Ασθένειες Εμετός Parrotlet στα ξαφνικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι αυτο ειναι το περιεργο... Μονο βραδυ το επαθε αυτο... Τη μερα ειναι μια χαρα...
 
Λοιπον παιδια ηρθα σε επαφη μεσω μαιλ...
Απ το τιποτα κατι ηταν και αυτο...
Αφου του εξηγησα τι συμβαινει μου ειπε οτι αν δεν ειχε καποια συμπτωματα θα μπορουσε να εβγαζε τροφη για να ταισει καποιο παιχνιδι... Δυστυχως δεν ειναι ετσι..
Εβγαλα μερικες φωτο και του εδειξα.
Η κοιλια του ειναι μια χαρα αλλου ειναι το προβλημα.
Μου ζητησε φωτο απο ματια και ποδια... Εβγαλα και τα εδειξα...
Μου ειπε κατι που ουτε ειχα καταλαβει... Τα ποδια του και συγκεκριμενα το δεξι πιο πολυ ειναι ελαφρως σαν κιτρινα...
Δεν εχουν το κανονικο το χρωμα... Εγω να σας πω την αληθεια εκανα ωρα να το καταλαβω...
Και τελος παντων... Τα ποδια του ειναι ετσι... Κανει εμετο... Εχει ταχυπνοια, αδυναμια... Και πιο πιθανον μου ειπε ειναι να εχει ταχυκαρδια... Ολα αυτα οδηγουν σε αναιμια...
Εντωμεταξυ ο μικρος τρωει τα παντα...
Πηγα αγορασα ενα βιταμινουχο και μου ειπε να του το βαλω για πεντε με εξι μερες και να του πω πως παει...
Μου ειπε να του δινω συχνα φρουτα και λαχανικα...
Εγω του δινω 3φορες την εβδομαδα απο κατι +αυγο... Θεωρειται λιγο αυτο;
 
Αν και δεν ειμαι σιγουρος για το τι ειναι λίγο και τι πολύ και εν πολλοίς τι ειναι το σωστό, στη θέση σου θα έδινα καθε ημέρα αυτά που μου είπε για συχνα.
Αναιμία απο τι να προήλθε και γιατι άραγε; Αναρωτιέμαι δλδ το πρωταρχικό αίτιο. Σου είπε κατι για αυτο ή έστω κατι άλλο;
 
Μου ειπε απο διατροφικη ελλειψη...
Τι να πω...🙄
Μου ειπε οταν τελειωσω το βιταμινουχο να δινω για ενα διαστημα καθε μερα και απο κατι να τρωει μεχρι να χρονισει.
Μου ειπε επισης να δινω που και που σπορους κια και κολοκυθας...
 
Μου ειπε επισης να δινω που και που σπορους κια και κολοκυθας...
Οι σπόροι κολοκύθας καθαρίζουν το έντερο από σκουλήκια. Ίσως έχει σαν ένα ενδεχόμενο η αναιμία να προέρχεται από κάτι τέτοιο.
Πάντως σπόρους κολοκύθας (πασατέμπο), ανάλατους φυσικά, πρέπει όλοι να δίνουμε στα πουλάκια. https://community.petbirds.gr/media/Κολοκύθα-pumpkin-cucurbita-pepo.1897/
 
Δεν θέλω να αμφισβητήσω το γιατρό αλλά σε πουλί που φτερνίζεται και ξερνάει περισσότερες απο 1 φορές θα κοιτούσα να βρω ειδικό γιατρό να του δώσει αντιβίωση.
 
Καλησπέρα παιδιά. Ο μικρός τόσες μέρες ήταν εντάξει.. Του είχα βάλει το βιταμινούχο και όλα έδειχναν οκ..χθες το βράδυ ξανά έκανε εμετό για τρίτη φορά.
Μέρα δεν έχει κάνει εμετό μόνο βράδυ, αυτό δεν είναι περίεργο;(και σήμερα άλλαξαν χρώμα οι κουτσουλιες του.. Προς το μαύρο)
Τέλος πάντων.. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με τον κύριο Σαντοριναίο και θα πάμε αύριο το απογευμα να τον εξετάσει.
Ήθελα απο μέρες να τον πάω αλλά δεν μπορούσα να τον πάω σε αυτόν συγκεκριμένα, δεν ήθελα να τον πάω όπου να ναι γιατί δεν κάνουν όλοι ανάλυση κουτσουλιων κλπ...
Αύριο όταν γυρίσω θα σας ενημερώσω...
 
