Φροντίδα Επίθεση από γεράκι ή κουκουβάγια

Δυστυχώς είμαι και εγώ θύμα επίθεσης από αρπακτικό στο μπαλκόνι μου πριν 2 ΣΚ, η αλήθεια είναι ότι το παθαινεις εκεί που δεν το περιμένεις, πήρα τα μέτρα μου και ετοιμάζω κατασκευή για να έχω τα πουλιά προστατευμένα ενόψει και της αναπαραγωγικής περιόδου.
 
Δυστυχώς είμαι και εγώ θύμα επίθεσης από αρπακτικό στο μπαλκόνι μου πριν 2 ΣΚ, η αλήθεια είναι ότι το παθαινεις εκεί που δεν το περιμένεις, πήρα τα μέτρα μου και ετοιμάζω κατασκευή για να έχω τα πουλιά προστατευμένα ενόψει και της αναπαραγωγικής περιόδου.
Κι εγώ από σήμερα ξεκινάω την κατασκευή ενός προστατευτικου πλαισίου...
 
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για τα άλλα δύο καναρίνια;
Πάρτα κατευθείαν μέσα! Μέχρι να φτιάξεις το προστατευτικό. Το 98 δύο αρσενικά στο μπαλκόνι που φρόντιζε ο πατέρας μου τα χάσαμε μέρα μεσημέρι στους Αμπελοκήπους στην Αθήνα! Και μάλιστα σε δύο διαδοχικές ημέρες. Τότε ο πατέρας μου δεν πίστευε ότι το αρπακτικό θα ξαναγύριζε.
 
Μόλις τελείωσε η κατασκευή μου
Ελπίζω να τους προσφέρει αρκετή προστασία
Με μια δυο φωτογραφίες θα δώσεις ιδέες και στους υπόλοιπους.
Ίσως δούμε μάλιστα και κάτι που πιθανόν σου ξέφυγε.
 
Ωραίο, απλό και πρακτικό.
Ερωτήσεις:
  1. Είναι σταθερά προσαρμοσμένο στον τοίχο;
  2. Ανοίγει απο την πρόσοψη;
  3. Τι ειδους clips χρησιμοποιείς για να ασφαλίσεις την πόρτα;
Αν θελεις, βάλε κι ένα πανί στο κάτω μέρος ώστε να μην πέφτουν σκουπίδια στο πάτωμα, τα οποία ελκύουν πουλιά που δυνητικά θα μπορούσαν να μεταφέρουν ασθένειες.
 
Αν θελεις, βάλε κι ένα πανί στο κάτω μέρος ώστε να μην πέφτουν σκουπίδια στο πάτωμα, τα οποία ελκύουν πουλιά που δυνητικά θα μπορούσαν να μεταφέρουν ασθένειες.
Ευχαριστώ για την συμβουλή σου..

Η κατασκευή δεν ανοίγει από την πρόσοψη... Είναι ένας 'κυβος 'κυβος' στην ουσία που κρεμιεται στον τοίχο και είναι αρκετά σταθερός..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μπράβο, "αμ έπος, αμ έργον" !
Θα έλεγα, επειδή είναι και σε γωνία εκτεθειμένη από δεξιά και σε ρεύματα αέρος αλλά και σε βλέμματα αρπακτικών, μήπως να έβαζες κάτι, ένα νάϋλον πιασμένο απλά με μανταλάκια;
 
Φαίνεται αρκετά καλή κατασκευή.
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω για κάλυψη της έξω πλευράς.
 
Σε δικη μου παρομοια κατασκευη εχω τυλιξει τις 4 περιμετρικες με ναϋλον, και σε πολυ αερα κλεινω κι τη μπροστινη, αλλα το πιανω με μανταλακια, δηλαδη δεν ειναι μονιμο.
 
Είναι σκληρές οι εικόνες αλλά καμιά φορά πρέπει να τις βλέπουμε για να μην εφησυχάζουμε...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι σκληρές οι εικόνες αλλά καμιά φορά πρέπει να τις βλέπουμε για να μην εφησυχάζουμε...
Έτσι είναι. Και το άλλο το ζωντανό να επιβιώσει προσπαθεί... Δεν μπορείς να το κατηγορήσεις. Εμείς πρέπει να προσέχουμε!
 
Είναι σκληρές οι εικόνες αλλά καμιά φορά πρέπει να τις βλέπουμε για να μην εφησυχάζουμε...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Έτσι είναι. Και το άλλο το ζωντανό να επιβιώσει προσπαθεί... Δεν μπορείς να το κατηγορήσεις. Εμείς πρέπει να προσέχουμε!
μπορείς να κατηγορήσεις αυτόν που τραβάει το βίντεο... αντί να του πετάξει καμιά παντόφλα κάθεται και τραβάει βίντεο...
 
μπορείς να κατηγορήσεις αυτόν που τραβάει το βίντεο... αντί να του πετάξει καμιά παντόφλα κάθεται και τραβάει βίντεο...
Μόλις είδα το βίντεο αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα.
 
Δυστυχως υπαρχουν κ αλλα βιντεο απο ανθρωπους που τραβανε απο απεναντι σπιτια οποτε πρακτικα δεν ειναι δυνατον ουτε να προλαβεις να κανεις κατι μεχρι να πεθανει το πουλακι. Ειναι αστραπιαιο το κακο.. μετα απλα να προσπαθησεις να το διωξεις ειναι ανωφελο.
Θα προτιμουσα να πεταξω την παντοφλα σε αυτον που αφησε το πουλακι σε θεση για γλαστρες.
 
Back
Top