Ασθένειες Εμβόλιο ευλογιάς για καναρίνια

redcanary

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
417
Πόλη
Αθήνα
Διάβασα σε ένα ιταλικό site ότι στην Ιταλία είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός των οικόσιτων πτηνών, όπως και όλων των κατοικιδίων. Μπορεί στην πράξη να μην τηρείται απόλυτα, όμως ο νόμος το επιβάλλει.

Θα θελα να ρωτήσω αν, ανεξαρτήτως νομοθετικής πρόβλεψης στην Ελλάδα, θεωρείτε χρήσιμο τον εμβολιασμό των πουλιών, π.χ κατά της ευλογιάς.
Αν ναι, ποια χρονική στιγμή είναι κατάλληλη για να πραγματοποιηθεί ένας τέτοιος εμβολιασμός;

Ευχαριστώ.
 
Πέρισυ η ΑΛΟΠ προμήθευε στα μέλη της, νομίζω απο τον Ιούνιο.
Μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στο σύλλογο και ενημερώνεις κι' εμάς. 🙂
 
Καλημέρα

Προσωπικά εμβολιάζω τα τελευταία 5 χρόνια τα καναρίνια μου ανελλιπώς.
Θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται από όλους τους εκτροφείς.
Το συγκεκριμένο γίνεται περίπου τον Ιούνιο, η μετά την πτερόρροια.
Τουλάχιστον 40 ημέρες πριν την ενδεχόμενη συμμετοχή μας σε διαγωνισμό.
Όντως είναι δυσεύρετο εδώ, ευχαρίστως όμως να σε διευκολύνω εάν το χρειάζεσαι.
 
Ο εμβολιασμός γίνεται μια και καλή ή θα πρέπει να επαναλαμβάνεται;
Χρειάζεται να γίνει απο Γιατρό ή μπορούμε και μόνοι μας;
Η τιμή του εμβολίου μπορεί να μας "τσούξει" 🙂?
 
Θα πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.
 
Εμβόλιο και τρόπος παρωχής.
Η δύδιμη βελώνα εμβαπτίζεται στο φάρμακο
και ακολούθως τρυπάμε στη πτερούγα
του πουλιού στο σημείο που βλέπουμε.


Υ. Γ συγγνώμη δεν πρόσεξα την σειρά.
οι δυο τελευταίες, προηγούνται.
 

Συνημμένα

  • vaccin_variole_1.webp
    vaccin_variole_1.webp
    9,9 KB · Προβολές: 405
  • vaccin_variole_2.webp
    vaccin_variole_2.webp
    8,3 KB · Προβολές: 372
  • vaccin_variole_3.webp
    vaccin_variole_3.webp
    8,2 KB · Προβολές: 393
  • vaccin_variole_4.webp
    vaccin_variole_4.webp
    6,6 KB · Προβολές: 415
να σημιωσω οτι το εμβολειο θα πρεπει να σιντηριτε σε θερμοκρασια ψιγειου! Ειναι δυο μπουκαλακια το ενα εχει υλικο σε στερεη μορφη και το αλλο σε υγρη και με την βοηθεια μιας σηριγκας που εχει μεσα η σησκεβασια τηα αναμηγνηουμε και το εμβολειο ειναι ετιμο!
ΠΡΟΣΟΧΗ:οταν αναμηγνειουμε τα δυο μουκαλακια εχουμε 2 ΩΡΕΣ στην διαθεση μας για να κανουμε το εμβολειο γιατι με την παροδο των 2 ωρων το εμβολειο καταστρεφετε
 
η τιμη ειναι γυρο στα 40 με 50 ευρω! Και αν το φερεις μονος σου οπως εκανα εγω περιση παει στα 65 ευρω
 
Γιάννη τι εννοείς το έφερα μονός μου; Και για ποσά πουλιά είναι η σησκεβασια;
 
επιδη δεν καλιφθηκα απο τον συλογο μου εψαξα στο ιντερνετ και βρικα που παρασκευαζετε πηρα τηλεφωνο και κανοησα να μου το στηλουν με σα σε ψιγιακι! Η σησκεβασια λειει οτι ειναι για 50 δοσης αλλα αλλοι εκτωφης μου εχουν πει οτι φτανει της 100 δισης και ας λεει 50
 
Δυστυχώς, το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν το έχει εγκρίνει ο ΕΟΦ και γι' αυτό θεωρείται και είναι παράνομο. Ως εκ τούτου κανένας σύλλογος δεν μπορεί δημοσία να ανακοινώσει την παραγγελία του...
Το εμβόλιο φθάνει για 50 δόσεις στην περίπτωση που ακολουθούμε καθαρά τις οδηγίες εφαρμογής. Όταν, μετά από κάθε εφαρμογή δεν αποστειρώνουμε δια της φωτιάς τη βελόνα-ες, φθάνει πάνω από τις 100 δόσεις. Στην τελευταία περίπτωση, και όταν έχουμε σχετική προσβολή στα πουλιά μας, υπάρχει περίπτωση να μεταφέρουμε αδιακρίτως την ασθένεια από πουλί σε πουλί.
 
Καλημέρα

Εάν κάποιος φίλος χρειάζεται ένα εμβόλιο, έχω ένα που περισσεύει.
Η τιμή του είναι 50 €, φτάνει να περάσει ο ίδιος να το πάρει.
 
Back
Top