Διατροφή Ελαιόλαδο στη τροφή καναρινιών

Γιωργος Λαμ.

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουλ 2017
Μηνύματα
95
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αγαπητοι φιλοι διαβασα σε καποιο site ότι μπορούμε να προσθεσουμε σε αναλογια ένα κουταλακι του γλυκου σε 1 κιλο μεικτης τροφης καναρινιών ελαιολαδο για στιλπνοτητα του φτερωματος,ισχυει;Γιωργος Λαμ.
 
Μυθος, εκτος και αν τρωνε και τα φλουδιακαι παλι "μηχανικα" δεν λειτουργει ετσι, μονον προβληματα θα εχεις αν αργηση να καταναλωθει το μειγμα με την οξειδωση των εξτρα λιπαρων.
 
μπορούμε να προσθεσουμε σε αναλογια ένα κουταλακι του γλυκου σε 1 κιλο μεικτης τροφης καναρινιών ελαιολαδο για στιλπνοτητα του φτερωματος,ισχυει
"Μεικτής τροφής" να υποθέσουμε πως εννοείς το μείγμα σπόρων για καναρίνια, σωστά;

Γενικότερα πάντως, ένα κουταλάκι ελαιολάδου, εκτός από το πάχος δεν μπορεί να κάνει καμία εμφανή διαφορά σε ένα καναρίνι.
 
Δεν ξέρω αν είναι μύθος ή σπασμένο τηλέφωνο από τους κατόχους τριχωτών ζώων.
Εδώ όμως έχουμε πτέρωμα και όχι τρίχωμα.
Το μόνο σίγουρο και αναλλοίωτο είναι πως στιλπνότητα=υγεία.
Ως προς αυτό συνηγορούν και οι τρόποι που έχουμε για να αποδώσουμε ένα υγιές πτέρωμα.
Εκγύμναση,ήλιος και πλούσια καροτενοειδή, ειδικά β-καροτίνη,όλο το χρόνο και σωστή διαχείριση της πρωτείνης στην πτερόρροια.

Έχουμε,ωστόσο,ένα αξιόλογο μέλος που έβαζε ελαιόλαδο στην αυγοτροφή.
@Panagiota. μίλα μας για την στιλπνότητα των πουλιών σου.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, γεγονός ότι το εφαρμοσα στο καναρινι μου και φοβουμε ότι αυτό ηταν η αιτια της διαταραχης που του προκαλεσα. Εχω ηδη αλλαξει τους σπορους του και Σταυρο σιγουρα είναι μειγμα για καναρινια.. Ευχαριστω,Γιωργος Λαμ.
 
Γενικά, το ελαιόλαδο με μέτρο δεν μπορεί να κάνει κακό, παρά μόνο μέσω της οξείδωσης που αναφέρει ο Νίκος. Είναι πολύ καλή τροφή όταν βρίσκεται κλεισμένο μέσα σε αεροστεγές δοχείο που δεν το διαπερνά φως. Έξω από εκεί, διατηρεί τα ωφέλιμα συστατικά του για όση ώρα χρειάζεται ένα καθαρισμένο μήλο να μαυρίσει, όταν δεν το τρώει κανείς.

Πρακτικά, η χρήση του στη διατροφή των πουλιών δεν έχει πολλές εφαρμογές.
 
Παρόλα αυτά, στο παρελθόν, συνήθιζα στην Παρασκευή σπιτικής αυγοτροφης να προσθέτω μικρή ποσότητα σησαμέλαιου, ως πηγή κάποιων βιταμινών και ω- λιπαρών. Δεν ξερω αν τελικά ήταν σωστό ή λάθος, ποια ήταν η συμβολή των θρεπτικών του συστατικών στην υγεία των πουλιων, ποια η απορρόφηση τους και κατά πόσο δεν έχανε, αλλοιώνοντας κλπ στην κατάψυξη και στο ψυγείο που το συντηρούσα.
Δεν μου αρρώστησε πάντως κανένα πουλί, παρά τη σχεδόν καθημερινή και επι μήνες κατανάλωση αυγοτροφης.
 
