Φροντίδα Επιθετικοτητα ringneck

Πολυτεκνος

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2016
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας και πάλι. Σας είχα γράψει πριν ένα μήνα για τον Μένιο μου,(5 μηνών αρσενικό ringneck . Ενώ όλο τον καιρό η ή συμπεριφορά του ήταν αρκετά επιφυλακτική και παρότι ασχολούμαι όσο περισσότερο μπορώ μαζί χωρίς να τον πιέζω απλά κάνοντας παρέα και μιλαντας του συνεχώς είναι ζωηρός παίζει πολύ με τα παιχνίδια του ομηλιτικος άρχισε να δείχνει σημάδια επιθετικότητας πρώτα με τα παιδιά και τελευταία και με εμένα μίνι όμως μέσα στο κλουβί του. Είναι απλά πεισματάρης η κάτι άλλο; Τι ξα
 
Μεγαλώνοντας το πουλάκι, θα δείτε αρκετές κατά καιρούς αλλαγές συμπεριφοράς.
Σας δείχνει ότι προασπίζεται την ιδιωτικικότητα του χώρου του και δεν το κάνει επιθετικά γιατί σ' αυτή την περίπτωση θα είχαμε αίματα. :)
Δεν ξέρω τι ηλικίες έχουν τα παιδάκια σου Δημήτρη μου αλλά έχει παρατηρηθεί σε οικογένειες με παιδιά, μικρά ή εφήβους οι παπαγάλοι να παρουσιάζουν μια ανασφαλή συμπεριφορά.
Είναι λογικό και εύκολα εξηγήσιμο, αφού τα παιδάκια κάνουν φασαρία, γελάνε δυνατά, τσακώνονται κτλ. Μια σφαλιάρα να πέσει για παιχνίδι κοντά στο κλουβί, είναι κάτι παράδοξο και ανησυχητικό για το πουλί, που θα το επηρεάσει και θα έχει σαν αποτέλεσμα να "συμμαζευτεί".
Δεν θα διώξουμε φυσικά τα παιδιά μας από το σπίτι εξ' αιτίας του παπαγάλου, ούτε τον παπαγάλο εξ' αιτίας των παιδιών μας.
Απλά θα κάνετε μια οικογενειακή "σύσκεψη" ώστε να προσέχετε την ένταση (χαρούμενη ή όχι δεν έχει σημασία), κοντά στο κλουβί.
Συν τω χρόνω θα αποδεχθεί και το πουλί την φυσική οικιακή φασαρία και θα ομολοποιηθεί και με τις προσπάθειές σου η σχέση σας.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι οι παπαγάλοι δεν δέχονται πολλούς κηδεμόνες, μπορεί να μάθουν να ανέχονται, αλλά "κολλάνε" σε ένα άτομο.
Δεν ξέρω αν σου έχουμε δώσει στο παρελθόν το άρθρο με την ψυχολογία των παπαγάλων, διάβασέ το και να είμαστε σε επαφή για τις εξελίξεις :)
 
Καλησπερα.
Επειδη δεν θυμαμαι το αλλο θεμα, ο παπαγαλος ηταν ημερος οταν τον αποκτησατε;
Αν ναι, τοτε εχει καθολου χρονο μαζι σας εκτος κλουβιου, σαν μελος της οικογενειας ή απλα του μιλατε οσο ειναι εκει μεσα;
Εχει αλλαξει κατι στην καθημερινοτητα του;
Οπως σου ειπε η Μαρια, ειναι απολυτα φυσιολογικο να αλλαζει συμπεριφορα, ειδικα στην ηλικια απο 5 μηνων εως περιπου 1 χρονων, θα δοκιμαζει τα ορια σας και μεχρι που τον παιρνει.
Εσεις δεν πρεπει να αλλαξατε τιποτα απο οτι κανετε τωρα, ουτε να τον φοβαστε, γιατι απλα θα εδραιωσει αυτη την συμπεριφορα και μετα θα ειναι πιο δυσκολο να ξανακερδισετε την εμπιστοσυνη του.
 
Όταν τον πήρα ήταν 3 μηνών από την αρχή ήταν αρκετά φοβησμενος και επιφυλακτικός γενικά αντιδρά επιφυλακτικά μόνο όταν καταλάβει ότι πας κοντά του εάν περάσεις δίπλα του αλλά δεν σταθείς είναι ήρεμος. Ακόμα και έξω από το κλουβί δεν αφήνει να τον πλησιάσω πολυ φεύγει ούτε εάν κρατάω μήλο για το οποίο τρελαίνεται. Επίσης εάν είναι στο πάτωμα και περπατά τον πλησιάσω και ανεβαίνει ακόμα και στο πόδι μου μόνο με τα χέρια έχει θέμα. Είμαι λίγο μπερδεμένος
 
Θα ήθελα να σκεφτείς λίγο το σημείο που έχεις το κλουβί μήπως δεν είναι κατάλληλο και του δημιουργεί νευρικότητα και συνεχή ανασφάλεια.
Επίσης προσέχετε τα χέρια σας, τα χέρια για τα πουλιά είναι φτερά και τα τρομοκρατούν. Κλειστά χέρια από τους αγκώνες και κλειστά δάχτυλα στις παλάμες.
 
