Γενικά Επιλογή είδους πτηνού για κτήμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jim11

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
29
Πόλη
Τρίκαλα
Παιδιά έχω λοιπόν το κτήμα μου και εγώ και έχω σε χώρο 2 στρ βοσκής και 30 τμ μέτρων κοτέτσι, 90 κότες μικρές και μεγάλες. Θα θέλαμε λοιπόν εκτός απο κότες να εμπλουτίσουμε το κτήμα και με άλλα είδη.
Η βοήθεια που ζητάω απο εσάς ειναι να μου προτείνετε είδη πτηνών που θα μπορούσα να βάλω μαζί με τις κότες, με βασικό δεδομένο οτι ας πούμε χήνες και πάπιες θέλουν λιμνούλες και νερά που δεν υπάρχουν στο κτήμα, και είναι κρίμα να ταλαιπωρούμε τα ζώα στην ξηρασία. Περιμένω προτάσεις ευχαριστώ.
 
Μπορείς να βάλεις ορτύκια και κουνέλια κατ' αρχήν το εύκολο.
 
Ελεύθερες μόνο γαλοπούλες και αυτές με κομμένα φτερά γιατι αν τρομάξουν... Θα τις ψάχνεις.
Όλα τα άλλα είδη, όπως πέρδικες, ορτύκια, κουνέλια κλπ κλπ σε κλούβες.
 
Οι γαλοπούλες και οι φραγκόκοτες αν τρομάξουν μπορεί να σηκωθούν μέχρι και 4-5 μέτρα ύψος αν δεν είναι κομμένα τα φτερά τους. Το έπαθα με γαλοπούλες... Τρόμαξαν από δυνατό μπουμπούνισμα!
 
Οι χηνες και οι παπιες παντως δεν θελουν απαραιτητα λιμνη για να ειναι ευτυχισμενες. Σιγουρα αγαπουν το νερο αλλα δεν βασανιζονται χωρις να εχουν νερο για μπανιο.
 
Καλημέρα φίλε μου,ήθελα να σε ρωτήσω τι κότες έχεις..


Άννα συγνώμη για το "φίλος"...

Καλημέρα.

Δεν ξέρω απο ράτσες. Τα δικά μου τα εχω βγάλει από αυγα με κλωσσομηχανή.
 
Βάλε φασιανούς αλλά σε κλούβες. Μου αρέσουν πολύ αυτά τα πουλιά...
 
Παιδιά έχω λοιπόν το κτήμα μου και εγώ και έχω σε χώρο 2 στρ βοσκής και 30 τμ μέτρων κοτέτσι, 90 κότες μικρές και μεγάλες. Θα θέλαμε λοιπόν εκτός απο κότες να εμπλουτίσουμε το κτήμα και με άλλα είδη.
Η βοήθεια που ζητάω απο εσάς ειναι να μου προτείνετε είδη πτηνών που θα μπορούσα να βάλω μαζί με τις κότες, με βασικό δεδομένο οτι ας πούμε χήνες και πάπιες θέλουν λιμνούλες και νερά που δεν υπάρχουν στο κτήμα, και είναι κρίμα να ταλαιπωρούμε τα ζώα στην ξηρασία. Περιμένω προτάσεις ευχαριστώ.
Όταν υπάρχει ο χώρος (εξαιρετικά δύσκολο για πολλούς) το επόμενο που θα συνεκτιμηθεί για την φιλοξενία νέου είδους ή ειδών έχει να κάνει αυστηρά με την υποδομή και τη συμβίωση με τα είδη υπάρχοντα ζώα... και εξηγώ
Αν βάλεις ορτύκια ή φασιανούς (πανέμορφα και τα δυο) θα χρειαστείς οπωσδήποτε κλειστό, περιφραγμένο από όλες τις πλευρές χώρο, μια και αυτά τα τα δύο δεν έχουν χάσει την πτητική τους ικανότητα... Το αντίθετο μάλιστα... Πετούν θαυμάσια...
Για να βάλεις κουνέλια και για να μην ξεφύγουν από το σκάψιμο (θα γεμίσουν με τρύπες όλο το χώρο) απαιτείται ειδικό υπόστρωμα με πέτρες 50-60 εκατοστά κάτω από την επιφάνεια που δεν θα τα επιτρέπει να σκάψουν βαθύτερα ή έξω από τα όρια του χώρου.
Οι πάπιες και οι χήνες όπως λες... έχουν απαιτήσεις για νερό... αλλά αυτό δεν είναι και κανόνας... Ούτε και τόσο απαγορευτικό... Αν θέλεις μπορείς να δημιουργήσεις με ειδικά υλικά μια τεχνητή μικρή λιμνούλα... σχεδόν ανέξοδα... ίσως με λίγο κόπο παραπάνω.
Οι γαλοπούλες, οι φραγκόκοτες και άλλα είδη - ράτσες από κότες ίσως να αποτελέσουν μια ποιο ήπια λύση για σένα.
Απλά μας ενημερώνεις αν θες για τις αποφάσεις σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
συνεχίζω λέγοντας οτι εγώ θα έβαζα χήνες... μόνο και μόνο για να μου προσέχουν τις κότες... (το ίδιο έκανα εγώ..) εσυ αποφάσισες τελικά;
Ρε τι μαθαίνουμε; Συναγερμός λοιπόν οι χήνες... Δεν το ήξερα.
 
Ρε τι μαθαίνουμε; Συναγερμός λοιπόν οι χήνες... Δεν το ήξερα.
Μου φαίνεται δεν έχετε δει επίθεση από χήνες... Ειδικά αν είναι κοπάδι, τρέχουν φωνάζουν και δαγκώνουν... Ιδανικές για μεγάλα κτήματα!
 
Ρε τι μαθαίνουμε; Συναγερμός λοιπόν οι χήνες... Δεν το ήξερα.
και όχι μόνο συναγερμός.. εγώ ήδη μετράω τρείς φίλους -ες θύματα... Μια γάμπα με μελανιά και καρούμπαλο στο καλάμι για ένα μήνα (φίλη), δαγκωνια που μάτωσε σε δυο σημεία στην παλάμη (φίλος) και το τελευταίο δαγκωνια με μελανιά στην κοιλιά (φιλος) :D
μιλάμε για την τέλεια προστασία...
 
Back
Top