάλης ανάγκης για να αναπτυχθεί ο ίδιος ο καρπός.

Αργότερα, μετά την ωρίμανση, και κυρίως στους καρπούς που έχουν υψηλά ποσοστά σακχάρων, ξεκινά η ζύμωση (ευγενείς μήκυτες). Ο καρπός μπορεί να φαίνεται χαλασμένος αλλά δεν είναι στην πραγματικότητα. Όσοι έχουν τη δυνατότητα θα είναι καλό να προσφέρουν ένα φυτό, καρπό κ.λπ. σε όλα τα στάδια ανάπτυξης του στα πουλιά τους, για να μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι αυτό που χρειάζονται, από τις προτίμησεις που δείχνουν.

Ανδρέα, ίσως ο λόγος που προτιμούν τις ελιές είναι το γεγονός ότι σε αυτήν τη φάση ο καρπός της ελιάς είναι αρκετά μαλακός για να φαγωθεί. Έχεις δώσει ποτέ στα πουλιά σου; Παρατήρησες αντιδράσεις;
 
Έχω μια ελιά στο μπαλκόνι, έρχονται σπουργίτια, σπίνοι και κοτσύφια, τρώνε τον ανθό όταν είναι σε ανθοφορία και τον καρπό (μια και δεν τον μαζεύω φυσικά) όταν είναι σε παρακμή. Ωστόσο το λιπαρό που αντλούν δεν έχει καμιά σχέση με την πυκνότητα του επεξεργασμένου ελαιόλαδου. Με αυτή την έννοια λιπαροί είναι οι περισσότεροι καρποί.
 
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Συμφωνω οτι το ελαιολαδο κανει καλο στο πτερωμα των πουλιων, αλλα δεν νομιζω οτι αρεσει σε ολα τα πουλια αρεσει. Οι κοτες τρωνε και τις ελιες και το ελαιολαδο μεσα στις τροφες τοθς. Εμενα επι παραδειγματι ο Ρενος λατρευει τα μακαρονια. Αν του δωσω νεροβραστα μακαρονια θα τα φαει, αν του τα δωσω με ωμο λαδι δεν τα αγγιζει. Γι αυτο λεω οτι εξαρταται και απο το πουλι...
 
Πέρασα κλαδιά από Ελιά πέρσι όταν ο καρπός ήταν στην αρχή του και δεν τον άγγιξαν !
Θα δοκιμάσω ίσως αύριο να τους περάσω κανένα κλαδί με ώριμες πλέων ελιές και θα παρατηρήσω να σας πω!

Το μόνο βέβαιο είναι ότι αν κάποιος βάλει κλαδιά από ελιά στον χώρο τους, θα δει ότι καρδερίνες δεν θα ξεκολλάν από πάνω τους!

Φώτο αργά το βράδυ με της Καρδερίνες, να έχουν κουρνιάσει σε ελιά !

735235_4746283288484_1973250730_n.jpg
 
Φοβαμαι πολυ να βαλω οτιδηποτε απο το χωραφι μεσα στο κλουβι του, παρ οτι θα του αρεσει, διοτι ποτε δεν ξερεις αν καποιος εχει ψεκασει, η πανω στο κλαδι εχει καποιο μαμουνι η οτιδηποτε θα τον πειραξει...
 
Back
Top