Γενικά Επιλογή είδους πτηνού για κτήμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γι αυτό μπαίνεις κάπως έτσι στο σπίτι...
MARK1.jpg

Δεν υπάρχουνε οι χήνες!
 
η αλήθεια είναι οτι τώρα οι δυό από αυτούς έρχονται μόνο με συνοδεία (τους παραλαμβάνω εγώ για να φτάσουν στό σπίτι), ο άλλος που του μάτωσε το χέρι τα ζητάει ο οργανισμός του, γιατί επιμένει να τον πειράζει όποτε έρχεται... ή πλάκα είναι οτι ακόμα και με συνοδεία, άν ο Φουάς θέλει να τσιμπίσει και πάω να τον απωθήσω, τα βάζει και μαζί μου!
 
Εν τω μεταξύ ο Τζιμ που ρώτησε από τον Ιούλιο, δεν συμμετέχει στο θέμα του :)
 
τι να κάνω.. αφού μας άφησε με την περιέργεια... 😀

CAM00441.webp CAM00443.webp
παντως οι δικιες μου οι χηνες δεν πειραζουν ουτε μυγα...
ούτε εμένα κάνουν φοβερές ζημιές... εκτός των ανωτέρω .. κάτι ξεσολιασμένα παπούτσια μόνο, η γάτα που για να γλυτώσει ανεβαίνει στα τραπέζια, (τώρα άρχισα να την ταίζω στο τραπέζι για να μην της τρώνε τις κροκέτες) και οτι δεν τρωνε από το δικό τους σκαφάκι, το κοτέτσι έχει πιό νόστιμα σπόρια...
 
εμενα τιποτα βλεπουν ανθρωπο και φευγουν ενα χιλιομετρο μακρυα!
Εγώ τώρα γιατί πιστεύω πως αυτές έχουν περισσότερες ελπίδες να παραμείνουν ζωντανές...
 
τι να κάνω.. αφού μας άφησε με την περιέργεια... 😀

View attachment 31933 View attachment 31934
ούτε εμένα κάνουν φοβερές ζημιές... εκτός των ανωτέρω .. κάτι ξεσολιασμένα παπούτσια μόνο, η γάτα που για να γλυτώσει ανεβαίνει στα τραπέζια, (τώρα άρχισα να την ταίζω στο τραπέζι για να μην της τρώνε τις κροκέτες) και οτι δεν τρωνε από το δικό τους σκαφάκι, το κοτέτσι έχει πιό νόστιμα σπόρια...
Εδώ είμαι παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και προς ενημέρωση σας λέω ότι τελικά δεν έβαλα κάποιο άλλο είδος στο κτήμα.
Ασχολήθηκα όμως περισσότερο με τις κότες, πήρα μια ερασιτεχνική κλωσσομηχανή και καθ'όλη την διάρκεια του χειμώνα εκκόλαπτα κοτοπουλάκια απο σπάνιες ράτσες όπως australorp,plymouth rock,leghorn dark brown κλπ..Λίγο ακριβό σπορ βέβαια αφού τα αυγα στοίχιζουν 3 ευρω το ένα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Πρόκειται για πολύ όμορφα πουλιά καθαρόαιμα και πολύ παραγωγικά
μένει βέβαια να αποδειχθεί!
 
Εδώ είμαι παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και προς ενημέρωση σας λέω ότι τελικά δεν έβαλα κάποιο άλλο είδος στο κτήμα.
Ασχολήθηκα όμως περισσότερο με τις κότες, πήρα μια ερασιτεχνική κλωσσομηχανή και καθ'όλη την διάρκεια του χειμώνα εκκόλαπτα κοτοπουλάκια απο σπάνιες ράτσες όπως australorp,plymouth rock,leghorn dark brown κλπ..Λίγο ακριβό σπορ βέβαια αφού τα αυγα στοίχιζουν 3 ευρω το ένα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Πρόκειται για πολύ όμορφα πουλιά καθαρόαιμα και πολύ παραγωγικά
μένει βέβαια να αποδειχθεί!
Και φυσικά να απεικονιστεί...
Μην είσαι "τσιγκούνης" 4-5 φωτογραφίες δεν θα ήταν καλύτερα από απλή περιγραφή;
 
Και φυσικά να απεικονιστεί...
Μην είσαι "τσιγκούνης" 4-5 φωτογραφίες δεν θα ήταν καλύτερα από απλή περιγραφή;
Γιάννη έχεις δίκιο δεσμεύομαι άμεσα για φωτογραφίες!
 
. Λίγο ακριβό σπορ βέβαια αφού τα αυγα στοίχιζουν 3 ευρω το ένα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό...

Για να σε παρηγορησω σου λεω οτι εχει και χειροτερα. :D Παρηγγειλα για φιλο απο την Αγγλια απο εναν εκτροφεα με διακεκριμενα εκθεσιακα πουλια, με 6,5 ευρω το αυγο. 😱 Ουτε χρυσα αυγα να ηταν!
 
απο πανορμιτη τα πηρες τα αυγα γιατι και εγω απο εκει πηρα περισυ! τι ποσοστο επιτυχιας ειχες;
 
απο πανορμιτη τα πηρες τα αυγα γιατι και εγω απο εκει πηρα περισυ! τι ποσοστο επιτυχιας ειχες;
Από Αγρόκτημα Αύρα τα πήρα, είναι κοντά με τον Πανορμίτη, απο τα 41 που έβαζα καθε φορά έβγαιναν γύρω στα 30, καλό ποσοστο νομίζω! Αν έχεις βγάλει Australorp θέλω να σε ρωτήσω κάτι..
 
ασχετο, αλλα παιζει ρολο η ρατσα της κοτας, στην νοστιμια των αυγων; Οχι μεγεθος, γευση.
 
Back
Top