Ασθένειες Εξόγκωμα σαν κρεατοελιά στο δάχτυλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοηθειά σας σε ενα πρόβλημα που εχω με ενα καναρινάκι 3 μηνών. Εχει εμφανήσει ενα εξόγκωμα σαν κρεατοελιά στο δαχτυλό του λιγο πριν το νύχι. Το καναρίνι είναι πολύ ζωηρό και τρώει κανονικά.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    49,2 KB · Προβολές: 207
Είναι οι καλήτερες που μπόρεσα να βγάλω. Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει.
 

Συνημμένα

  • 4.webp
    4.webp
    35,2 KB · Προβολές: 174
  • 5.webp
    5.webp
    35,1 KB · Προβολές: 126
  • 6.webp
    6.webp
    40 KB · Προβολές: 121
Λευτέρη μέχρι να πας το πουλί να το δεί κάποιος ειδικός, απομάκρυνέ το απο τα υπόλοιπα βάζοντάς το σε καραντίνα, φροντίζοντας πρώτα από ολα να απολυμάνεις τις πατήθρες και το κλουβί του. Τα υπόλοιπα θα στα πουν οι ειδικοί!
 
Προκειται για σταφυλοκκοκο. Δεν ειναι κατι ανυσηχητικο. Με μια αλοιφη FUCIDIN (φουσιντιν την βρισκεις σ΄όλα τα φαρμακεια και ειναι αντιβιωτικη) επανω στο εξογκωμα για 7-8 ημερες πρωι-βραδυ και το εξογκωμα θα υποχωρησει. Ειχα αντιμετωπισει ιδιο περιστατικο με μια καναρα μου. Δεν ειναι κολλητικο και δεν μεταδιδεται. Για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι ειδικος, αλλα απο την φωτο αυτο βλεπω. Περαστικα στο καναρι σου!
 
Μετα απο μια εβδομάδα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Ομως, το καναρινάκι είναι πολύ ζωηρό, τρώει κανονικά και γενικότερα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Το πρόβλημα είναι οτι σήμερα την ώρα που καθάριζα τα καναρίνια μου διαπίστωσα οτι ενα μικρό καναρινάκι μου κράταγε σηκωμένο το ποδαράκι του και δεν το πατούσε καθόλου. Οταν το έπιασα για να δω τι έχει διαπίστωσα οτι η πατούσα του (το μέρος του ποδιού απο το οποίο ξεκινάνε τα δάχτυλα) είναι πράσινη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.
 
Ποιές ήταν οι οδηγίες που πήρες από τον γιατρό;:)
 
τζωρτζίνα δυστηχώς αυτο το καιρό δεν προλαβαίνω να το πάω σε γιατρό αφου φεύγω για δουλειά το πρωί και γυρνάω το βράδυ.
 
Μετα απο μια εβδομάδα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει. Ομως, το καναρινάκι είναι πολύ ζωηρό, τρώει κανονικά και γενικότερα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Το πρόβλημα είναι οτι σήμερα την ώρα που καθάριζα τα καναρίνια μου διαπίστωσα οτι ενα μικρό καναρινάκι μου κράταγε σηκωμένο το ποδαράκι του και δεν το πατούσε καθόλου. Οταν το έπιασα για να δω τι έχει διαπίστωσα οτι η πατούσα του (το μέρος του ποδιού απο το οποίο ξεκινάνε τα δάχτυλα) είναι πράσινη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.

-Aυτό είναι λέρωμα απο κουτσουλιά και δεν έχει σχέση με το σήκωμα του ποδιού.Αν δεν βλέπεις κάτι ανησυχιτικό στον χρωματισμό της κοιλιάς
(αλλαγή χρώματος, σκούρο έως μαύρο στην περιοχή του συκωτιού)
έχει κάποια προσβολή απο ακάρεα.
Απομόνωση, μεγάλη καθαριότητα και epithol πριν προχωρήσει
σε σπυριά και φλεγμωνές το πόδι, αν επιμείνει ιβερμεκτίνη (vetermec.)
 
Κύριε Μάκη δεν είναι λέρωμα απο κουτσουλιά. Το είδα πάλι και δεν είναι.
 
o.k Λευτέρη! Αλλά το "πράσινο" δεν κολλάει κάπου αλλού.
Μήπως είναι κάποιο κτύπημα, σκάλωμα και αρχίζει να μαυρίζει;
στο συγκεκριμένο σημείο;
 
Δεν ξέρω κ. Μάκη. Το καναρινάκι απο το μεσημέρι κάθεται σε ενα κλαδάκι χωρίς να πετάει καθόλου.
 
Παρακολούθησε το προσεκτικά,όση περισσότερη ώρα μπορείς
γιατί πρέπει να καταλάβεις τί περίπου συμβαίνει.Αλλιώς πώς θα
το βοηθήσεις ουσιαστικά;
 
Μακη το epithol για ποιες ασθενειες συνισταται;
τα γραφει στα γερμανικα κ δεν βγαζω ακρη.
 
Μηπως ταισε ςκαμια πρασιναδα και λερωθηκε το πουλι; Εμενα μια καρδερινουλα ειχε πρησμενη και πρασινη πατουσα, εκανα επαλειψη με βαζελινη και μπεταντιν 3 φορες, καθαρισα σχολαστικα το κλουβι κι απολυμανα πατηθρες και ποτιστρες, εξαφανιστηκε, μπορει ν αηταν και τυχαιο, αλλα το πιο ανωδυνο ειναι αυτο. Αν εχεις αρχισει αντιβιωσξ η καποια αλλη αγωγη μην τη διακοπτεις, κανε οπως σου ειπαν οι πιο εμπειροι!
 
Back
Top