Φροντίδα Εντομα στο κλουβι

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω δυο λοβακια. τις τελευταιες μερες βλεπω μεσα σε ολο το κλουβι και ειδικα στις ταϊστρες μικρα μυρμηγκακια(πολυ μικρα, οχι ομως ψειρες). Δεν μπορω να καταλαβω απο που ερχονται και ετσι δεν μπορω και να τα σταματησω. εχω ελεγξει τα παντα τριγυρω. Θελω να μαθω αν ειναι επικινδυνα για τα πουλια μου και πως μπορω να τα εξαφανισω. μονο και που τα βλεπεις να τρεχουν παντου σε πιανει φαγουρα. εχω τρελλαθει, δεν ξερω τι να κανω.
το κλουβι ειναι στο μπαλκονι και το καθαριζω κυριολεκτικα καθε μερα. τα διωχνω και παλι το αλλο πρωι ειναι γεματος ο τοπος. ψεκαζω με το αντιπαρασιτικο μια φορα την εβδομαδα. το κολπο με το βρεγμενο χαρτι το εκανα αλλα το βρηκα πεντακαθαρο. τι αλλο; Ευχαριστω πολυ
 
Η συσκευασια της τροφής δεν έχει μυρμηγκια;Καθε ποτε ανανεώνεις το μείγμα μέσα στις ταιστρες; Το κλουβι είναι στον τοίχο η σε τραπέζι;Δοκίμασε λίγη ρίγανη πέριξ του σύστηματος.
 
Η συσκευασια της τροφής δεν έχει μυρμηγκια;Καθε ποτε ανανεώνεις το μείγμα μέσα στις ταιστρες; Το κλουβι είναι στον τοίχο η σε τραπέζι;Δοκίμασε λίγη ρίγανη πέριξ του σύστηματος.

Και εγω πιστευω απο την τροφη ειναι.
 
Δοκίμασε λίγη ρίγανη πέριξ του σύστηματος.
Αν είναι μυρμήγκια αυτή είναι η λύση σου. Ξερή ρίγανη, στην τροφή, στον πάτο του κλουβιού και στις πιθανές διαδρομές προέλευσης.
Τα μυρμήγκια με την ρίγανη, όπου φύγει-φύγει και σταμάτα τα ψεκάσματα, μην σου αρρωστήσουν τα πουλιά.
Είναι οικολογικός τρόπος, δεν σκοτώνεις τίποτα, δεν μολύνεις τίποτα και η ρίγανη κάνει καλό στα πουλιά.
Στο σπίτι μου επειδή έχω πολλά φυτά, φυσικά έχουν μυρμήγκια. Αν κάποια τους έρθει η φαεινή ιδέα να μπουν στον πάγκο της κουζίνας, αμέσως ρίχνω κατά τόπους ρίγανη. Γενικά δεν θυμάμαι από πότε έχω να τα δω :)
 
Προφανώς τα μυρμηγκάκια έχουν καταλάβει ότι υπάρχει εύκολη τροφή και κάνουν επιδρομές όλη μέρα και όλη νύχτα! Επικίνδυνα δεν νομίζω πως είναι.. ίσως αν μεταφέρουν κάποια ασχθένεια. Αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ότι μπορούν μέσα σε λίγες ώρες να αδειάσουν μια ταίστρα και τα καναρίνια σου να μείνουν χωρίς φαί!

Ξερή ρίγανη, στην τροφή, στον πάτο του κλουβιού και στις πιθανές διαδρομές προέλευσης.
Και το ξύδι δεν τα διώχνει; Και η αμμωνία επίσης; Καλά θυμάμαι; 😛
 
Και το ξύδι δεν τα διώχνει; Και η αμμωνία επίσης; Καλά θυμάμαι; 😛
Με ξύδι μπορεί στην καθαριότητα να "περάσει" τον εξοπλισμό. Όμως θα ξεθυμάνει η δράση του κάποια στιγμή. Αμμωνία δεν μπορούμε να βάλουμε στα σπόρια. :)
 
Η αμμωνία κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αποφεύγεται ως "αποτρεπτικό μέσο".
Με την ίδια ευκολία που "απωθεί" τα έντομα... Δημιουργεί προβλήματα κάθε ζώο από το χώρο που έχει ανεπτυγμένη οσμή...
Η αμμωνία εμπεριέχεται στα ούρα των ζώων... κι επειδή κάποια από τα οικόσιτα ζώα μας, αρέσκονται να μυρίζουν, να μαρκάρουν κλπ, τις περιοχές τους... μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό των ματιών και της μύτης όταν υπάρχει σε υψηλές συγκεντρώσεις.
 
Η αμμωνία κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αποφεύγεται ως "αποτρεπτικό μέσο".
Με την ίδια ευκολία που "απωθεί" τα έντομα... Δημιουργεί προβλήματα κάθε ζώο από το χώρο που έχει ανεπτυγμένη οσμή...
Η αμμωνία εμπεριέχεται στα ούρα των ζώων... κι επειδή κάποια από τα οικόσιτα ζώα μας, αρέσκονται να μυρίζουν, να μαρκάρουν κλπ, τις περιοχές τους... μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό των ματιών και της μύτης όταν υπάρχει σε υψηλές συγκεντρώσεις.
Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά τα επιχειρήματα σου με έπεισαν! Απλά το γεγονός ότι τα κλουβιά είναι σε εξωτερικό χώρο, ίσως η χρήση της αμμωνίας να μην είναι τόσο επιβλαβής για τα καναρινάκια!
 
Αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ότι μπορούν μέσα σε λίγες ώρες να αδειάσουν μια ταίστρα και τα καναρίνια σου να μείνουν χωρίς φαί!
Έξυπνο αυτό Αλίκη, μπράβο... Ξεκουράστηκες φαίνεται! 😛
Μια απορία, το πτηνό βλέποντας μέσα τα μυρμήγκια τρώει ή υποσιτίζεται;
Η αμμωνία κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αποφεύγεται ως "αποτρεπτικό μέσο".
Υπάρχει και η μαγειρική αμμωνία, αυτή κάνει τίποτα;Είναι απο τα πιο απαίσια πράγματα που έχω μυρίσει... Και βλέπετε χώνω παντού τη μύτη μου:D!
Κάποτε είχα αντιμετωπίσει τα μυρμήγκια στα ντουλάπια με πούδρα για μωρά.
 
Θα μας διευκόλυνες @Christos1964 αν μας ανέβαζες τη φωτογραφία που ζήτησε κι ο @Stavros στο τρίτο ποστ.
Θα είχαμε καλύτερη εικόνα των εντόμων και ίσως να είχες καλύτερη βοήθεια στην αντιμετώπισή τους.
Αν μιλάμε για τα πολύ μικρά μερμήγκια (μουδιάστρες τις λέμε εμείς) είναι πολύ επιθετικά και προς τα πουλιά μας.
Πριν δημιουργηθεί πρόβλημα βοήθησέ μας για να σε βοηθήσουμε.
@alicedros την αμμωνία τη χρησιμοποιούσαν αρκετά παλιά όσοι γενικά είχαν πουλιά στην "αυλή", αλλά κυρίως οι περιστεράδες ως αποτρεπτικό μέσο για τετράποδους θηρευτές και παράσιτα (ποντίκια), με φοβερές συνέπειες όμως και στα πτηνά τους.
Δε θυμάμαι λεπτομέρειες... αλλά η αμμωνία έχει κλειδώσει στη μνήμη μου ως κάτι πολύ κακό για όλους...

Μια απορία, το πτηνό βλέποντας μέσα τα μυρμήγκια τρώει ή υποσιτίζεται;
Τα καναρίνια... Ούτε που νοιάζονται!
 
Έξυπνο αυτό Αλίκη, μπράβο... Ξεκουράστηκες φαίνεται! 😛
Το έχω πάθει και εγώ αυτό παλαιότερα! Οπότε είμαι παθούσα! Αλλά και έξυπνη όπως λες... 😛

Μια απορία, το πτηνό βλέποντας μέσα τα μυρμήγκια τρώει ή υποσιτίζεται;
Τρώει όσα σποράκια αφήσουν τα κλεφτρόνια! 😛
 
Η συσκευασια της τροφής δεν έχει μυρμηγκια;Καθε ποτε ανανεώνεις το μείγμα μέσα στις ταιστρες; Το κλουβι είναι στον τοίχο η σε τραπέζι;Δοκίμασε λίγη ρίγανη πέριξ του σύστηματος.
το κλουβι ειναι στο τοιχο και το φαι το ανανεωνω καθε μερα

Χρήστο μπορείς να τα φωτογραφίσεις για να δούμε τι είναι;
εβγαλα φωτο αλλα ειναι τοσο μικρα και τρεχουν τοσο γρηγορα που δεν φαινονται καθολου. ειναι σαν μικρα μυρμηγκακια καφε ανοιχτο χρωμα
 
το κλουβι ειναι στο τοιχο και το φαι το ανανεωνω καθε μερα
Χρήστο απ τη στιγμή που τα κλουβιά είναι στο μπαλκόνι, έχουν πρόσβαση τα μικρά μυρμηγκάκια που κλέβουν τους σπόρους απ τα καναρίνια σου. Βάλε ρίγανη και ρίξε και λίγο ξύδι στον τοίχο και κάτω έτσι ώστε να μην πλησιάζουν. :)
 
Χρήστο απ τη στιγμή που τα κλουβιά είναι στο μπαλκόνι, έχουν πρόσβαση τα μικρά μυρμηγκάκια που κλέβουν τους σπόρους απ τα καναρίνια σου. Βάλε ρίγανη και ρίξε και λίγο ξύδι στον τοίχο και κάτω έτσι ώστε να μην πλησιάζουν. :)
ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη θα βαλω αμεσως τωρα αν και βλεπω ελαχιστα τωρα σε σχεση με το πρωι που γινοτανε χαμος. τα πουλακια βεβαια ουτε που ενοχλουνται και ειναι και πεντακαθαρα τα φτερα τους.
 
τα πουλακια βεβαια ουτε που ενοχλουνται και ειναι και πεντακαθαρα τα φτερα τους.
Τα μυρμηγκάκια (αν όντως είναι μυρμηγκάκια) το μόνο που κάνουν είναι να κλέβουν σπόρους και αν συνεχίσουν για μερικές μέρες μπορεί να αδειάσουν και μερικές ταίστρες! Γι αυτό και καλό θα ήταν να τα απωθήσεις! 👍
Πες μας τι θα χρησιμοποιήσεις και τι αποτελέσματα είχε να ξέρουμε αν συμβουλεύουμε σωστά! 😛
 
Τα μυρμηγκάκια (αν όντως είναι μυρμηγκάκια) το μόνο που κάνουν είναι να κλέβουν σπόρους και αν συνεχίσουν για μερικές μέρες μπορεί να αδειάσουν και μερικές ταίστρες! Γι αυτό και καλό θα ήταν να τα απωθήσεις! 👍
Πες μας τι θα χρησιμοποιήσεις και τι αποτελέσματα είχε να ξέρουμε αν συμβουλεύουμε σωστά! 😛
ακομα τιποτα, περιμενω να μου πειτε, αν και το κολπο με τη ριγανη θα το κανω αμεσως
 
Back
Top