Γενικά Χιονε ή εντονο το κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
αυτό πως μπορώ να το ξεχωρίσω;
Γιώργο θα περιορίσω την απάντηση στο αν ο απόγονος είναι με μελανινικό στίγμα και έχει προγόνους κανονικά λιποχρωμικά. Τότε ισχύει ότι είπε ο Γιάννης. Η φαιομελανίνη καφετίζει, επίσης μπορεί να φύγει με την πρώτη αλλαγή φτερών. Ένας καλός έλεγχος είναι πού "κάθεται" πάνω στο φτερό, δες τα άρθρα ή τα pdf των συναντήσεων(την 1η).
Η διάκριση που κάνουμε και αφορά το βάθος χρώματος ή το πιό έντονο γίνεται μεταξύ της μαύρης και της καφέ ευμελανίνης. Εκεί θές μικροσκόπιο ή το μάτι φωλιάς, που θα είναι μελιτζανί στην περίπτωση της καφέ σειράς,την πρώτη εβδομάδα της ζωής τους. Καμία ευμελανίνη δεν φεύγει με την αλλαγή του φτερώματος.
 
Εκεί θές μικροσκόπιο ή το μάτι φωλιάς, που θα είναι μελιτζανί στην περίπτωση της καφέ σειράς,την πρώτη εβδομάδα της ζωής τους. Καμία ευμελανίνη δεν φεύγει με την αλλαγή του φτερώματος.
Εμένα ας πούμε η πλειοψηφία όλως των μικρών μου γεννιούνται με μελιτζανί μάτι δλδ είναι πουλιά ευμελανίνης! Τώρα τι σημαίνει αυτό δε ξέρω... αλλά εγώ τα βρίσκω πανέμορφα! :D
 
Εμένα ας πούμε η πλειοψηφία όλως των μικρών μου γεννιούνται με μελιτζανί μάτι δλδ είναι πουλιά ευμελανίνης!
Όπως είναι και η αγαπημένη φράση του κυρίου Μάκη,όλα τα πουλιά είναι πουλιά μελανίνης. Οι μελανίνες είναι τρείς. Η μάυρη και η καφέ ευμελανίνη και η φαιομελανίνη. Οι δύο πρώτες κάθονται στο κεντρικό στέλεχος ενός φτερού, η φαιομελανίνη δεξιά και αριστερά αυτού. Δυστυχώς δεν έχω το pdf της πρώτης συνάντησης,το δείχνει στην δεύτερη σελίδα.
Αρα Αλίκη όλα τα πουλιά που έχεις είναι μελανινικά και μπορείς να το πεις αν και αδόκιμο ευμελανίνης. Το μελιτζανί μάτι αναφέρεται στην καφέ σειρά.
Μπορείς να δείς τους όρους στο άρθρο (κάτω κάτω)
Και τώρα η δική μου απορία γιατί μπερδεύτηκα😳:
Ξέρω πως υπάρχουν τρείς μελανίνες. Ξέρω πως σε πολλά βιβλία ή αναφορές, η καφέ ευμελανίνη παραλείπεται. Ξέρω επίσης οτι η μαύρη ευμελανίνη έχει διακύμανση μαύρο-καφέ και πως και η καφέ ευμελανίνη έχει διακύμανση καφέ-κάτι.
Όταν λέμε μαύρη ή καφέ σειρά, αναφερόμαστε σε κάτι εσωτερικό της μαύρης ευμελανίνης ή στην καφέ και την μαύρη ευμελανίνη.
Αν και έχοντας πλέον σατινέ πουλιά,τείνω προς τη δεύτερη εκδοχή.
 
Να σημειώσω οτι τα λιποχρωμικά πουλιά με μελανινικά στίγματα στα κεράτινα μέρη(πόδια -μύτη), πρέπει να απομακρύνονται απο μια εκθεσιακού επιπέδου εκτροφική προσπάθεια.
 
Να σημειώσω οτι τα λιποχρωμικά πουλιά με μελανινικά στίγματα στα κεράτινα μέρη(πόδια -μύτη), πρέπει να απομακρύνονται απο μια εκθεσιακού επιπέδου εκτροφική προσπάθεια.
Αυτά είναι για μας τους υπόλοιπους που θέλουμε ένα πουλάκι να μας κελαηδάει για συντροφιά και μας αρέσουν και τα σημαδάκια του ως μέρος της γοητείας του :)
 
Αυτά είναι για μας τους υπόλοιπους που θέλουμε ένα πουλάκι να μας κελαηδάει για συντροφιά και μας αρέσουν και τα σημαδάκια του ως μέρος της γοητείας του :)
Όχι μόνο για εσάς ή εμάς.
Υπάρχουν και κατηγορίες χρώματος που το μαύρο νύχι, μαύρο πόδι περνάει στα σαλόνια!:D
 
Όχι μόνο για εσάς ή εμάς.
Στόχος μου δεν ήταν κάποιου είδους διαχωρισμός αλλά να αναδείξω πως ένα τέτοιο πουλάκι είναι μια χαρά καναρινάκι ως pet σ' ένα σπίτι. Μην θεωρηθεί "άχρηστο" για Χ λόγους.
Άλλη η οπτική ενός εκτροφέα, κατανοητή και σεβαστή και επιθυμητή όταν αγοράζουμε μια ράτσα. :)
 
Προς ενημέρωση. Ακόμα και γι' αυτούς που αρέσκονται στην ποικιλομορφία του χρώματος, υπάρχει ένα Ισπανικής καταγωγής πουλάκι που νομίζω οτι μπορούν να ασχοληθούν σοβαρά. Λέγεται Αρλεκίνος και είναι μια αναγνωρισμένη ποικιλία στην κατηγορία Ε = Καναρίνια Εμφάνισης.
arleq4g-jpg.8736
arleq6g-jpg.8735
 
Ακόμα και γι' αυτούς που αρέσκονται στην ποικιλομορφία του χρώματος, υπάρχει ένα Ισπανικής καταγωγής πουλάκι που νομίζω οτι μπορούν να ασχοληθούν σοβαρά. Λέγεται Αρλεκίνος και είναι μια αναγνωρισμένη ποικιλία στην κατηγορία Ε = Καναρίνια Εμφάνισης.
Άντε βρες ένα τέτοιο ζευγαράκι για να ξεκινήσεις.. Φεύγω για Ισπανία! 😎
 
Προς ενημέρωση. Ακόμα και γι' αυτούς που αρέσκονται στην ποικιλομορφία του χρώματος, υπάρχει ένα Ισπανικής καταγωγής πουλάκι που νομίζω οτι μπορούν να ασχοληθούν σοβαρά. Λέγεται Αρλεκίνος και είναι μια αναγνωρισμένη ποικιλία στην κατηγορία Ε = Καναρίνια Εμφάνισης.
arleq4g-jpg.8736
arleq6g-jpg.8735
πανέμορφο! αλλά όπως είπε και η Αλίκη... άντε να βρείς...
 
Παντα θεωρούσα οτι η συγκεκριμένη ράτσα ειναι πορτογαλέζικη
Δεν έχεις άδικο 😳
Στις εκθέσεις στην Αθήνα υπήρχαν τα τελευταία δυο-τρία χρόνια αρκετά πουλάκια.
 
Back
Top