Γενικά Επίθεση σκύλου σε budgie πρόβλημα με το πόδι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jim9
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με το πανί δει υπάρχει κίνδυνος να μπερδευτεί ή να πιαστεί κάπου; Θέλω οπωσδήποτε να βάλω ένα υλικό το οποίο να μπορώ να το αλλάζω 1-2 φορές την ημέρα γιατί σίγουρα θα γεμίσει από τις κουτσουλιές.

Πώς να μπερδευτεί; Ένα πανί βαμβακερό τύπου μακό δεν νομίζω πως ενέχει κίνδυνο. Όχι πετσέτα ή πλεκτό σαφώς.
 
Καλησπέρα σάς! Βρισκόμαστε στην 17 μέρα ανάρρωσης. Το παπαγαλάκι τρώει πίνει κανονικά χθες σταμάτησα και το baytril και συνεχίζω να του βάζω μόνο bactroban. Χθες παρατήρησα ότι κάτω στην κοιλιά του και στο πόδι του το φτέρωμα είναι κάπως ακαταστατο. Από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν μπορεί να το περιποιηθεί λόγω του κολάρου και ή μήπως φταίει η αλοιφή που του βάζω;

20180417_085130.webp

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι την περισσότερη ώρα κάθεται στον πάτο του κλουβιού όπως στην φωτογραφία και προσπαθεί να να βγάλει το κολάρο. Δυστυχώς το έχει καταφέρει 2 φορές και έχει δαγκώσει τον ναρθηκα.
 

Συνημμένα

  • 20180417_091446.webp
    20180417_091446.webp
    20,1 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δεν μπορεί να το περιποιηθεί λόγω του κολάρου και ή μήπως φταίει η αλοιφή που του βάζω;
Και τα δύο. Καλό θα ήταν να μην λερωθεί το πτέρωμα με την αλοιφή γιατί όταν δεν είναι καθαρό δεν μπορεί να ρυθμίσει σωστά τη θερμοκρασία του σώματός του. Σε συνδυασμό με το κολάρο που δεν του επιτρέπει να περιποιηθεί το πτέρωμα του, το πρόβλημα παραμένει. Προσπάθησε τουλάχιστον να μην συνεχίσει να λερώνεται.
 
Επιτέλους πέρασε ο καιρός και βγάλαμε τον ναρθηκα και το κολάρο. Ο γιατρός μου είπε ότι το πόδι του έχει δέσει στραβά. Επίσης είναι πρησμενο και το πρήξιμο θα φύγει σε κανένα μήνα. Μου είπε να του βάζω για μία βδομάδα ακόμη την αλοιφή bactroban 20180502_184625.webp
 
Όταν φύγει το πρήξιμο τότε θα φανεί ακριβώς η κατάσταση του πιστεύω. Δεν είναι κακό το αποτέλεσμα για μη εξειδικευμένο στα πτηνά γιατρό. Αν το πουλάκι δεν δείχνει να πονάει και κινείται φυσιολογικά τοτε όλα καλά! 👍
 
Πατάει στέκεται κανονικά δεν δείχνει να πονάει αλλά πλέον το ένα πόδι είναι πιο μακρύ από το άλλο. Πριν με το ναρθηκα έβλεπα ότι κινούσε λίγο τα δάχτυλα ενώ τώρα βλέπω ο περισσότερο στηρίζεται στο πόδι 20180502_184641.webp
 
Όταν βγάλαμε τον ναρθηκα και το κολάρο κ το εβαλα στο κλουβί είδα ότι το πόδι του είχε αγκαλιάσει την πατηθρα. Τώρα βλέπω ότι δεν το έχει ξανακάνει αυτό.Ίσως έγινε τυχαία. Αύριο που θα το πιάσω να του βάλω αλοιφή θα δω αν έχει κίνηση
 
Νομίζω ότι αν βάλεις το δάχτυλό σου στο κέντρο του ποδιού, τότε κανονικά τα δάχτυλα του θα πρέπει να κλείσουν. Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς για αυτό που σου λέω.
Το θέμα είναι ότι επειδή το ένα πόδι είναι πιο μακρύ από το άλλο, όπως λες, ίσως για αυτό δεν χρειάζεται να κλείσει τα δάχτυλά του.
Και μία σκέψη που μου ήρθε μόλις είναι ότι αν είναι όντως έτσι και μετά την πλήρη αποθεραπεία του πουλιού, δλδ το ένα πόδι πιο μακρύ από το άλλο, βρίσκεις μια πατήθρα από φυσικό ξύλο που κάνει μια μικρή καμπύλη σε κάποιο σημείο της (φαντάσου ένα μικρό "υ") και τη βάζεις στο κλουβί ώστε το πουλάκι να βολεύεται ή χρησιμοποιείς κάτι σαν ιστιοπλοϊκό σχοινί, αν δεν δημιουργεί αυτό άλλα προβλήματα.
 
Καλή ιδέα αυτό που λες με την πατηθρα από ξύλο. Θα δω και αύριο το πρωί τι κάνει και πως είναι κ κατά πόσο κουνάει τα δάχτυλά του
 
Καλημέρα! Παρατηρώ το παπαγαλάκι από το πρωί και βλέπω ότι ορισμένες φορές σε σημεία που είναι πιο λεπτά σε πάχος πιάνεται και με τα δύο πόδια Ενώ στις πατηθρες απλά ακουμπάει. Του έβαλα και αλοιφή και προσπάθησα να δω αν κουνάει τα δάχτυλά. έχει μια κίνηση αλλά είναι πολύ μικρή. 20180503_095556.webp
 

Συνημμένα

  • 20180503_095756.webp
    20180503_095756.webp
    28,6 KB · Προβολές: 16
νομίζω ότι θα πάρει λίγες μέρες να ξεπρηστεί, να δυναμώσει και να γίνει σχεδόν όπως ήταν πριν το ατύχημα.
καλή ανάρρωση να έχει το κουκλάκι σου
Σε ευχαριστούμε πολύ :) Για το πρήξιμο θέλει περίπου ένα μήνα μου είπε ο γιατρός. Μακάρι να γίνει ακριβώς όπως ήταν πριν
 
Παιδιά τα φώτα σας. Βλέπω τώρα το παπαγαλάκι και δεν μου φαίνεται τόσο καλά. Καθόταν στον πάτο και με παρεξενεψε πήγα κοντά και είδα σηκώθηκε μετά είδα στο ένα ρουθουνι άσπρο υγρό τώρα το βλέπω σαν να μην μπορεί να κρατήσει ισορροπία κάνει μπρος πίσω 20180504_193044.webp
 
Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό και μου είπε να σταματήσω την αλοιφή που του βάζω την bactroban και να του βάζω μαγιά μπύρας για να πάρει βιταμίνες B . Εγώ δεν νομίζω να ζήσει γιατί το βλέπω δεν μπορεί να κρατήσει την ισορροπία του ☹
 
Έχει κάτσει στον πάτο του κλουβιού και δεν κινείται. Δεν μπορώ να καταλάβω από την μία στιγμή στην άλλη γιατί υπάρχει αυτή η επιδείνωση της υγείας του. Παρατήρησα δεν έχει κουτσουλιές από το απόγευμα όπου είδα μια πολύ υγρή με άσπρο μέσα
 
Back
Top