Ασθένειες Εξάνθημα σε ράμφος budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν έχει ακάρεα τραχείας δεν αρκεί το επιθόλ.
 
Εσυ Αριαδνη ποσο. Καιρο τα εχεις και δεν σε αγαπανε; Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα χρησιμοποιησω γαντια. ΕυχαριστωΑλλα; Τι αλλο Μαρια; Και ολα αυτα εξω απο το κλουβι;
 
Αν έχει ακάρεα τραχείας δεν αρκεί το επιθόλ.
Λεω και τα δυο

Βικυ τα εχω ενα μηνα σχεδον.. Δεν με αγαπανε γιατι τις περισσοτερες φορες βαζω το χερι μου να πιασω το θηλυκο που ειναι αρρωστο για να του βαλω epithol.. Πως να με συμπαθησει; Ειναι φυσικα πολυ καλυτερα στην υγεια του. Παντως τωρα δεν με δαγκωνει.. Ειναι καλο σημαδι νομιζω
 
Εγω δεν εχω κλεισει ακομα μηνα. Με φοβαται εννοειται αλλα τουλαχιστον δεν δαγκωνει εδω και λιγες μετες που την ταιζω. Να καθισει να την χαιδεψω ομως με τιποτα. Φευγει. Δεν κολλαει και το αρσενικο σου αν ειναι αρρωστο το θηλυκο;
 
Θα πάρεις Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena Beaphar . Είναι ισχυρό δηλητήριο. Πολύ προσεκτικά θα παραμερίσεις τα πούπουλα στο σβέρκο και θα βάλεις μία σταγόνα στο δέρμα. Επανάληψη μετά από ένα μήνα.
Για την μύτη και τα πόδια θα πάρεις Epithol - Bogena Beaphar και θα κάνεις ελαφρύ μασάζ 3-4 φορές την εβδομάδα, πόδια μέχρι το μπούτι και ράμφος πάνω κάτω και στα πλάγια, προσέχοντας να μην βουλώσεις τα ρουθούνια και να μην λερώσεις πολύ φτερά και πούπουλα γιατί δεν καθαρίζει. Στην πτερόρροια θα επανέλθει το πτέρωμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Δυο σταγονες στον παπαγαλο.. Ετσι γραφουν οι οδηγιες.
Εγω δεν εχω κλεισει ακομα μηνα. Με φοβαται εννοειται αλλα τουλαχιστον δεν δαγκωνει εδω και λιγες μετες που την ταιζω. Να καθισει να την χαιδεψω ομως με τιποτα. Φευγει. Δεν κολλαει και το αρσενικο σου αν ειναι αρρωστο το θηλυκο;


Τα ειχα για λιγο καιρο χωριστα αλλα τα εβαλα μαζι.. Δεν κολλησει.. Φιλιουνται κι ολας αλλα ειναι μια χαρα..
 
Αν γράφει δύο, δύο (και στα μικρά παπαγαλάκια 😉
 
Θυμαμαι δυο.. Εγω τοσες εβαλα.. Οταν αγορασεις το φαρμακο διαβασε τις οδηγιες για να σιγουρευτεις.
 
Μασαζ; Που να καθισει αυτο; Πρεπει να βρω αλλο ατομο να τα κανει αυτα. Δεν θα μπορεσω εγω ☹
 
Καλησπερα! Αυτη τη φωτογραφια μπορεσα να βγαλω. Δεν μπορω να το πιασω ☹Ξεχασα να πω οτι επιασα λιγο τα ποδαρακια της και μου φαινονται πολυ αδυναμα. Την πρωτη μερα που την ειχα αγορασει δεν μπορουσαμε να την πιασουμε. Ειχαμε σημαδια στα χερια απι τα νυχια της. Τωρα δεν καταλαβαινουμε τιποτα.
 

Συνημμένα

  • 2014-05-07 19.39.02-1-1.webp
    2014-05-07 19.39.02-1-1.webp
    9,2 KB · Προβολές: 89
Ναι θέλει epithol στα πόδια και το ράμφος και Pulmosan στο σβέρκο. Δεν μου αρέσει αυτή η αδυναμία που λες. Κατά τα άλλα πως είναι η συμπεριφορά του; Βγάλε μια φωτογραφία καλύτερη κουτσουλιές σε άσπρο χαρτί
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Να βγάλω αύριο την φωτογραφία που θέλεις; Η συμπεριφορα του... Τι να σου πω; Καλή μου φαίνεται. Με ξυπνάει όπως πάντα κάθε πρωί, τραγουδάει κυρίως όταν ακούει τα άλλα πουλιά από έξω, όταν της τραγουδάω ή της βάζω τραγούδια, γενικά κελαηδάει. Τρώει λίγο από το χέρι μου αλλά δεν με εμπιστεύεται ακόμα να καθίσει πάνω, φοβάται και να την αγγίξω λίγο στην κοιλιά φεύγει. Τώρα μόλις ξαναέβαλα το χέρι μου μέσα για να ελέγξω. Την ανέβασα για λίγο στο δάχτυλό μου και μου φαίνεται όντως πολύ αδύναμη. Τα ποδαράκια της είναι χλωμά και ξερά. Ένα νύχι της είναι σηκωμένο προς τα πάνω, δεν ξέρω αν μπορείς να το διακρίνεις στην φώτο. Είναι όπως βλέπεις την φωτογραφία στο αριστερό της πόδι, δεύτερο δάχτυλο. Νόμιζα κάποιο πόδι ή νύχι θα μου μείνει στο χέρι.
 
Επειγόντως epithol και βιταμίνες. Ή την multivit ή την total. Καλό θα ήταν να της έδινες και λίγο ηλεκτρολύτες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Που θα βρω ηλεκρολύτες και σε τι μορφή; Μόλις διάβασα οτι σε κάποιον πρότεινες να βάλει βαζελίνη μέχρι να αγοράσει τα φάρμακα. Να της βάλω κι εγώ λίγο τώρα στα πόδια;
 
Ναι βάλε μέχρι να βρεις επιθόλ. Ηλεκτρολύτες στο φαρμακείο είναι για ανθρώπινη χρήση, διαλύεται ένας φάκελλος σε ένα ποτήρι νερό. Επειδή πίνουν ελάχιστο έως καθόλου νερό για πολλές μέρες, δώσε με ένα σταγονόμετρο ή μία σύριγγα χωρίς βελόνα στο στόμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Προσπάθησα τώρα με βαζελίνη. Ίσα ίσα που ακούμπησα τα ποδαράκια της. Τα τραβούσε και έφευγε. Τώρα γλιστράει όμως. Δεν μπορεί εύκολα να σκαρφαλώσει. Φοβήθηκε πολύ. Να δω πως θα καταφέρω όλα τα υπόλοιπα.
 
Πιασε την.. Μην περιμενεις να σταθει εκει για να της βαλεις.. Αν θες να την κανεις γρηγορα καλα πρεπει να την κρατας στα χερια σου.. Ειναι δυσκολο αλλα πρεπει για να βαλεις το epithol στα ποδια και στο ραμφος
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Back
Top