Χμμ εσυ τον αγορασες για ημερο;
Ή απλα ηταν ενα πουλακι μεγαλωμενο απο τους γονεις του και το πηρες σε νεαρη ηλικια ωστε να τον εξημερωσεις εσυ;
Αν παντως τον πηρες για ημερο τοτε ή σε κοροιδεψανε ή κατι εκανες εσυ λαθος αυτον τον καιρο.
Οσες φορες εχω αγορασει ημερο πουλακι το εχω απο την πρωτη μερα πανω στο στηθος μου και του μιλαω γλυκα κλπ και μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα θεμα.
Αν ομως το ειχα παρει ημερο και το ειχα πολυ καιρο στο κλουβι και απλα του μιλουσα τοτε θα ειχαμε αλλη σχεση πιστευω.

Δηλαδη εγω ειμαι της γνωμης οτι οταν παιρνουμε εναν παπαγαλο που δεν ειναι εξικιωμενος με το ανθρωπινο χερι τοτε τον αφηνουμε λιγες μερες να ηρεμισει κλπ.
Οταν ομως παιρνουμε ενα ημερο μωρο που εχει μαθει με ανθρωπους και επαφη κλπ τοτε απο την πρωτη μερα θα τον ειχα εξω να δεθουμε :)
Φυσικα ποτε δεν ειναι αργα, ειναι μικρουλης ακομα, απλα προσεχε μην κανετε αλλα "λαθη" και τον απομακρυνεται τελειως απο εσας!
 
Υποτίθεται ότι ήταν ήμερο χωρίς όμως να το έχω δει με τα μάτια μου.
Είστε τις γνώμης καλύτερα έξω η μέσα στο κλουβί;
 
Υποτίθεται ότι ήταν ήμερο χωρίς όμως να το έχω δει με τα μάτια μου.
Είστε τις γνώμης καλύτερα έξω η μέσα στο κλουβί;

Χμμ επρεπε απο την αρχη να επενδυσεις σε αρκετες ωρες μαζι του εκτος κλουβιου!
Παντως μην απογοητευεσαι, εδω και πουλια που μεγαλωσαν με κρεμα και ηταν γλυκα στην αρχη, στην ηλικια του δικου σου αρχισαν τα νταηλικια (οπως το ενα λοβακι μου).
Εγω ειμαι της αποψης να τον εχεις οσο μπορεις εκτος κλουβιου (εκτος αν το θεωρεις επικυνδινο για τα παιδια).
Ομως οσο ειναι στο κλουβι του, επειδη ειναι ο χωρος του εκει θα ειναι πιο "αγριος", ενω εκτος κλουβιου θα ειναι πιο φιλικος.
Το ιδανικο θα ειναι να τρως μαζι του για να νιωσει μελος του σμηνους και σιγα σιγα να τρωει απο το χερι σου ωστε να μαθει να μην το φοβαται.
Επισης μπορεις να δοκιμασεις κατι αλλο στην αρχη, απο την στιγμη που φοβαται το χερι.
Θα παρεις ενα ξυλο για πατηθρα το οποιο θα αντικαταστησει το χερι σου και ενα μικρο λεπτο ξυλαρακι.
Θα ξεκινησεις την εκπεδευση με το ξυλαρακι, θα του το βαλεις κοντα του (θα το κρατας εσυ) και θα περιμενεις, στην αρχη μπορει να φοβαται οποτε ακομα και ενα βημα εμπρος να κανει θα πεις "μπραβο" (ή θα παρεις ενα κλικερ απο ενα πετ σοπ και θα το πατας) και θα του δωσεις την αγαπημενη του λιχουδια (δοκιμασε και καναν ξηρο καρπο πχ φυστικια!).
Οταν σιγα σιγα το πλησιαζει χωρις θεμα και μαθει να ακολουθει το ξυλακι τοτε θα βαλεις την πατηθρα μπροστα του και θα κρατησεις το ξυλακι πανω απο την πατηθρα μεχρι να ανεβει και φυσικα "μπραβο" και λιχουδια :D
Μετα αν μαθει αυτο μπορεις να του μαθεις οτι θελεις.
Πχ θα βγαλεις την πατηθρα και θα βαλεις το χερι σου για να ανεβει κλπ.
Αρκει να εχεις χρονο και φυσικα πολυ υπομονη.
Ομως η σχεση που θα εχετε μετα θα σε ανταμειψει :)
 
Back
Top