Φροντίδα Επιθετική ή φυσιολογική συμπεριφορά ζακό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το να πετάξει προς το μέρος σου και να σε δαγκώσει δεν δείχνει φόβο. Το αντίθετο θα έλεγα. Τι είναι η τσάντα μεταφοράς που λες, με τι μοιάζει; Σε τέτοιου μεγέθους ράμφη προτιμούμε κλουβιά μεταφοράς με μεγάλη πόρτα (δες το άσπρο κλουβί του Μπάρνι που ανοίγει ολόκληρη η πρόσοψη του) που δεν μπορούν να τα διαλύσουν μέχρι να φτάσουν στο κτηνιατρείο. Επίσης ένα κλουβί είναι διαμπερές στην όψη και δεν προκαλεί ίσως τόσο άγχος.

Για να τον βάλετε στο κλουβί μεταφοράς μπορώ να σου δώσω δυο τιπς.
1. Χαμηλώνετε τα φώτα ή κλείνετε τα παντζούρια ίσα που να βλέπετε να μην τρακάρετε αφού το πουλί βρίσκεται ασφαλώς στο χέρι του ενός που του κρατάει απαλά τα δάχτυλα για να μην φύγει και
2. Το βάζετε προς τα πίσω (με την όπισθεν δηλαδή πρώτη η ουρά) μέσα στο κλουβί μεταφοράς, ελευθερώνοντας τα δάχτυλά του ακριβώς πάνω στην πατήθρα η οποία μπορεί να είναι και μια απο αυτές που έχει στο κανονικό κλουβί του και γνωρίζει. Κλείνετε μετά γρήγορα την πόρτα.
 
Αρχικά πήραμε κλουβί μεταφορά στο οποίο δεν έμπαινε με τίποτα και έπειτα την παρακάτω τσάντα όπου έχει πατηθρα και προσαρμόζονται ταιστρα και ποτίστρα αν θες3D459D03-603F-4384-BDAD-FBB9DBBA692C.webp72204BFD-5E5D-4190-A768-A0E63B7AF36C.webp
[automerge]1676880382[/automerge]
Η τσάντα υποτειθετε είναι για παπαγάλους το υλικό μπροστά είναι πολύ ανθεκτικό … προτίμησα να μάθει την τσάντα από ότι εινα κλουβί γιατί πάμε καθημερινά για περπάτημα και θέλω να τον παίρνω μαζί μου
 
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η backpack δεν πιστεύω να σου κρατήσει πολύ. Μιας και έχω και παρόμοιου μεγέθους παπαγάλο, αρκετά όμως ποιο καταστροφικό με τα αντικείμενα, εκ φύσεως, αν καταλάβει που είναι το φερμουάρ, πολύ πιθανό να σου σπάσει τα δόντια του οδηγού. Εμένα χθες ξεκίνησε να τα μασουλάει, και σήμερα την αποτελείωσε... επίσης, στην περίπτωση που κάτσει στην πατήθρα, πολύ πιθανό η ουρά του να ακουμπάει στην πίσω πλάτη, και να φθείρεται.
Καλά, όχι πως το πλαστικό μεταφοράς, δεν το έχει πελεκήσει και αυτό, αλλά ακόμα αντέχει.

Καλά, όχι οτι το πλαστικό μεταφοράς, δεν μου το έχει πελεκέισει
 
@MrZoo1984 είμαι προετοιμασμένη ότι θα χρειάζεται συχνή αλλαγή 😂 αν τελικά καταφέρω να τον πείσω να μπει (που δεν το νομίζω )
 
@Ιβαν
Στο τσαντάκι το βλέπω δύσκολο να μπει.
Στο κλουβί μεταφοράς είναι πιο εύκολο.
Εγώ θα σου προτείνω να σπάσεις μπροστά του ένα καρύδι και να το βάλεις μέσα στο κλουβί μεταφοράς αφού σιγουρευτείς ότι βλέπει την κίνηση που κάνεις.
Πιστεύω ότι η λαιμαργία και η περιέργεια του θα τον οδηγήσουν μέσα στο κλουβί.
 
@Ιβαν απ όσο καταλαβαίνω, το πρόβλημα σου για να μπεί στη τσάντα, θα λυνόταν αν ανέβαινε στο χέρι σου.
Εμπένα ο δικός μου, όταν είναι να τον βάλω στην τσάντα, τον βάζω να πατήσει στην παλάμη μου, στον δείκτη, και του κρατάω λίγο τα δάχτυλα με τον αντίχειρα μου, βάζω το χέρι μου μέσα στην τσάντα, την κλείνω λίγο, αφήνω τα δάχτυλά του, κατεβαίνει, και μετά κλείνω το φερμουάρ. Βασικά, αυτό έκανα, γιατί πλέον δεν κλείνει.
 
