Γενικά Χιονε ή εντονο το κοκκινο λιποχρωμικο καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μάκη, ποια ειναι η κληρονομικότητα στα κόκκινα λιποχρωμικα;
Ρωτώ διότι αν το εντονο ειναι αυτοσωμικά επικρατές
Αν ρωτάς για το φτέρωμα το intensive είναι κυρίαρχο του χιονέ και του μωσαικού, παντού σε όλα τα καναρίνια όχι μόνο στα κόκκινα και είναι αυτοσωμική. Δεν σημαίνει οτι αν ο γονέας ήταν βαθμού σκληρότητας 5 τότε θα είναι 5 και στους απογόνους. Επίσης μπορεί να βγεί ένα κακό έντονο που να μοιάζει με χιονέ.
Αν ρωτάς για τον κόκκινο παράγοντα είναι ατελώς επικρατής με το κίτρινο. Και τα δύο είναι υπολειπόμενα του λευκού κυρίαρχου και αντίστροφα κυρίαρχα του λευκού υπολειπόμενου.
Αλλά ας τα επιβεβαιώσει και ο κύριος @mgerom .
 
Σωστά Δημήτρη.
Το έντονο είναι Κυρίαρχη μετάλλαξη και χαρακτηρίζεται με το γράμμα ( i ). Μιας και είναι κυρίαρχο επι του αρχέγονου χιονέ (+), μπορεί ο γονότυπός του να είναι είτε ετεροζυγωτός ( i+ ) είτε ομοζυγωτός ( ii ). Σαν ομοζυγωτός έχει προβλήματα. (πολύ συζήτηση). Η συνήθης παρουσία του είναι η ετεροζυγωτή με έναν γαμέτη ( i ) και έναν ( + ). Αρα μπορεί να χαρακτηριστεί σαν - ΕΝΤΟΝΟ ΦΟΡΕΑΣ ΧΙΟΝΕ - και ακολουθεί τα γνωστά(για όσους διαβάζουν) 😉 .
https://canaries.gr/2010/05/28/πτερωματα/
 
Αν ρωτάς για το φτέρωμα το intensive είναι κυρίαρχο του χιονέ και του μωσαικού, παντού σε όλα τα καναρίνια όχι μόνο στα κόκκινα και είναι αυτοσωμική. Δεν σημαίνει οτι αν ο γονέας ήταν βαθμού σκληρότητας 5 τότε θα είναι 5 και στους απογόνους. Επίσης μπορεί να βγεί ένα κακό έντονο που να μοιάζει με χιονέ.
Αν ρωτάς για τον κόκκινο παράγοντα είναι ατελώς επικρατής με το κίτρινο. Και τα δύο είναι υπολειπόμενα του λευκού κυρίαρχου και αντίστροφα κυρίαρχα του λευκού υπολειπόμενου.
Αλλά ας τα επιβεβαιώσει και ο κύριος @mgerom .
Σωστά Δημήτρη.
Το έντονο είναι Κυρίαρχη μετάλλαξη και χαρακτηρίζεται με το γράμμα ( i ). Μιας και είναι κυρίαρχο επι του αρχέγονου χιονέ (+), μπορεί ο γονότυπός του να είναι είτε ετεροζυγωτός ( i+ ) είτε ομοζυγωτός ( ii ). Σαν ομοζυγωτός έχει προβλήματα. (πολύ συζήτηση). Η συνήθης παρουσία του είναι η ετεροζυγωτή με έναν γαμέτη ( i ) και έναν ( + ). Αρα μπορεί να χαρακτηριστεί σαν - ΕΝΤΟΝΟ ΦΟΡΕΑΣ ΧΙΟΝΕ - και ακολουθεί τα γνωστά(για όσους διαβάζουν) 😉 .
https://canaries.gr/2010/05/28/πτερωματα/
Όλα αυτά τα ωραία περί γενετικής μπορεί να έχουν ισχύ και για τα κοινά που έχουν προγόνους και είναι φορείς μωσαικό και λιποχρωμικών (σαν τα δικά μου); Γιατί θέλω να κάνω μια ερωτηση που αφορά τα δικά μου φετινά καναρίνια, αλλά αν οι κανόνες δεν ισχύουν για τα κοινά, να μην πω στον κόπο και μετά μου την πείτε όλοι εδώ μέσα... 😛
 
