Φροντίδα Ringneck 3 μηνών ταϊσμένο στο χέρι είναι λίγο επιθετικό

@Nick091R να το χαίρεστε είναι κούκλος ! Εμένα τις πρώτες μέρες τρόμαζε με τα πάντα ( την ηλεκτρική σκούπα , αν ακουγοταν έντονος θόρυβος απέ έξω η την τηλεόραση , αν κουνιόταν η κουρτίνα 😂) επίσης μικρούλης που ήταν είχε δαγκώσει τον άντρα 5-6 φορές ( τωρα καταλαβαίνω μάλλον ότι το έκανε από φόβο η στρες ) και εμενα με είχε δαγκώσει 2-3 φορές ! Με υπομονή όμως εκπαίδευση και πολύ ενασχολήση μαζί του δεν το έχει ξανά κάνει !
 
@Ιβαν αχ τέλεια μακάρι να γίνει και ο δικός μ έτσι δεν μπορώ να το φανταστο από την χαρά 😂
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Ιβαν εμένα όλη την ώρα τρώει και κοιμάται😂
[automerge]1717571231[/automerge]
@Ιβαν α και να πω κάτι εξίσου σημαντικό ο ρικη μ βγάζει τα φτερά του έχει βγάλει 5 η 6 είναι κακο ? Με τρομάζει λίγο αν και μ είπαν ότι δεν είναι κάτι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά ο εκτροφέας μου μου είπε να το βγάλω έξω αλλά επειδή δεν δέχεται τα χέρια μου το έπιασα πάλι με γάντια για μια δοκιμή και κατάφερα να το βγάλω για 10 λεπτά αλλά με δάγκωνε ασταμάτητα ευτυχώς π είχα τα γάντια ποια είναι η γνώμη σας να το ξανά κάνω εσάς μετά από ποσό καιρό τα καταφέρατε να τα βγάλετε με το χέρι σας ;;
 
@Nick091RN νομίζω ότι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να σε συνδέσει με βία κ εξαναγκασμό. Τουλάχιστον άσε να σε μάθει λίγο μέσα στο κλουβί κ μετά ή με μια πατήθρα να το βγάλεις έξω (αν θέλει) ή αφήνεις μια πόρτα ανοιχτή, όπου εκεί θα έχεις βάλει μια πατήθρα προς την έξω μεριά του κλουβιού κ εκεί θα έχεις βάλει λίγο μίλλετ να το δελεάσεις. Κ αν θέλει θα βγει. Μην χρησιμοποιείς τα γάντια κ ούτε να το τρομάζεις.
 
@MARY58 δίκιο έχεις άγω δεν ήθελα να το κάνω αυτό μου είπε για καλύτερο αλλά δεν έγινε κάτι διαφορετικό επίσης το μιλετ δεν το έχει ακουμπήσει που του έχω βάλει τι άλλο μπορώ να του δόσω για (λιχουδιά)
 
@Nick091RN τι να σου πω. Αν δεν ήταν τόσο μικρό υπήρχαν προτάσεις για λιχουδιές όπως μπανάνα ή καρότο ή αρκετές άλλες επιλογές από τη λίστα με τα ασφαλή φυτά, φρούτα κ λαχανικά. Αλλά αφού έχει τεθεί το θέμα περιορισμένης διατροφής σε σπόρους κ πέλλετ, επειδή είναι μικρό, αυτό που μένει είναι πέλλετ. Μπορεί κ να του αρέσουν.
 
@MARY58 όντως πελτέ δεν του έχω ξανά δοσει θα πάω να πάρω να δοκιμάσω ευχαριστώ πάντως
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλησπερα .
Απο τις λεπτομερειες της φωτο που ανεβασατε.Δυο ερωτησεις
ειναι το δικο σας στα χερια σας στον κηπο σας? η η φωτο βασει της οποιας επιλεξατε να αγορασετε το συγκεκριμενο ringneck?
η δευτερη ερωτηση αφορα τα φτερα πτησης του.ειναι κομμενα?
1717606205538.png
 
@Nick091RN φυσικά και όχι ! Η προσωπική μου άποψη (και ίσως κάποιοι να μην συμφωνούν) πουλάκι με φτερά κομμένα αποκλείεται να ειναι υγιή και ευτυχισμένο! Αν θέλεις την γνώμη μου τα γάντια πέταξε τα και μην το ξανά πιάσεις ούτε με γυμνο χέρι ! Προσπαθησε να ανοίγεις με απαλές κινήσεις την πόρτα , να έχεις στο ένα χέρι λιχουδιά και να του εκτείνεις το άλλο για να καθησει. Μόλις ανεβαίνει στο χέρι του δίνεις κατευθείαν λιχουδιά και τον επιστρέφεις πίσω ! Αυτό το κανείς μέχρι να κουραστείς 😂(θεωρω ειναι ο μόνος τρόπος να εξοικειωθεί με το χέρι σου )! Αν συνεχίζει να δαγκώνει , προμηθεύσου ένα πάρκο σταντ αν δεν το έχεις κάνει, άνοιγε την πόρτα από το κλουβί στάσου πίσω από το σταντ με την λιχουδιά στο χέρι και μόλις έρθει δώστου το!
 