@MrZoo1984 ανεβαίνει στα χέρια μας και στους ώμους και πάνω μας γενικά σεν έχει πρόβλημα 😂 μόλις πλησιάσουμε στην τσάντα η το κλουβί πετάει να φύγει και εχθές μας δάγκωσε κιόλας
 
Αν κάνεις αυτό που σου λέω και του κρατάς τα πόδια, δεν θα μπορεί να πετάξει
 
@MrZoo1984 μπορεί να μην μπορέσει αλλά σίγουρα θα δαγκώσει πολύ και ίσως επικινδυνα … και αν τον βάλω με το ζόρι μέσα θα χτυπιέται και θα τσιρίζει …έχει έντονο ταπεραμέντο γενικά 😂
 
Βρίσκω λογική την αντίδραση του να μην θέλει να μπει στη τσάντα, από το μαύρο χρώμα της, τον τρόπο που κλείνει και τον τόσο περιοριστικό χώρο της!
Στο (σκυλο) κλουβί μεταφοράς, νομίζω πως τον φοβίζει (ξανά) ο οπτικά περιορισμένος χώρος του.
Πιστεύω πως ένα κλουβί όπως αυτό του Μπάρνυ θα του κάνει την εισοδο και την παραμονή σε αυτό πιο άνετη (αφού ο χώρος του είναι "ανοιχτός" και δεν προκαλεί φόβο όπως μάλλον οι άλλες δύο περιπτώσεις).
 
Αχ αχ αχ …Καλημερα χθεσινό θανατηφόρο απόκτημα 😂42E526AA-1CE1-42CA-8FE0-D27826BE63E8.webp
[automerge]1677048818[/automerge]
Του έδωσα το χέρι μου να ανεβεί για να τον βάλω μέσα…. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος ίσως καταλαβαίνει ότι φοβάμαι ίσως το έχει πάρει για παιχνίδι ίσως μας φοβάται ακόμη … αλήθεια δεν ξέρω και νομίζω ότι όσο τον αφήνω χωρίς πολλά πολλά αγγίγματα χειροτερεύει … θα ήταν καλή ιδέα να προσπαθήσω με γάντια και περισσότερη εκπαίδευση έξω από το κλουβί ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
Πραγματικά αυτό με την αγορά "ήμερων" πουλιών απο "εκτροφείς", που τελικά δαγκώνουν, δεν μπορώ να το καταλάβω. Τα δικά μου πουλιά, τα οποία όμως είναι εισαγώμενα και αγορασμένα απο pet shops, ποτέ δεν τόλμησαν να με ματώσουν, ακόμα και ο μεγάλος μου, που τον αγόρασα σε ηλικία 1,5 ετών. Ρητορική ερώτηση...

Κοίτα, σίγουρα δεν πρέπει να του δείξεις οτι τον "φοβάσαι", για να μην σου πάρει τον αέρα. Για παράδειγμα, το αρσενικό μου lovbird, που εμένα εννοείται δεν με δαγκώνει, όλες τις γυναίκες που πλησίαζαν, τις δάγκωνε. Όταν είπα στην αδερφή μου να τον πιάσει εμ τσαμπουκά, δείχνοντας του οτι δεν τον φοβάτε, σπάζοντας τον δικό του τσαμποτκα, ο Ρίγκο έκατσε παναγία και τον έπιασε...

Με γάντια θα σου έλεγα να μην προσπαθήσεις, γιατί ίσως τον τρομάξεις περισσότερο, ή αν δει οτι δεν πονάς με το γάντι, να προσπαθήσει με περισσότερη δύναμη, από αντίδραση.
Σίγουρα η εντατικότερη ανεσχόληση μαζί του, είναι μια λύση για να συνηθήσει.
 
@MrZoo1984 το δαγκωμα πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα και ίσως λόγω απειρίας μου του το κάνω πιο έντονο…το θέμα είναι ότι χωρίς γάντια πλέον δεν θα μπορώ να πλησιάσω καν το χέρι μου γιατί φοβάμαι
 
θα ήταν καλή ιδέα να προσπαθήσω με γάντια
Οι απόψεις για τα γάντια διίστανται.
Άλλοι τα χρησιμοποιούν στην εκπαίδευση και άλλοι όχι.
Αυτοί που δεν τα βάζουν ισχυρίζονται ότι αν μάθει με τα γάντια ο παπαγάλος θα συνεχίσει να δαγκώνει.
Το θέμα είναι να γίνουν αποδεκτά από το πουλί, που τις περισσότερες φορές δεν γίνονται.
Δοκίμασε τα δεν έχεις να χάσεις κάτι.
@Ιβαν
Τα ζακό είναι παπαγάλοι που φοβούνται με το παραμικρό, και δεν διστάζουν να δαγκώσουν, ή να πετάξουν μακριά όταν νιώσουν ότι απειλούνται.
Θέλουν ήρεμες κινήσεις, γλυκόλογα, και άμεση κατανόηση της γλώσσας του σώματος τους.
 