Όλα αυτά τα ωραία περί γενετικής
Η γενετική δεν κάνει διακρίσεις, οι κατηγοριοποιήσεις ανήκουν σε εμάς τους ανθρώπους και είναι μόνο ένα μέσο κατανόησης μιας μικρής πραγματικότητας. Στον τύπο πτερώματος ισχύει αυτο που λές, φορέας όμως μπορεί να είναι μόνο ένα έντονο πουλί. Το μωσαικό επικρατεί του χιονέ αλλά όχι πλήρως,έχεις δηλαδή ένα κακό μωσαικό που λέγεται ενδιάμεσο. Κράτα οτι το χιονέ, είναι το αρχέγονο και υπολείπεται των άλλων.
Θεωρητικά, λιπόχρωμα(=αναστολή μελανίνης) και μελανίνη, είναι συνεπικρατή. Έχεις δηλαδή κηλιδωτό πουλί. Θεωρητικά λοιπόν μπορούν να μεταφέρουν και το καθένα ξεχωριστά.Αλλά κάπου εδώ νομίζω χωλαίνει το σύστημα κατηγοριοποιησης (ΣΥΝΕΠΙΚΡΑΤΗ). Θα ήταν πασίγνωστο αν απο δύο κηλιδωτά πουλιά έπερνε κάποιος λιποχρωμικό και νομίζω δεν είναι. Μπορείς να πάρεις καθαρό πουλί, στην τύχη, αλλά όχι λιποχρωμικό. Εικάζω πως αυτά τα δύο γονίδια δεν είναι στην ίδια θέση πάνω στον κώδικα και με την έννοια που το θέτεις το ένα δεν μπορεί να γίνει φορέας του άλλου. Είναι ωστόσο μια ωραία απορία που απαιτεί μεγαλύτερη γνώση της γενετικής για να γίνει σαφής.
να μην πω στον κόπο και μετά μου την πείτε όλοι εδώ μέσα..
Όπως βλέπεις, εγώ συνεχίζω να μαθαίνω, δεν τα έμαθα όλα.
 
Κάνε την ερώτηση και ας, στην πούμε. Το θέμα είναι οτι όσο μαθαίνει κανείς, τόσο διαπιστώνει την άγνοιά του. Γενετιστής δεν είναι κανείς. Ο δρόμος είναι πολύ μακρύς και διανύουμε όλοι τα πρώτα του μέτρα. Τι να φοβηθείς;
 
Κάνε την ερώτηση
Να την κάνω λοιπόν!

Θα ήταν πασίγνωστο αν απο δύο κηλιδωτά πουλιά έπερνε κάποιος λιποχρωμικό και νομίζω δεν είναι.
Το έχω καταφέρει 2 φορές! Από 4 πράσινα κηλιδωτά καναρίνια βγήκαν 2 "φαινομενικά" λιποχρωμικά καναρίνια!

Μπορείς να πάρεις καθαρό πουλί, στην τύχη, αλλά όχι λιποχρωμικό.
Υποθέτω πως και τα 2 από τύχη μου βγήκαν καθαρά, και με βεβαιότητα λέω πως δεν μπορούν να ανήκουν στην κατηγορία/ράτσα λιποχρωμικά μιας και δεν προήρθαν από λιποχρωμικούς γεννήτορες. Κι όμως το υποπτέρωμά τους είναι λευκό!

Ιδού! Ο Απόλλωνας! (ο πορτοκαλί κύριος στα δεξιά, με κανένα ίχνος μελανίνης με λευκό υποπτέρωμα, δλδ με φτερά που η βάση τους είναι λευκή)
14256467_1124554577639164_1539036538_n.webp

Και η Αρετούσα κατακίτρινη με μερικές καφέ κηλίδες/μελανικά σημεία στην πλάτη αλλά με λευκό υποπτέρωμα.
14256232_1124548270973128_1492759832_n.webp

Πρώτη ερώτηση: οι γονείς είναι έντονου ή χιονέ φτερώματος;

Από το ζευγάρωμα αυτών των 2 βγήκαν 4 κίτρινα μικρά
Τα 2 πρώτα
14281362_1124564140971541_2011008404_n.webp

Και τα 2 της 2ης γέννας
14287657_1124564114304877_1931816554_n.webp
14287778_1124564117638210_1916586504_n.webp
Τα 3 μικρά "φαινομενικά" είναι κίτρινα λιποχρωμικά με λευκό υποπτέρωμα και μόνο το ένα έχει μελανικό σημείο στο μάτι (εξού και το όνομά του Πειρατής!)
Δεύτερη ερώτηση: αυτά τα μικρά είναι έντονου ή χιονέ φτερώματος;

