Ασθένειες Επαναφορά δακτύλων καναρινιού στη σωστή θέση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξέρω να σου απαντήσω.. Πολλές φορές ισχύει αυτό που έγραψα νωρίτερα.. άλλες πάλι με κάνουν και αναρωτιέμαι λέγοντας... "μωρέ μπράβο, πως τα κατάφερε;"
 
Συμφωνώ απλά πιστεύω ότι υπάρχουν κάποια ωδικα που είναι επίρεπη σε κάποιες ασθένειες.

Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα Παναγιώτη. Απλά υπάρχουν ολοκληρες εκτροφές που έχουν υποστεί την ατελή (για να μην πώ τίποτα χοντρό) διαχείριση των εκτροφέων τους, με αποτέλεσμα την γενικότερη πτώση του ανοσοποιητικού τους. Μετά όλα τα άλλα είναι φυσιολογικά.
 
Καλά ναι κάποιοι εκτροφης το έχουν παρακάνει απλά το λέω γιατί εμένα δεν είχα ποτέ τόσα προβλήματα όσα με μαλινουα...
 
καλημερα και καλο μηνα. Για ποσο καιρο το αφηνοθμε ετσι;
 
καλημερα και καλο μηνα. Για ποσο καιρο το αφηνοθμε ετσι;
Ανάλογα με την περίπτωση.
Εκτιμάς τη σοβαρότητα και μετά από 15-20 μέρες στην αλλαγή εκτιμάς την νέα κατάσταση.
 
εντωμεταξυ εμενα ο τροπος δεσιματος του δακτύλου με τους κόμπους μου θύμισε πολύ κάτι στριφταρόκομπους και διπλάρια που εκανα στο εγγλέζικο ψάρεμα και ανέβαζα πυρετο απο την προσπάθεια! Παντως πέρα απο την πλάκα, σε μια γέννα και τα τρία πουλάκια που πήρα, παρατήρησα σήμερα (σε ηλικία 23 ημερων, τα παρατηρησα αργα λόγω απειρίας) είχαν σηκωμένο τον "αντίχειρα" τους. Συμπτωματικά ήταν και στα 3 το ποδαράκι που τους πέρασα το δακτυλίδι. Τους έχω πιάσει το ποδαράκι με χαζανπλαστ ταινία και περιμένω...

Ορίστε και μια φωτογραφία:

20160529_120757-min.webp

καμιά άλλη ιδέα; Πρώτη φορα μου συμβαίνει... Και στα τρια αδερφάκια στο ποδι με το δακτυλίδι αυτο το πρόβλημα... Τι να πω;
 
καμιά άλλη ιδέα; Πρώτη φορα μου συμβαίνει... Και στα τρια αδερφάκια στο ποδι με το δακτυλίδι αυτο το πρόβλημα... Τι να πω;
Θα μπορούσε να συμβεί και στο άλλο πόδι.
Δεν είναι θέμα δακτυλιδιού αλλά της πίεσης που δέχονται τα μικρά μέσα στη φωλιά.
Φυσικά και τα ατυχήματα από τα δακτυλίδια δεν θα πρέπει να θεωρούνται αμελητέα και σαφώς υπάρχουν, αν μάλιστα περαστούν με κάποια καθυστέρηση ή πιεστούν περισσότερο από το επιτρεπόμενο.
Αυτά τα τρία πουλιά είχε η φωλιά;
 
... Συμπτωματικά ήταν και στα 3 το ποδαράκι που τους πέρασα το δακτυλίδι. Τους έχω πιάσει το ποδαράκι με χαζανπλαστ ταινία και περιμένω...
καμιά άλλη ιδέα; Πρώτη φορα μου συμβαίνει... Και στα τρια αδερφάκια στο ποδι με το δακτυλίδι αυτο το πρόβλημα... Τι να πω;
-Eίναι το κλασικό λάθος. Το έχουμε κάνει όλοι, ιδιαίτερα τις πρώτες χρονιές που ξεκινήσαμε να βάζουμε δακτυλίδια κλειστού τύπου. Τα έχεις περάσει πολύ ενωρίς. Αποτέλεσμα αυτού είναι τα δακτυλίδια κατεβαίνοντας χαμηλά όπως πάντα, να μην βρίσκουν μεγάλο "κόμπο" στην ένωση των δακτύλων και να γλιστρούν ακόμα πιο χαμηλά ΜΠΛΟΚΑΡΟΝΤΑΣ τον αντίχειρα στην γνωστή θέση (όπως φωτό). Αν δείς οτι έχεις πρόβλημα με την ταινία ή το χάνσαπλάστ (ξεκολάει), μπορείς να κόψεις ένα καλαμάκι αναψυκτικού με μικρή διάμετρο και μήκος λίγο μικρότερο απο την κνήμη του πουλιού. Να το περάσεις σαν να πέρναγες δακτυλίδι. Αυτό θα κρατήσει στην επιθυμητή θέση τον αντίχειρα. Είναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι ακούγεται.
 