Έχουμε,ωστόσο,ένα αξιόλογο μέλος που έβαζε ελαιόλαδο στην αυγοτροφή.
@Panagiota. μίλα μας για την στιλπνότητα των πουλιών σου.
Στην σπιτική αυγοτροφή δεν είναι τόσο πρόβλημα.Από την άλλη οι έτοιμες δεν έχουνε νομίζεις λάδι; Και μάλιστα αγνώστου προελεύσεως...
 
Το λάδι πέρα από πρόσθετο διατροφής, έχει και αντιοξειδωτικές ιδιότητες γι' αυτό προστίθεται σε έτοιμα τρόφιμα για μεγαλύτερη διάρκεια.
Δηλαδή προστίθεται ως συντηρητικό των τροφίμων.
 
Στην σπιτική αυγοτροφή δεν είναι τόσο πρόβλημα.Από την άλλη οι έτοιμες δεν έχουνε νομίζεις λάδι; Και μάλιστα αγνώστου προελεύσεως...
Λάμπρο τι σχέση έχει αυτό που λες με αυτό που είπα;
Απάντησα ακριβώς πάνω στην στιλπνότητα και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, γενικά, για το τι είναι πτέρωμα και πως διατηρούμε την ποιότητά του.
Σε αυτά που είπα, δέχομαι να βρεθεί κάποιος και να μου πει "β-καροτίνη σε καναρίνια κίτρινου παράγοντα";
ΝΑΙ, γιατί αυτό ξέρω, χωρίς να το έχω κάνει. ΝΑΙ σε μικρή ποσότητα για να μην χαλάσει το χρώμα. Προσωπικά αυτό θα κάνω,όταν μπω στο δρόμο για το παγκόσμιο.
Αλλά από που προκύπτει η γνώμη μου για το τι έχουν οι αυγοτροφές μέσα ή τι μπορεί να κάνει το λάδι στην αυγοτροφή;
Αν θες την άποψη και όχι την γνώμη μου, δεν έχουν λάδι αλλά λίπος, από αυτό που σου σερβίρουν μαζί με ψωμάκια στα ταβερνεία της κεντρικής Ευρώπης.Αυτό το συμπέρασμα είναι της φαντασίας μου, δεν το διάβασα κάπου, αυτό μου λένε τα δάκτυλά μου.
Σου ζητώ λοιπόν να γίνεις σαφής και να μου πείς:
  • Γιατί το λάδι στην σπιτική δεν είναι πρόβλημα και είναι στην έτοιμη;Είναι θέμα προέλευσης;
  • Που το είδες και πως το συμπέρανες ότι οι έτοιμες έχουν λάδι;
  • Ποιες μάρκες είναι αυτές που το έχουν και πως το ξέρουμε;
 
Στην σπιτική αυγοτροφή δεν είναι τόσο πρόβλημα.
Σωστα διοτι καταναλωνεται συντομα και ειναι ελευθερο συντηρητικων

Από την άλλη οι έτοιμες δεν έχουνε νομίζεις λάδι; Και μάλιστα αγνώστου προελεύσεως...
Εχουν οτι μπορεις να φανταστεις εφ'οσον δεν υποχρεουνται να το αναφερουν,
και αν συνυπολογισει κανεις οτι θελουν να αυξησουν τις πρωτεινες στο προιον. Γεια σας!
Εκτος αυτου ενδιαφερον εχει πως συντηρουν τα λιπαρα αυτα.
 
Το λάδι πέρα από πρόσθετο διατροφής, έχει και αντιοξειδωτικές ιδιότητες γι' αυτό προστίθεται σε έτοιμα τρόφιμα για μεγαλύτερη διάρκεια.
Δηλαδή προστίθεται ως συντηρητικό των τροφίμων.

