Φροντίδα Επιθετική ή φυσιολογική συμπεριφορά ζακό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλησπέρα , προχθές έβγαλε τον αβακα-αριθμηταρι του ιβαν από το κλουβί που του είχα δώσει και μου δάγκωσε το δάχτυλο του έλεγα επιτακτικά μη δεν το άφηνε και το τράβηξα,φυσικά με πέθανε στον πόνο και έτρεχε αίμα. Να πω ότι εμένα με δαγκώνει πρώτη φορά αλλά έχει δαγκώσει άλλες δυο των αρραβωνιαστικό μου. Σας αναφέρω δαγκώματα δυνατά και όχι αυτά που κάνει για παιχνίδι . Σήμερα λοιπόν ενώ ήταν ώρα έξω και ήταν όλα μια χαρα τακτοποιούσα μια μεγάλη κούτα , πέταξε ήρθε στο κεφάλι μου και για να μην τον τρομάξω φώναξα τον αρραβωνιαστικό μου να τον πάρει , δεν ανέβαινε πάνω του και ´γριλιζέ´ , τον πήρε τον έβαλε στο πάρκο του και μόλις έφυγε από το οπτικό του πεδίο πέταξε ξανά σε εμένα και από το χέρι μου ανέβηκε στον ώμο με χτύπησε με δύναμη με το Ράμφος κάτω από το μάτι και ξανά πέταξε προς το πάρκο του . Πως εξηγείτε αυτή η συμπεριφορά ;; Με προβλημάτισε αρκετά
 
@Ιβαν ήταν μάλλον προειδοποίηση! Ελπίζω να είσαι καλά. Να υποθέσω ότι στον αρραβωνιαστικό σου είναι πιο υπάκουος ; Ή τον φοβάται;
Καλημέρα.
 
@MARY58 Καλημερα , όχι σε εμένα είναι πιο υπάκουος γενικά. Όχι δεν τον φοβάται ο άραβωνιαστικος μου όμως όταν είναι πχ να μπει στο κλουβί του και δεν μπαίνει με τίποτα τον πιάνει και τον βάζει ενώ εγώ μπορεί να τον παρακαλώ και δυο ώρες σιγά σιγά να μπει μέσα 😂
 
@Ιβαν συμπέρασμα: ο μικρός σε έχει εκπαιδεύσει καλά!! Ότι θέλει σε κάνει! Σε φαντάζομαι να τον ικετεύεις να μπει στο κλουβί του. 🤭
Έχει πολλά άρθρα στο φόρουμ για εκπαίδευση των πανέξυπνων κ όμορφων παπαγάλων σας. Δες κ αυτό
Για περισσότερα θα σου πουν οι παπαγαλοειδικοί όπως ο @Vada που έχει ένα πολύ καλό κ υπάκουο κορίτσι την αξιολάτρευτη Λίλα.🥰
 
@Φοίβος δεν τον αφήνουμε και η αλήθεια είναι ότι σε εμένα δεν το είχε κάνει ποτέ ως τώρα …ωστόσο αρχίζω να καταλαβαίνω ότι όταν δεν γίνεται αυτό που θέλει επιτίθεται
 
Τώρα που έδειξε τις διαθέσεις του, προσπαθήστε ν' αποφεύγετε να του δίνετε ευκαιρίες ώστε να τις επαναλαμβάνει.
δηλ
προχθές έβγαλε τον αβακα-αριθμηταρι του ιβαν από το κλουβί που του είχα δώσει και μου δάγκωσε το δάχτυλο του έλεγα επιτακτικά μη δεν το άφηνε και το τράβηξα,φυσικά με πέθανε στον πόνο και έτρεχε αίμα.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει πρώτα να βγει το πουλί από το κλουβί του και μετά να γίνουν οι αλλαγές που θέλετε.
Πρόκειται για τον χώρο που νιώθει κυρίαρχος,
το κλουβί του...
Βρίσκω κάποια λογική στο να επιτεθεί όταν του παίρνετε τα πράγματα-παιχνίδια του.

..... Σήμερα λοιπόν ενώ ήταν ώρα έξω και ήταν όλα μια χαρα τακτοποιούσα μια μεγάλη κούτα , πέταξε ήρθε στο κεφάλι μου και για να μην τον τρομάξω φώναξα τον αρραβωνιαστικό μου να τον πάρει , δεν ανέβαινε πάνω του και ´γριλιζέ´ , τον πήρε τον έβαλε στο πάρκο του και μόλις έφυγε από το οπτικό του πεδίο πέταξε ξανά σε εμένα και από το χέρι μου ανέβηκε στον ώμο με χτύπησε με δύναμη με το Ράμφος κάτω από το μάτι και ξανά πέταξε προς το πάρκο του .