Ναι θα το προσπαθήσω από σήμερα κιόλας με τα γάντια να τον καθαρίσω να του βάλω και φαγητό ενώ τα φοράω μήπως τα συνηθίσει γιατί πραγματικά το χθεσινό ήταν το κάτι άλλο 😂ίσως το έχει πάρει για παιχνίδι γιατί 2 φορές τράβηξα το χέρι μου (ναι το ξέρω ότι δεν πρέπει αλλά ρε παιδιά δεν αντέχεται αυτό το δαγκωμα 😂)
 
.....θα το προσπαθήσω από σήμερα κιόλας με τα γάντια να τον καθαρίσω να του βάλω και φαγητό ενώ τα φοράω μήπως τα συνηθίσει.....
Θα πανικοβληθει και τίποτα δεν θα γίνει. Κανένα πουλί, πολυ δε περισσότερο ένα ταϊσμένο δεν θα δεχτεί το γάντι....Θα προτείνω αυτό που κάνω με τον Μπάρνυ, τον βγάζω εκτός κλουβιού για να καθαρίσω κτλ
Πραγματικά δεν γνωρίζω πως, πότε και εάν σταματήσει να δαγκώνει. Σίγουρα όμως πρέπει ν' αποφεύγετε "αναμενόμενες" πλέον συμπεριφορές-αντιδράσεις με κάθε τρόπο.
[automerge]1677125689[/automerge]
...2 φορές τράβηξα το χέρι μου (ναι το ξέρω ότι δεν πρέπει αλλά ρε παιδιά δεν αντέχεται αυτό το δαγκωμα...
.....κι εγώ που δεν το τράβηξα αμέσως, τι κατάφερα;; Όταν πια δεν άντεξα άλλο και το τράβηξα, βρέθηκε ο δρακουλο Μπάρνυ να κρέμεται από αυτό! Εκεί να δεις αίμα και πόνος, το σημάδι που μου έχει μείνει δεν πιστεύω πως θα "φύγει" ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα δεν σου είπε κανείς να μην ασχολήσε μαζί του. Εγώ προσωπικά έγραψα να μην είναι έξω με τις ώρες να αλωνίζει χωρίς να ασχολείται ενεργά κάποιος μαζί του. Έχεις σκεφτεί καθόλου τηνεκπαίδευση με κλίκερ; Έχει άπειρα βίντεο στο youtube για να δεις τι και πώς μπορείς να το πετύχεις.
 
@Φοίβος το θέμα είναι ότι μετά από αυτό τον δαγκωμα τον τρέμω 😂 και εχθές που τον έβγαλα έξω δεν του έδωσα το χέρι τον άφησα να βγει μόνος και δεν μπορώ να τον πλησιάσω να τον χαϊδέψω η να κάνουμε παιχνίδια με την τροφη γιατί μόλις κουνάει το κεφάλι τινάζομε 😂 και μέσα τον έβαλε ο αρραβωνιαστηκος που μόλις πλησίασε το κλουβί τον δάγκωσε … ναι το σκεφτήκαμε και το έχω ήδη παραγγείλει ….απλά ότι κάνουμε πρέπει να το κάνουμε από κάποια απόσταση και αυτό με στεναχωρει λίγο βλέπω βιντεάκια που κάθονται παρέα στον καναπέ η κουρνιάζουν πάνω τους η τους χαϊδεύουν και παίζουν με τις ώρες και φαίνονται πραγματικά ήρεμα πουλάκια εμάς ακόμη και με τα παιχνίδια του νεύρα έχει 😂
[automerge]1677142381[/automerge]
Φυσικά δεν δεχόταν το γάντι αλλά ούτε και το καινούργιο μανικιούρ που εκανα εχθές 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:
....*εμάς ακόμη και με τα παιχνίδια του νεύρα έχει ....
**Φυσικά δεν δεχόταν το γάντι αλλά ούτε και το καινούργιο μανικιούρ που εκανα εχθές ....
*Αυτή η αντίδραση λέει κάτι για τον χαρακτήρα του, σε περίπτωση που παίζετε μην ενισχύετε τις κόντρες μεταξύ σας (όπως κάνουν κάποιοι με τα σκυλιά πχ)
**Η αλλαγή στο χρώμα των νυχιών ή στα ήδη γνωστά δαχτυλίδια-βραχιόλια κτλ συνήθως δημιουργούν αντιδράσεις φόβου στα περισσότερα πουλιά.
 
Eαν δεν μπορέσετε να βάλετε μια σειρά με τις επιθέσεις δεν θα ήταν κακή ιδέα να του ψαλιδίσει κάποιος εξειδικευμένος κτηνίατρος τα φτερά πτήσης για μια φορά ώστε να του κοπεί λίγο ο περίσσιος αέρας με τις εναέριες επιθέσεις τουλάχιστον κι ίσως έτσι να συμμαζευτεί ο τσαμπουκάς του λίγο γενικότερα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top