Ο μικρός τόσες μέρες ήταν εντάξει.. Του είχα βάλει το βιταμινούχο και όλα έδειχναν οκ..χθες το βράδυ ξανά έκανε εμετό για τρίτη φορά.
Εύα περαστικά...
Είναι κρίμα να τα παθαίνει αυτά με όλη αυτή τη φροντίδα.
Μήπως, όμως, επρόκειτο για κάποιο αλλεργικό σοκ;
Υπάρχει περίπτωση να τον ενοχλεί κάτι από τον περιβάλλονται χώρο, κάτι από την ατμόσφαιρα την ώρα εκείνη;
Πριν τη κατάσταση αυτή, είχε καταναλώσει/ξεκλέψει κάτι από εσένα με αλάτι;
 
Εύα περαστικά...
Να'σαι καλά.
Μήπως, όμως, επρόκειτο για κάποιο αλλεργικό σοκ;
Υπάρχει περίπτωση να τον ενοχλεί κάτι από τον περιβάλλονται χώρο, κάτι από την ατμόσφαιρα την ώρα εκείνη
Όχι δεν έχω τίποτα στο δωμάτιο που μπορεί να τον πειράξει..
Και ούτε αλλεργικό σοκ θα μπορούσε να είναι γιατί αναπνεε γρήγορα.
Αυτό που θα κολλούσε σε όλο αυτό;
3νύχτες έκανε εμετό και τις 3 τα έβγαλε στις 2η ώρα...
Άλλο πάλι και τουτο...
Θα μας λύσει αύριο ο γιατρός την απορία. 🙂
 
Όχι δεν έχω τίποτα στο δωμάτιο που μπορεί να τον πειράξει..
Πριν τη κατάσταση αυτή, είχε καταναλώσει/ξεκλέψει κάτι από εσένα με αλάτι;
3νύχτες έκανε εμετό και τις 3 τα έβγαλε στις 2η ώρα...
Διάβασα ότι οι τροφές με αλάτι ή το αλάτι γενικότερα προκαλούν τοξίκωση και δεδομένου ότι έχεις αντιμετωπίσει/καταπολεμήσει το πρόβλημα με καρβουνάκι με έβαλε σε σκέψεις για το αν αυτή είναι όντως η αιτία του κακού.
 
Πριν τη κατάσταση αυτή, είχε καταναλώσει/ξεκλέψει κάτι από εσένα με αλάτι;
Όχι καλέ δύο τη νύχτα τι να φάω... Το καημένο απο τον ύπνο ήταν και τα έβγαζε.
Προσέχω πολύ τι τον ταιζω, δεν τον δίνω τίποτα με αλάτι..
 
Σε αυτόν το σύνδεσμο διάβασα ότι ο εμετός αποδίδεται σε διαταρή του πεπτικού συστήματος εξαιτίας μηκύτων, βακτηρίων ή κάποιας δηλητηρίασης.
Βέβαια, το site πραγματεύεται τις ασθένειες των cockatiel αλλά δεν χάνεις κάτι να ρίξεις μια ματιά...
 
Ευάκι πως πάει σήμερα; Διάβασε αυτό, εστιάζοντας εσύ κυρίως στα διατροφικά, υπερ-υπό βιταμινώσεις, για να κάνεις μία λίστα να αναφέρεις στο γιατρό διατροφή και βιταμινούχα σκευάσματα που έδωσες. Επίσης πρόσεξε τα σημάδια αν είναι εμετός ή παλινδρόμηση
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=15+1829&aid=2418
Τα καναρίνια έχουν θεραπευτεί από τα κοκκίδια; Υπάρχει ενδεχόμενο μετάδοσης;
 
Μαύρα κόπρανα
Μαύρα κόπρανα είναι συνήθως αίμα από ψηλά στην γαστρεντερική δίοδο. Κόκκινα είναι προς τα κάτω.
Ίδωμεν. Ελπίζω να είναι κάτι απλό και να το έχει μπουκώσει η Εύα στις βιταμίνες. Κάποια ίσως δυσανεξία.
 
Αύριο θα μάθουμε τι συμβαίνει επιτελους.
Παιδιά τον πέτυχα πριν μισή ώρα να χαιδευεται σε ένα παιχνίδι και να του φωνάζει... Πριν κανα μήνα τα έκανε αυτά μέσα στην μέρα.
Για την παλινδρόμηση το σκέφτηκα και εγώ...
Έχω αγχωθεί πολύ.. Δεν ξέρω τι να πω.. Μαρία μου σ'ευχαριστώ για το λινκ θα το διαβάσω το πρωί..

Και αγχώνομαι πιο πολύ μην κάνει εμετό ενω αρχίσουμε θεραπεία και δεν κάνει δουλειά το φάρμακο...

Μαρία μου το ένα καναρίνι είχε κοκκιδια και είχε γίνει καλά απο τότε... Ετσι κι αλλιώς τον μικρό τον έχω στο δωμάτιο μου.

Παιδιά προτου κλείσω ραντεβού με τον καλό τον γιατρό.. Μίλησα με κάποιον άλλον,του είπα τι συμβαίνει και μου λέει φερτον φερτον να τον δω.. Και τον ρωτάω αν κάνει ανάλυση κουτσουλιων κάνετε;
Όχι καλέ μου λέει φαίνεται και έτσι τι έχει.. Και του λέω έτσι ξέρω και γω να πω τι έχει και να δώσω φάρμακο στην τύχη...
Του απθ σου λένε μετά...

Σήμερα μια είχε όρεξη, μια δεν είχε και πολύ φτερνιζοταν...
Τα λέμε αύριο παιδιά καληνύχτα...
 
Back
Top