Ακουγεται αθωο οπως το περιγραφεις, αλλα αθροιστικα ειναι ακριβως το αντιθετο υπο καποιες συνθηκες.
Οξειδωνεται απο μονο του,
η διαρκεια περιοριζεται εως τον χρονο οξειδωσης,
ο χρονος ποικιλει αναλογα το λαδι η το λιπαρο, την σκληροτητα την πυκνοτητα την συσκευασια τον τροπο συντηρησης

Στα τροφιμα μικρης διαρκειας σαν επικαλυψη περιοριζει την κυκλοφορια του οξυγονου στο προιον, παρατεινοντας τον χρονο εναρξης της σιψης. Αυτο δεν θεωρειται συντηρηση.

Αν απο το προιον απαιτειται η προσθηκη του για μακρα διαρκεια, τοτε ειναι απαραιτητα τα χημικα συντηρητικα, σε σχεση με την συσκευασια τις ιδιαιτεροτητες του προιοντος και του τροπου και χρονου συντηρησης

Συμπερασμα μου
Ενα προιον μακρας διαρκειας με λιπαρα και πλημμελη συσκευασια, ειναι η βομβα χημικων συντηρητικων, η διατροφης.
 
@Deukalion ο Μάκης με κάλυψε και ο Νίκος επίσης. Έχει γραφτεί ότι περιέχουν κάποιες επεξεργασμένο χοιρινό λίπος. Και δεν προκύπτει μόνο από αυτό.Αν αναλογιστείς ότι έχουνε bakery products καταλαβαίνεις ότι μπορεί να περιέχουν ότι θέλουν μέσα δυστυχώς.Ακόμα και βούτυρο λιωμένο όταν φτιάχνανε το κεκάκι ή τα βουτύματα για παράδειγμα.Αυτό σε συνδυασμό με το ότι οι περισσότεροι δίνουνε έτοιμες αυτογτροφές γιαυτό στο έγραψα. Δεν χρειάζεται να ρωτήσουμε την Παναγιώτα ας μας πει ο καθένας που δίνει έτοιμες σχετικά με τη στιλπνότητα 😛
Το σησαμέλαιο που έγραψε ο Γιάννης είναι καλή περίπτωση επίσης από το απλό ελαιόλαδο.
 
Ακουγεται αθωο οπως το περιγραφεις, αλλα αθροιστικα ειναι ακριβως το αντιθετο υπο καποιες συνθηκες.
Με ξεσκέπασες Νίκο... Πως θα υπερασπίζομαι τούδε και εφ' εξής τις πολυεθνικές :D
 
Αυτό σε συνδυασμό με το ότι οι περισσότεροι δίνουνε έτοιμες αυτογτροφές γιαυτό στο έγραψα. Δεν χρειάζεται να ρωτήσουμε την Παναγιώτα ας μας πει ο καθένας που δίνει έτοιμες σχετικά με τη στιλπνότητα 😛
Ναι ΟΚ. Γιατί μου έκανες tag δεν κατάλαβα, σε μια διαπίστωση που δεν διαφωνούμε.
Επί της διαδικασίας η προσθήκη ελαιόλαδου έχει διαφορά και δεν είναι απαραίτητο να έχει το ίδιο αποτέλεσμα με μια ήδη υπάρχουσα παρουσία λαδιού στις αυγοτροφές.Χαρακτηριστικό παράδειγμα, οι βιταμίνες που λένε οτι έχουν, αλλά παρόλα αυτά, εμείς, προσθέτουμε και άλλες και νιώθουμε ήρεμοι πως τα πουλιά μας πετάνε, ακριβώς σαν συνέπεια αυτής της προσθήκης.
Αν διαβάσεις το θέμα της Παναγιώτας,θα καταλάβεις οτι απλά την τρολάρω. Ποτέ δεν έβαλε ελαιόλαδο, ακόμη και τότε που ήταν πατόψαρο. (στο τσακ ήταν όμως!)

Τώρα ή ήρθε το καλοκαίρι και καλά να περάσουμε ή ο φίλος Γιώργος Λαμ. έχει το χάρισμα να ανοίγει θέματα φωτιά!
Σε καλό να μας βγεί!
ΥΓ:Αυτό για το λίπος και τα ψωμάκια στα ταβερνεία, αλήθεια ήταν.
 
Back
Top