Εκπαίδευση Εξημέρωση ringneck

panosdim

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2024
Μηνύματα
7
Καλησπέρα , έχω εδώ και 2.5 βδομάδες περίπου ένα ringneck 2-3 μηνών από εκτροφείο, είμαι μαζί του εδώ και και μια βδομάδα ακριβώς λόγω σπουδών, κάθομαι αρκετές ώρες δίπλα στο κλουβί και του μιλάω αλλά ακόμη φοβάται όταν του αλλάζω τροφή και νερό , τι άλλο μπορω να κάνω για να σταματήσει να φοβάται ?
 
Καλησπέρα.Τους τελευταίους 3 μήνες όπως θα δεις υπάρχουν πολλά αντίστοιχα θέματα με ringneck . Διαβάζοντας θα βρεις πολλές απαντήσεις για αυτο που σε απασχολεί. Και κάποια πράγματα θα διαπιστώσεις ότι επαναλαμβάνονται.ειτε σαν άγχη είτε σαν απορίες είτε σαν απαντήσεις

 
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα παρακάτω άρθρα και ο,τι απορία έχεις τη συζητάμε


 
Καλησπέρα , εδώ και ένα μήνα έχω ένα ringneck που ήταν πολύ φοβισμένο στην αρχή αλλά πλέον βάζω το χέρι μου στο κλουβί και το ταιζω , ακόμη δεν με αφήνει να το χαιδεψω. Την τελευταία βδομάδα βάζω το χέρι μου σε τέτοιο σημείο που πρέπει να ανέβει πάνω για να φάει την τροφή . Παίρνει το σπορακι του και φεύγει . Πολλές φορές όμως μπερδεύει το χέρι μου για την τροφή και το δαγκώνει , όχι με πολύ δύναμη σαν να επιτίθεται, απλά εκεί που τρώει την τροφή αλλάζει και δαγκώνει τα δάχτυλα μου. Τι μπορώ να κάνω ?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-07-22-15-27-32-294_com.miui.videoplayer-edit.webp
    Screenshot_2024-07-22-15-27-32-294_com.miui.videoplayer-edit.webp
    1,3 MB · Προβολές: 8
Νομίζω ότι το δάγκωμα χωρίς δύναμη δείχνει εξοικείωση. Προσπαθεί να μάθει το χέρι σου, δεν νομίζω ότι θέλει να επιτεθεί ή κάτι τέτοιο. Σιγά σιγά με υπομονή θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και δεν θα δοκιμάζει να σε δαγκώσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Sonikoly είναι σίγουρο οτι δεν θέλει να επιτεθεί το καταλαβαίνω και εγώ απλά μια μικρή δύναμη την έχει το δάγκωμα του , είναι διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιεί για να στηριχτεί και να ανέβει στο χέρι μου . Σήμερα μου έκανε και μια πολύ μικρή πληγή καθώς έτρωγε τα σπορακια αλλά όχι κάτι τρομερό . Θα συνεχίσω να τον ταιζω καθημερινά για να εξοικειωθεί με την παρουσία μου και να τον βγάλω από το κλουβί. Διάβασα ότι η καλύτερη στιγμή για να βγει από το κλουβί είναι όταν με αφήνει να το χαιδεψω και ανεβαίνει στο χέρι μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top