Φροντίδα Επίθεση από γεράκι ή κουκουβάγια

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλημέρα παιδιά... Πριν λίγα λεπτά άκουσα έναν θόρυβο από το μπαλκόνι μου όπου έχω τα καναρίνια μου και έτρεξα να δω τί έγινε... Μόλις βγήκα στο μπαλκόνι είδα ένα μεγάλο πουλί (μάλλον γερακι) πάνω στο ένα κλουβί. Το εδιωξα κατευθείαν αλλά ήταν πολύ αργά... Το καναρινακι ήταν ήδη νεκρό :-(
Στεναχωρηθηκα πολύ Όταν το κατάλαβα...
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για τα άλλα δύο καναρίνια;
 
Αν δεν έχεις χρόνο τώρα για προστασία, βάλτα άμεσα μέσα και κάνε κάποια κατασκευή επειγόντως! Αυτό που σκότωσε το καναρινάκι σου πιθανότατα να επιστρέψει και για τα υπόλοιπα... λυπάμαι πολύ...
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια σας...
Το αρπακτικο ήταν γερακι...
Έψαξα φωτογραφίες στο ίντερνετ από γερακια και του εμοιαζαν πολύ!
Τα υπόλοιπα καναρίνια τα έβαλα μέσα στο σπίτι μέχρι να φτιάξω την προστατευτικη σιτα...
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια σας...
Το αρπακτικο ήταν γερακι...
Έψαξα φωτογραφίες στο ίντερνετ από γερακια και του εμοιαζαν πολύ!
Τα υπόλοιπα καναρίνια τα έβαλα μέσα στο σπίτι μέχρι να φτιάξω την προστατευτικη σιτα...
Δυστυχως (δεν ξερω που ακριβως μενεις) καποιοι εχουν την αισθηση οτι "ε δε θα συμβει σε μενα" ή "σιγα μην ερθει γερακι εδω", πχ ακομα και να μενουν στο κεντρο της Αθηνας στον 1ο οροφο. Δυστυχως ομως ειναι συχνοτατα τα φαινομενα επιθεσεων ακομα και στα πιο απιθανα μερη, γι αυτο πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι.
 
Δυστυχως (δεν ξερω που ακριβως μενεις) καποιοι εχουν την αισθηση οτι "ε δε θα συμβει σε μενα" ή "σιγα μην ερθει γερακι εδω", πχ ακομα και να μενουν στο κεντρο της Αθηνας στον 1ο οροφο. Δυστυχως ομως ειναι συχνοτατα τα φαινομενα επιθεσεων ακομα και στα πιο απιθανα μερη, γι αυτο πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι.
Σαλαμινα μένω... Και απ ότι κατάλαβα πρέπει να τα έχουμε πολύ καλά προστατευμενα τα κατοικίδια μας... (Είτε ζούμε στην εξοχή είτε στην πόλη)
 
Σαλαμινα μένω... Και απ ότι κατάλαβα πρέπει να τα έχουμε πολύ καλά προστατευμενα τα κατοικίδια μας... (Είτε ζούμε στην εξοχή είτε στην πόλη)
Ακριβως. Μπορει να μην παει το μυαλο σου, αλλα ακομα και απο φιδια ή ποντικια κινδυνευουν, για να μη συνεχισω με κουνουπια / σφηκες κτλ.
Γι αυτο η λυση ειναι προστατευτικο πλεγμα με σεβαστη αποσταση απο τα καγκελα του κλουβιου (ωστε να μη χωρανε ποδαρακια μεσα), γερη σιτα για τα εντομα, και αν ειναι και δυνατον να ειναι οσο πιο "αφανη" γινεται, γιατι ακομα και το σοκ που θα παθει ενα πουλακι απο μια αποτυχημενη επιθεση (επειδη θα εχεις προστασια) μπορει να αποβει μοιραιο.
 
Στέλιο εγώ τα είχα φαντάσου μέσα στο μπάρμπεκιου με γύρω γύρω τοίχο και σκεπαστό και μπροστά μια κλούβα και πάλι σε κλάσματα δευτερολέπτων έγινε η επίθεση βγήκα έξω αλλά μου είχε σκοτώσει ένα καναρινάκι και μένα.. Από τότε έχω φτιάξει μια κατασκευή με το πράσινο δίχτυ που βάζουμε στα μπαλκόνια και έχω σωθεί! Από Jumbo το είχα πάρει 8 ευρώ!
 
Το καναρίνι που σκοτώθηκε υπάρχει περίπτωση να σκοτώθηκε από τον φόβο του;
Το λέω γιατί δεν είχε κανένα σημάδι χτυπήματος...
 