Σε μελλοντική παρόμοια περίπτωση "προβλέπεις" να μη βρίσκεσαι στο ορατό του πεδίο ή θα τον έχεις βάλει πρώτα στο κλουβί του.
Η κούτα με τα πράγματα που τακτοποιούσες κτλ σίγουρα του προκάλεσαν ενδιαφέρον για ν'ανακαλύψει "θησαυρούς" κι εσείς του το....στερείσατε.
Κάπως θα έπρεπε ν' αντιδράσει...

Πως εξηγείτε αυτή η συμπεριφορά ;; Με προβλημάτισε αρκετά

Προσπαθεί να επιβληθεί, να δει μέχρι που μπορεί να επιβάλει τα όρια και τα θέλω του.

Επειδή όμως δεν πρόκειται για σκυλάκι αλλά για παπαγάλο, εμείς πρέπει να εκπαιδευτούμε ώστε να μην τους δίνουμε λαβές να επιβάλλουν τις τάσεις τους για κυριαρχία.

Σκέψη λοιπόν για οτιδήποτε μπορεί να κάνετε και να του προκαλεί το ενδιαφέρον ώστε να φτάσει να επιτεθεί, όταν εσείς διαφωνήσετε με τις πράξεις ή τις διαθέσεις-προθέσεις του.

Καλώς ήρθατε στο club και καλή τύχη!😁
 
Όταν στην αρχή, ο δικός μου προσπαθούσε να μου πάρει τον αέρα έκανα τα εξής:
1)Δεν του επέτρεπα να προσγειωθεί στο κεφάλι. Κι αν κατάφερνε, αμέσως τον κατέβαζα στο χέρι ή τον ώμο μου.
2)Τον έβαζα στο σπίτι του όποτε έβλεπα επιθετική συμπεριφορά μέχρι να ηρεμήσει.
3) Όποτε προσγειωνόταν στο χέρι ή τον ώμο μου και όχι στο κεφάλι, του έδινα λιχουδιές (μιλετ, καρότο, κολοκυθάκι ή ξηρούς καρπούς που ήταν τα αγαπημένα του). Πολλές φορές τον καλούσα να έρθει δείχνοντας τον ώμο ή το χέρι μου κρατώντας και τη λιχουδιά που του αρέσει κοντά στο σημείο που του έλεγα να έρθει.
4) Δεν έχανα ευκαιρία να του χαϊδεύω το κεφάλι του, όταν έβλεπα ότι έχει διάθεση για χάδια.
Μέσα σε 2 μήνες είχε γίνει ένας αγαπησιάρης παπαγάλος που δεν ανέβαινε ποτέ στο κεφάλι μου.
 
@Sissy @AthinaJR ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ❤️ Με την κουτα δεν ασχολήθηκε καν δεν προσπάθησε δηλαδή να την πλησιάσει για να καταλάβω ότι την θέλει , όσο για τον αβακα είχε τα δικιά του αν και δεν το έχει ξανά να μου επιτεθεί γιατί κάθε Σάββατο του βγάζω όλα τα παιχνίδια για να τα καθαρίσω δεν έδειξε ποτέ ότι ενοχλείτε … σίγουρα από εδώ και πέρα δεν θα τον αφήνω ούτε στο κεφάλι αλλά σίγουρα ούτε και στο ώμο λιγα χιλιοστά πιο πάνω και θα είχε βρει μάτι 😂 απλά δεν μπορώ να κατανοήσω την συμπεριφορά με την επίθεση στο πρόσωπο. Άραγε υπάρχει κάποιος εκπαιδευτής στην Ελλάδα για παπαγάλους ;γιατί στο εξωτερικό υπάρχουν
[automerge]1676036791[/automerge]
γιατί εκτός τον άλλον αντιμετωπίζουμε μεγάλο πρόβλημα για να μπει στο κλουβί μεταφοράς , του πηρα και τσάντα μήπως το κλουβί του φαίνεται σκοτεινό και δεν το θέλει αλλά τζίφος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενα όσων γνωρίζουν και έγραψαν, χρειάζεται το τρίπτυχο υπομονή - πειθαρχία - επανάληψη.
Κάτι τέτοιο νομίζω είναι και το φυσιολογικό...και που έχει εφαρμογή σε όλα τα έμβια όντα: δίποδα - τετράποδα (και παιδιά!!!).
 
....εκτός τον άλλον αντιμετωπίζουμε μεγάλο πρόβλημα για να μπει στο κλουβί μεταφοράς , του πηρα και τσάντα μήπως το κλουβί του φαίνεται σκοτεινό και δεν το θέλει αλλά τζίφος
Χρειάζεται να υπάρχει κάτι στο κλουβί μεταφοράς που θα του το κάνει...ελκυστικό
πχ μια λιχουδιά (που θα παίρνει μόνο όταν μπαίνει σε αυτό, δηλ δεν θα του δίνετε την συγκεκριμένη λιχουδιά για οποιοδήποτε άλλο λόγο)
ή
ένα νέο παιχνίδι, το οποίο θα του αρέσει=θα τον προκαλέσει και θα παραμένει μόνιμα μέσα στο συγκεκριμένο κλουβί, δηλ θα το παίζει μόνο όταν βρίσκεται στον συγκεκριμένο χώρο.
 
