Γενικά Επίθεση σκύλου σε budgie πρόβλημα με το πόδι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jim9
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jim9

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2018
Μηνύματα
43
Πόλη
Χαλκίδα
Καλημέρα σας και καλό μήνα. Δυστυχώς για εμένα ο μήνας δεν ξεκίνησε καλά. Το budgie μου βγήκε από το κλουβί και του επιτέθηκε ο σκυλος. Ευτυχώς πρόλαβε η μητέρα μου και το άρπαξε. Το παπαγαλάκι είναι ζωντανό αλλά το δεξί του πόδι έχει μείνει ανοιχτό και δεν το πατάει καθόλου. Είναι κρεμασμένο. Δεν το αισθάνεται καν και δεν αντιδράει.στέκεται με το αριστερό του πόδι και μετακινείται Με τη βοήθεια του ράμφους του. Είμαι στη Χαλκίδα και δεν έχουμε πτηνιατρο. Ο Γιατρός που το πάω σήμερα είναι κλειστά. Τι να κάνω;
 
Έπιασα το παπαγαλάκι να δω αν το έχει τραυματίσεις αλλού και όταν το είχα ανάποδα το ποδαράκι πήγαινε δεξιά η αριστερά ανάλογα την βαρύτητα
 
Λογικα εχει βγει. Πρεπει να μιλησεις με το γιατρο που το πας για να το βαλει στη θεση του.
...
... Και μάλιστα σήμερα αν είναι δυνατό. Κάνε λοιπόν ό,τι τηλέφωνο γίνεται και λέγε ότι του έχει βγει το πόδι, ώστε να καταλάβουν ότι η κατάσταση επείγει.
 
Μακάρι να είναι κάτι τόσο απλό γιατί έχω σκάσει από την στεναχώρια μου. Παίρνω τηλέφωνο τον γιατρό αλλά δυστυχώς δεν απαντάει ούτε στο σταθερό ούτε στο κινητό. Εδώ στην Χαλκίδα δεν ξέρω κάποιον άλλον που να ασχολείται με πτηνά. Θα το πάω αύριο το πρωί στο γιατρό ελπίζω μέχρι τότε να μην είναι αργά
 
Ειναι ενας στο Αλιβερι. Κτηνιατρος μεν αλλα ψιλοασχολειται με πουλια.
Ισως δε χανεις κατι να τον παρεις να τον ρωτησεις αν μπορει να κανει κατι.
Σταυρος Σπανος λεγετε!
 
Το Αλιβέρι πέφτει λίγο μακριά. Έχει κ στροφές νομίζω θα ταλαιπωρηθεί αν το πάω μέχρι εκεί. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως
 
Πήγα σε έναν γιατρό που είναι κτηνίατρος μου είχε πει παλαιότερα ότι ασχολείται ο ίδιος με καναρίνια. Το είδε και μου είπε ότι το έχει σπάσει το πόδι του και να περιμένω να γίνει καλά μόνο του. Τον ρώτησα αν μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω μου είπε όχι. Επίσης μου είπε ότι είδε κίνηση όταν το πείραξε και λογικά έχει πολλές ελπίδες να γίνει καλά
 
Λογικα εχει βγει
Λογικά έχει σπάσει - διαλυθεί.
Κάποιος γιατρός για να το βάλει σε κάποιου είδους νάρθηκα αύριο πρωί - πρωί.
Προς το παρόν ας το αφήσουμε ήσυχο.
Κάθε κίνηση σημαίνει πόνος.. κι αυτό δεν το θέλουμε.
 
Σφυχτηκε η καρδια μου! Αν το νοιαζεσαι παρα πολυ αυριο αθηνα σε πτηνιατρο φυσικα! Αλλιώς θα τον πιασει και θα τον εξετασει ο πτηνιατρος!
Τον δικο μου τον εχω παει και σε κτηνιατρο και σε πτηνιατρο ο 1ος μου λεγε δεν εχει κατι παθολογικο σιγουρα ο 2ος αμεσως υπεθεσε τι μπορει να χει και τον εξετασε αναλογα. Και νομιζω λιβαδεια-αθηνα ειναι πιο μακρυα απο Χαλκιδα- Αθηνα..
ΥΓ οτν η σκυλιτσα αρπαξε τον δικο μου στις 01 το βραδυ (ευτυχως για παρεα να κοιμηθει μαζι του) αρχικα για κανα 2ωρο τον ειχα αγγαλια μετα τον αφησα στο κλουβι του που το σκεπασα με κουβερτα και διπλα σομπα. Το πρωι ενω ηταν μια χαρα τον πηγα προληπτικα σε κτηνιατρο και εκτος αλλου εξετασε τα ματιαωτογ με φακου μην εχει παθει καποια νευρολογικη ζημια
 
Φυσικά και το νοιάζομαι αλλά φοβάμαι ότι ένα τόσο μεγάλο ταξίδι θα το στρεσάρει. Γενικότερα το παπαγαλάκι είναι θηλυκό και είναι άγριο προφανώς γι αυτό σώθηκε επειδή τσίμπησε τον σκύλο. Ο Γιατρός που θα το πάω αύριο το είχε συνεφέρει και άλλη μια φορά που το είχα πάει επειδή είχε αρρωστήσει. Θα δω τι θα μου πει και τι θα κάνει και αν δεν μείνω ικανοποιημένος θα κατέβω Αθήνα. Το παρακολουθώ και έφαγε κανονικά και την τροφή του και αυγό κ μήλο. Από ότι είδα ακουμπάει και το πόδι του πάνω στην πατηθρα
 
. Θα δω τι θα μου πει και τι θα κάνει και αν δεν μείνω ικανοποιημένος θα κατέβω Αθήνα.
Μπαίνει Μ Εβδομάδα αύριο, αν δεν μιλήσεις στο τηλέφωνο ώστε να διαπιστώσεις πως μπορεί να σας δεχτεί γιατρός, μην ξεκινήσεις ταξίδι με το πουλί σε αυτή την κατάσταση...
 
φοβάμαι ότι ένα τόσο μεγάλο ταξίδι θα το στρεσάρει
Αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί αυτή τη στιγμή. Είναι ήδη πάρα πολύ στρεσαρισμένο και όσο συνεχίσει να πονάει θα γίνεται όλο και περισσότερο. Προέχει η αποκατάσταση του τραυματισμού.
 
Μόλις γύρισα από τον γιατρό που ασχολείται περισσότερο με τα πτηνά. Του έδεσε το πόδι με σκοπό να δέσει επειδή μου είπε ότι είναι κάταγμα. Θα το έχει έτσι για 1 μήνα. Μου είπε επίσης να του δώσω beatryl 0,5 για 15 μέρες. Του βάλαμε και ένα κολάρο ώστε να μην μπορεί να βγάλει τις γάζες. Μου είπε επίσης ότι αν δω σε μια βδομάδα να αλλάζει χρώμα να του το πω
 
Back
Top