Ασθένειες Εμετός Parrotlet στα ξαφνικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα Εύα και περαστικά. Εκτός από τα παιχνίδια κάνε και έναν λεπτομερή έλεγχο στον χώρο (δωμάτιο) που βγάζεις έξω τον Όλιβερ.Ίσως να υπάρχει κάτι το οποίο το δάγκωσε χωρίς να το προσέξεις (μια στιγμή να πάρεις τα μάτια σου από πάνω του αρκεί) και να τον πείραξε. Συνέχισε να έχεις καρβουνάκι μόνιμα μέσα στο κλουβί γι αυτό το διάστημα. Όσο για το πλύσιμο των σκευών υπάρχουν στα ράφια των super market απορρυπαντικά πιάτων ειδικά για παιδικά σκεύη με σύνθεση ηπιότερη σε σύγκριση με τα κανονικά. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ αυτό:
ygro-piatwn-proderm-500ml.jpg

Υπάρχει πάντως και περίπτωση αυτή η μόρφη δηλητηρίασης που έπαθε ο Όλιβερ να οφείλεται στην εισπνοή κάποιου απορρυπαντικού καθαρισμού του χώρου. Για να μην χαλάσει το θέμα ανοίγω ένα καινούριο σχετικά με τον τρόπο που καθαρίζει ο καθένας μας τους χώρο που διαμένουν τα πτήνα του καθώς και τον εξοπλισμό των κλουβιών.
 
Καλημέρα Εύα και περαστικά. Εκτός από τα παιχνίδια κάνε και έναν λεπτομερή έλεγχο στον χώρο (δωμάτιο) που βγάζεις έξω τον Όλιβερ.Ίσως να υπάρχει κάτι το οποίο το δάγκωσε χωρίς να το προσέξεις (μια στιγμή να πάρεις τα μάτια σου από πάνω του αρκεί) και να τον πείραξε. Συνέχισε να έχεις καρβουνάκι μόνιμα μέσα στο κλουβί γι αυτό το διάστημα. Όσο για το πλύσιμο των σκευών υπάρχουν στα ράφια των super market απορρυπαντικά πιάτων ειδικά για παιδικά σκεύη με σύνθεση ηπιότερη σε σύγκριση με τα κανονικά. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ αυτό:
ygro-piatwn-proderm-500ml.jpg

Υπάρχει πάντως και περίπτωση αυτή η μόρφη δηλητηρίασης που έπαθε ο Όλιβερ να οφείλεται στην εισπνοή κάποιου απορρυπαντικού καθαρισμού του χώρου. Για να μην χαλάσει το θέμα ανοίγω ένα καινούριο σχετικά με τον τρόπο που καθαρίζει ο καθένας μας τους χώρο που διαμένουν τα πτήνα του καθώς και τον εξοπλισμό των κλουβιών.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Γιάννη. 🙂
 
Εύα, δεν μπορεί όλοι να ξέρουμε τα πάντα...οφείλουμε λοιπόν να ρωτάμε και να μαθαίνουμε. Πρόκειται άλλωστε για συνεργατική Ομάδα και όχι για τεστ γνώσεων...
Συμφωνώ και επαυξάνω...
... Πήρα μετά καρβουνάκι και το ετριψα μέσα σε λίγο νερό και με μια σύριγγα του έβαλα λίγες σταγόνες στα ρουθούνια του... Μετά απο λίγο είδη φαινόταν πιο καλά!
Χθες με παραξένεψε αλλά ''ξέχασα'' να το επισημάνω...
... Τώρα για το διαλυμένο καρβουνάκι στο νερό και στα ρουθούνια, οπωσδήποτε έκανες αυτό που έπρεπε τη δεδομένη στιγμή. Το ζήτημα είναι: το καρβουνάκι διαλύεται στο νερό; αν όχι και εννοώ για πλήρη διάλυση, τότε η πρακτική ρίχνω εναιώρημα στο ρουθούνι, μπορεί (και το τονίζω το μπορεί, διότι αποτελεί προβληματισμό και όχι βεβαιότητά μου) να μην είναι και τόσο ασφαλής, υπό την έννοια της επικάθισης σκόνης (κόκκων) εντός της ρινικής κοιλότητας. Οπότε για παν ενδεχόμενο, και όταν είσαι πλέον βέβαιη ότι το μικρό σου χαίρει άκρας υγείας, κάνε του μια πλύση ακόμα με φυσιολογικό ορό...
Και πάλι θα συμφωνήσω με την άποψη του Γιάννη.
Ποτέ δεν θα διαλυθεί απόλυτα το κάρβουνο και είναι πιθανότατο να δημιουργήσει ''άλλες ιστορίες'' όταν τοποθετείται στα ρουθούνια...
Δεν γνωρίζω τι άποψη θα είχε ένας κτηνίατρος επ΄αυτού (αν θυμηθώ θα το ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη που θα κάνω)
 
