Ασθένειες Εξάνθημα σε ράμφος budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vickyl

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2014
Μηνύματα
196
Πόλη
Καστοριά
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την υγεία της παπαγαλίνας μου. Εδώ και λίγες ημέρες έχω παρατηρήσει κάτι σαν εξάνθημα (δεν ξέρω κιόλας πως να το χαρακτηρίσω) δίπλα ακριβώς από το ράμφος της. Αποφάσισα σήμερα να σας γράψω γιατί το παρατήρησα από πολύ κοντά καθώς άνοιγε το στόμα της και μου φάνηκε πολύ μεγάλο. Είναι μόνο από τη μία μεριά, την αριστερή. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς σαν τι μοιάζει. Υπάρχει περίπτωση να είναι εξάνθημα ή ίσως σκουλήκι; Επίσης από προχθές το μεσημέρι έχει και ένα μαύρο σημαδάκι πάνω στο ράμφος της αλλά δεν ξέρω αν κάπου χτύπησε καθώς έπαιζε γιατί εμφανίστηκε μέσα σε 1-2 ώρες. Γενικά δεν παρατηρώ καμιά αλλαγή στη διάθεση της. Ίσα ίσα θα έλεγα πως είναι χαρούμενη, παίζει, σφυρίζει. Έχω διαβάσει όμως οτι είναι στη φύση τους καμιά φορά να μη δείχνουν ότι ασθενούν. Ξέρει κάποιος να μου πει περί τίνος πρόκειται;
 
Μπορεις να μας δειξεις μια-δυο καθαρες κοντινες φωτογραφιες απο το προσωπο της;
 
Δεν μπορω να βγαλω καλυτερες. Τρομαζει απο το κινητο. Φαινεται σαν να εχει εξογκωμα. Μονο αν ανοιξει το στομα της φαίνεται καλυτερα.
 

Συνημμένα

  • 2014-05-06 13.44.40-1-1-1-1.webp
    2014-05-06 13.44.40-1-1-1-1.webp
    4,4 KB · Προβολές: 326
  • 2014-05-04 18.13.46-1-1-1-1.webp
    2014-05-04 18.13.46-1-1-1-1.webp
    6,8 KB · Προβολές: 176
Δεν μπορω να δω αυτο που περιγραφεις διπλα απο το ραμφος.. Παντως το χρωμα του ραμφος, μου θυμιζει το δικο μου που ειχε ακαρεα.. Εβαζα epithol και ειδα αποτελεσματα..
 
Πιο λευκο.. Δεν ξερω με σιγουρια ε.. Απλα εχω ενα αρρωστο (με ακαρεα) και ενα υγιεις παπαγαλακι.. Αυτο που ειναι καλα εχει ολολευκο ραμφος.. Θα σου πει και η Μαρια καλυτερα οταν μπει ισως να ειναι καλα..

Αυτο που περιγραφεις ομως στην φωτο δεν φαινεται.. Τουλαχιστον εγω δεν το ειδα :)
 
Νομίζω κανείς δεν θα μπορέσει να το διακρίνει γιατί όντως δεν φαίνεται καθαρά. Σήμερα το παρατήρησα την ώρα που άνοιγε το στόμα του. Δύσκολα να καταφέρω να τραβήξω φωτογραφία την ώρα που το ανοίγει και για να καθίσει από μόνο του δεν υπάρχει περίπτωση. Ίσως χρειάζεται να το πάω σε κτηνίατρο. Ας περιμένουμε την Μαρία λοιπόν 🙂
 
Αν μπορεσεις να βαλεις καλυτερες φωτο που ισως φαινεται καλυτερα θα βοηθησει να σου πουν οι πιο εμπειροι.. Εχει κι αλλα παιδια που ξερουν.. Απλα οι φωτο θα βοηθησουν καλυτερα
 