Το πιο ιδιαίτερο απ όλα είναι το πρωτότοκο μικρό αυτού του ζευγαριού
14269491_1124564130971542_966850535_n.webp
(Η φώτο δεν είναι καθόλου καλή.. Επιφυλάσσομαι για καλύτερη.) Είναι ασπρο-πορτοκαλί και έχει πιο έντονα πορτοκαλί φτερά στα σημείο που ένα κόκκινο μωσαικό καναρίνι είναι κόκκινο. Δηλαδή η κοιλιά του, η μάσκα του, τα φτερά πτήσης είναι έντονα πορτοκαλί και όλο το υπόλοιπο σώμα είναι λευκό που ελαφρώς "πορτοκαλίζει". Κάθομαι και τον χαζεύω (όσο περνάει η πτερόροια τόσο πορτοκαλίζει όλο και πιο έντονα στην μάσκα, στην κοιλιά και στα φτερά, χωρίς καθόλου χρωστική) και κυριολεκτικά πιο παλιά τον μπέρδευα με τα μωσαικά μου, όταν ήταν πιο μικρά και δεν είχαν αποβάλλει ακόμα το πορτοκαλί χρώμα της φωλιάς. Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα... (να και η τρίτη και βασική μου ερώτηση) Αυτό το αγοράκι μας, με αυτούς τους γονείς και με διάφορους πολύχρωμους και "ρατσάτους" προγόνους όπως πράσινα, κηλιδωτά, κίτρινα, κόκκινα μωσαικά και κόκκινα λιποχρωμικά καναρίνια, μπορεί να βγήκε με πτέρωμα μωσαικο; Δηλαδή μπορεί να είναι και οι 2 γονείς φορείς μωσαικού (το οποίο όμως δεν εμφανίζεται μιας και δεν είναι κυρίαρχο) και έτσι 1 στα 4 μικρά να κληρονόμησε το μωσαικό φτέρωμα;

Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει
φορέας όμως μπορεί να είναι μόνο ένα έντονο πουλί.
και οι 2 γονείς να είναι καναρίνια έντονου φτερώματος.

Τι να φοβηθείς;
Ότι ρωτάω κάτι τόσο υποθετικό που μόνο ο Παντοδύναμος θα μπορέσει να μου απαντήσει;! 😛
 
Δεν υπάρχει κάτι που δεν έχει γραφτεί γύρο απο το χρώμα.
Οι πιθανές διασταυρώσεις των μελανινικών (αρχέγονων) Χ των λιποχρωμικών είναι στο αρχικό σεμηνάριο που έγινε στην ΕΛΙΤ και υπάρχουν στα αρχεία της σελίδα της. Οι δυό τελευταίες κάρτες, απαντούν στο ερώτημα ΠΑΡΔΑΛΟ Χ ΠΑΡΔΑΛΟ και ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ Χ ΠΑΡΔΑΛΟ. Αλλά άλλο είναι ένα λιποχρωμικό που πληρεί τα πρότυπα αυτής της κατηγορίας και άλλο τα δικά σου λιποχρωμικά που εκτός απο την απουσία μελανίνης δεν πληρούν καμμιά απο όλες τις άλλες προϋποθέσεις. Αυτά, για να συνεννοηθούμε. Γι' αυτό τον λόγο δεν μπορούν να απαντηθούν φυσικά και πολλά απο τα ερωτήματά σου όσον αφορά τα πτερώματα, αφού και αυτά έχουν προκύψει απο ζευγαρώματα διάφορων ανόμοιων πτερωμάτων, που είναι άγνωστα ακόμα και σ' εσένα.

MELXLIP.webp
 
Κύριε Μάκη οι μελανίνες δεν βίσκονται στο χρωμόσωμα φύλου Χ;
Γιατί ένα λιποχρωμικό αρσενικό με ένα αρχέγονο θηλυκό να μην δώσει 100% λιποχρωμικά θηλυκά;
ή μήπως δίνει clear πουλιά αλλά όχι λιποχρώματος;


*ερώτηση πολλών δολαρίων!
 
Κύριε Μάκη οι μελανίνες δεν βίσκονται στο χρωμόσωμα φύλου Χ;
Γιατί ένα λιποχρωμικό αρσενικό με ένα αρχέγονο θηλυκό να μην δώσει 100% λιποχρωμικά θηλυκά;
ή μήπως δίνει clear πουλιά αλλά όχι λιποχρώματος;


*ερώτηση πολλών δολαρίων!

Ερωτηση για την κατσαρολα.. Οποιος απαντησει δικη του.
 
Κύριε Μάκη οι μελανίνες δεν βίσκονται στο χρωμόσωμα φύλου Χ;
Γιατί ένα λιποχρωμικό αρσενικό με ένα αρχέγονο θηλυκό να μην δώσει 100% λιποχρωμικά θηλυκά;
ή μήπως δίνει clear πουλιά αλλά όχι λιποχρώματος;
*ερώτηση πολλών δολαρίων!

ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΕΣ ! Eύλογο. Αλλά δεν βοηθάς 😉 βρίσκοντας τα "ψέματα" που λέμε προσπαθώντας να κάνουμε πιο απλοποιημένο το ΠΟΛΥΠΛΟΚΌΤΑΤΟ αυτό θέμα. Η απάντηση είναι οτι η μετάλλαξη "ΛΙΠΟΧΡΩΜΑ" δεν είναι αντίθετη της αρχέγονης παραγωγής των ΜΕΛΑΝΙΝΩΝ . Είναι μια αυτοσωμική μετάλλαξη που δημιούργησε πολλούς ΑΝΑΣΤΟΛΕΙΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΗΣ ΜΕΛΑΝΙΝΗΣ . Σ' αυτούς τους αναστολείς υπάρχει το αντίπαλον δέος, τα ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΑ, που είναι εντεταλμένα να διασπείρουν (κάτω απο ένα πρότυπο) τις ΜΕΛΑΝΙΝΕΣ και φυσικά είναι και αυτοί, αυτοσωματικά χρωμοσώματα όπως τα ομόλογά τους.
Υ. Γ Για έναν εκτροφέα όμως ΤΙΜΠΑΝΤΟ ή ΓΚΛΟΣΤΕΡ ο πίνακας που έχω παραπάνω δουλεύει μια χαρά. Ακόμα και στην περίπτωση της Αλίκης δίνει την απάντηση.
 
Παραγγέλνουμε θρόνο :)
Όχι και έτσι Μαρία, θα χάσω το advantage! 😉
Αλλά δεν βοηθάς 😉 βρίσκοντας τα "ψέματα" που λέμε
και είχα προειδοποιήσει:
.Αλλά κάπου εδώ νομίζω χωλαίνει το σύστημα κατηγοριοποιησης (ΣΥΝΕΠΙΚΡΑΤΗ).
. Εικάζω πως αυτά τα δύο γονίδια δεν είναι στην ίδια θέση πάνω στον κώδικα
ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα πλέον είναι:
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-θα-εχω-ζευγαρωνοντας-ενα-fawn-στιχτο-με-ενα-λιποχρωμικο.27097/#post-322154
*στο θέμα που παρέθεσα κάντε ΒΑ στο ποστ 15, απλά τα λέει όλα!
Ευχαριστούμε κύριε Μάκη👍
 
Παραγγέλνουμε θρόνο :)
Χωρίς καμία διάθεση πλάκας.
Αν πραγματικά ενδιαφερθεί ο Δημήτρης για την γεννετική πλευρά του όλου θέματος, ο Θρόνος τον περιμένει. Επειδή ξέρω τον χώρο των εκτροφέων χρώματος αλλά και το γενικότερο επίπεδο γνώσεων γύρο απο το θέμα θα ήταν πράγματι ευχής έργο να μπούν στο χώρο παιδιά με τέτοιο επίπεδο.
 
Ευχαριστώ πολύ κύριε Μάκη. Οι πραγματικές τιμές ανήκουν στον κάτοχο και στην προσφορά του.
Εγώ, δεν ξέρω τί θα γίνει, προς το παρόν όμως, απολαμβάνω το ενδιαφέρον μου.
 
Δημήτρη, η ουσία είναι οτι η παραγωγή ΜΕΛΑΝΙΝΩΝ συνδέεται με το φύλλο.
Η διανομή και η φαινοτυπική παρουσία τους δεν συνδέται με αυτό, είναι αυτοσωμική.
Το έχω καταλάβει ακριβώς... Θα μου έπαιρνε βέβαια μια σελίδα να γράψω ότι μόλις γράψατε.
Νομίζω πλέον πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται👍!
 
να ρωτήσω και εγω κάτι πιο απλό με την σειρά μου... ένα πουλί απο ζευγάρωμα παρόμοιο με τα παραπάνω που είναι λιποχρωμικό αλλά έχει π.χ. μια μαύρη γραμμή στο ράμφος ή ένα μαύρο πούπουλο κάπου αλλού το κατατάσσουμε στα παρδαλά; ή το θεωρούμε λιποχρωμικό "κατώτερης" ποιότητα;
 
Θεωρω οτι ειναι λιποχρωμικό, αλλά οχι διαγωνιστικό πουλακι. Και μάλιστα αν εχει ευμελανινη και οχι φαιό μελανίνη ειναι, πέρα απο ενα ωραίο πουλακι, άξιο να αγαπηθεί κτλπ, ένας πιθανά καλός γεννήτορας που θα δώσει απογόνους με βάθος χρώματος.
 
Back
Top