Το καναρίνι που σκοτώθηκε υπάρχει περίπτωση να σκοτώθηκε από τον φόβο του;
Το λέω γιατί δεν είχε κανένα σημάδι χτυπήματος...
Είναι πιθανό... αλλά πιο πιθανό είναι νομίζω να την έκανε τη ζημιά το γεράκι.. Δεν έχει σημασία από τι έφυγε.. και να μάθεις δε θα αλλάξει κάτι δυστυχώς... ☹ σημασία τώρα έχει να προστατέψεις τα άλλα 2... αρσενικά ή θηλυκά είναι;
 
Με νύχια σα βελόνες δε χρειάζεται και πολύ.
Αν ψάξεις καλύτερα θα δεις το τραύμα του.
Δυστυχώς αυτό το διάστημα τέτοιες επιθέσεις είναι συχνό φαινόμενο στα εκτεθειμένα πουλιά.
Τα μέτρα προστασίας που προτείνει η @Myra είναι απαραίτητα και επιβεβλημένα για κάθε κλουβί που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο.
Λυπάμαι.
 
Δεν χρειαζεται να μπεις στην διαδικασια κατασκευης πλεγματος αν δν εχεις χρονο κλπ. Σε αρκετα πετ-σοπ εχω δει ετοιμα προστατευτικα πλεγματα που μοιαζουν σαν κλουβια χωρις πατο.
 
Σαλαμινα μένω... Και απ ότι κατάλαβα πρέπει να τα έχουμε πολύ καλά προστατευμενα τα κατοικίδια μας... (Είτε ζούμε στην εξοχή είτε στην πόλη)
στην ύπαιθρο.. Πιο πολύ προστατευμένα, φίλε Στέλιο! Καλά έκανες και τα έβαλες μέσα και εκεί να μείνουν μέχρι να προετοιμάσεις το σχετικό πλέγμα! Γιατί σίγουρα θα σου ξανάρθει.. Αν τώρα δει πως δεν έχει κατι άλλο να αρπάξει..ίσως αποθαρυνθεί και δεν το ξαναδείς!
 
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον..
Τα καναρίνια που έμειναν είναι το ένα αρσενικό και το άλλο θυληκο..
Όσο για την προστασία τους θα κάνω κάτι άμεσα...
 
Δεν χρειαζεται να μπεις στην διαδικασια κατασκευης πλεγματος αν δν εχεις χρονο κλπ. Σε αρκετα πετ-σοπ εχω δει ετοιμα προστατευτικα πλεγματα που μοιαζουν σαν κλουβια χωρις πατο.

Γιάννη, αυτά τα έτοιμα πλέγματα, αν ξέρεις, είναι σε αρκετά μεγαλύτερες διαστάσεις απο αυτές των κλουβιών; Με αλλα λόγια δίνουν την κατάλληλη απόσταση απο το πουλι, ώστε να μην μπορεί να μπει Ράμφος μακρύ η κάποιο νύχι;
Και, είναι σταθερά; Ή σηκώνονται με το πρώτο τράβηγμα;
 
Και, είναι σταθερά; Ή σηκώνονται με το πρώτο τράβηγμα;
Είναι αυτά Γιάννη, κατά την γνώμη μου, χρειάζεται επιπλέον κάτι να μην φαίνονται καλύτερα τα πουλιά από μακριά. Γιατί μην ξεχνάμε πεθαίνουν και από τον τρόμο τους.
images
 
Λαβετε υποψιν και τις διαστασεις του ετοιμου. 50χ44χ36 . Εμενα ουτε μια ζευγαρωστρα δε χωραει, οποτε εφτιαξα μονη μου. Και πολυ πιο φθηνα εννοειται.
 
Γιάννη, αυτά τα έτοιμα πλέγματα, αν ξέρεις, είναι σε αρκετά μεγαλύτερες διαστάσεις απο αυτές των κλουβιών; Με αλλα λόγια δίνουν την κατάλληλη απόσταση απο το πουλι, ώστε να μην μπορεί να μπει Ράμφος μακρύ η κάποιο νύχι;
Και, είναι σταθερά; Ή σηκώνονται με το πρώτο τράβηγμα;
Eιναι ετοιμες κατασκευες και παει αναλογα με το κλουβι. Δεν ειναι δηλαδη προσαρμοζομενο και δεν ταιριαζει με καθε κλουβι. Ναι δινουν ασφαλη αποσταση, αλλωστε αυτος ειναι και ο σκοπος, να προστατευουν το πτηνο μας. Ουσιαστικα τοποθετουνται σαν καπακι φαντασου.''Καπακωνεις '' δλδ το κλουβι με το προστατευτικο ''κλουβι'' απο την πανω πλευρα προφανως.

Λαβετε υποψιν και τις διαστασεις του ετοιμου. 50χ44χ36 . Εμενα ουτε μια ζευγαρωστρα δε χωραει, οποτε εφτιαξα μονη μου. Και πολυ πιο φθηνα εννοειται.
Η αληθεια ειναι αυτη Μιραντα. Οτι αν το φτιαξεις εσυ συμφερει στο οικονομικο κομματι και σε διευκολυνει απο το να καθεσαι να ψαχνεις ''πορτα-πορτα'' τις διαστασεις που σου κανουν. Οσον αφορα ομως τις διαστασεις δεν ειναι μονο αυτες. Εχω δει διαφορες διαστασεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top