Φροντίδα Ringneck 3 μηνών ταϊσμένο στο χέρι είναι λίγο επιθετικό

@Nick091RN δεν βάζουνε ποτέ διαφορετικά είδη στο ίδιο κλουβί ! Θα πρότεινα στην προκειμένη περίπτωση να βρείτε τις ισορροπίες με αυτό που έχετε και νετΑ από καιρό παίρνετε ένα ακόμη ! Αν θέλεις βάλε μας μια φωτογραφία ενώ βρίσκεσαι σχετικά στο κλουβί να δούμε τι στάση σώματος έχει το πουλί
 
@Ιβαν ενοειτε πρώτα θα έξηκιωθώ με αυτό παρά πολύ καλά και μετά θα πάρω άλλο για του χρόνου το σκεφτόμουν περισσότερο η για μπετζι η για κοκατιλ πρώτα π θεός. Τώρα κοιμάται θα σας το βγάλω το πρωί που θα ξυπνιση . Αχ παιδιά είναι 4:40 το βράδυ και είναι έξω ένα νεογέννητο γατούλινι και δεν έχει σταματηση να φωνάζει μου ερχετε να πάω να το πάρω
 
νεογέννητο γατούλινι και δεν έχει σταματηση να φωνάζει μου ερχετε να πάω να το πάρω
Μακάρι να το πάρεις. Πολλοί έχουν κ γάτα κ πτηνό αρκεί να ναι σε άλλο χώρο.
Αν δεν το πάρεις πάντως, βάλε του λίγο γαλατάκι να πιει με λίγη ψίχα μουλιασμένη στο γάλα. 🐈🍼
 
Αχ παιδιά είναι 4:40 το βράδυ και είναι έξω ένα νεογέννητο γατούλινι και δεν έχει σταματηση να φωνάζει μου ερχετε να πάω να το πάρω
Μείνετε στο θέμα της συζήτησης παρακαλώ. Για τα εκτός θέματος μπορείτε να χρησιμοποιείτε τα προσωπικά μηνύματα.
 
Παιδιά ο εκτροφέας μου μου είπε να το βγάλω έξω αλλά επειδή δεν δέχεται τα χέρια μου το έπιασα πάλι με γάντια για μια δοκιμή και κατάφερα να το βγάλω για 10 λεπτά αλλά με δάγκωνε ασταμάτητα ευτυχώς π είχα τα γάντια ποια είναι η γνώμη σας να το ξανά κάνω εσάς μετά από ποσό καιρό τα καταφέρατε να τα βγάλετε με το χέρι σας ;;
Καλημερα
Μια συνοψη της καταστασης με αυτα που εικαζω οτι γινονται και με διορθωνεις απλα για να υπαρχει μια σχετικα σαφης εικονα της καταστασης και των ενεργειων
1) το να βγει εξω το επραξες βαζοντας γαντι , το χερι μεσα στο κλουβι, καποιο χτυπημα του πουλιου περα δωθε μεχρι να το καταφερεις και μετα το ελευθερωσες σε ενα μεγαλο δωματιο σχετικα ?
2) Στο τελος για να το επιστρεψεις παλι κυνηγητο και παλι με το γαντι και επιστροφη στο κλουβι?
3) οταν λες πεταει , εννοεις οτι απλως προσγειωνεται στο σημειο που θελει οταν ηταν ελευθερο χωρις να γκρεμοτσακιστει η πχ πεταξε απο το πατωμα προς την οροφη του δωματιου σε καποιο φωτιστικο.Εννοω μπορεσε να "ανυψωθει" ?Το λεω γιατι με το ελαφρυ κοψιμο φτερων που καποιοι εφαρμοζουν διατηρει τον ελεγχο κατα την πτηση αλλα δεν μπορει να παρει υψος.Δεν τραυματιζεται αλλα δεν μπορει (στην θεωρια) να δραπετευσει και στην θεωρια το χειριζεσαι ευκολοτερα
4) λες οτι σε δαγκωνε ασταματητα. Ενω ηταν εξω ελευθερο προχωρουσε σε απροκλητη επιθεση σε σενα η εσυ με το γαντι το πλησιαζες περιμενοντας να ανεβει στο χερι σου κλπ? η να το πιασεις για να το επιστρεψεις?
5) το κλουβι, το οποιο, στην οποια θεση το εχεις ειναι ψηλοτερα απο εσενα η στο υψος σου ή στο πατωμα?
6) τα κλουβια συνηθως για αυτα τα ειδη δεν χρειαζεται να βαλεις χερι μεσα για να φτασεις το σκευος ειναι εξωτερικα προσβασιμα .Δεν ισχυει αυτο στο κλουβι του?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
@φιλομαθης λοιπόν ακούστε με
1) αρχικά μια φορά έγινε αυτό που θα σας πω. Όταν το έπιασα να το βγάλω να του δόσω κρέμα μου έφυγε από τα χέρια και πέταξε έκανε δυο γύρους στο δωμάτιο και στουκαρε στην ντουλάπα και έπεσε μετά το πηρα και το έβαλα μέσα
2) Όταν με δάγκωνε το κρατούσα μέσα στην χούφτα μου δεν είναι ελεύθερο απλά το κρατούσα και με δάγκωνε αλλά φορούσα γάντια .
Το κλουβί του είναι στο ίδιο ύψος με εμένα ούτε ποιο χαμηλά ούτε ποιο ψηλά επίσης την τελευταία ερώτηση δεν την κατάλαβα ξανά πείτε μου να την καταλάβω και να σας πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αρχικά το πουλάκι μου άρχισε με το που πλησιάζω το Κλούβι τ με το χέρι μου επιτηθετε χωρίς κάν να προσπαθήσω να το πλησιάσω πριν προσπάθησα να βγάλω το νερό του για να το αλλάξω και προσπαθούσε να με δαγκώσει και δεν το πηρα το μπολ του τελικά γιατί αν με πετηχει με το δάγκωμα του θα με κόψει δαγκώνει παρά πολύ δυνατά
Αυτο ρωταω στην τελευταια ερωτηση. Επρεπε να βαλεις το χερι μεσα για να αλλαξεις το δοχειο με το νερο αρα να του δωσεις ευκαιρια ?

