Ασθένειες Εντονο λαχανιασμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariaL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariaL

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Καλλιθέα
Έχω παρατηρήσει έντονο λαχάνιασμα κυρίως τις ώρες που έχει πολύ ζέστη. Ανοιγει το στομά και ανασαίνει γρήγορα και έντονα. Το κλουβί του δεν έχει άμεση επαφη με τον ήλιο και έχει πάντα φρέσκο νερό. Να υποθέσω ότι έιναι από τη ζέστη, γιατί όταν τον βάζω μέσα σταματάει να το κανει.
Σήμερα όμως είδα ότι ενώ τρώει κανονικά και με πολύ όρεξη, παθαίνει κατί σαν διαλείψεις και κάθεται ακίνητος για ώρα, καθώς επίσης δεν ανταποκρίνεται σε σφυρίγματα ομιλίες, αργότερα συνέρχεται και αρχίζει τα πέρα δώθε και τα παιχνίδια.

Είναι φυσιολογικό τα πουλιά να λαχανιάζουν τόσο έντονα;
Επίσης, γνωρίζει καποιος κάποιον πτηνίατρο ή κτηνίατρο που να ασχολείται με πουλιά στην Καλλιθέα;

Φιλικά
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω διαβάσει αυτό που αναφέρεις, κλλά δεν λέει κάτι για Καλλιθέα.
Δυστυχώς δεν έχω αυτοκίνητο και είναι δύσκολη η μεταφορά σε άλλη περιοχή.
 
To pouli kanei mpanakia? Mporeis na ton psekareis me to nero...tous aresei poli otan zestenontai...

Otan tha pas sto ktiniatro vale ton se ena mikro klouvaki kai pare taksi gia na mi stressareis ton papagalo sou... Ki ego etsi ekana otan piga sto ktiniatro...
 
Μάλλον είναι άρρωστος, είναι ακίνητος επί δύο ώρες τώρα, έχει φουσκωμένα φτερά και δεν αντιδρά σε τίποτα.
Πωλίνα, ευχαριστώ, μάλλον έτσι θα γίνει η μεταφορά, ελπίζω να μην έχω προβλημα με το ταξί, θα πρέπει να βρω και μικρό κλουβί, ένα έχω μόνο, αυτό που μένει.
Πάντως εαν κάποιος γνωρίζει κάτι για περιοχή Καλλιθέας, πολύ θα με βοηθούσε.
 
Δες αυτο: Καλώς ήλθατε στο pettaxi.gr!

Ειναι ειδικο ταξι για ζωα!
Ευχομαι να μην ξαναχρειαστουμε κτηνιατρο, αλλα αν ποτε τυχει, εγω αυτο θα παρω! Γιατι 2 φορες που πηγα σε κτηνιατρο με ταξι...🙄... Καταλαβαινεις...
Περαστικα, ευχομαι να μην ειναι τιποτα! Ενημερωσε μας!


Eπισης θελω να δηλωσω με καθε ειλικρινεια, οτι δεν εχω καμια απολυτως σχεση με τον συγκεκριμενο επιχειρηματια, ουτε καν τον γνωριζω.
Απλως, επειδη εχω αντιμετωπισει κι εγω το συγκεκριμενο προβλημα της μεταφορας, το θεωρω πολυ χρησιμη πρωτοβουλια και ευχομαι να σκισει!
Αν παρ'ολα αυτα το μηνυμα μου θεωρειται διαφημιστικο, παρακαλω να διαγραφει, δεν θελω να παραβω τους κανονες του σαιτ.
 
Γεια σου φιλη μαρια.. Θελω να σου πω οτι το γεγονος οτι ανοιγοκλεινει το στομα και λαχανιαζει ειναι καθαρα απο την ζεστη... Ειχα παθει κι εγω κατι παρομοιο με ενα καναρινακι που ηταν λιγο μεγαλουτσικο και ειχε παθει θερμοπληξια ενω δεν ηταν στον ηλιο... Το βρηκαμε μισοπεθαμενο και το πηγαμε στο γιατρο αλλα δεν θυμαμαι να σου πω τι μας εδωσε... Το χαμε μεσα με ανεμιστηρα σε εμγαλη αποσταση ωστε απλα να του ρχεται ελαχιστο αερακι... Παντως αν θυμαμαι καλα πολυβιταμινες μας ειχε δωσει... Ευχομαι να ειναι απλα κατι τετοιο και να μην ειναι τιποτα σοβαρο...
 
Μάλλον είναι άρρωστος, είναι ακίνητος επί δύο ώρες τώρα, έχει φουσκωμένα φτερά και δεν αντιδρά σε τίποτα.
Πωλίνα, ευχαριστώ, μάλλον έτσι θα γίνει η μεταφορά, ελπίζω να μην έχω προβλημα με το ταξί, θα πρέπει να βρω και μικρό κλουβί, ένα έχω μόνο, αυτό που μένει.
Πάντως εαν κάποιος γνωρίζει κάτι για περιοχή Καλλιθέας, πολύ θα με βοηθούσε.
Το πουλάκι είναι άρρωστο. Είναι αφύσικο για ένα πουλί να κάθεται ακίνητο 2 ώρες, να μην αντιδρά σε τίποτα. Το συντομότερο να το πας στο γιατρό και μακάρι να γίνει καλά...
 
Μαίρη, είναι σίγουρα άρρωστο, μετά τις δύο ώρες άρχισε να χοροπηδάει σαν τρελό!
Δεν μπορώ να καταλάβω τί τρέχει μαζί του, άλλες φορές τραγουδάει, άλλες κάθεται απόλυτα ακίνητος, άλλες φορές τρώει από το χέρι μου και άλλες με βλέπει και παθαίνει πανικό.
Πάντως το ραντεβού με το γιατρό το έκλεισα για καλό και για κακό, και θα τα μαθουμε όλα για τον κύριο!
 
Μαίρη, είναι σίγουρα άρρωστο, μετά τις δύο ώρες άρχισε να χοροπηδάει σαν τρελό!
Δεν μπορώ να καταλάβω τί τρέχει μαζί του, άλλες φορές τραγουδάει, άλλες κάθεται απόλυτα ακίνητος, άλλες φορές τρώει από το χέρι μου και άλλες με βλέπει και παθαίνει πανικό.
Πάντως το ραντεβού με το γιατρό το έκλεισα για καλό και για κακό, και θα τα μαθουμε όλα για τον κύριο!
Ας πάει στο γιατρό και ας ελπίσουμε ότι, ότι και να έχει θα είναι περαστικό. Περιμένω νέα σου:)
 
Μαρία ελπίζω να μην έχει τίποτα το ζωάκι. Όταν έχεις νέα, ενημέρωσέ μας.
 
Back
Top