Γενικά Επίθεση σε καναρίνι από αρπαχτικό πουλί

anastasios

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
175
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια και καλοι μου φιλοι, σημερα το πρωι εγινε ενα απιστευτο συμβαν με το καναρινι του πατερα μου! Το πρωι ενω κελαιδουσε του επιτεθηκε 1 αρπαχτικο πουλι(μαλλον)και το καναρινι αρχισε και τσιριζε!Βγηκα βιαστικα εξω και τι να δω... Ενα πουλι μεγαλο να εχει αγκαλιασει το κλουβι και να εχει αρπαξει απο το ποδι το καναρινι και να το τραβαει! Του εδωσα 3 στο κεφαλι με ενα σκουποξυλο και με τα πολλα το αφησε! Το καναρινι τραυματιστηκε ευτυχως μονο στο δαχτυλο που ειχε αιμοραγια, το επλυνα και του εβαλα bentantin, σταματησε η αιμοραγια αλλα το πισω δαχτυλο του ποδιου δεν το κλεινει και δεν πιανει καλα την πατηθρα.Ψυχολογικα το πουλι ειναι ρακος! Οταν του μιλας κελαδαει λιγο, πινει νερο τρωει, παει απο εδω και εκει, αλλα τις πιο πολλες ωρες καθεται σκεφτηκο και μελαγχολικο,ισως να ποναει κιολας,το ποδαρακι του δεν το εχει μαζεμενο το παταει, ουτε το σκαλιζει με το ραμφος του. Να το παω σε πτηνιατρο τι να κάνω; 😕
 
ανασταση η εικονα του πουλιου δειχνει οτι σωματικα μαλλον φθηνα την γλιτωσε και το ποδαρακι θα γινει καλα( ... Μαλλον) απο την περιγραφη που δεινεις. Ομως σιγουρα εχει σοκαριστει και δεν ξερω αν θα επανελθει στο κελαηδημα.
το σημαντικοτερο ομως ειναι να παρεις μετρα προφυλαξης γιατι το αρπακτικο θα ξαναρθει το πιθανοτερο και να δεν το προλαβεις να ξερεις οτι εκεινο για οτι θα κανει δεν ευθυνεται, να ταισει τα μιοκρα του θα θελει.
ειμαι σιγουρος ομως οτι εσυ ειδικα θα κανεις οτι καλυτερο.ή το κλουβι μεσα ή καποια προστατευτικη σιτα που να το περικλειει με ενδιαμεσο κενο σε σχεση με αυτη του κλουβιου 😉
 
Μου εχει τυχη και εμενα ενα τετοιο συμβαν αλλα δυστηχως το ενα το αποκεφαλισε. Οσο για το αλλο που γλυτωσε ευτυχως κελα'ιδαει ακομα. Οπως ειπε ποιο πανω και ο Δημητρης καλυτερα να παρεις τα μετρα σου γιατι σιγουρα θα ξαναρθει.
 
Ευτυχως το σκουποξυλο εκανε δουλεια, βαλτο οτ πουλακι σε ενα μερος ησυχο και ασφαλες, βαζε μπεταντιν στην πληγη του και δεν ξερω αν καμια παιδικη ασπιρινη στο νερακι βοηθησει για τυχον πονους,ρωτα καποιον πτηνιατρο. Ευχομαι οαλ καλα για το μικρο οσυ φιλο κι οταν συνελθει και τον ξαναβγαλεις εξω φροντισε να προστατευσεις το κλουβι
Υπαρχει ολοκληρο θεμα και τοσα συμβαντα για προστασια του κλουβιου, γιατι πρεπει πρωτα να παθουμε για να μαθουμε; 🙄
 
Σημερα που πηγα ηταν πιο καλα, παντως θα λαβω τα μετρα μου. Εινα και μεσηλικας ο ατιμος ειναι 6 ετων! Τωρα στα γεραματα...
 
Back
Top