και αν καταλαβα καλα με γαντια το πιασατε και το βγαλατε και απο το κλουβι μετα ισως απο καποια δευτερολεπτα "κυνηγητου"
Οι ερωτησεις δεν ειναι απο περιεργεια αλλα για να εχουμε ενα κοινο σημειο αναφορας και εικονας του ποια βηματα εχουν γινει ισως με πιο πιεστικο τροπο απο οτι θα επρεπε.Ο εκτροφεας σας ζητησε το βιντεακι πιθανοτατα για να εντοπισει παρομοια πραγματα με αυτα που προσπαθω να καταλαβω με τις ερωτησεις μου

Πχ Αλλο το βγαζω εκτος κλουβιου ανοιγοντας την πορτα και οταν αποφασισει να βγει εκεινο στον ασφαλισμενο χωρο και αλλο το πιανω για να το βγαλω εξω και δη με γαντια γιατι θα αμυνθει και θα δαγκωσει
 
@φιλομαθης κοιτάξτε έβαλα απλά μέσα το χέρι μ για α πάρω το μπολάκι με το νερό να του το αλλάξω όχι για κάτι άλλο επίσης το έπιασα με γάντια όχι επειδή το κυνηγούσα έξω απλά άνοιξα την πόρτα του κλουβιού και το έπιασα την ώρα που φορούσα γάντια διότι αν δεν έχω γάντια θα με τραυματίσει επειδή δαγκώνει δυνατά . Ο εκτροφέας μου θέλει να το βγάλω έξω και να το έχω στα χέρια μου και να το χαϊδεύω στο κεφάλι επειδή είναι .εκπαιδευμένο τώρα λέει θα με πάρει βιντεοκληση να δει την συμπεριφορά του τώρα δεν ξέρω τη θα αλλάξει αλλά μαλον αυτός δεν ξέρει ότι δαγκώνει ασταμάτητα , θα δειξει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
απλά άνοιξα την πόρτα του κλουβιού και το έπιασα την ώρα που φορούσα γάντια
To σεναριο να ασφαλιζες το δωματιο και μετα να στερεωνες ανοιχτη την πορτα του κλουβιου , δινοντας του οσο χρονο ηθελε να βγει οικειοθελως,το δοκιμασες? θα ειχες διπλο οφελος .
Επισης επειδη δεν μιλαω θεωρητικα ακομα και ενα καναρινι να πρεπει να πιασεις μεσα απο το κλουβι του για να του κοψεις τα νυχια πχ χρειαζεται ενα μικρο κυνηγητο μεσα στιο κλουβι.Δεν ερχονται στην χουφτα σου να τα πιασεις. Τα καναρινια. Ελα στην θεση του και προσπαθησε να καταλαβεις γιατι αμυνεται βλεποντας εναν ογκο απροσδιοριστο για εκεινο να το πλησιαζει πως θα αντιδρασει.
τις περισσοτερες συμπεριφορες επιθετικοτητας συνηθως μονοι μας τις προκαλουμε.
και ναι ειχα και ringneck και κοκατιλ στο παρελθον και ξερω πολυ καλα ποσο ποναει το δαγκωμα οταν αμυνονται και οτι το γαντι τα φοβιζει τρελα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης δίκιο εχεται το έχω σκεφτεί επίσης το να αφήσω την πόρτα ανοιχτή και να βγει όποτε θέλει αλλά φοβάμαι μην βγει και αρχίσει να πετάει και τραυματιστεί γιαυτο δεν το κάνω τι λέτε εσείς θα αρχίσει να πετάει η να το κάνω ?
 
