Φροντίδα Επιθετική συμπεριφορά budgie

Εγγραφή
6 Οκτ 2023
Μηνύματα
426
Πόλη
Κοζάνη
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 5 μήνες έχω ένα budgie τον Μπέντζι. Ο Μπέντζι ήταν από την αρχή πολύ ήρεμος και φιλικός. Το θέμα είναι ότι τις τελευταίες εβδομάδες δαγκώνει υπερβολικά. Γνωρίζω ότι τα budgie φημίζονται για την μανία τους με το μάσημα, αλλά δεν είχα παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά στον δικό μου μέχρι τώρα. Μασούσε το λάστιχο της σακούλας για τα σπόρια και πολλά άλλα οπότε του πήρα ένα φυσικό παιχνίδι για μάσημα, έτσι απασχολούνταν μασώντας αυτό και τα πράγματα ησύχασαν. Όμως από προχθές έγινε πάλι πολύ επιθετικός. Δαγκώνει με πολύ δύναμη την σακούλα, προσπαθεί να φάει το παιχνίδι και χθες προσπαθούσε να φάει ζεόλιθο! Έγιναν αρκετές αλλαγές αυτόν τον μήνα:
1. Από τις 10 του μηνός μετακόμισε στο ίδιο δωμάτιο και το καινούργιο budgie. Φταίει αυτό;
2. Άλλαξα άλλη μία πλαστική πατήθρα σε φυσική. Παλαιότερα ήταν η αγαπημένη του, αλλά όταν την αντικατέστησα προτιμούσε μία άλλη φυσική. Η αλλαγή μήπως φταίει;
3. Άλλαξα (ομαλά) την τροφή του. Δεν του αρέσει και για αυτό προσπαθεί να φάει άλλα πράγματα;
Ποιο από τα παραπάνω σενάρια σας φαίνεται πιο πιθανό;
Μερικές φωτογραφίες:
img2023-12-26_17-13-33-955.webp

Το σημείο που δαγκώνει

img2023-12-26_17-13-33-715.webp
Ναι η διαρρύθμιση. Υπάρχει κάτι προβληματικό εδώ; Η πατήθρα που αντικαταστάθηκε πρόσφατα είναι η τέρμα δεξιά (αυτήν πάνω από τη σκάλα).
 
Κάτι που δεν σκέφτηκα μέχρι τώρα: Μπορεί να είναι φυσικό; Επειδή μεγαλώνει; Έχει αποκτήσει καφέ κύκλους γύρω από τα κάποτε ολόμαυρα ματάκια του, οι οποίοι όπως διάβασα θα ασπρίσουν σταδιακά μέχρι να γίνει 1 έτους περίπου. Ισχύει;
 
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 5 μήνες έχω ένα budgie τον Μπέντζι. Ο Μπέντζι ήταν από την αρχή πολύ ήρεμος και φιλικός. Το θέμα είναι ότι τις τελευταίες εβδομάδες δαγκώνει υπερβολικά. Γνωρίζω ότι τα budgie φημίζονται για την μανία τους με το μάσημα, αλλά δεν είχα παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά στον δικό μου μέχρι τώρα. Μασούσε το λάστιχο της σακούλας για τα σπόρια και πολλά άλλα οπότε του πήρα ένα φυσικό παιχνίδι για μάσημα, έτσι απασχολούνταν μασώντας αυτό και τα πράγματα ησύχασαν. Όμως από προχθές έγινε πάλι πολύ επιθετικός. Δαγκώνει με πολύ δύναμη την σακούλα, προσπαθεί να φάει το παιχνίδι και χθες προσπαθούσε να φάει ζεόλιθο! Έγιναν αρκετές αλλαγές αυτόν τον μήνα:
1. Από τις 10 του μηνός μετακόμισε στο ίδιο δωμάτιο και το καινούργιο budgie. Φταίει αυτό;
2. Άλλαξα άλλη μία πλαστική πατήθρα σε φυσική. Παλαιότερα ήταν η αγαπημένη του, αλλά όταν την αντικατέστησα προτιμούσε μία άλλη φυσική. Η αλλαγή μήπως φταίει;
3. Άλλαξα (ομαλά) την τροφή του. Δεν του αρέσει και για αυτό προσπαθεί να φάει άλλα πράγματα;
Ποιο από τα παραπάνω σενάρια σας φαίνεται πιο πιθανό;
Μερικές φωτογραφίες:
View attachment 95653

Το σημείο που δαγκώνει

View attachment 95654
Ναι η διαρρύθμιση. Υπάρχει κάτι προβληματικό εδώ; Η πατήθρα που αντικαταστάθηκε πρόσφατα είναι η τέρμα δεξιά (αυτήν πάνω από τη σκάλα).
το κυπελακι το χρησιμοποιεις για ποτιστρα?
 