Είναι δεξιά όπως το βλέπουμε; Και είναι στην εξωτερική γωνία του ράμφους; Μπορείς να μας βγάλεις φωτογραφία και τα πόδια του;
Σκέφτομαι μήπως είναι ακάρεα. Μην φοβηθείς. Αν είναι είναι στην αρχή με την αλοιφή θα περάσουν εύκολα.
Θα πρέπει να το πιάσεις και να το φωτογραφίσεις από κοντά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Ναι ειναι στη δεξια γωνια του ραμφους οπως το βλεπουμε. Αν δεν ειναι στην αρχη; Πολυ δυσκολα θα καθισει. Αυριο θα προσπαθησω ομως. Τωρα κοιμαται μην το αναστατωνω. Δεν κολλαει τιποτα στον ανθρωπο ε; Και κατι τελευταιο μιας και ανεφερες τα ποδια: νομιζω εχει σπασει ενα νυχακι στο δεξι του ποδι. Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο.
 
Να αν έχει ακάρεα μπορεί να κοπεί το πόδι του. Όχι δεν κολλάει στον άνθρωπο. Βάλε λεπτομερείς φωτογραφίες. Ζήτα βοήθεια από δεύτερο άτομο, να δούμε το κάτω ράμφος και τα πόδια
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Σιγουρα εχει γιατι ξεχασα να αναφερω ακομα μια λεπτομερεια. Κανει εναν ηχο με το ραμφος του, σαν να το τριζει. Οπως οι ανθρωποι τριζουν τα δοντια τους στον υπνο τους. Μαρια οταν λες το κατω ραμφος τι εννοεις; Απο κατω και προς τον λαιμο;
 
Ναι αυτό για το κάτω ράμφος.
Παρακολούθησε αν κάνει αυτόν τον ήχο και το βράδυ, διάβασε εδώ Ακάρεα της τραχείας και δες αν ταιριάζουν τα συμπτώματά σου.
 
Απο τα 6 συμπτωματα εχει τα 4 οποτε μαλλον εχει. Με αγχωσε αρκετα μπορω να πω και πιο πολυ για το πως θα καιαρισω το κλουβι αφου δεν με αφηνει να ην αγγιξω. Ουφ! Μπελας! Οπως και να ' χει ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
 
Αν έχει ακάρεα της τραχείας (ποια συμπτώματα ΔΕΝ έχει 😉 θα πρέπει να πάρεις Pulmosan και να της το βάλεις στο σβέρκο. Το κλουβί έτσι κι αλλιώς δεν το καθαρίζεις;
 
Το πιο δυσκολο ειναι να βαλεις epithol.. Δαγκωνουν. 🙂 Μαρια epithol για τα ποδια και το ραμφος; Δεν θα βοηθησει;
 
Δεν εχει την παυση κελαιδισματος και τη μειωση ληψης τροφης σπορων. Ναι το καθαριζω το κλουβι αλλα με αγχωσε η χλωρινη και η βουρτσα. Ολη αυτη η απολυμανση, μηπως δεν το ξεπλυνω καλα και μου παθει τιποτα χειροτερο. Μπραβο σας παντως εσας που εχετε πολλα πουλακια και προλαβαινεται να τα φροντιζεται ολα. Εγω για δευτερο και προβληματιζομαι μιας και δεν εχω χρονο.
Το πιο δυσκολο ειναι να βαλεις epithol.. Δαγκωνουν. 🙂 Μαρια epithol για τα ποδια και το ραμφος; Δεν θα βοηθησει;
Ναι ενω αλλιως νομιζεις με λατρευει και ειναι ολο αγαπες!?! 😀
 
Ουτε εμενα μ´αγαπανε.. Αλλα οταν το πιασεις στα χερια σου για να βαλεις σταγονες Pulmosan (αν χρειαστει) και epithol (αν χρειαστει).. Ειναι πολυ δυσκολο, δαγκωνουν ή σε αρπαζουν με τα ποδια τους.. Πρεπει να φορας στο ενα χερι γαντι κηπου που ειναι χοντρο για να το κρατας και στο αλλο χερι να φορας γαντι γιατρου για να βαζεις το φαρμακο..
 
Back
Top