θα προσεξες οτι πρωτα αναφερω ασφαλισεις το χωρο.
Δεν θα το αφηνα σε σαλοτραπεζαρια 100 τετραγωνικα.Θα διαλεγα ενα μικρο δωματιο με καλυμμενους τυχον καθρεφτες και φροντιζοντας να υπαρχουν διαφορα σημεια στα οποια να προσγειωθει.Ηδη αναφερθηκα καποιο stand.
Προυποθετει απλετο χρονο απο εσενα και πατεντες αναλογα με τις δικες σου συνθηκες χωρου χρονου κλπ
πχ αν εχεις την πορτα να ειναι κοντα /κοιταει τοιχο σε κοντινη αποσταση θα βγει και θα σκαρφαλωσει ενστικτωδως να παει στο πανω μερος του κλουβιου (που δεν εχουμε εικονα ακομα)
επισης επειδη θα συσχετισει πολυ γρηγορα το πως βγαινει μπαινει απο το κλουβι θα του αφηνα πολυ ωρα ωστε να δω η και να δρομολογησω την επιστροφη του (μονο του)
μπορεις να χρησιμοποιησεις καποια πατηθρα /κλαδι/ξυλο ωστε να ανεβαινει εκει και καπως εκ του ασφαλους να το χειριζεσαι μεχρι να κανετε βηματα μεταξυ σας.
λυσεις υπαρχουν.ιδεες πολλες.
Δεν χρειαζεται βιασυνη δεν χρειαζεται πιεση και πρεπει να δωθουν ωρες εκ μερους σου σε αυτο το project. Πολλες ωρες
Αλλο τι βλεπουμε σε reels , tik tok κλπ και αλλο τι αντιμετωπιζουμε με τους φτερωτους δικους μας δρακους.
 
@Nick091RN σε ποιο χώρο του σπιτιού έχετε το κλουβί και τι υπάρχει τριγύρω ; Επίσης βάλε μας μια φωτογραφία να δούμε πως είναι το πουλί όταν είσαι σχετικά κοντά στο κλουβί
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης στο δωμάτιο μου θα το έβγαζα αν το βγάλω το οποίο έχει αρκετά σημεία να προσγειωθεί αλλά δεν τον κόφτει ούτε μπορεί να τα εντοπίσει μαλον λόγο στρες επίσης έχω 3 πατηθείς εκτός κλουβιού τις οποίες μπορώ να της χρεισημοποιησω για αυτόν τον λόγο πάντως ευχαριστώ πολύ !
[automerge]1717671216[/automerge]
@Ιβαν αυτή την στιγμή εδώ και κάνα 20 λεπτό κάθομαι δίπλα του και απλά τρωει είναι ήρεμο γενικά τώρα θα προσπαθήσω να το στείλω φοτο αλλά δεν ξέρω κατά ποσό θα σταλθεί μισό λεπτό
[automerge]1717671399[/automerge]
BD83CDE5-6277-4D5C-8E98-25DB412980B8.webpBD83CDE5-6277-4D5C-8E98-25DB412980B8.webp
 
Θα σου πω τη δικια μου εμπειρια με ενα κοκατιλ. Ενω ειναι εξοικειωμενο και ερχεται στο χερι εκτος κλουβιου οταν βαζω το χέρι μεσα στο κλουβι δεν ερχεται με τιποτα..
Του ανοιγω την πορτα ,περιμενω να ερθει μονο του στη πορτα και τοτε ανεβαινει στο χερι μου.