το κυπελακι το χρησιμοποιεις για ποτιστρα?
Ναι. Σε ένα βίντεο μία λέει ότι η πλαστικές συμβατικές συλλέγουν βακτήρια. Χρησιμοποιώ ανοξείδωτο και το αλλάζω 2-3 φορές την μέρα.
 
το παραδειγμα που ανεφερες στην συνομιλια ελεγε οτι πνιγηκε budgie σε ποτηρι νερο με λιγο νερο και το δεχθηκες σαν κινδυνο. το κυπελακι αυτο δεν ειναι κινδυνος αντιστοιχος? επισης ειναι το θαμπο το μεταλλο ή το γιαλιστερο πραγματικο ανοξειδωτο?
Επισης σε τετοια ποτιστρα που μπορει ανετα να καθεται επανω της καταλαβαινεις οτι μπορει να "εμπλουτισει" το νερο με διαφορα δωρακια.
[automerge]1703794265[/automerge]
αλλο νικελ αλλο ανοξειδωτο .Τα links ειναι για reference .
 
Τελευταία επεξεργασία:
το παραδειγμα που ανεφερες στην συνομιλια ελεγε οτι πνιγηκε budgie σε ποτηρι νερο με λιγο νερο και το δεχθηκες σαν κινδυνο. το κυπελακι αυτο δεν ειναι κινδυνος αντιστοιχος? επισης ειναι το θαμπο το μεταλλο ή το γιαλιστερο πραγματικο ανοξειδωτο?
Επισης σε τετοια ποτιστρα που μπορει ανετα να καθεται επανω της καταλαβαινεις οτι μπορει να "εμπλουτισει" το νερο με διαφορα δωρακια.
Δεν το ανέφερα εγώ, αλλά η @Ελένη Σαμ . Το κεφάλι του δεν χωράει μέσα, είναι στενό μπροστά. Είναι κανονικό ανοξείδωτο προφανώς και πολύ γυαλιστερό μάλιστα. Δεν κάθεται πάνω. Τον παρατηρώ και όπως είπα το αλλάζω τουλάχιστον 2-3 φορές την μέρα. Εδώ και 2 μήνες δεν έχω παρατηρήσει κάποιο δωράκι, οπότε δεν ανεβαίνει ακόμα και αν μπορεί. Επίσης δεν είναι τόσο ανόητος για να κουτσουλήσει και μετά να πιει.
 
γιατί υπάρχουν άλλοι 1.000.000 κίνδυνοι σαν το παράδειγμα της @Ελένη Σαμ.


Επίσης δεν είναι τόσο ανόητος για να κουτσουλήσει και μετά να πιει.
μην δουλευομαστε. εννοειται οτι λερωνουν γιατι ειναι μηχανικη κινηση δεν εχουν ελεγχο στο συστημα Για αυτο το λογο αλλα και αλλους τραβαμε και τις μπανιερες που κανουν μπανιο μετα απο καποια ωρα.Γιατι προφανως και λερωνουν το νερο. Δεν σκεφτονται << α εδω κανω μπανιο ας μην το λερωσω>> Αν τυχει και καθονται πανω στο χειλος με "κακο" προσανατολισμο και ερθει το πληρωμα του χρονου θα το κανουν
Για αυτο και συμβουλευουμε ποτε οι ποτιστρες/ταιστρες στα μεγαλα κλουβια κατω απο τις πατηθρες γιατι ακριβως τις λερωνουν.Δεν το κανουν εσκεμενα προφανως.
 
μην δουλευομαστε. εννοειται οτι λερωνουν γιατι ειναι μηχανικη κινηση δεν εχουν ελεγχο στο συστημα Για αυτο το λογο αλλα και αλλους τραβαμε και τις μπανιερες που κανουν μπανιο μετα απο καποια ωρα.Γιατι προφανως και λερωνουν το νερο. Δεν σκεφτονται << α εδω κανω μπανιο ας μην το λερωσω>> Αν τυχει και καθονται πανω στο χειλος με "κακο" προσανατολισμο και ερθει το πληρωμα του χρονου θα το κανουν
Για αυτο και συμβουλευουμε ποτε οι ποτιστρες/ταιστρες στα μεγαλα κλουβια κατω απο τις πατηθρες γιατι ακριβως τις λερωνουν.Δεν το κανουν εσκεμενα προφανως.
Ναι. Παίρνω την συμβουλή υπόψιν μου, αλλά έχω παρατηρήσει ότι δεν λερώνει το συγκεκριμένο σημείο. Τα κάνει αόρατα; Δεν είναι κάτω από πατήθρα. Η πατήθρα έχει μεγάλη απόσταση. Και στο χείλος πλάγια να κάθεται δεν το φτάνει. Διακρίνω μία αμφισβήτηση ως προς το γεγονός ότι δεν τα κάνει εκεί. Δεν είμαι τυφλός και έχω πολύ καλύτερη επίγνωση του τι κάνει το πουλάκι από κάποιον που δεν έχει την παραμικρή πρόσβαση σε αυτό. Μπορώ να πω επίσης ότι κατά 99,9% δεν προκαλεί αυτό στο πουλάκι επιθετική συμπεριφορά. Αν έχεις κάποια άλλη συμβουλή για το πρόβλημά μου είναι καλοδεχούμενη, αλλά δηλώνω ,πάντα φιλικά, ότι δεν χρειάζομαι κάποιον να αμφισβητεί τα ίδια μου τα μάτια στο συγκεκριμένο θέμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.
 