Καλημερα … παιδιά ο ιβαν ο τρομερός ξανά χτύπησε 😂 εχθές το βράδυ μόλις το σκέπασα και ενώ είχα όλα τα φώτα κλειστά και ήμουν στο μπάνιο άνοιξε το κλουβί του 😅 έπεσε γιατί δεν έβλεπε και μόλις πήγα κοντά και του έδωσα το χέρι να ανεβεί μου την έριξε , φώναξα από τον πόνο και ο καημένος μετά με φοβοταν και δεν ερχόταν … αφού παίξαμε για καμία ώρα κυνηγητό τελικά ήρθε στο χέρι και μόλις τον βάζω μέσα και ακουμπάει στην πατηθρα μου την ξανά ρίχνει και αρχίζει να τσιρίζει.. να μου πείτε αφού φώναξες εσυ φώναξε και αυτός …σας έχει συμβεί ποτέ να ξεκλειδώσουν το κλουβί τους ; Έχετε βάλει προσθέτει κλειδαριά ;
 
@Ιβαν Mπορείς να βάλεις για κλειδαριά ένα απο τους μεταλλικούς κρίκους (με ή χωρίς αλυσίδα ανάλογα το κλουβί σου) με το βιδωτό κούμπωμα για να ασφαλίσεις την πόρτα.

Τι κλουβί έχετε;
 
Μπορείς με τέτοια να ασφαλίσεις και τις πόρτες των δοχείων τροφής και νερού και την κεντρική πόρτα.

images
 
Καλησπέρα και πάλι … συνεχίζω στο ίδιο θέμα😂 προσπαθούμε να του μάθουμε την τσάντα μεταφοράς γιατί πρέπει να τον πάω στον πτηνιατρο προληπτικά και δεν θέλω να το καθυστερήσω άλλο την τσάντα την έχουμε σχεδόν 3 εβδομάδες στο ίδιο ύψος του κλουβιού να την βλέπει. Κάθε μέρα που βγαίνει από το κλουβί τον πάω στο πάρκο του παίζει πετάει κτλ μετά ο αρραβωνιαστικός μου προσπαθούσε να τον πάει κοντά και αυτός πετούσε ούτε να την κοιτάξει … σημερα σκέφτηκα να του βάλουμε ένα παιχνίδι που παίζει παρά πολύ το τοποθετεί ο αρραβωνιαστικός μου και πετάει από το σταντ του στο χέρι του και τσουπ του την ρίχνει ….. κάνουμε σαν να μην έγινε τίποτα φεύγουμε για λίγο από το σαλόνι και λέω ας προσπαθήσω εγώ(η έξυπνη ) και φυσικά μόλις κατάλαβε ότι τον πάω κοντά με δάγκωσε…τι να κάνω ;
 
Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι οι παπαγάλοι είναι ζώα που πολύ συχνά δαγκώνουν ακόμη κι αν έχουν μεγαλώσει στο χέρι για να μην πω πως περισσότερο αυτοί που έχουν μεγαλώσει στο χέρι χωρίς την επαφή με άλλα πουλιά στα κρίσιμα στάδια του απογακτισμού τους. Γνωρίζεις πώς μεγάλωσε το πουλάκι κι αν είχε επαφή με άλλα πουλιά και μέχρι ποια ηλικία;

Στο θέμα σας τώρα, πρέπει να μάθεται να τον διαχειρίζεστε και να τον ψυχολογείτε λιγάκι. Αυτό θα πάρει... μερικές δαγκωνιές ακόμη ίσως... 😄 Πέταξε λοιπόν στο χέρι σου χωρίς να γνωρίζεις τι σκόπευε να κάνει. Απλά δεν απλώνεις το χέρι σου για να του επιτρέψεις να καθίσει πάνω σου αν δεν τον περιμένεις γνωρίζοντας ή έστω ψυχολογώντας τη διαθέση του. Ακόμη είναι σημαντικό να μην είναι ελεύθερος όλη την ημέρα για να αλωνίζει και να κάνει ότι γουστάρει.
 
@Φοίβος δεν τον βγάζουμε ποτέ όλη την μέρα 1 ώρα τις καθημερινές και δυο τα ΣΚ … η αλήθεια είναι ότι οι δαγκωνιές πλέον δεν με εκπλήσσουν όσο στην αρχή τις περιμένω κιόλας 😂 δεν γνωρίζω μέχρι ποια ηλικία είχε επαφή με πουλάκια.με προβληματίζει η παρούσα φάση γιατί καταλαβαίνω ότι το κάνει επειδή φοβάται και δεν ξέρω πως να τον χειριστώ ώστε να μας εμπιστευτεί και να μπει στην τσάντα . Τέλος αν δεν του απλώσουμε το χέρι δεν έχει πρόβλημα θα προσγειωθεί στον ώμο στην πλάτη στο κεφάλι όπου τον βολέψει 😂
 

Σχετικά θέματα

Back
Top