Το οτι κανει κινηση να σε δαγκωσει δεν σημαινει οτι θελει να σε δαγκωσει.Υπαρχουν δυο περιπτωσεις 1) να θελει να σε δαδκωσει,2)να θελει να σε δοκιμασει. Στη δευτερη περιπτωση η δυναμη που θα βαλει θα ειναι ελαχιστη (υποφερτο δαγκωμα).
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Dimitre Κοιτάξτε νωμιζω πως της περισσότερες φορές είναι η δεύτερη περίπτωση διότι πάει να σε δαγκώσει και σταματάει κάτι εκατοστά πριν το χέρι . Κανονικά με δάγκωνει πταν το έπιανα με γάντια για να το ταΐσω κρέμα τώρα ο μόνος φόβος μου είναι πτι αν του αφήσω την πόρτα ανοιχτή θα πετάξει και θα χτυπήσει μόνο αυτό φοβάμαι τίποτα άλλο και ας μην έρθει στο χέρι μου εστο να σηνηθησει λίγο έξω πάντως ευχαριστώ
 
@Nick091RN
Είναι πολύ σχετικά κ πολύ ενδιαφέροντα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 παρά πολύ χρήσιμο το διάβασα το σημαντικό κείμενο αλλα το μόνο που δεν κατάλαβα είναι εκεί που λέει όταν είναι έξω το πουλάκι και έχει πέσει από την πτήση του κάπου να το αφήσουμε να πάει μόνο του στο κλουβί πταν πεινάσει και λέει να του βγάλουμε το δοχείο με νερό και φάει από το κλουβί αυτό δεν το κατάλαβα
[automerge]1717674224[/automerge]
Επίσης να ρωτήσω η φοτογραφια στάλθηκε που εστειλα πριν λίγο ?
 
Το κλουβι εχει πορτακι στην ουσια που πανω του ειναι στηριγμενο το δοχειο του νερου/φαγητου. φαινεται και το ελατηριο.Αρα ξεκαθαρα δεν χρειαζεται να βαλεις χερι μεσα να παρεις το δοχειο.
Να σε ενημερωσω οτι ειναι ιδιαιτερα οξυδερκη πουλια (επειδη ειπες δεν του κοφτει σαν χιουμορ υποθετω), δεινοι πιλοτοι και ταχυτατοι. και ικανοτατοι δραπετες.
1717675909148.png
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επειδη ειναι μικρο δεν γνωριζει να πεταει, να προσγειωνεται και τα επικινδυνα σημεια του χωρου. Ασ΄το ελευθερο να μαθει. Θα τσουγκρισει μια δυο στα παραθυρα στους τοιχους αλλα θα μαθει.
Αλλα και 5 ετων να ηταν ,αν δεν ειχε βγει ποτε απο το κλουβι να μαθει να πεταει τα ιδια θα έκανε.
Και ενα μωρο οταν ανακαλυπτει τον κοσμο εχει αρκετα ατυχηματα.
 
@Dimitre ναι αυτό το ξέρω και έχετε δίκιο πρέπει να το κάνω αλλά θα το κάνω απλά δεν βιάζομαι
[automerge]1717681318[/automerge]
@φιλομαθης στα Πιττακός αυτά έμπαιναν τα δοχεία που θα σας δείξω σε λίγο όμως τα έβγαλα εκείνα και πηρα αυτά τα δυο τα οποία τα έβαλα λόγο ποιο ψηλά για να μην σκηβει δηλαδή ήταν εκτός από το πόρτα κι και έπρεπε να βάζω το χέρι μου για να τα βγάλω αλλά τώρα τα μετέφερα στο πόρτα κι να δω αν θα τρώει και πεινει και όντως τρώει όποτε τα κράτησα εκεί ( σήμερα έκανα αυτήν την αλλαγή ) επίσης όταν είναι δεν το κόφτει το εννοώ γιατί αμαθευτο στο να πετάει και να προσγειώνετε διότι ούτε καν ξέρει τον χορο στον οποίο θα πετάξει αν πετάξει γιαυτο θέλω να δω πτι αν το βγάλω θα οφεληθεί και μόνο αυτό θέλω να βγάλω σας συμπέρασμα από της υπέροχες συμβουλές σας
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top