Εγώ παιδιά δεν σκέφτηκα τίποτα εκείνη την στιγμή.
Το πουλί ήταν σαν λυποθυμο.. Επρεπε κάτι να κάνω...
Δεν γινόταν να φάει καρβουνακι... Και έτσι το καρβουνακι με το νερό ήταν η μόνη σωτηρία.
Αν δεν το δοκιμαζα μπορει και να μην ζουσε τωρα.
Και ειμαι ευτυχισμενη που τα καταφερε 🙂
 
Πο Πο περαστικα και αγυριστα στον Μικρουλη οπως είπαν και οι αλλοι.
Και αυτά τα ατοιμα τα παθαινουν ολα ακατάλληλες ωρες και μερες 😛(οταν δεν δουλευει ο κτηνιατρος)
 
Πο Πο περαστικα και αγυριστα στον Μικρουλη οπως είπαν και οι αλλοι.
Και αυτά τα ατοιμα τα παθαινουν ολα ακατάλληλες ωρες και μερες 😛(οταν δεν δουλευει ο κτηνιατρος)
Να'σαι καλά Τάνια μου.🙂
 
Έχουν κάποια ιδιότητα ιδιαίτερη για την περίπτωση;

Η έλλειψη βιταμίνης Α (σε είδη που τη χρειάζονται πολύ όπως τα περισσότερα που κατάγονται από τον Αμαζόνιο) μπορεί να έχει παρόμοια συμπτώματα αδυναμίας. Δεν πρότεινα κάποιο σκεύασμα για την πιθανότητα να μην ισχύει αυτό ώστε να μην κινδυνέψει να επιβαρυνθεί το συκώτι σε περίπτωση που πρόκειται για δηλητηρίαση.
 
Παιδια ο Όλιβερ κανει παλι μετο. Κανει μετο και φτερνιζεται. Αυτη τη στιγμη...
 
Και νόμιζα πως το ξεπέρασε... Μια εκανε μετο την τριτη το βραδυ και μια τωρα... Και ακομα συνεχιζει βγαζει...
Το πρωι εφαγε κ φραουλα, αλλα δεν νομιζω να ειναι απο αυτο...
 
Τώρα διάβασατο θέμα. Έχω πάθει σοκ.
Έπρεπε να τον πας στον κτηνίατρο για εξετάσεις. Σε τι φάση είναι τώρα το πουλί; Έχει παλι την ίδια αδυναμία;
 
Δεν μπορω δυστυχως... Ειναι πολυ χαλια, αυριο θα τον παω γιατρο...
 
Πως ξημερώθηκε το πουλάκι Εύα;
Κοιμήθηκε νωρίς το πρωί.Ήταν πάλι πολύ αδύναμος.
Μόνο που αυτή την φορά φτερνιζοταν και η αναπνοή του φαινόταν γρήγορη...
Και τώρα που και που φτερνιζεται αλλα είναι ζωηρός.
 
Πηρα τηλ εναν γιατρο που πηγαινα παλια του απθ..
Του εξηγησα ακριβως τι συμβαινει και μου ειπε καποια πραγματα.
Δυστυχως εκει που εργαζεται τωρα ειναι εντελως αδυνατον να παω..
Θα δω τι θα κανω και θα σας ενημερωσω παιδια.
 
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το πουλί ξαφνικά γίνεται αδύναμο και μάλιστα κρατάει για ώρες.
Αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω βέβαια είναι το γεγονός ότι και τις 2 φορές τον έπιασε το βράδυ.
 
Back
Top