Αυτά τα τρία πουλιά είχε η φωλιά;

Ναι αυτα ειναι ολα ολα. 3 πουλακια και τα 3 με αυτο το προβλημα..

Τα έχεις περάσει πολύ ενωρίς. Αποτέλεσμα αυτού είναι τα δακτυλίδια κατεβαίνοντας χαμηλά όπως πάντα, να μην βρίσκουν μεγάλο "κόμπο

Ναι η αληθεια ειναι οτι τα περασα λιγο νωρις (5η ημερα) και μαλιστα διαμμετρου 3mm σε τιμπραντο (που θελουν 2.9mm). Ελπιζω να φτιαξουν τα ποδαρακια τους.. Δεν φανταζεστε ποσο "ξενερωνω" οταν απο λαθος μου ταλαιπωρω πολυκυτταρους οργανισμους...
 
δεν φανταζεστε ποσο "ξενερωνω" οταν απο λαθος μου ταλαιπωρω πολυκυτταρους οργανισμους...
Με τον τρόπο που τα έδεσες δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Σε δυο περίπου εβδομάδες θα έχει η κατάσταση έρθει στα φυσιολογικά.
Μην ξεχάσεις να ανεβάσεις φωτογραφίες το μετά.
 
Σε καναρίνι ηλικίας 12 ετών, στο οποίο έχει παρουσιαστεί τους τελευταίους δύο μήνες το πρόβλημα, θα το επιχειρούσατε ή θα ήταν μεγαλύτερη η ταλαιπωρία λόγω ηλικίας;
 
Σε καναρίνι ηλικίας 12 ετών, στο οποίο έχει παρουσιαστεί τους τελευταίους δύο μήνες το πρόβλημα, θα το επιχειρούσατε ή θα ήταν μεγαλύτερη η ταλαιπωρία λόγω ηλικίας;
Άλλη περίπτωση αυτή προερχόμενη πιθανότητα από άλλες αιτίες χωρίς (ίσως) δυνατότητα επαναφοράς.
Καλύτερη διατροφή με αρκετά λαχανικά θα ήταν νομίζω καλύτερη λύση από οτιδήποτε άλλο. Έτσι αν η αιτία προέρχεται από ουρική αρθρίτιδα να μειωθούν οι πιέσεις στα δάκτυλα του πουλιού.
 
Ε ναι. Για αυτό και λέω αν αξίζει το κόπο. Σκέψου ότι το 12 είναι προσεγγιστικό. Ο άρχοντας είχε βρει καταφύγιο στο σαλόνι διαμερίσματος που έμενα, του έλαχε να γίνει πατριάρχης πολλών μετέπειτα γενεών. Είναι ακμαίος ακόμα, η διατροφή και οι συνθήκες του είναι κατά το δυνατόν αρκετά καλές και πλήρεις και σκέφτομαι να μην τον υποβάλλω στην ταλαιπωρία.
 
Υπάρχει περίπτωση να τραυματίσουμε τόσο τα ποδαράκια τους στο πέρασμα των δαχτυλιδιών;
τι πρέπει να προσέξουμε ώστε να μην τα τραυματίσουμε;
και δεν ρωτάω για την διαδικασία... αλλά για την λεπτομέρια που δεν θα οδηγήσει σε τραυματισμό
 
Το ζήτημα του περασματος των δαχτυλιδιών είναι σημαντικο σε τετοιου είδους προβλήματα.. Θέλει πολύ προσοχη.
 
Προσοχή ναι οκ, αλλά που; σε τι;
Πια είναι η λεπτομέρια που πρέπει να προσέξουμε;
 
Φώτη έναν διαβάσεις ο κύριος Μάκης αναφέρει ότι τα δαχτυλίδια τα πέρασε πολύ νωρίς δυο πράγματα θέλει προσοχή το πρώτο είναι η σωστή διάμετρος δαχτυλιδιού και η τοποθέτηση και το δεύτερο είναι ν μην βιαστείς δηλ όπως ο φίλος την Πέμπτη μέρα ο κύριος Μάκης Αναλύει ότι δεν υπηρχε κόμπος στο πόδι του πουλιού με αποτέλεσμα το δαχτυλίδι να πέφτει πιο χαμηλά από το κανονικό! Εγώ αυτά ακολούθησα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι εκεί και μέχρι αυτά ξέρω σίγουρα η πιο έμπειροι θα βοηθούν πολύ περισσότερο
 

Σχετικά θέματα

Back
Top