Δεν αφορουσε την επιθετικοτητα το post μου αλλα απαντηση σε αυτο που ο ιδιος ρωτησες για την διαρρυθμιση .
Η ερώτησή μου δεν ήταν άσχετη. Εννοώ αν κάτι στην διαρρύθμιση είναι αιτία για την επιθετική συμπεριφορά. Ευχαριστώ που έδωσες μία συμβουλή για το μπολάκι, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, ενώ με την ποτίστρα παρατήρησα πολλά (έσταζε, το "ποτηράκι" πάνω θάμπωνε και πετούσε μέσα τα σποράκια του). Ίσως χρησιμοποιήσω μία εξωτερική ταΐστρα για νερό (η κοπελιά στο βίντεο λέει ότι τα βακτήρια τα προκαλεί το ποτηράκι). Αλλά μία ερώτηση: Τόσα κλουβιά που έχουν ταΐστρες ανοιχτές, δεν υπάρχει φόβος;
ΠΧ https://www.petsupermarket.gr/kloyvi-poylion-75ch45ch90
Αν έχεις κάποια άλλη συμβουλή για το πρόβλημά μου είναι καλοδεχούμενη

Αυτό ισχύει και θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου ως προς την επιθετική συμπεριφορά.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL
Πιστεύω ότι το budgie σου δεν έχει επιθετική συμπεριφορά.
Το δάγκωμα της σακούλας (πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητη) και του ζεόλιθου περισσότερο μια νευρικότητα δείχνει, παρά επιθετικότητα.
Αυτή η νευρικότητα μπορεί να οφείλεται στο χαρακτήρα του, στην αναπαραγωγική του διάθεση, η ακόμη και στην παρουσία του καινούργιου budgie.
Είναι φυσιολογικό οι παπαγάλοι να δοκιμάζουν με το ράμφος τους οτιδήποτε βρίσκεται στο πεδίο δράσης τους.
Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, θα του περάσει.
Όσον αφορά την διαρρύθμιση του κλουβιού πιστεύω ότι η πλαστική πατήθρα θα πρέπει να βγει και η ξύλινη από πάνω να μετακινηθεί λίγο προς τα αριστερά όπως βλέπουμε στην φωτογραφία.
Για την ποτίστρα είναι να μην σου τύχει το κακό.
Συνήθως ανοιχτές από πάνω ποτίστρες βάζουμε σε μεγαλύτερα πουλάκια, όχι σε budgie.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL
Πιστεύω ότι το budgie σου δεν έχει επιθετική συμπεριφορά.
Το δάγκωμα της σακούλας (πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητη) και του ζεόλιθου περισσότερο μια νευρικότητα δείχνει, παρά επιθετικότητα.
Αυτή η νευρικότητα μπορεί να οφείλεται στο χαρακτήρα του, στην αναπαραγωγική του διάθεση, η ακόμη και στην παρουσία του καινούργιου budgie.
Είναι φυσιολογικό οι παπαγάλοι να δοκιμάζουν με το ράμφος τους οτιδήποτε βρίσκεται στο πεδίο δράσης τους.
Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, θα του περάσει.
Ευχαριστώ πολύ! Μπορώ να κάνω κάτι για να το καθησυχάσω; Είναι φυσιολογικό οι παπαγάλοι να δοκιμάζουν με το ράμφος τους οτιδήποτε βρίσκεται στο πεδίο δράσης τους.
Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, θα του περάσει.
Όσον αφορά την διαρρύθμιση του κλουβιού πιστεύω ότι η πλαστική πατήθρα θα πρέπει να βγει και η ξύλινη από πάνω να μετακινηθεί λίγο προς τα αριστερά όπως βλέπουμε στην φωτογραφία.
Την θέλω για να μπορεί να φτάνει το μπολάκι. Δεν χτυπάει την ουρά του. Θα την αντικαταστήσω κάποια στιγμή με φυσική. Για ποιο λόγο ενοχλεί;
 
Back
Top