@φιλομαθης η φοτογραφεια είναι από τον εκτροφέα που το κρατούσε για να μου το στείλει φοτο και επίσης τα φτερά του δεν είναι κομενα
[automerge]1717613153[/automerge]
@Ιβαν χαχαχαχ Αρχικά το πουλάκι μου άρχισε με το που πλησιάζω το Κλούβι τ με το χέρι μου επιτηθετε χωρίς κάν να προσπαθήσω να το πλησιάσω πριν προσπάθησα να βγάλω το νερό του για να το αλλάξω και προσπαθούσε να με δαγκώσει και δεν το πηρα το μπολ του τελικά γιατί αν με πετηχει με το δάγκωμα του θα με κόψει δαγκώνει παρά πολύ δυνατά και επίσης το μιλετ δεν το τρώει καθόλου τι αλη λιχουδιά θα μπορούσα να του δόσω . Αυτό που δαγκώνει μαλον είναι επιδη το τρομάξαμε πολύ με τα γάντια και έγινε ποιο επιθετικό
 
@Nick091RN θα σου έλεγα πριν βγάλεις και βάλεις οποιονδήποτε εξοπλισμό από το κλουβι να κάτσεις ήρεμα δίπλα του, χωρίς να το κοιτάς κατάματα, ούτε να κάνεις απότομες για κάμποση ώρα. Μέχρι να του φύγει για λίγο η τάση να έρθει να σε δαγκώσει και να καταλάβει ότι δεν θες να το βλάψεις. Όταν πας να ασχοληθείς με τον εξοπλισμό, θα το κανεις με αργές κίνησες και θα του μιλάς ήρεμα. Όταν τυχαίνει να σε δαγκωνει, μη του φωνάζεις. Αντιθέτως θα αντιδράς ψύχραιμα σαν να μην συμβαίνει τίποτα (όσο μπορείς δηλαδή 😂) γιατί όποτε αντιδράς πιστεύει ότι βρήκε τον τρόπο να σε διώχνει. Θα τους λες ήρεμα το μη και θα του δίνεις κάτι άλλο να δαγκωνει και μετά θα το αφήνεις μόνο του ή θα κάθεσαι πάλι διπλα του χωρίς να κάνεις κάτι
 
@Marr εντάξει θα το προσπαθήσω ξανά γιατί το έχω ξανά κάνει αλλά πιστεύω θα βοηθήσει ευχαριστώ
[automerge]1717614573[/automerge]
@Marr επίσης βλεπω έχετε ρινγκ νεκ αν θέτεται στείλτε μου φοτο να το καμαρόσω . Από τη ηλικία άρχισε να δέχεται το χέρι σας και να ανέβομε ο πάνω τ
[automerge]1717614623[/automerge]
Και άλλη μια ερώτηση . Αν πάρω ένα budge και το βάλω στο ίδιο κλουβί με το ρινγκ νεκ θα τρώγονται ? Το λέω γιατί είναι μικρό ακόμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Nick091RN να τα πάρουμε ένα ένα με τη σειρά...
1. Το πουλί στη φωτό που ανέβασες έχει κομμένα φτερά.
2. Οταν φέρνουμε ένα πουλί στο σπίτι (και γενικά ενα άλλο ζώο) του δίνουμε χρόνο και χώρο να προσαρμοστεί.
3. Δε βάζουμε χέρια μέσα απότομα , ούτε πλησιάζουμε με απότομες κινήσεις το κλουβί.
4. Δε βάζουμε κανένα άλλο είδος μαζί.
Το κάθε πουλί πρέπει να έχει τον χώρο του.
5. Αυτός που το πήρες είναι σίγουρα εκτροφέας ?
6. Το να μαδάει το πτέρωμα του δεν είναι φυσιολογικό, ούτε καλό...
Μίλα με τον εκτροφέα...
7. Από αυτά που λες το πουλί δε φαίνεται να είναι ήμερο, μπορεί βέβαια να φταίνε και οι λάθος χειρισμοί για τη συμπεριφορά του.
8. Για να σε "δεχτεί" χρειάζεται υπομονή και επιμονή! Ιδιαίτερα υπομονή!
 
@Vasia24 ναι το ξέρω για τον χρόνο κιαυτα απλά εμένα το πουλάκι μου πετάει κανονικά δεν ξέρω αν στην φοτο έχει κομμένα πάντως ευχάριστο πολύ
[automerge]1717615699[/automerge]
@Vasia24 αύριο θα το πάω και σε πτηνιατρο να που πει και εκείνος την γνώμη του και να το ελέγξει για θέμα υγείας
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Nick091RN την έχω περίπου 2 μήνες και είναι κοντά στο 1 έτος, ίσως και μεγαλύτερη. Προς το παρών ανεβαίνει στο χέρι μου μόνο με λιχουδιά, και αυτό το άρχισε την πρώτη εβδομάδα που την πήρα. Και εμένα δαγκωνει. Αν και το ελαττώνει σιγά σιγά. Γενικά είναι λίγο δύσκολη σαν χαρακτήρας γιατί δεν την πήρα κι από μωρο και σίγουρα θα πάρει πολύ καιρό μέχρι να είναι εντελώς άνετη μαζί μου. Θέλει πολύ υπομονή και χρόνο απ ο τι ξέρω τα ρινγκ είναι δύσκολα πουλιά. Βέβαια εννοείται πως εξαρτάται και από το χαρακτήρα του καθενός. Δεν με αφήνει να ανεβάσω τώρα φώτο, αλλά μπορείς να την δεις στο προφίλ μου, είναι η Jasmin μου.
 
@Marr αχ τέλεια ναι είναι λόγο τζαναμπετικα πουλιά αλλά με χρόνο όλα γίνονται ! Να την χερεστε
 
Back
Top